Будинок, який побудував Труханов
Геннадій Труханов у зв'язці з видатними діячами 90-х років використовує ресурси міста для збагачення своїх покровителів і їх наближених. Під прицілом виявилася не тільки прибережна зона, але культурна спадщина міста.
Зонінг можливостей
Так зване зонування стало чи не головною темою мерства Труханова. Це уточнення до генплану Одеси. Найчастіше вони відкривають можливості для будівництва комерційної та торговельної нерухомості в найбільш ласих шматочках Одеси.
Цей документ зустрів опір громадськості. І двічі Геннадій Труханов робив тактичні кроки, щоб зняти напруженість навколо нього. Він знімав зонінг з порядку денного під приводом доопрацювання. Але потім з'являвся знову. Зрештою, документ було прийнято на позачерговій сесії міської ради.
Поправки до Генплану можуть стати новим поштовхом для розвитку девелоперів. В першу чергу, пов'язаних з Геннадієм Трухановим. Наприклад, міські пляжі стали зоною для будівництва спортивних центрів з плавальними басейнами. Вони можуть бути сусідами з яхт-клубами, ресторанами.
Так само в документі йдеться про створення так званих "навчальних зон". В них планується розташувати офісні центри, розважальні комплекси, АЗС і СТО. Причому заправки передбачені планом навіть поблизу шкіл та лікарень. Не забули депутати і про зелені зони. У них дозволено будівництво ресторанів, кафе і готелів.
Підприємлива скво
Згідно з даними панамської компанії-реєстратора Mossack Fonseca, Геннадій Труханов та пов'язані з ним особи, контролюють близько 70-80 офшорних компаній, які займаються, в тому числі нерухомістю.
За даними незалежного розслідування, Геннадій Труханов через віргінські офшорні компанії контролює різні частини групи "РОСТ". Ця група займається не тільки ремонтом доріг, але і будівництвом наддорогого житла та нерухомості для середнього класу.
Як йдеться в документах, якими володіє International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ) і OCCRP, найбільш ласі будівництва в Одесі ведуть Геннадій Труханов і його наближені. Наприклад, престижний комплекс "Арк Палас".
Девелопером проекту виступає та сама група "РОСТ". Хоча свою причетність до цього бізнесу він наполегливо заперечує. В його декларації це бізнес не вказується. Як вважають українські ЗМІ, приховувати права власності в цьому бізнесі Геннадія Труханова дозволяють офшорні компанії, зареєстровані на Британських Віргінських островах. Вони в свою чергу, ведуть до російських адрес.
Нагадаємо, що є всі підстави припускати наявність у Геннадія Труханова російського паспорта і прописки. Саме до цієї прописки в невеликому будиночку в Сергієвому Посаді і ведуть віргінські офшори. Про наявність російського громадянства повідомлялося ще в 2016 році.
Частина площ в житловому комплексі "Арк Палас" належить компанії "Винні традиції". В числі власників Андрій Іванчо і ще дві компанії. Нагадаємо, що співпраця з ним стало для Труханова відправною точкою в кар'єрі.
Іванчо та нинішній мер Одеси ще в 90-х роках заснували охоронну фірму "Капітан". Ця компанія дозволила перетворити секцію з тайського боксу в бізнес, а пізніше звела Труханова з Леонідом Мініним, який зараз відбуває термін в італійській в'язниці за міжнародну торгівлю зброєю в обхід санкцій ООН. І Іванчо, і Труханов досі залишаються засновниками суспільно організації "Українська федерація таїландського боксу муей-тай".
Крім Іванчо в числі власників "Винних традицій" числяться ще три компанії – "Юерепієн беверідж компані лімітед", "Меліор інвестментс інк." і "Малтінешнл лоджистік груп". Першими двома володіє Юрій Бугеда, зареєстрований в Москві. Іноземний інвестор вніс в статутний капітал компанії "Винні традиції" 20 тис. грн.
