ua en ru

Дж.Теффт: США готові допомогти Україні з новим законом про вибори

Автор: RBC.UA
Більшість проблем під час виборів 31 жовтня була викликана недосконалістю законодавства. Про це заявив посол США в Україні Джон Теффт, відкриваючи в Києві щорічну Фулбрайтівську конференцію, повідомляє радіо "Свобода".

Більшість проблем під час виборів 31 жовтня була викликана недосконалістю законодавства. Про це заявив посол США в Україні Джон Теффт, відкриваючи в Києві щорічну Фулбрайтівську конференцію, повідомляє радіо "Свобода".

На його думку, закон про місцеві вибори, прийнятий влітку цього року, не забезпечив належного проведення виборів. Дж.Теффт підкреслив, що США готові «допомогти з підготовкою нового закону про вибори».

«Президент України Віктор Янукович вже висловлювався щодо необхідності вдосконалення такого закону про вибори, який би відповідав міжнародним стандартам і забезпечував рівними умовами всіх учасників. Ми готові надати допомогу у підготовці такого закону, готові залучити американських фахівців, щоб у майбутньому в Україні були вибори, що засвідчують демократичні здобутки українського суспільства», - додав посол.

Дж.Теффт також зазначив, що «вибори 31 жовтня, на жаль, за рівнем відкритості і чесності поступаються останнім президентським виборам в Україні».

На думку директора Інституту проблем управління імені Горшеніна Володимира Фесенка, одна з найбільших проблем нинішніх місцевих виборів - закон про вибори. За його словами, закон про місцеві вибори був заздалегідь виписаний під партію влади, таким чином, чесної боротьби просто не могло бути. Тому однією з найбільших проблем нинішніх місцевих виборів В.Фесенко вважає закон про вибори.

Також цього тижня представник Президента України у Конституційному Суді України Олена Лукаш заявила, що "необхідно звільнятися від традиції, що склалася в Україні, змінювати напередодні кожної виборчої кампанії виборчі закони".

Нагадаємо, 30 серпня ц.р. ВР внесла зміни до закону «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Парламент змінив принцип формування складу територіальних виборчих комісій: ВР збільшила склад територіальних виборчих комісій до вісімнадцяти осіб і надала право подавати кандидатури для формування територіальних виборчих комісій не тільки місцевим організаціям тих політичних партій, які представлені у Верховній Раді України поточного скликання, але і всім місцевим організаціям політичних партій, які зареєстровані в Україні.

Згідно з прийнятими змінами, визначений чіткий порядок відбору кандидатур до складу територіальних виборчих комісій: до складу комісій будуть включені 15 осіб від місцевих організацій політичних партій, які представлені у Верховній Раді, а також три особи з числа кандидатур, представлених місцевими організаціями політичних партій, участь яких будуть визначати за допомогою жеребкування.

Відзначимо, 10 липня парламент прийняв нову редакцію закону про місцеві вибори, встановивши, що вони проводяться за мажоритарно-пропорційною системою без участі блоків політичних партій.

Відповідно до прийнятого закону, висувати кандидатів у депутати могли тільки політичні партії, місцеві організації відповідного рівня, які зареєстровані не пізніше ніж за 365 днів до дня виборів. Нормативний акт піддався критиці як українських, так і іноземних політичних експертів.