Два парламенти: Опозиція і більшість провели паралельні засідання (фото)
Ситуація в українському парламенті зайшла в глухий кут. Сьогоднішні події нагадують швидше державний переворот у якійсь країні третього світу, ніж демократичні парламентські практики. Сьогодні опозиція і більшість відкрили власні засідання поки ще одного українського парламенту. Абсурдності ситуації додає той факт, що жодне з них не може повною мірою вважатися легітимним.
Почалося з того, що опозиція традиційно заблокувала трибуну Верховної Ради, вимагаючи призначення виборів у Києві, відставки уряду та скасування пенсійної реформи. У відповідь на це Партія регіонів і Компартія України зібралися в актовому залі одного з будинків на вул. Банковій 6/8. Спочатку це було просто зібрання, але пізніше ПР натиснула на спікера Володимира Рибака, щоб той оголосив відкриття пленарного засідання парламенту. Депутатів навіть не збентежив той факт, що засідання парламенту повинні проходити строго в сесійній залі ВР на Грушевського.
Читайте також: Більшість перенесла засідання парламенту на Банкову, опозицію не пускають
Голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов не виключив варіант прийняття законів без участі опозиції. Про це він заявив в ході зборів депутатів від більшості. "Ми можемо збиратися більшістю, запрошувати всіх бажаючих депутатів, влаштовувати дискусію, проводити засідання і приймати закони. Ми повинні робити це публічно, нам не від кого ховатися", - сказав Єфремов.
Проте в опозиції заявляють, що нардепів меншості на засідання не пускають. Крім того, заступник голови "Удару" Віталій Ковальчук заявив, що в залі на Банковій і близько немає заявлених Рибаком 244 нардепів. "Не більше 180 депутатів", - заявив Ковальчук.
Голова фракції "Батьківщина" в Верховної Ради Арсеній Яценюк заявив, що будь-яке рішення, прийняте за межами парламенту, - це спроба конституційного перевороту і підстави для імпічменту Президента. Генеральний прокурор має порушити кримінальну справу за посягання на конституційний лад проти депутатів, які беруть участь у засіданні на Банковій.
"Будь-які спроби приймати ці рішення є спробою захоплення державної влади і замахом на українську Конституцію і конституційний лад. Це в'язниця - мінімум 15 років", - підкреслив Арсеній Яценюк.
Після цього опозиція відкрила альтернативні збори - у сесійній залі Верховної Ради. Віце-спікер ВР Руслан Кошулинський відкрив збори опозиційних депутатів від "Батьківщини", "Удару" і "Свободи", а також мажоритарників, зокрема, Петра Порошенка, Сергія Міщенка та ін.
Читайте також: З "Батьківщини" вийшли чотири нардепи, Яценюк заперечує факт виходу трьох
Засідання опозиції хоч і проходить там, де цього вимагає закон, однак є нелегітимним через відсутність 226 депутатів, необхідних для відкриття засідання.
Виступаючи з трибуни, Олег Тягнибок закликав всіх українців і киян вийти на акцію протесту. "Ми закликаємо всіх вийти на вулиці столиці, піднятися киян, щоб вони зрозуміли, що тільки при повстанні органи влади можуть бути ефективними", - заявив він.
На даний момент засідання опозиції і більшості закрилися. Регіонали та комуністи встигли за день прийняти низку законів, які ще має підписати Президент.
Цікаво, що у фракції Партії регіонів почали лякати опонентів перевиборами. Голова фракції Олександр Єфремов сказав, що парламент у нинішньому форматі недієздатний. У цій ситуації, можливо, треба звернутися до народу і запитати, чи потрібен такий парламент і чи вибирати його на мажоритарній основі. Таким чином, Єфремов не виключає винесення на референдум питання розпуску парламенту.
Опозиція раніше заявляла, що також не проти перевиборів. Проте вибори на мажоритарній основі будуть не на руку опозиції, оскільки саме в мажоритарних округах, як показали вибори-2012, проходить найбільше фальсифікацій.