ua en ru

Довибори в Раду: репетиція війни Порошенко і Тимошенко

Довибори в Раду: репетиція війни Порошенко і Тимошенко Порошенко може отримати в Раді ще п'ять лояльних депутатів

У президентської партії "ББП-Солідарність" серйозні проблеми. На довиборах у парламент по семи мажоритарних округах, її висуванці ризикує не взяти жодного мандата. Такий висновок можна зробити за попередніми результатами виборів, які оприлюднила Центральна виборча комісія.

Тільки в двох з п'яти округів, де партія президента висунула своїх кандидатів, за підсумками голосування вони можуть стати народними депутатами. Сергій Насалик має шанси перемогти на 85-му окрузі (Івано-Франківська область), а Андрій Путілов - на 183-му окрузі (Херсонська область).

Хоча, незважаючи на скромний результат БПП, може вийти так, що за підсумками проміжних виборів Петро Порошенко отримає в Раді 5 лояльних депутатів. Адже в більшості округів його команда зробила ставку на самовисуванців. Згідно з даними ЦВК, у 27-му окрузі (Дніпро), поки що перемагає Тетяна Ричкова, у 206-му окрузі (Чернігів) лідирує Микитась Максим.

У свою чергу в 114-му окрузі (Луганська область) лідирує кандидат від партії "Наш край" Сергій Шахов. Цю політсилу пов'язують з першим заступником глави Адміністрації президента Віталієм Ковальчуком.

У 151-му окрузі політсила президента розраховувала на самовисуванця Олексія Рябоконя, який користувався підтримкою БПП, але, схоже, що він вибув із боротьби за перемогу.

Ще один округ, де команда Порошенка не може розраховувати на перемогу лояльного кандидата – 23-й округ на Волині. Просто тому, що там БПП не висунула свого кандидата і не підтримувала нікого з самовисуванців.

Попередні підсумки

Для президента довибори - шанс зміцнити підтримку в парламенті. Адже у коаліції БПП і "Народного фронту" на двох офіційно 227 депутатів. Тому голосування важливих законів часто не обходитися без голосів депутатських груп "Воля народу" та "Відродження".

Якщо на довиборах у Дніпрі, Чернігові та Полтаві переможуть самовисуванці, яких зробили ставку у штабі БПП, вони поповнять в парламенті резерв позафракційних депутатів. Ними при необхідності "приростает" БПП, як це було під час формування нової коаліції і, швидше за все, будуть підтримувати ключові для президента голосування в Раді.

У той же час, якщо за підсумками проміжних виборів виявиться, що ставка на самовисуванців не спрацювала, це може спричинити "чистку" в керівництві штабу БПП. Нагадаємо, зараз його очолює друг і бізнес-партнер президента Ігор Кононенко і його "молодший помічник" нардеп від БПП Сергій Березенко.

"Сергій вів цю кампанію незважаючи на милиці, постійно пропонував додати івентів - то концертик, то ще щось, але з такими бюджетами, як у нього, можна ще стільки ж депутатів у Раду заводити. Йому ще після виборів у Чернігові сказали, що ніколи ніщо не коштувало так дорого Петру Порошенку як кожен голос виборця Березенко", - розповідає один із технологів команди президента.

Але все ж незважаючи на витрати компанію з довиборів знову довірили Березенко. А "Наш край", який негласно керує Віталій Ковальчук, і який на місцевих провів у місцеві ради 4 тисячі своїх депутатів, отримав карт-бланш тільки на один округ, та й то під одного Артура Герасимова (представника президента в парламенті) Сергія Шахова.

Попередні результати виборів свідчать – на перемогу в боротьбі за додаткові місця в парламенті крім БПП претендують лише дві партії – "Батьківщина" і КРІП. Вони єдині, чиї кандидати претендують на перемогу хоча б в двох округах. Партія Юлії Тимошенко може прирости Юрієм Одарченко (змагається з Путіловим в Херсоні) Русланом Богданом і Юрієм Власенко (поки що йдуть на других місцях у Полтаві та Чернігові відповідно).

За інформацією РБК-Україна напередодні проміжних виборів у штабі партії Тимошенко розраховували на перемогу саме у цих трьох округах. Якщо це станеться. "Батьківщина" доведе чисельність своєї фракції в Раді до 22 депутатів і хоч і залишиться найменшою фракцією, зрівнятися по чисельність з групою "Відродження" та випередить групу "Воля народу".

