ua ru

Дональд Трамп про Україну: що про неї думав і говорив 45-й президент США

Дональд Трамп про Україну: що про неї думав і говорив 45-й президент США Трамп запам'ятався суперечливими висловлюваннями про Україну

Дональд Трамп – це політик, який найбільше запам'ятався неоднозначністю своїх висловлювань по відношенню до України. РБК-Україна проаналізувало, як змінювалася риторика кандидата в президенти США від Республіканської партії по відношенню до Україні, починаючи з 2014 року і по сьогоднішній день. 

Ще не будучи кандидатом у президенти, Дональд Трамп, березні 2014 року, виступаючи на Конференції консервативної політичної дії, висловився з приводу анексії Криму Росією. Він назвав це "розумною" авантюрою президента Росії Володимира Путіна. Тоді мільярдер прогнозував Україні невдачі.

"Він провів Олімпійські ігри, а вже через день взявся за Україну. Лише через день. Дуже розумно. Він не хотів цього робити під час Олімпіади. Бум, через день все почалося, коли наші атлети вже виїхали, ми всі поїхали додому. Знаєте, коли він зайшов і захопив Крим, він вирвав серце і душу, тому що там були всі гроші. Це було несподівано. Раніше мені говорили, що всі доходи надходили саме з цього регіону. І оскільки це був головний джерело багатства, вся Україна зазнає невдачі, це станеться дуже скоро. Якщо ви подивіться, що вони там в Україні роблять, то зрозумієте, що це лише питання часу", - говорив політик.

липні 2015 року політик зазначив, що проблеми навколо Криму повинні вирішувати в першу чергу європейські країни, а не США, натякаючи на тісні відносини Європи з Росією в питанні поставок нафти і газу. "Це (Крим, - ред.) більшою мірою проблема Європи, ніж наша. І Європа при цьому не скаржиться стільки, скільки ми. Я розумію, якби європейці приходили до нас і просили нашої допомоги, але в реальності вони не роблять цього. Вони продовжують вести справи в Росії, беруть російський газ, російську нафту. І ви знаєте, це саме ми робимо з цього велику проблему", - заявив Трамп в інтерв'ю CNN.

Також Трамп задався питанням, чому Німеччина не хоче зайняти лідируюче місце в питанні Криму, а постійно перекидають на Штати. "Чому б не зайняти лідируючу позицію з цього питання (по Криму, - ред.). Ви знаєте, Німеччина - це дуже багата і могутня країна. Чому б їм не приділяти цій проблемі більше уваги? Але ні, все беруть на себе Штати — як ніби ми світовий поліцейський".

В кінці липня того ж року, коли Трамп відправився до Шотландії на турнір з гольфу British Open, він допустив, що у разі перемоги на президентських виборах він зможе налагодити хороші відносини з Путіним. І причина тому – взаємна нелюбов Путіна і Обами.

"Думаю, я зможу порозумітися з Володимиром Путіним, так. Він ненавидить Обаму, Обама ненавидить його. У нас (Росії та США, - ред.) неймовірно погані відносини", - зазначив Трамп в інтерв'ю NBC.

в липні 2015 року Трамп запам'ятався своїм несподіваним твердженням, що російські війська не зайдуть в Україну. На той момент вже пройшло більше року з часу окупації Росією Криму. Пізніше політик виправдовувався, що мав на увазі, що "Путін не зайде в Україну, якщо він стане президентом». "Коли я сказав в інтерв'ю, що Путін «не зайде в Україну, можете собі зазначити, я мав на увазі — якщо я буду президентом. (Але Путін, - ред.) вже в Криму! Тобто при всіх жорстких заяви Обами про Росію і Україну, вони вже забрали Крим і продовжують тиснути. Ось що я говорив", — написав він у себе в твіттері після інтерв'ю АВС news.

16 серпня 2015 року, Трамп висловив свою байдужість з приводу того чи стане Україна членом НАТО чи не стане. "Я б не став надавати цьому великого значення. Якщо це станеться - чудово. Якщо ні - добре", - сказав він. Також він вкотре нагадав, що питання України – це проблеми Європи, а не Сша. "Мені не подобається те, що відбувається в Україні. Але це проблема Європи, яка зачіпає її більше, ніж нас", - сказав він.

