Довибори в Раду: ким Порошенко буде закривати вільні округу
Цього літа в Україні знову плануються вибори. Вчора Центральна виборча комісія призначила дату довиборів у парламент в чотирьох мажоритарних округах. За рішенням ЦВК голосування відбудеться 17 липня. Правда, за умови, що ініціативу Центрвиборчкому підтримає Верховна Рада. За законом саме вона стверджує запропоновану ЦВК дату виборів. Йдеться про округ №27 (Дніпропетровська область), №85 (Івано-Франківська область), №151 (Полтавська область), №206 (Чернігівська область). Найближчим часом Центрвиборчком може призначити дату виборів ще в трьох вакантних округах - №23 (Волинська область), 114 (Луганська область) і №183 (Херсонська область). РБК-Україна розбиралося, кого у семи вільних мажоритарних округах висуне президентська партія "Солідарність" і хто буде конкурувати з соратниками Петра Порошенка.
Коаліція під загрозою
З призначенням дати виборів ЦВК тягне останні півроку. У неофіційних розмовах її члени пояснюють - вони чекали, коли набереться більшу кількість округів, щоб провести вибори одночасно.
Зараз у Центрвиборчкомі чекають, коли нарешті надійде свідоцтво про смерть депутата Ігоря Єремеєва, який трагічно загинув у липні минулого року (пройшов у Раду по округу №23), а також заяву про складення мандату від депутатів Юрія Гарбуза (округ №114) і Андрія Гордєєва (округ №183). Останніх перед травневими святами президент призначив губернаторами відповідних областей.
Таким чином вибори можуть пройти в семи мажоритарних округах.
Цілком імовірно, що за ходом виборів по мажоритарці буде стежити новий склад ЦВК. Адже до кінця тижня президент пообіцяв внести до парламенту кандидатури нових членів Центрвиборчкому.
27-й і 206-й округи звільнилися після місцевих виборів, тоді нардепів Борисв Філатова (позафракційний) та Владислава Атрошенко (БПП) обрали мерами відповідно Дніпропетровська та Чернігова.
У свою чергу 151-й і 85-й округи звільнилися в квітні нинішнього року, після формування уряду Володимира Гройсмана. Тоді депутати від БПП Тарас Кутовий, Ігор Насалик пішли працювати в уряд. Перший став міністром аграрної промисловості, другий - очолив Міністерство з питань палива та вугільної промисловості.
Для пропрезидентської фракції БПП довибори в парламент є життєво необхідними, адже без них під загрозою існування парламентська коаліція. Нагадаємо, її сформували БПП і "Народний фронт". В сумі вони мають 227 депутатів. Після відходу з парламенту Гарбуза і Горрдеева в двох фракціях залишилося 225 нардепів, тобто на один депутат менше необхідного мінімуму для існування більшості.
Довибори для БПД та НФ - можливість отримати ще 7 багнетів в Раді, за які, звичайно, потрібно поборотися.
Кінь не валявся
Поки що депутати парламентських фракцій неохоче спілкуються на тему можливих довиборів і пояснюють, що ще не розглядали можливих претендентів. наприклад, в "Батьківщини" впевнені, що готуватися потрібно взагалі до розпуску Ради і дострокових виборів, адже, за словами соратників Юлії Тимошенко, цей парламент не дієздатний. "Всі чекають дострокових виборів", - пояснив РБК-Україна заступник голови фракції Сергій Соболєв.
Президентська партія "Солідарність", поки що також не затвердила кандидатів у депутати за вільним округах. У неофіційних бесідах соратники Порошенко кажуть, що зараз йде "огляд претендентів".
У "Народному фронті" також запевняють, що ще не займалися підготовкою до довиборах по мажоритарці. Заступник голови фракції НФ Сергій Пашинський розповів РБК-Україна, що, ймовірно, партія буде узгоджувати своїх кандидатів з кандидатами політичних союзників в особі БПП.
На сьогодні не готова заявити про своїх кандидатів і фракція "Самодопомога". Заступник голови фракції, який відповідає в тому числі за вибори, Олег Лаврик запевнив РБК-Україна, що партія буде висувати своїх людей по всім вільним округах.