Бугеда є засновником ще чотирьох компаній. Одна з них носить назву "Міський центр стратегічних розробок", яка надає послуги з питань комерційної діяльності та управління. Юрій є її кінцевим бенефіціаром, а "Меліор інвестментс" - внесла в статутний фонд понад 2 млн. грн.
Брат Юрія, Олександр Бугеда, є бухгалтером компанії "Одеса-Сіті", яка входить до групи компаній "РОСТ". Кінцевим бенефіціаром компанії є Вадим Шульман.
Третя компанія – "Малтінешнл лоджистік груп" зареєстрована на Миколу Данилюка. Він є партнером юридичної компанії "Правова корпорація" і є засновником компанії, яка складає конкуренцію "Ростдорстрою" на тендерах. Компанія носить назву "Київшляхбуд", але зареєстрована на віргінський офшор "Сойєр і Брантон ЛТД". На нього ж оформлена "Інвестиційна група "Рост".
Цей же Микола Данилюк є керівником компанії "Рубітел", яка повинна займатися виробництвом мінеральних добрив. Її власниками є – Андрій Іванчо та Марія Труханова, вона ж мати Геннадія Труханова та більшу частину свого життя працювала в Одеській залізничній лікарні.
Згідно з декларацією самого Труханова, вона отримує 16 тисяч пенсії в рік, але є кінцевим бенефіціаром компанії "Рубітел" і володіє 885 тис. акцій ВАТ "Комуненерготранс".
Четвертим власником "Винних традицій" є Андрій Іванчо. Його ім'я фігурує в числі власників ще трьох юридичних осіб. Зокрема, ТОВ "Скво".
Дана компанія займається здачею в оренду рухомого та нерухомого майна. Ця ж компанія займалася девелопментом "Арк Паласу". З травня 2016 року керівником підприємства є Катерина Труханова.
На компанію відкрито кримінальну справу за фактом використання завідомо підроблених документів та проведення невстановленими особами самочинного будівництва нежитлового приміщення. Мова про будову загальною площею 665 кв. м. в 2014 році до 2015 року, яке розширилося до більш ніж тисячі квадратів. А кількість приміщень у ньому зросла з 14 до 24-х. Сталося це в безпосередній близькості від ОСББ "Арк Палас".
Андрій Іванчо є одним з трьох співзасновників ще однією цікавою компанією – "Екоп-Південь". У червні цього року суддя Малиновського районного суду Одеси надав слідчим Головного управління Нацполіції доступ до рахунків компанії в банку "Південний". У рамках кримінальної справи розслідується заволодіння шляхом обману нежитловим приміщенням в ЖК "Прохоровський". У поліції вважають, що "Екоп-Південь" причетна й до інших шахрайств, пов'язаних з нерухомістю і перевіряє, чи проводилися компанією незаконні фінансові операції у тому числі безтоварні.
Дане розслідування стосується приміщення вартістю 1 619 344 гривень (еквівалент 202 тис. дол. – при курсі долара 8 грн. - ред). Компанія повторно видала оригінали документів на приміщення фізособі, яка повторно переуступила права на нього компанії "Екоп-Південь". А вона в свою чергу переуступила це приміщення третій фізособі, яка перебуває в родинних зв'язках з керівником компанії. Її директором є Андрій Шумахер.
Ще більшої пікантності ситуації додає те, що ЖК "Прохоровський" будувався компанією "РОСТ", а міська рада виділила близько 12 млн. грн. на купівлю 8 квартир з метою створення фонду житла для тимчасового проживання. Не виключено, що мова йде про одне з приміщень для фонду, закуплених за рахунок міського бюджету.
"Ангел" і "Лампочка"
Однак не все в Одесі відбувається в інтересах лише одного Труханова. Останні події, що розгорнулися в Горсаду, підняли на поверхню ще одне ім'я з 90-х років - Володимир Галантерник. З тих же часів в одеських ЗМІ його ще називають "Лампочка".
На світанку капіталізму він володів магазином "Лампочка" на вулиці Грецькій. І продавав люстри і світильники. Надалі, за даними одеських ЗМІ, Галантерник працював з Олександром Ангертом, якого ще називають "Ангелом". Вважається, що Галантерник обіймав посаду відповідального з економічних питань.
