ua en ru

Два табори під Радою: чи будуть продовжуватися протести Саакашвілі і військових

Два табори під Радою: чи будуть продовжуватися протести Саакашвілі і військових Інші активісти заявили, що продовжать боротися за ухвалення політичної реформи в Україні "своїми методами" (Фото: РБК-Україна)

За словами одного з соратників Саакашвілі, який побажав залишитися неназваним, питання, чи буде політик згортати свій табір, вирішиться вже у вівторок.

Двадцять другий день у Києві під парламентом триває акція протесту з вимогами зняти недоторканність з народних депутатів, створити антикорупційний суд і прийняти нове виборче законодавство з відкритими списками. Щоправда, лідер "Руху нових сил" Михайло Саакашвілі трохи відійшов від домовленостей і гне свою лінію - політик неодноразово заявляв про необхідність відправити у відставку президента Петра Порошенка і провести дострокові, як президентські, так і парламентські вибори, у разі невиконання вимог протестувальників. Чи будуть продовжуватися протести під Радою і які форми боротьби можуть вибрати активісти, розбиралося РБК-Україна.

Нагадаємо, 19 жовтня, на третій день акцій під парламентом, учасники протестів розділилися: під стінами Верховної Ради офіційно залишилися тільки "Рух нових сил" Михайла Саакашвілі і депутати від "Самопомочі" Єгор Соболєв і Семен Семенченко, які організували "Рух визволення" з колишніх бійців АТО. Інші активісти, серед яких представники громадських організацій, заявили, що продовжать боротися за ухвалення політичної реформи в Україні "своїми методами".

7 листопада під Радою планується черговий мітинг. На цей раз, за словами співрозмовників видання, він організовується нібито тільки силами руху Михайла Саакашвілі. Та й сам політик анонсував збір під Радою ще 29 жовтня на одному з недільних віче. "Якщо 7 листопада вони (влада - ред.) не приймають вимоги, то нас буде в 100 разів більше. 7 листопада ми тут збираємося і даємо останній шанс їм прийняти наші вимоги", - говорив Саакашвілі. Тоді ж політик зазначив, що у разі невиконання вимог протестувальників, будуть знайдені "інші мирні форми" протесту. "Якщо вони це приймуть 7 листопада, то це хороший крок. Але якщо вони не приймуть, то ми повинні знайти інші мирні форми, а не стояти у них під вікнами...ми не можемо тут вічно стояти, ми не можемо тут вічно мерзнути", - додав він.

За словами одного з соратників Саакашвілі, який побажав залишитися неназваним, питання, чи буде політик згортати свій табір, вирішиться вже у вівторок. На питання кореспондента РБК-Україна про мотиви можливого згортання табору, він відповів: "А що робити далі? Це тема не для революції. Стояти вічно немає сенсу". Разом з тим, джерела РБК-Україна в Адміністрації президента не виключають, що табір Саакашвілі перебазується з-під Ради на Банкову.

Як розповів інший соратник Саакашвілі, нардеп Юрія Дерев'янко, у вівторок активісти будуть вимагати від спікера Андрія Парубія, щоб той ставив на голосування, хоча б у першому читанні, два виборчих кодекси, які залишилися нерозглянутими з попередніх сесійних тижнів. Крім того, вони вимагатимуть зняти з порядку денного сесії депутатські законопроекти про антикорупційний суд (один авторства Сергія Алексєєва від БПП, інший - Єгора Соборлева від "Самопомочі"). Останній крок дозволить "розчистити поле", щоб президент міг внести свій законопроект. Між іншим, на погоджувальній раді в понеділок представник президента в парламенті Ірина Луценко анонсувала, що в разі, якщо не буде створена робоча група з напрацювання такого законопроекту протягом двох тижнів, президент внесе свій варіант законопроекту про антикорупційний суд без пропозицій депутатів. Що стосується кодексів, то Парубій вже заявив, що парламент у вівторок візьметься за них.