В "Свободу" неофіційно говорять, що розглядають можливість участі у довиборах одному з двох округів, розташованих на Західній Україні, лідера партії Олега Тягнибока. Швидше за все він піде кандидатом по 85-му округу в Івано-Франківській області.
Хоча в офіційних розмовах нардепи від "Свободи" запевняють, що ніяких рішень немає і взагалі для лідера партії було б набагато краще зайти в парламент, очоливши список "Свободи". Якщо Тягнибок не візьме участь у довиборах від "Свободи" на Прикарпатті та Волині можуть балотуватися два інших відомих "своборовца" - екс-віце-спікер Ради Руслан Кошулинський і екс-віце-прем'єр Олександр Сич.
Минулого тижня реанімував роботу центральний офіс партії УКРОП. Після арешту, в кінці минулого року, одного з її лідерів Геннадія Корбана, партія фактично заморозила свою діяльність. Тепер, незважаючи на те, що Корбана фактично усунули від її керівництва, і він не зможе балотуватися, адже засуджений на півтора роки умовно, його соратники планують брати участь в довиборах як мінімум в трьох вільних мажоритарних округах - в Дніпропетровську, Чернігові та на Волині.
Втім, ходять чутки, то після відсторонення Корбана від керівництва УКРОП, партія стала лояльною до БПД. Так, співрозмовник РБК-Україна в дніпропетровській парторганізації "Опозиційного блоку" у неформальній бесіді запевняє, що на довиборах у своїй вотчині – Дніпропетровську, УКРОП "зіллється" під партію президента, а БПП замість цього не буде виставляти кандидата по округу покійного Єремєєва на Волині. Там, може балотуватися один з співзасновників УКРОП Ігор Палиця.
Вся президентська рать
В БПП набагато охочіше говорять про можливих виборах і навіть озвучили два можливих своїх представників. Так, за депутатське крісло у 183 окрузі на Херсонщині може змагатися колишній губернатор області Андрій Путілов. У 2012 Путілов вже проходив в Раду за списком "Удару".
"По Херсону я не виключаю участь Путілова, але якщо він прийме таке рішення. Це було б логічно", - розповів нардеп фракції БПП Сергій Березенко.
Він також зазначає, що по 85 округу що на Івано-Франківщині (округ чинного міністра енергетики Ігоря Насалика) за депутатський мандат може позмагатися його брат Сергій Насалик, який в даний час є мером міста Рогатин на Франківщині
В БПП вважають, що Сергій Насалик може "виїхати" на рейтингові брата. А останній, як відомо, отримав підтримку городян за рахунок реалізації проекту безкоштовної медицини в місті.
Однак у Комітеті виборців України в Івано-Франківській РБК-Україна пояснили, що непогані шанси поборотися за мандат має і нинішній мер міста Калуш, ставленик і однокласник Ігоря Насалика Ігор Матвійчук. У КВУ шанси Матвійчука бачать навіть вище в порівнянні з братом Насалика.
Крім того, в КВУ вважають, що непогані шанси перемогти в окрузі має представниця "Батьківщини" Ольга Сікора. У 2012 році з результатом в 54,61% голосів виборців вона пройшла в парламент.
Поки що незрозуміло, кого підтримає БПП у 151-му окрузі на Полтавщині. За інформацією РБК-Украина, міністр аграрної політики Тарас Кутовий, який переміг тут в 2014-му році лобіює тут в якості кандидата свого помічника Володимира Рязанова. Зараз він очолює Лохвицкую РДА.
Конкуренцію йому може скласти колишній нардеп від "Батьківщини" Руслан Богдан. Місцеві ЗМІ пишуть, що Богдан вже почав підготовку до виборчої гонки і "засіває" округ.
Також кажуть, що за депутатське крісло в окрузі може поборотися і луганський бізнесмен, раніше депутат Луганської облради та Стахановського міськради Сергій Шахов. Ще один можливий претендент - директор агропідприємства «Амарант» Роман Харченко.
У Дніпропетровську від БПП може балотуватися заступник голови ОДА Каміль Примаков. Він очолює місцеве відділення партії БПП в Дніпропетровську, а також фракцію президентської партії у міськраді.
Звичайно, перемогти в Дніпропетровську для БПД буде досить складно, адже рейтинги партії там незначні в порівнянні з УКРОП або "Опозиційним блоком".