У свою чергу КРІП, який зняв свого кандидата в Дніпрі, може розраховувати на перемогу на Волині і в Івано-Франківську. Там поки що лідирують відповідно Ірина Констанкевич і Віктор Шевченко.

Для обох партій, як і для політсили Олега Ляшка, чиї кандидати йдуть на триетьих-четверте місцях, довибори – в першу чергу можливість перевірити роботу своїх штабів у разі перевиборів Ради, яких активно домагається Тимошенко.

А ось ще один адепт ідеї дострокових виборів – "Опозиційний блок", по суті, від участі у довиборах по 7 округах самоусунувся. ПРО не виставив свого офіційного кандидата в Дніпрі, де традиційно має високий рейтинг і реально включився в боротьбу тільки в Луганській області, але там кандидат "Опозиціонерів" Борис Лебедєв поки що набирає не більше 2% голосів.

Несподівано поповнитися ще одним депутатом у Раді може група «Відродження Віталія Хомутинника і Віктора Бондаря. За результатами обробки 40% голосів по 151-му округу лідирує Михайло Бондар, який хоч і балотується як самовисуванець, тим не менш член партії "Відродження".

РБК-Україна проаналізував хід голосування у кожному з 7-ми округів.

Коли гроші вирішують все

За даними екзит-полу вибори в окрузі повинен виграти екс-депутат Київради, голова корпорації "Укрбуд" Максим Микитась ( підтримало 32% виборців).

Якщо це станеться, то у другий раз на проміжних виборах в Чернігівській області можуть перемогти гроші, а не кандидат. Опоненти оцінюю грошовий ресурс вкладений командою Микитася в округ в 2,5, а то і 6 мільйонів доларів.

Тим не менше, практично у спину йому дихає представник "Батьківщини" Віктор Власенко. За даними екзит-полу зробленим Соцісом для комітету виборців кандидат від "Батьківщини" отримав більше 28%.

Тому спостерігачі та журналісти очікують досить спекотну сутичку результати довиборів.

За їх словами, Власенко, який досі працював у земельній комісії облради, і тільки в лютому очолив "Батьківщину", не був відомий у місті. Але йому дуже допоміг загальний рейтинг "Батьківщини" в регіоні, приїзд в округ Юлії Тимошенко і підтримка нардепа Валерія Дубіля, який міцні бізнес-корінь в регіоні.

"Якщо б "Батьківщина" і РПЛ об'єдналися, то їх спільний кандидат точно б переміг", -вважає депутат від БПП, колишній голова КВУ Олександр Черненко. Однак, за словами місцевих журналістів, це було неможливо, тому що обидві політсили хотіли збільшити складу своїх фракцій, а по-друге це не має сенсу, тому що на виборах в парламент – вони в цьому регіоні головні конкуренти за одне електоральне поле.

Але, якщо на парламентських виборах цей електорат голосує за популістські гасла, то на мажоритарних вибирає того, хто більше заплатив.

Фнансовый ресурс "Батьківщини", запевняють місцеві журналісти, був мало порівняємо з ресурсом Микитася.

"Коли ми сюди приїхали наприкінці травня, ми не могли знайти жодного вільного борда – все було викуплено під Микитася. Ні, за підсумком ми дещо знайшли, але це були вже що називається обьедки. Кожна місцева газета виходила 3-4 сторінками матеріалів про цього кандидата", - говорить один зі штабістів самовисуванця Єгора Фірсова на умовах анонімності.

Місцеві журналісти також офф-рекордз розповідають, що під Микитася був відданий місцевий благодарительный фонд "Полиский оберіг", пов'язаний з мером Чернігова і попереднім депутатом від цього округу Владиславом Атрошенко.

Саме через нього і було роздано левову частку допомоги від Микитася.

"Микитасю за нашими даними передали сітку, використану Березенко, а також на нього працював той же Дмитро Касьянов, який вів Березенко в 205 окрузі, а потім робив мерську кампанію Борису Філатову", - говорить співрозмовник в команді Фірсова.

"Безумовно, вони йшли на переможний результат лідером перегонів. Але після екзит-полу перемогу їм "Батьківщина" навряд чи так просто віддасть", - додає він.

