ua en ru

Драгі: ЄЦБ готовий продовжити скуповування проблемних держоблігацій

Автор: RBC.UA
Європейський центробанк готовий продовжити використання нестандартних заходів для забезпечення плавного функціонування ринків, але це завдання уряду - боротися з причинами кризи, заявив майбутній глава ЄЦБ Маріо Драгі в середу вдень. Джерела в ЄС повідомили Reuters, що під формулюванням "нестандартні заходи" розуміються купівлі Європейським центробанком облігацій проблемних країн єврозони на вторинному ринку.

Європейський центробанк готовий продовжити використання нестандартних заходів для забезпечення плавного функціонування ринків, але це завдання уряду - боротися з причинами кризи, заявив майбутній глава ЄЦБ Маріо Драгі в середу вдень. Джерела в ЄС повідомили Reuters, що під формулюванням "нестандартні заходи" розуміються купівлі Європейським центробанком облігацій проблемних країн єврозони на вторинному ринку.

"Євросистема разом з нестандартними заходами націлена на запобігання проблем на грошових і фінансових ринках, що створюють перешкоди функціонування монетарної політики", - сказав Драги, згідно з текстом мови на конференції в Римі.

"Втручання (на борговий ринок) запобігає погіршенню дисбалансу, однак лише його недостатньо для боротьби з основними причинами проблем", - додав майбутній глава ЄЦБ.

Драги, який наступного тижня приймає у Жан-Клод Тріше кермо правління ЄЦБ, заявив, що система управління фінансами в єврозоні повинна бути укріплена, а інструменти управління кризою повинні бути активовані негайно.

Проте без рішучих дій і відповідної національної політики країн, які повинні усунути дисбаланс у своїх державних фінансах, сприяючи зростанню, перша мета не може бути досягнута, а друга - принесе лише тимчасове полегшення", - заявив Драги.

Він закликав італійський уряд до реалізації бюджетних заходів, узгоджених у вересні, і скорочення державних витрат "швидко і в повному обсязі".

Раніше стало відомо, що лідери ЄС мають намір просити ЄЦБ продовжити програму викупу держоблігацій Італії та Іспанії на вторинному борговому ринку.

"Ми повністю підтримуємо ЄЦБ у діях, спрямованих на забезпечення цінової стабільності в єврозоні, в тому числі і за допомогою використання нестандартних заходів у нинішніх виняткових умовах на фінансових ринках", - говориться в проекті документа отриманому агентством Reuters напередодні саміту в середу.

У той же час джерела в німецькому уряді у вівторок повідомили, що в проекті підсумкового комюніке саміту не буде міститися вимога до ЄЦБ про продовження покупок держоблігацій Італії та Іспанії на вторинному ринку. Повідомлення, що підтверджують це, надходили від німецьких джерел і в середу вдень.

Інвестори по всьому світу завмерли в очікуванні результатів саміту лідерів ЄС, який розпочнеться о 18:00 за Києвом. Багато учасники ринку сумніваються в появі за підсумками засідання комплексного плану виходу з кризи.

Рішення про відновлення скупки іспанських і італійських облігацій викликало скепсис у колах аналітиків. Багато бояться, що Італія не прийняла достатніх заходів для врегулювання величезного боргу, незважаючи на заяви лідерів країни про проведення серйозних економічних реформ.

Так, глава ЄЦБ Тріше вважає, що скупка держоблігацій не допоможе в подоланні кризи. За його словами, в законодавство ЄС необхідно внести зміни для запобігання в майбутньому ситуацій, коли проблеми однієї країни дестабілізують весь блок. Крім цього, глава ЄЦБ озвучив свою рішучість досягти більш жорсткої фінансової дисципліни відносно євро.

Нагадаємо, на початку жовтня ЄЦБ оголосив про відновлення ряду "нестандартних" заходів пом'якшення грошово-кредитної кредитних умов у фінансовій системі єврозони. Так, ЄЦБ відновить надання банкам кредитів строком на 1 рік. Крім того, ЄЦБ почне нову програму викупу облігацій з покриттям (covered bonds), на цей раз її обсяг складе 40 млрд євро. Нова програма викупу забезпечених облігацій триватиме з листопада 2011 р. по жовтень 2012 р.

На початку цього місяця Міжнародний валютний фонд (МВФ) звернувся до експертів ЄЦБ з проханням не зволікати у вжитті заходів у випадку, якщо боргова криза в Європі продовжить загрожувати економічному зростанню регіону і дестабілізувати ситуацію на фінансовому ринку. Відповідна позиція МВФ міститься в оприлюдненому звіті за прогнозами регіонального економічного зростання (Regional Economic Outlook) для Європи.

У документі МВФ міститься ряд конкретних пропозицій, яким може послідувати ЄЦБ у випадку погіршення ситуації. Зокрема, економісти МВФ пропонують європейському ЦБ дотримуватися політики зниження базової облікової ставки в разі збереження ризиків для економічного зростання.

Крім того, на думку МВФ, ЄЦБ, можливо, доведеться відновити операції із забезпечення банків ліквідністю на більш тривалі терміни, якщо обстановка на ринку міжбанківського кредитування буде погіршуватися. Ще одним кроком ЄЦБ може стати "обіцянка продовжувати купівлю держоблігацій країн єврозони до тих пір, поки це буде необхідно", наголошується в матеріалах МВФ.

ЄЦБ - центральний банк Євросоюзу і зони євро. У його штат входять представники всіх держав-членів ЄС. Банк повністю незалежний від інших органів ЄС. Головними функціями банку є розробка і здійснення валютної політики зони євро, емісія банкнот євро, підтримка цінової стабільності в єврозоні, тобто забезпечення рівня інфляції не вище 2 %, встановлення основних процентних ставок.