11 вересня 2015 року під час включення в режимі відеоконференції в ході форуму "Ялтинська європейська стратегія" (YES), Трамп уже запевнив, що його турбує те, що відбувається в Україні і розкритикував президента США Барака Обаму за недостатню підтримку України. "США підтримують Україну, але більше на словах, ніж на ділі. Наш президент недостатньо сильний, він не робить те, що має бути зроблено для України, це слова, і більше нічого... Частина проблеми з США полягає в тому, що Путін абсолютно не поважає нашого президента", – сказав Трамп і не забув нагадати, що Україна отримує мало підтримки від Європи. "Україна не має належної поваги від Європи. Ви не отримуєте належної допомоги".

Запам'ятався мільярдер і своїми висловлюваннями з приводу аварії Боїнга 777 Малазійських авіаліній, що стався в липні 2014 року. У жовтні Трамп заявив, що, "можливо", відповідальність за трагедію лежить на Росії та проросійських бойовиків, але при цьому зазначив, що в даний момент США повинні сфокусуватися на власних проблемах і «не втручатися в конфлікти в інших країнах, навіть якщо йдеться про таких "жахливих" трагедіях, як збитий літак. "Це жахливо, – сказав Трамп. – Але вони (Росія - ред.) кажуть, що це не вони. Інша сторона говорить, що це вони. І ми будемо займатися цим спором ще, напевно, 50 років, і ніхто ніколи нічого не дізнається. Можливо, це була Росія. Є тільки кілька людей, які знають. Ви знаєте, що одним з них може бути президент Росії Володимир Путін. Але ми знаємо одне: він не буде говорити про це".

Рік тому, в листопаді 2015 року, політик під час передвиборних дебатів знову здивував зміною своєї риторики. Тоді він закликав Штати відмовитися від захисту інтересів України в російсько-українському конфлікті. «Навіщо ми захищаємо Україну, коли навколо неї є й інші країни, які нічого не роблять? Ми повинні бути розумнішими, ми не повинні бути світовим поліцейським», — зазначив Трамп. При цьому додавши, що повністю підтримує дії Росії в Сирії. "Якщо Путін хоче увійти і знищити "Ісламська держава", то я на 100% за нього. Я не можу зрозуміти, як хтось може виступати проти цього".

Не змінилися його висловлювання з приводу України і березні 2016 року. На зустрічі з редакцією газети Washington Post він зазначив, що Україна не так важлива для США, як для інших членів НАТО. "Україна – країна, яка хвилює нас набагато менше, ніж інших членів НАТО, і, тим не менш, ми тягнемо все це на собі. Вони не роблять нічого. Чому Німеччина не відповідає за Україну від НАТО? Чому не інші країни, які знаходяться в безпосередній близькості від України, цим займаються? Чому ми завжди ті, хто веде до потенційної Третьої світової війни з Росією?" - заявив Трамп.

травні 2016 року Трамп вже засуджував дії Путіна на сході України. Разом з тим він підкреслив, що готовий вести діалог з Росією, але з більш жорстких позицій, ніж це робив Обама. "Мені це не подобається, мені це зовсім не подобається", — сказав Трамп.

Хвилю обурення викликала заява Трампа після висунення його кандидатури від Республіканської партії на пост президента в липні цього року про те, що якщо він стане господарем Білого дому, то буде готовий розглянути питання про зняття з Росії санкцій, а також визнання території Криму частиною РФ. "Ми вивчимо це питання, він обов'язково буде розглянуто", - заявив Трамп, слова якого наводить Politico. Пізніше він заявив, що Штати повинні взяти до уваги те, що "більшість жителів Криму зробили свій вибір на користь Росії". "Але, ви знаєте, жителі Криму, з того, що я чув, хочуть бути скоріше з Росією, ніж там, де вони були. І це теж слід мати на увазі", — сказав Трамп в інтерв'ю телеканалу ABC News.

Також у липні стало відомо, що з програми кандидата Трампа був виключений пункт про передачу летального озброєння Україні.

серпні 2016 року він знову звинуватив президента Обаму в недостатній увазі питання України, натякнувши, що з-за відсутності жорсткої політики Обами щодо Росії, Путін окупував Крим. "Мені здається, я куди більше розумію в зовнішній політиці, ніж він, – сказав Трамп в ефірі телеканалу Fox News. - Подивіться на ситуацію з Україною. Він говорить про те, як він жорстко поводиться з Росією, а вони, тим часом, захопили Крым".