"Ми у вівторок вимагаємо, щоб дуже чітко Верховна Рада виконала усі ці формальні процедури - зняла з порядку денного депутатські законопроекти, і щоб президент вніс його (проект про антикорупційний суд, - ред.)... Ви що не бачите ситуацію з цими рюкзаками? Ви що не бачите, які подвійні стандарти використовуються, і як президент маніпулює тими керованими судами", - розповів Дерев'янко РБК-Україна.

Цікаво, що після скандалу навколо затримання по "справі рюкзаків" Олександра Авакова, сина міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, фракція "Народного фронту", і сам Аваков, почали апелювати до необхідності якнайшвидшого створення антикорупційного суду, хоча ще недавно займали зовсім іншу позицію. Соратники Саакашвілі розцінюють такі дії як реакцію лідерів НФ на запит суспільства. "Це, звичайно, гра, тому що запит суспільства величезний. Вони цьому підіграють. Але давайте подивимося, чи не будуть їхні дії розходитися зі словами", - каже Дерев'янко і нагадує, що президенту невигідно створення антикорупційного суду, тому він буде робити все можливе, щоб затягнути цей процес.

Нардеп з єврооптимістів Сергій Лещекно у свою чергу вважає, що така реакція НФ пояснюється їхнім бажанням шантажувати Порошенка, якого вони вважають "замовником" "справи рюкзаків" проти Авакова-молодшого. "Вони шантажують Порошенка. Вони вважають, що Порошенко організував наїзд на Авакова, і тепер вони начебто збираються шантажувати Порошенка наміром голосувати за антикорупційний суд. Порошенко не хоче тому, що він хоче контролювати судову гілку влади", - говорить депутат.

Що стосується проектів щодо зняття депутатської недоторканності, нагадаємо, і президентський (про зняття недоторканності з 2020 року), і депутатський (про зняття недоторканності з моменту схвалення проекту), депутати ще минулого пленарного тижня направили в Конституційний Суд. Варто зазначити, що голосування по цих проектах буде вже на наступній сесії Ради - з лютого 2018 року.

Разом з тим, у протестувальників може з'явитися і четверта вимога - про схвалення проекту про імпічмент президента (№7248), який 31 жовтня зареєстрував у парламенті Юрій Дерев'янко. За словами депутата, якщо цю вимогу підтримають під Верховною Радою люди, вона стане ще однією з основних вимог "Великої політичної реформи". "Нам не треба якихось чергових революцій. Нам потрібен законний, спокійний спосіб врегулювання будь-яких кризових ситуацій", - пояснює автор проекту.

Незважаючи на заяву самого Саакашвілі, що у разі невиконання вимог протестувальників 7 листопада мітинг під Радою може перерости в якийсь інший мирний формат, Дерев'янко запевнив видання, що люди з-під Ради не будуть розходитися. "Ми не збираємося нікуди розходитися. Ми хочемо, щоб ці вимоги були виконані. Тому ми будемо знаходитися до тих пір, поки ці вимоги не будуть виконані... Якщо люди підтримують, але не готові вийти, мерзнути і там стояти, то це ще не означає, що це неправильно, і це не треба робити", - пояснює депутат.

Варто відзначити, що, насправді, під Радою знаходяться два табори. Один - це прихильники Саакашвілі або так званий "політичний табір". Інший - "військовий табір" - колишні військові, добровольці, яких нардепи Семен Семенченко та Єгор Соболєв організували у "Рух визволення". До того ж, ці два табори мають різні бачення. Перший, під приводом трьох політичних вимог, хоче домогтися дострокових президентських і парламентських виборів. Другий розділяє тільки ці три зазначені раніше вимоги (антикорупційний суд, нове виборче законодавство, зняття недоторканості). "Саакашвілі хоче дострокових виборів. Ми це не підтримуємо. Ми хочемо змінити правила", - пояснює один з організаторів "військового табору".