Від БПП в Чернігові швидше за все буде балотуватися президент Української державної будівельної корпорації "Укрбуд", екс-депутат Київради Максим Микитась. Його вважають креатурою впливового депутата від президентської партії Сергія Березенко. Він пройшов у парламент минулого літа після довиборів по сусідньому 205-му округу.
"Агітація за Микитася з'явилася на Великдень. Він привітав людей з бігбордів під логотипом благодійного фонду мера міста Владислава Атрошенка "Поліський оберіг", - каже Володимир Андрейченко, представник КВУ у Чернігівській області.
Потенційні конкуренти
Якщо УКРОП все ж висуне кандидата у Дніпропетровську, то їм інформації РБК-Україна скоріше за все буде місцева журналістка Анастасія Староскольцева.
Від "Опозиційного блоку" по 27-му округу може піти Сергій Суханов. Він депутат Дніпропетровської міської ради від "Опоблока".
Суханов досить активно позиціонує себе в роботі міськради, відомий як один з активістів громадської організації "Антикорупційна ініціатива", яка, зокрема, займається моніторингом державних закупівель на місцевому рівні та цін на продукти споживчого кошика.
В Чернігівському відділенні громадської організації Комітет виборців України (КВУ, займається моніторингом виборів) кажуть, що вже сьогодні активізував свою роботу представник УКРОП, заступник голови Чернігівської районної ради Володимир Поліщук.
останнім часом він активно відвідує села Чернігівського району і спілкується з місцевими жителями. "Поліщук активно працював на травневі свята, проводив зустрічі, покладав квіти", - розповів представник Комітету виборців в Україні в Чернігові Володимир Андрейченко.
Однак співрозмовники РБК-Україна УКРОП кажуть, що їхнім кандидатом може бути керівник Центру визволення полонених ГО "Офіцерський корпус" Володимир Рубан. Він з травня 2014 активно виступає в ролі посередника щодо обміну полоненими між Україною і так званими "ДНР" і "ЛНР".
В якості самовисуванця або представника будь-якої з політичних сил по чернігівському окрузі може піти колишній скандальний молодий нардеп фракції БПП Єгор Фірсов. У кінці березня БПП позбавила депутата мандату через те, що той у лютому вийшов з фракції. Фірсов пояснив свої дії тим, що його колеги відмовилися виключати з БПП Ігоря Кононенко, якого екс-міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавичюс звинуватив у корупції і тиску на міністерство.
В оточенні Фірсова кажуть останній ще не визначився, чи балотуватиметься по Чернігову. Мовляв, він аналізує всі "за" і "проти", конкурентів та свої можливості. Також колишній нардеп розглядає варіант для свого повернення в Раду не тільки 206 округ, але і 151-й округ чинного міністра АПК Тараса Кутового.
У 23-му окрузі на Волині давно веде активну роботу екс-глава Одеської ОДА Ігор Палиця, близький соратник співвласника групи "Приват" Ігоря Коломойського.
Про те, що Палиця бажає брати участь у виборчій гонці говорить його активна робота на 23 окрузі. Представники громадської організації "ОПОРА" (займається моніторингом виборів) звертають увагу, що за останні півроку, Палиця побудував тільки 4 стадіони в окрузі, займається ремонтом шкіл, спортивних майданчиків. Також голова облради активізував роботу офісів розвитку кварталів свого благодійного фонду "Тільки разом".
В самому УКРОП кажуть, що можуть визначитися зі своїми представниками на вибори вже 18 травня, коли партія має намір провести засідання політради. Проте джерела РБК-Україна не виключають, що палиця не візьме участь у виборах і залишиться головою Волинської облради, а замість нього до парламенту піде Ігор Киричок, директор держпідприємства "Волиньторф», якого прийнято вважати креатурою Палиці.
У свою чергу соратники пойоного Ігоря Єремєєва з депутатської групи "Воля народу" на довиборах можуть зробити ставку на його сина Романа.
Для президента Петра Порошенка довибори у вільних мажоритарних округах не тільки шанс зміцнити парламентську коаліцію, але і можливість перевірити свій особистий рейтинг і популярність його партії "Солідарність", Адже вакантні округу розкидані фактично по всій країні, так що за їх результатами можна буде судити про рівень підтримки влади в різних регіонах країни