Бійки і стрілянина: як мера Одеси Геннадія Труханова відпускали на поруки
В поліції Києва повідомили, що в районне управління було доставлено 36 учасників зіткнень біля будівлі суду. За словами начальника поліції Києва Андрія Крищенко, у затриманих були вилучені ножі, телескопічні палиці, засоби для відстрілу гумових куль і димова граната.
Після затримання в аеропорту "Бориспіль" детективами НАБУ і проведеної ночі в слідчому ізоляторі, вранці 15 лютого меру Одеси Геннадію Труханову суд почав обирати запобіжний захід. Але замість арешту або застави в 50 млн гривень, що просили прокурори САП, суддя відпустив Труханова на поруки народного депутата від БПП, одесита Дмитра Голубова. Тим часом під будівлею Солом'янського суду Києва відбувалися бійки. У результаті кілька десятків осіб були затримані правоохоронцями, не обійшлося і без поранених. Як це було - у матеріалі РБК-Україна.
Кримінальне провадження, у якому був затриманий мер Одеси Геннадій Труханов, було відкрито ще 2 листопада 2016 року. Мова йде про так звану справу заводу "Краян". Тоді детективи НАБУ почали розслідування факту заволодіння коштами Одеського міського бюджету шляхом зловживання службовим становищем щодо придбання та передачі в комунальну власність приміщень колишнього заводу "Краян".
За версією слідства, у вересні 2016 року Одеська міська рада придбала будівлю за завищеною ціною. Як пояснив керівник САП Назар Холодницький, Фонд держмайна на початку 2016 року продав на аукціоні цілісний майновий комплекс держпідприємства "Завод "Краян" на відкритих торгах за 11,5 млн грн. А вже у вересні 2016 року Одеська міськрада купила цей комплекс за 185 млн грн, При цьому, не весь комплекс, а тільки приміщення, які являють собою його половину. А отримані від міськради кошти продавець спробував перерахувати нібито фіктивній компанії, керівник якої знаходиться в зоні АТО. Згодом угода була заблокована, а гроші заарештовані НАБУ.
Правоохоронці вважають, що чиновники Одеської міськради і мерії, зокрема, Труханов, можуть бути причетними до даної угоди. Втім, рішення про купівлю приміщень приймалося рішенням міськради. Слід зазначити, що на 16 лютого на порядок денний сесії міської ради поставлено питання зниження вартості заводу "Краян" зі 185 млн до 90 млн гривень. Це було прописано в січні 2018-го додатковою угодою з компанією-продавцем будівлі. Однак додаткова угода з'явилася вже після отримання детективами НАБУ дозволу суду на проведення обшуків наприкінці грудня 2017-го.
А вже 13 лютого стало відомо, що НАБУ і САП повідомили Труханову про підозру. Крім того, про підозру повідомили заступнику мера Павлу Вугельману, директору департаменту комунальної власності Олексію Спектору та голові постійної комісії з питань комунальної власності Одеської міськради Василю Шкрябаю. Ще одному фігуранту - оцінювачу - повідомлено про підозру у зловживанні повноваженнями.
Як зазначали в НАБУ, в грудні і січні четверо підозрюваних чиновників мерії та міськради виїхали за кордон. За версією правоохоронців, з метою сховатися від слідства.
Труханов дійсно був відсутній в місті з 26 грудня 2017 року, будучи то у відпустках, то у відрядженнях. Серед іншого, він був з робочим візитом в Афінах, потім, в кінці січня, на економічному форумі в швейцарському Давосі, а вже в лютому повинен був відвідати Чехію. Але на наступний день після повідомлення про підозру Труханов прилетів в Україну і був затриманий в аеропорту "Бориспіль". Там же затримали і його заступника Павла Вугельмана.
Як заявив на брифінгу 14 лютого голова САП Назар Холодницький, після затримання в аеропорту, Труханова та його заступника доставили в НАБУ, де з ними проводилися слідчі дії.
"Прокуратура буде клопотати про запобіжний захід у вигляді утримання під вартою з заставою в 50 млн гривень для Одеського міського голови, 30 млн гривень - його заступнику і 10 млн гривень всім іншим фігурантам", - повідомив Холодницький.