Причому ці два табори вибрали і дещо різні методи боротьби з владою. Так, за словами Єгора Соболєва, поки немає сенсу мобілізувати людей на акцію 7 листопада, адже в Раді немає законопроектів, за які можна було б голосувати. Враховуючи те, що законопроект про антикорупційний суд президент досі не подав, а проект про імпічмент поки навіть не внесений до порядку денного сесії. "Який сенс (збирати людей, - ред .)? І це одна з причин, чому ми (з Саакашвілі, - ред.) часто маємо різну позицію. Поясніть мені, що у вівторок буде голосуватися в Раді, заради чого ми повинні збирати багато людей? Виборчі кодекси точно будуть голосуватися. І я не бачу в них рішень. Зараз рішення номер один - закон про антикорупційний суд", - додав Соболєв. Причому депутат зазначив, що табори мають різні позиції з першого дня розгортання мітингу під парламентом.

"Ми мобілізуємо людей не на вівторок, а взагалі мобілізуємо в рух, кампанію по бойкоту легальних і нелегальних способів збагачення президента. Легальні - це компанії "Roshen", "Богдан", "П'ятий елемент". Приміром, приходимо в магазин або під магазин, пояснюємо людям, чому важливо бойкотувати бізнесмена Порошенка, поки президент Порошенко не діє в наших інтересах. У соціальних мережах іноді досить висловити позицію тільки аватаркою", - додав Соболєв.

Конфронтація між таборами протесту дійшла до того, що в русі Семенченка-Соболєва публічно заявляють про те, що політичний табір треба згортати. "Я виступаю за те, щоб там залишився тільки табір ветеранів війни за незалежність. Проживання в наметах саме по собі нічого не дає. Ще президент Янукович навчився ігнорувати. Там повинні стояти військові, як найбільший важіль тиску на корумповане керівництво держави, яке їх боїться. У цих людей порядок, дисципліна, немає випадкових людей. Вони здатні захистити себе і від спецназівців, і СБУ, і від кого завгодно", - додає Соболєв.

Важливо зазначити, що складні відносини з Саакашвілі залишилися і у низки інших членів оргкомітету, які готували першу акцію під багатообіцяючим закликом "Велика політична реформа" ще 17 жовтня. Незважаючи на те, що соратники екс-президента Грузії запевняють, що є постійна координація між ними і нардепами Сергієм Лещенком, Мустафою Найємом, Світланою Заліщук, Юрієм Левченком, Віктором Чумаком, очевидно, вона відбувається з кожним з них окремо.

"Ми всі спілкуємося, але координації з конкретних заходів поки що немає. Там (на мітингу 7 листопада, - ред.) вже, напевно, інша організаційна група. Я в неї не входжу", - пояснив народний депутат Мустафа Найєм.

Те, що не відбувається зустрічей у попередньому форматі оргкомітету 17 жовтня, РБК-Україна підтвердив і народний депутат Сергій Лещенко. Разом з тим, і Сергій Лещенко, і Юрій Левченко, і Віктор Чумак неодноразово брали участь у недільних віче і лекціях, які проходили у таборі Саакашвілі.

"Якщо такі зустрічі відбуваються, то я про них нічого не знаю. Ми організували один захід, який був у вівторок і четвер (17 і 19 жовтня, - ред.). У рамках того заходу не було наметового містечка. Це було рішення "Руху нових сил". Акція закінчена. Чи будемо ми робити нові, не знаю, подивимося. Думаю, що будемо. В такому складі, як раніше? Точно ні. Ті, з ким було важко в минулий раз, точно не будуть у наступному. Оргкомітет був проти наметового містечка", - пояснює виданню ще один член оргкомітету акції 17 жовтня, представник Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

Причому у військовому таборі стверджують, що єврооптимісти насправді ніколи не були глибоко залучені в організаційний процес. "Вони - хороші організатори в Facebook, пост написати", - говорить представник військового табору.

Все ж організатори "Великої політичної реформи" незважаючи на низьку підтримку людей, акцію провалом не називають. Пояснюють - поки ще не настала критична ситуація, заради якої люди були б готові вийти на протести. Інша справа, що простіше організувати людей проти певних ідей, ніж за них. "Люди підтримують, але не виходять, поки немає критичної ситуації. Ви пам'ятаєте, коли кияни вийшли підтримати Майдан? Коли побили людей на Майдані (мова йде про побиття студентів восени 2013 року, - ред.)", - пояснює Віктор Чумак.