Як розповіли РБК-Україна місцеві журналісти, більшість в ОВК зараз сформовано під Микитася, нібито "за кілька днів до виборів голову комісії пробував перевербувати Дубіль", але президентській команді вдалося зберегти статус-кво, і окружна комісія під їх контролем.

Як КРІП віддав перемогу в Дніпрі БПП

Коли навесні парламент голосував за генпрокурора Юрія Луценка, в парламент переконати укроповцев підтримати його кандидатуру приїхав мер Дніпра Борис Філатов.

"У цьому немає нічого дивного – Філатов вже давно під нами", - сказав тоді один із відомих депутатів БПП. В цей раз доказом такого союзу стало зняття Кропом свого кандидата Оксани Томчук на користь волонтера Тетяни Рычковой. Остання хоч і балотувалася як самовисуванка, але велася командою БПП, а в якості технолога до неї була надіслана Вікторія Сюмар (вже працювала на місцевих виборах 2015 в команді Сергія Березенко).

Ще два тижні тому Томчук та Ричкова змагалися на одному полі. За вимірами команди БПП 40% жителів округу підтримувало КРІП, а при активній роботі підтримуваного "Оппоблоком" Загіда Краснова шанси у них і Рычковой були і зовсім невеликі.

"Вона була популярна в 2014, коли активно допомагала військовим, а коли вона поїхала в Київ, тут про неї всі забули. І її штабу довелося починати все заново. Робили вони це не завжди юридично правильно – наприклад, ще до реєстрації її кандидатом поставили на її рекламі номер 27. Форум по її висунення організували у понеділок. У кампанії вони робили акцент на вирішенні соціальних проблем, але все одно перспективи були не райдужні", - розповідає на умовах анононимности представник однієї з громадських організацій ,що стежать за ходом виборів.

Ситуація істотно поліпшилася, коли знялася з перегонів адвокат Геннадія Корбана Оксана Томчук. "Мабуть, домовленості були на найвищому рівні, бо в цей же день на свободу вийшли деякі люди", - говорить співрозмовник РБК-Украина, але імена називати відмовляється.

Томчук мотивувала свій крок тим, щоб не допустити перемогу Загіда Краснова, якого на цих виборах підтримувала сім'я Вілкула.

"Взагалі у них були різні стосунки за останні 10-15 років, коли обласну ПР очолював Олег Царьов, він і Краснов були ворогами Вілкула, але потім вони помирилися. Краснов підтримував старшого Вілкула на виборах в Кривому Розі, цей його тут", - говорить співрозмовник РБК-Україна.

За словами спостерігачів, найбільшою загрозою для виборів була низька явка виборців – у місті тиждень була спека +38 основна маса поїхала на вихідні на дачі. Так і студентів з гуртожитків по більшій частині виписали. Так що виходило, що переможе той кандидат, який дасть більше мотивації залишитися в місті.

Назад в депутати

183-й округ у Херсонській області став місцем змагання трьох чільних кандидатів.

Там за підтримки МВС, місцевого мера Володимира Ніколаєнко і навіть нардепа від БПП Івана Вінника балотувався одіозний колишній керівник департаменту протидії наркопреступността МВС України Ілля Ківа.

Крім того, за повернення в Раду вирішили поборотися два колишніх нардепа і керівника області - представник "Батьківщини" Юрій Одарченко і нинішній глава облради від БПП Андрій Путілов.

Путілов вже перемагав у цьому окрузі в 2012, будучи кандидатом від УДАРУ. У 2014 за домовленістю з Віталієм Ковальчуком він керував президентською кампанією Петра Порошенка в області, разом зі своїм отцем Станіславом Путіловим. Потім за протекцією бізнес-партнера президента Олега Гладковського (Свинарчука – ред.) був призначений головою ОДА. Восени минулого року Путілов –молодший очолив список до облради на місцевих виборах, і потім проміняв посаду голови ОДА на посаду голови облради.

Його головним конкурентом за місце глави області тоді теж був Одарченко.

"Чому Путілов вирішив проміняти область на Раду? Напевно, тому що партії влади простіше, щоб він сидів у парламенті, а то в облраді та адміністрації від нього тільки скандал на скандалі був", - говорить співрозмовник видання серед місцевих журналістів.