Труханов у свою чергу заявив про свою невинність і про те, що не має наміру ховатися: "Офіційно заявляю, що не маю наміру ні від чого ховатися. Тим більше, що правда і закон на моєму боці. Більш того, перервавши відрядження, я попросив свого адвоката офіційно зв'язатися з НАБУ і повідомити про час мого приїзду, щоб уникнути подальших спекуляцій", - написав мер Одеси у Facebook вже після затримання в аеропорту.
За словами адвоката Труханова Олександра Лисака, в НАБУ проігнорували його офіційного листа, в якому повідомлялося номер рейсу, дату та час прибуття Труханова в Київ і прибуття його в офіс антикорупційного бюро. Варто зазначити, що для адвоката Лисака це не перше гучне протистояння з НАБУ і САП. Раніше, наприклад, він захищав у суді Романа Насирова.
Джерела РБК-Україна стверджують - Труханов повернувся після новин про підозру у зв'язку з тим, що відчуває впевненість у своїх силах виграти протистояння з НАБУ. "У нього є юридична перспектива. НАБУшники хотіли влаштувати справу так, що він ховається від слідства, і на випередження влупили йому "підозру". А він взяв і приїхав", - говорить співрозмовник. Крім того, за словами джерела, Труханова підтримає влада у зв'язку з наближенням виборів. В Одесі йому цілком по силам забезпечити потрібний результат.
Суд 14 лютого так і не відбувся, і підозрюваним довелося провести ніч у слідчому ізоляторі. Не вистачило ресурсу, щоб конвоювати до суду, пояснили правоохоронці. Судове засідання з обрання запобіжного заходу призначили на 10 годин ранку наступного дня.
Суд, бійки і стрілянина
Вранці 15 лютого біля та всередині Солом'янського райсуду Києва був справжній ажіотаж. Судове засідання почалося із запізненням в майже годину. Біля входу в будівлю розмістилися бійці Нацгвардії. Паралельно кілька десятків молодиків характерної зовнішності в спортивних костюмах кучкувалися на вулиці. Ще близько 30 осіб в однаковій чорній формі без розпізнавальних знаків розташувалися на сходах і в коридорах будівлі. На питання журналістів, навіщо вони прийшли, молоді люди говорили, що "допомагають поліції забезпечувати порядок", але не представляють якусь організацію чи орган.
Весь поверх, на якому проходило засідання, як і сама зала суду, були переповнені поліцією, журналістами і операторами. Також підтримати Труханова на суд прийшли народні депутати з Одеси Олександр Пресман, член групи "Відродження", Дмитро Голубов, член фракції БПП, а також ряд депутатів Одеської міськради.
"Геннадій Леонідович був локомотивом реалізації злочинного умислу... Забезпечив підготовку необхідних документів для внесення на розгляд комісії... була в стислі терміни підготовлена довідка, що Одеська міськрада має потребу в цьому приміщенні", - сказав прокурор, викладаючи суть підозри Труханову. Крім того, прокурор висловлював припущення, що Труханов може уникнути правосуддя, намагаючись сховатися за кордоном.
Адвокат Труханова парирував, що його підзахисний добровільно повернувся в Україну і заздалегідь попереджав про свій приїзд: "Ми були готові до того, щоб нас зустріли", - сказав адвокат Лисак.
Сторона звинувачення, у якості аргумента можливої втечі Труханового з країни, навела ймовірність наявності у мера Одеса інших громадянств - Росії або Греції. Однак прокурор додав, що ця інформація не підтверджена. Сам же Труханів і його адвокат наявність інших паспортів заперечували. "Ніхто не дочекається, щоб я покинув країну, в якій народився і виріс. Готовий відповідати на всі питання, співпрацювати зі слідством", - запевняв Труханів.
Говорячи про фабулу справи, мер Одеси стверджував, що необхідність покупки будівлі заводу "Краян" була. За його словами, в придбаному будинку планувалося відкрити центр адмінпослуг за принципом "єдиного вікна", а також зібрати всі служби і департаменти Одеської міськради. Саме ж приміщення купили, а не будували, так як спорудження зайняло б кілька років, виправдовувався Труханів.