Ще в середині 2000-х Галантерник встановив контроль над ринком "Привоз". У часи правління Руслана Боделана і Едуарда Гурвіца, компанія, пов'язана з ним, уклала з міською владою договір про його реконструкцію. В якості оплати за проведені роботи повинна була стати пайова участь у КП "Ринок Привоз".
Трохи пізніше через процедуру банкрутства ринок перейшов у власність ТОВ "Привоз". Ця компанія належала іншій юрособі, яка була співзасновником "Соцкомбанку", який контролював Галантерник. У 2010 році акції ринку були продані ТОВ "Фреш експорт-ЛТД", яке в свою чергу належало ще трьом компаніям, які були пов'язані з людьми того ж Галантерника.
Треба сказати, що і зараз його справи йдуть непогано. 18 листопада одесити вийшли на акцію "Збережемо міськсад для нащадків". Її метою було призупинити будівництво торгово-розважального центру на місці Літнього театру. Дозвіл на будівництво отримала компанія "Солвнг". Її пов'язують з Володимиром Галантерником. Напередодні будівництва місцева влада видала дозвіл на вирубку понад ста дерев. Акція протесту закінчилася сутичками з поліцією і навіть затриманням кількох осіб.
20 листопада Геннадій Труханов заявив, що цільове використання території Літнього театру не буде змінюватися. Але вже 1 грудня земельна комісія одеської міської ради відмовилася розглядати питання про скасування договору оренди землі під Літнім театром в Міському саду фірмою "Солінг" на 49 років. На думку голови комісії Олега Бриндака, для повернення Літнього театру місту немає ніяких підстав.
Найімовірніше, мова йде лише про відстрочку та тактичне маневрування міської влади у відповідь на широкий розголос інциденту. Оскільки майновий комплекс споруд Літнього театру був придбаний компанією "Солінг" ще в 2003 році. Ділянка землі під театром була передана компанії в оренду лише в кінці минулого року. Відповідне рішення сесії міськради було проголосовано у вересні 2016 року.
Тому поява восьмиповерхового ТРЦ – це лише питання часу та грамотної подачі. Згідно з проектом, близько 400 квадратних метрів буде відведено для зеленої зони та літнього майданчика. Загальна площа центру повинна скласти близько 39 тис. кв. м.
Господар Аркадії і Ланжерона
Але такі прецеденти в роботі Галантерника були далеко не завжди. Набагато більш вдало пройшло будівництво на пляжі Ланжерон. Компанія "СПС-Ріелт" володіє 8 будівлями на його території. Директором цієї компанії є Володимир Курочка – давній друг і однокласник Галантерника.
Аналогічний проект його структури запустили в одеському Ботанічному саду, який був закладений ще 1867 році. Компанія ТОВ "Грінвуд ЛТД", в якій Галантерник є співвласником, почала будівництво висотного житлового комплексу "Green Wood". Для побудови 18 поверхової будівлі були знесені дерева, а схил, на якому завершується будівництво так і не був укріплений. У третьому кварталі поточного року завершені фасадні роботи, а ціна квартир коливається в проміжку між 2,2 і 5,5 млн. грн.
Не менш вдалим проектом можна вважати і "Аркадію-Сіті". Реконструкція знакового місця для Одеси тривала з 2013 по 2015 рік. В цей час тут було вирубано понад 300 дерев, а сам парк втратив свій вигляд. Зараз компанії, пов'язані з Галантерником, контролюють оренду торгових площ на Аркадії.
***
Люди, близькі до Труханова, відчувають себе в Одесі цілком вільно. Їх бізнеси процвітають, мають повну підтримку місцевої влади і суддів. Проблема тільки в тому, що всі описані ситуації є яскравою ілюстрацією того, як сучасний "бізнес" паразитує на історичних пам'ятках Одеси.
Бізнес-інтереси поступово і досить успішно поглинають всі знакові для міста, локації і пам'ятки, генеруючи прибуток для своїх власників і кураторів.