Що стосується Одарченко, то він давно відомий політик в області. У 2014 балотувався по мажоритарному округу №182, а його основним конкурентом був кандидат від "Блоку Петра Порошенка" Олександр Співаковський. В ході підрахунку голосів лідирував соратник Тимошенко, але в підсумку з відривом у 174 голоси переміг представник політсили президента. Тоді «Батьківщина» звинуватила опонентів у тому, що вони перемогли за рахунок голосів ув'язнених.

Зараз експерти не виключають повторення старого сценарію. Справа в тому, що в день виборів в окрузі надійшли сигнали про мінування 16 ділянок.

"Мнсники та міліція спрацювали оперативно, а от самі члени комісій вели себе по різному. Справа в тому, що за законом комісії повинні працювати безперервно, але деякі з них опломбували документацію і залишали приміщення, деякі під тиском представників певних кандидатів – немає. Хто в цьому випадку буде нести відповідальність поки незрозуміло. Думаю, що це може зіграти свою роль при оскарженні результатів виборів у судах", - говорить РБК-Україна представник «Опори» Максим Иегулашвили.

За його словами, при дуже низькій явці в окрузі, яка з дня була на рівні 10% оскарження результатів виборів в окремих округах, може дуже істотно вплинути на підсумок виборів.

Тепер багато що залежатиме від окружної комісії, яка знаходиться під контролем БПП.

Третя сутичка БПП і "Батьківщини"

На цих виборах соратники Юлії Тимошенко розраховували отримати три депутатських мандати. Крім вже згаданих кандидатів Власенко в Чернігові та Одарченко в Херсоні у "Батьківщині" також серйозні ставки зробили на 151 полтавський округ.

Там політсила Тимошенко виставила колишнього депутата Руслана Богдана. У 2009 політична кар'єра цього представника партії дала крен після педофільського скандалу в "Артеку", хоча провину його фігурантів не довели.

До останнього часу Богдан був депутатом обласної ради від "Батьківщини". Ще задовго до старту кампанії на його адресу почали з'являтися матеріали, які можна розцінювати як чорний піар, а також звинувачення в скупці голосів в окрузі, в тому числі, що ще не будучи кандидатом, він робив подарунки учням школи.

Щоб підтримати кандидата, «Батьківщина» відправила агітувати за нього Надію Савченко.

Головним опонентом Богдана в окрузі вважається мер Пирятина, самовисуванець Олексій Рябоконь . Його пов'язують з колишнім кандидатом по округу, нинішнім міністром агрополітики Тарасом Кутовим, який відкрито підтримав його.

Як розповідають в партії, Кутовий наполіг, щоб зберегти цей округ саме за близьким до себе кандидатом. При цьому БПП висунула свого кандидата в окрузі Романа Товстого, але потім його не зареєстрували із-за помилок в автобіографії.

З 47 зареєстрованих кандидатів в окрузі, тільки 15 вели активну кампанію. З чого спостерігачі зробили висновок, що 40 з них технічні. 31 червня заступник голови ОВК Євген Севастьянов заявив, що 20 з членів комісії працюють на кандидата Богдана.

У день виборів депутат від БПП Олександр Черненко оприлюднив відео, де голова лохвицької організації «Батьківщини» пояснює членам дільничних комісій як забезпечити перемогу їх кандидата, і отримати за це «сковороди».

Також депутат виклав фото, де в окружній комісії сидять молодики спортивного вигляду з удостоверниями журналістів, в тому числі від організації "Передові правові ініціативи", яка оприлюднила дані екзит-полу про перемогу в окрузі Богдана.

У той же час «Батьківщина» вже звинуватила владу у спробі фальсифікувати результати виборів і відібрати перемогу її кандидатів.

"За результатами паралельного підрахунку голосів, який провели наші штаби, кандидати від "Батьківщини" впевнено перемагають мінімум в трьох округах: 151 на Полтавщині (Руслан Богдан), 183-му на Херсонщині (Юрій Одарченко) і 206-му на Чернігівщині (Юрій Власенко). Разом з тим, інформація, яку ми отримуємо від штабів у всіх 7 округах, свідчить, що партія влади вдалася до відвертих фальсифікацій після закриття дільниць, при підрахунку голосів", - заявили в "Батьківщині".

Піраміди Шахова forever

114 округ луганській області був вотчиною нинішнього голови ОДА Юрія Гарбуза. Але незважаючи на те, що БПП висунула свого кандидата Дениса Денищенко, округ віддано на відкуп кандидату від "Нашого краю" Сергію Шахову.