Разом з тим він заперечував звинувачення щодо завищеної вартості будівлі. 450-500 доларів - це є ринкова вартість квадратного метра в Одесі, заявив мер. "До 500 доларів за метр в Одесі - нормальна ціна. Не буду посилатися на різні видання, які пишуть про альтернативні оцінки цього приміщення. За результатами тих оцінок це 230-250 доларів за метр. Якщо детективи знайдуть такі ціни в Одесі... Давайте разом це робити, держава тільки виграє... Може бути, детектив зі своїм посвідченням може знайти по 250, будь ласка, місто буде вдячне", - говорив він.
Поки в залі захист і звинувачення обмінювались аргументами та доказами, атмосфера під будівлею суду загострювалася. На вулиці зібралися активісти, які виступали за арешт Труханова. Станом на 13.00 під судом було вже близько 50 осіб, в тому числі 15 осіб з "Національних дружин". Також були присутні представники С-14, батальйону "Донбас" і його екс-комбат, нардеп Семен Семенченко.
Активісти вимагали від невідомих у чорних формах покинути будівлю суду. Самі ж невідомі, ймовірно, якраз охороняли будівлю від активістів.
Поки суддя пішов до нарадчої кімнати для ухвалення рішення, на вулиці зав'язалася перша бійка. Сторонами, переважно, виступили представники Нацкорпуса, батальйону "Донбас" і правоохоронці. Бійка почалася після того, як правоохоронці спробували затримати одного з активістів. Той викрикував образи у бік нацгвардейцев і поліцейських, і кидався снігом.
Під час бійки був застосований сльозогінний газ і було чутно звуки від розриву петард. Після цього силовики почали відтісняти журналістів з криком "зброя". Мітингувальники почали закидувати правоохоронців снігом і запалили фаєри. Як наслідок, у одного активіста, імовірно, представника батальйону "Донбас", була розбита голова, а у поліцейського - поранення в ногу з травматичної зброї. Обох забрала "швидка". Не під запис окремі поліцейські, які брали участь у зіткненні, говорили, що стріляв представник батальйону "Донбас".
Через півгодини відбулося ще одне зіткнення між правоохоронцями і активістами. Поліція відтіснила останніх від будівлі, після чого почалася бійка. Багатьох затримали і почали обшукувати на наявність зброї, з'явилося ще кілька поранених - правоохоронці застосовували палиці. Більшість із затриманих активістів були одягнені у військову форму без розпізнавальних знаків. Як повідомили представники Червоного хреста, які прибули на місце подій, в результаті бійок чотири людини були важко поранені, їх довелося госпіталізувати. Серед них одна жінка і, щонайменше, один міліціонер: "Двоє з травмами голови, дівчина з травмою живота і поранений поліцейський. Інші більш легкі, є отруєння газом", - сказав медик.
Пізніше в Міністерстві внутрішніх справ підтвердили, що під час зіткнень біля Солом'янського районного суду Києва поранили поліцейського. І уточнили, що стрілка затримали і доставили в управління поліції.
Вже ввечері в поліції Києва повідомили, що в районне управління було доставлено 36 учасників зіткнень біля будівлі суду. За словами начальника поліції Києва Андрія Крищенко, у затриманих були вилучені ножі, телескопічні палиці, засоби для відстрілу гумових куль і димова граната.
Поки вся увага активістів та журналістів була зосереджена на тому, що відбувається під будівлею, в залі суддя зачитував рішення щодо запобіжного заходу для Геннадія Труханова. Суд, замість 50 млн гривень або арешту, відпустив мера Одеси на поруки народного депутата від БПП Дмитра Голубова.
Після того, як суддя оголосив рішення, "відзначилися" невідомі в чорному, які зайняли будівлю суду. Вони зайшли до зали засідань, витягли одеського активіста "Автомайдану" Віталія Устименко в коридор, і почали його бити. За словами активіста, невідомі накинулися на нього після того, як він вигукнув: "Суд відпустив корупціонера". Крім того, Устименко каже, що ще під час засідання суду його вдарив депутат Одеської міськради Олександр Іваницький. Активіст вважає, що невідомих у чорному найняли одеські депутати, які підтримували Труханова.
Вже через півгодини мер Одеси у супроводі кількох чоловіків вийшов із приміщення суду через коридор, забезпечений представниками Нацгвардії і Нацполіції. До того ж, як заявив його адвокат, у п'ятницю, 16 лютого, він навіть має намір вийти на роботу і провести сесію міськради.