ua en ru

Драгі: Скуповування єврооблігацій ЄЦБ не вічне і не нескінченне

Автор: RBC.UA
Програма Європейського Центробанку з викупу облігацій "не вічна і не нескінченна", сказав президент банку Маріо Драгі в четвер, 15 грудня. Він додав, що для підвищення апетиту до ризику на ринках потрібно підвищувати прозорість політики, і закликав владу Європи "висловлюватися однозначно", а потім стримувати обіцянки.

Програма Європейського Центробанку з викупу облігацій "не вічна і не нескінченна", сказав президент банку Маріо Драгі в четвер, 15 грудня. Він додав, що для підвищення апетиту до ризику на ринках потрібно підвищувати прозорість політики, і закликав владу Європи "висловлюватися однозначно", а потім стримувати обіцянки.

На питання про перспективи інфляції Драги відповів, що темпи зростання цін зависли близько 3% в єврозоні через одиничні фактори, такі як подорожчання нафти та іншої сировини, а також через непряме оподаткування.

"Ми очікуємо уповільнення інфляції до 2% до кінця 2012 р. і збереження на рівні нижче 2% в 2013 р. і далі", - сказав він.

Драгі закликав регуляторів стежити за тим, щоб посилення вимог до капіталів банків не призвело до кредитного стиску, і порадив банкам продовжувати кредитувати приватний сектор.

"Банки єврозони останнім часом відчувають тиск відносно капітальної бази та умов фондування, - сказав Драгі, виступаючи з лекцією в німецькій столиці. - План посилити їх капітальні бази - це спроба їх зміцнити позиції на фінансових ринках, але це нелегкий процес".

Він сказав, що акціонери не завжди готові піти на підвищення капіталу, але додав, що інші сценарії ще гірше з точки зору економічних наслідків.

8 грудня Європейський центробанк розвіяв надії на те, що буде активно розширювати програму викупу активів і дозволить єврозоні кредитувати МВФ з тим, щоб він міг боротися з борговою кризою в блоці. Драгі тоді сказав, що, згідно з новим прогнозами, скорочення ВВП єврозони може досягти наступного року 0,4 %, хоча економіка може також і вирости на 1,0 %. Однак він підірвав надії на те, що центробанк серйозно підвищить розмір програми викупу облігацій.

Зазначимо, обсяг суверенних облігацій проблемних держав єврозони (Греція, Ірландія, Португалія, Іспанія, Італія) на балансі Європейського центрального банку (ЄЦБ) вже перевищив 200 млрд євро. Облігації викуповуються на вторинному ринку за так званою програмою SMP (Securities Markets Programme), ініційованої банком в травні 2010 р.

21-25 листопада 2011 р. ЄЦБ придбав європейських держпаперів на 8,6 млрд євро, збільшивши портфель SMP до 203,5 млрд євро.

Нагадаємо, ЄЦБ і його роль у боротьбі з Європейським борговою кризою зараз знаходяться в центрі політичних дебатів у єврозоні: Франція і Італія закликають ЄЦБ активніше підтримувати проблемних суверенних позичальників, тоді як Німеччина категорично заперечує проти наділення ЄЦБ статусом кредитора останньої інстанції.

Фактично ведеться суперечка з приводу того, чи повинен ЄЦБ за зразком Федеральної резервної системи США проводити "кількісне пом'якшення" (QE), більш відоме як "друк грошей", і чи дозволяє це його статут. У рамках діючої програми SMP Європейський Центробанк "стерилізує" ліквідність, створену в результаті щотижневих покупок держпаперів, через залучення депозитів комерційних банків, тобто не збільшує грошову масу.

Нагадаємо, як стало відомо, ЄЦБ конфіденційно обмежив свої витрати в рамках програми SMP межею в 20 млрд євро в тиждень. Про секретний ліміт ЄЦБ дізналися німецькі ЗМІ, які, проте, не вказали джерел інформації.

Повідомлялося, що тижневий ліміт на покупки діє з самого початку програми в 2010 р., але цей параметр було вирішено не розкривати. При цьому ліміт був іншим, але ЄЦБ у якийсь момент знизив його до 20 млрд євро через сумніви керівних кіл банку в доцільності програми.

За даними Reuters, тижневий обсяг покупок ЄЦБ за програмою SMP лише один раз перевищив 20 млрд євро - на початку серпня 2011 р., коли банк відновив інтервенції на борговому ринку після чотиримісячної перерви. З середини вересня 2011 р. ЄЦБ купував щотижня держпаперів не більше ніж на 10 млрд євро.

Раніше, на балансі банку перебували облігації країн єврозони на 187 млрд євро, викуплені з ринку за програмою SMP. Після відновлення програми в серпні 2011 р. Центробанк придбав держбонди на 113 млрд євро.

Програма ЄЦБ щодо викупу європейських держоблігацій на вторинному ринку була розпочата в травні 2010 р. у відповідь на боргову кризу в Греції, за якого інвестори почали масово розпродавати грецькі держпапери. В рамках першого етапу програми ЄЦБ набував папери Греції, Ірландії та Португалії.

Однак у серпні ц.р. банк приступив до інтервенцій на ринках держоблігацій Італії і Іспанії - третьої і четвертої економік єврозони, які також почали страждати від недовіри інвесторів. ЄЦБ не розкриває, папери яких країн він набуває в рамках SMP і в яких пропорціях.

Підтримка ЄЦБ італійських та іспанських держпаперів поки не приносить видимих результатів. Дохідності 10-літніх бондів цих двох країн тримаються поблизу критичної позначки 7%. Тому ряд єврочиновників і аналітиків закликають ЄЦБ активніше купувати держпапери, щоб звузити кредитні спреди в єврозоні.

У той же час керівництво ЄЦБ не перестає підкреслювати, що ні програма SMP, ні більш широкі зусилля Центробанку не здатні подолати боргову кризу - тягар ключових рішень по бюджетній консолідації лежить на національних урядах.