Як відомо, на місцевих виборах Банкова створила цю політсилу, як фарм-клуб для тих, кого соромно було вести під вивіскою БПП, але добре розбити електорат Партії регіонів. Одним з таких, кого незручно брати в список, був Шахов, який починаючи з 2012 року постійно звинувачується в організації пірамід і непрямому підкупі виборців.

Шахов – знайомий нинішнього представника президента у парламенті Артура Герасимова. Останній навіть балотувався у складі "команди Сергія Шахова" у 2012 році.

Крім Шахова у 114 окрузі балотувався кандидат від "Оппоблока" Борис Лебедєв, який є, на думку експертів, його головним конкурентом. А також колишня голова луганської ОДА Ірина Верігіна від "Батьківщини" і самовисуванець Валерій Мошенський.

Все ж окрузі балотується 108 кандидатів, при цьому 90 з них вважаються технічними. На думку спостерігачів, у кожного з чотирьох головних кандидатів має своїх "технарі", але більше всього їх у Шахова і Лебедєва.

Під час кампанії спостерігачі фіксували на відео роздачу тимчасових соцкарток від благодійного фонду "Наш край", які потім можна поміняти на банківську з сумою 3 грн. на рахунку.

А ось Лебедєва запідозрили у використанні при організації зустрічей адмінресурсу, створеного ще за часів Партії ргеионов, в тому числі при публікації замовних матеріалів у комунальних ЗМІ.

Перед виборами спостерігачів лякала низька явка, адже в таких умовах переміг би той кандидат, який пообіцяв більше і це мало відповідало правилам чесних виборів.

Але в день виборів з'явилися інші проблеми. Наприклад, окружна комісія в 6 ранку внесла зміни до складу виборчих комісій. Масово замінили своїх представників БПП, "Народний фронт" і в ДВК стало більше членів, близьких до Шахову. Але оскільки рішення не було внесено вчасно, нові члени комісій змогли приступити до своїх обов'язків лише після 20 годин. До цього ж працювали усунені і значить нелегітимні члени ДВК.

Спостерігач від Опори Олексій Кормилецкий зміг відповісти, чим може бути черевато такий ексцес на виборах. У той же час він відзначив ще один дивний момент – на сайті ЦВК після закінчення виборів найдовше були відсутні дані по явці. У теж час, вдень вона на сайті була вказана на рівні 31%, що не відповідало дійсності, а вночі взагалі досягла 63%. У зв'язку з цим представник Опори висловив побоювання з приводу маніпуляцій з даними явки.

По-тихому

23 волинський і 85 івано-франківський округи напруженням пристрастей ні під час кампанії, ні в день виборів не відрізнялися. Як розповіли РБК-Україна представники місцевих організацій Опори, ані адмінресурсу, ані масового підкупу вони в цих округах не зафіксували. Хіба що до непрямого підкупу можна віднести роздачу путівок на «Буковель».

У 85 окрузі в Калуші за депутатське крісло головна боротьба точилася між братами – братом міністра енергетики Ігоря Насалика, мером міста Рогатин на Івано-Франківщині Сергієм Насаликом (кандидат від БПП) і братом чинного нардепа Олександра Шевченка Віктором (кандидат від Кропу).

Згідно з даними екзит-полу "Соцісу" переміг брат міністра енергетики.Але за официальнім підрахунками ЦВК (оброблено 40% бюлетенів) з відривом в 1% на першому місці Віктор Шевченко.

Що стосується округу покійного Ігоря Єремєєва, який майже рік був без депутата, то тут теж були два головні претенденти - кандидат від Кропу Ірина Констанкевич і кандидат "Батьківщини" Людмила Кирда. Обидві кандидатки є депутатами Волинської обласної ради.

"Я думаю округ продали і БПП і інші партії. Будуть змагання між кандидатом від Кропу Ірина Констанкевич і кандидатом від "Батьківщини" Кирдой. Констанкевич буде "посівати грошима", а Кирда – місцева, вона була головою райдержадміністрації, місцеве населення до неї добре ставиться", - розповідав раніше один з нардепів, який переміг на одному з сусідніх округів.

І Кирда, і Костанкевич, дійсно вдавалися до непрямого підкупу. Однак, схоже, населення повірило у велику ресурсність соратника Ігоря Палиці з Кропу.