ua en ru

МВФ: Боргова криза єврозони може серйозно вдарити по Східній Європі

Автор: RBC.UA
Міжнародний валютний фонд (МВФ) побоюється, що поширення боргової кризи єврозони може серйозно вдарити по Східній Європі, і радить регіону вжити рішучих заходів захисту. Про це заявив глава європейського департаменту МВФ Антоніо Борхес на брифінгу в Москві, передає Reuters.  

Міжнародний валютний фонд (МВФ) побоюється, що поширення боргової кризи єврозони може серйозно вдарити по Східній Європі, і радить регіону вжити рішучих заходів захисту. Про це заявив глава європейського департаменту МВФ Антоніо Борхес на брифінгу в Москві, передає Reuters.

"Пріоритетом номер один має стати прагнення зробити ці країни більш життєздатними, більш міцними", - сказав Борхес. Економіки, що розвиваються, такі як Росія, переживають все більш швидкий відтік капіталу і серйозне падіння фінансових ринків з тих пір, як у серпні погіршився світовий економічний прогноз, а європейська боргова криза загострилася.

Частково відтік капіталу можна пояснити тим, що, побоюючись наслідків можливого дефолту Греції, західні банки виводять кошти зі своїх східноєвропейських підрозділів. "Ми звертаємо особливу увагу на фінансові наслідки, оскільки якщо проблеми у фінансовому секторі Західної Європи будуть продовжуватися, це безперечно вплине на Європу, що розвивається", - сказав Борхес.

Цього тижня Борхес схвилював громадськість, заявивши в Брюсселі, що МВФ може купувати іспанські та італійські суверенні облігації, намагаючись взяти кризу під контроль. Пізніше він роз'яснив свої слова, уточнивши, що МВФ може кредитувати уряди, але не може купувати їх облігації на ринку. Він також зазначив, що Європейський фонд фінансової стабільності (EFSF), фонд допомоги, створений членами єврозони, теж може зміцнити довіру, якщо буде використаний належним чином. EFSF може "мати дуже великий вплив", сказав Борхес: "МВФ зробить все, що в його силах, щоб досягти цього, але можливість втручання на ринок сьогодні не входить в наші повноваження... EFSF зараз розширюється - ми думаємо, що це дуже правильно, і ми не думаємо, що велика ймовірність його подальшого збільшення, особливо в короткостроковій перспективі. Питання в тому, як можна ефективно використовувати ці ресурси".

Борхес сказав, що з жодною країною поза зоною євро не ведуться переговори про пряме фінансової участі в EFSF, але інвестиції інших країн в облігації, випущені EFSF, будуть прийняті з радістю.

Рішення про збільшення обсягу Європейського фонду фінансової стабільності (EFSF) може бути затверджене 18 жовтня 2011р. на черговому засіданні Європейської ради. 21 липня 2011 р. лідери країн єврозони домовилися надати Європейському стабфонду право відкривати попереджувальні кредитні лінії та викуповувати державні облігації периферійних країн валютного блоку. Ці заходи повинні бути схвалені парламентами всіх держав єврозони. Законопроект уже ратифікований парламентами Австрії, Німеччини, Словенії, Бельгії, Греції, Ірландії, Італії, Люксембургу, Іспанії, Франції, Португалії та Фінляндії.

Нагадаємо, наприкінці вересня МВФ знизив прогноз по зростанню світової економіки в 2011 р. і 2012 р. до 4%. До цього МВФ прогнозував зростання світового ВВП на 4,3% у 2011р. і на 4,5% - в 2012 р. Одночасно експерти МВФ висловили заклопотаність діями європейських політиків, які не вживають необхідних кроків для стримування боргової кризи, що штовхає Грецію на межу дефолту.

Раніше міжнародне рейтингове агентство Fitch знизило прогноз по зростанню ВВП країн з розвиненою економікою на 2011-2013 рр.. у зв'язку з тим, що їх показники за II квартал 2011 р. виявилися гіршими за очікування. Зростання світової економіки в 2011 р. складе 2,6% проти прогнозованого раніше рівня в 3,1%, в 2012 р. світовий ВВП зросте лише на 2,7% проти 3,4%, в 2013 р. - на 3,1 % проти 3,4%.

Зазначимо, раніше експерти називали ринки країн, економіки яких розвиваються, тихою гаванню. Керівник департаменту інструментів з фіксованою прибутковістю "Ренесанс Управління активами» Олена Колчина сказала: «Боргова криза, що розвивається в країнах єврозони, підштовхує інвесторів шукати нові можливості, щоб захистити свої активи: облігації ринків, що розвиваються можуть дати інвесторам шанс не просто перечекати кризу в тихій гавані, але й непогано заробити. Якщо подивитися на ситуацію на ринках, що розвиваються, то на тлі того, що відбувається в єврозоні, вони мають більш стабільний вигляд».

У регіональному економічному прогнозі МВФ говорилося, що урядам європейських країн з економікою, що розвивається, слід підвищувати бюджетну дисципліну і допомагати банкам у скороченні обсягу проблемних кредитів, щоб успішно впоратися з наслідками боргової кризи в єврозоні. До цієї групи країн МВФ відносить Албанію, Білорусь, Болгарію, Боснію і Герцеговину, Угорщину, Латвію, Литву, Македонію, Молдову, Польщу, Росію, Румунію, Сербію, Туреччину, Україну, Хорватію, Чорногорію і регіон Косово.

Наприкінці серпня, після того, як агентство S&P знизило прогноз по економічному зростанню єврозони, головний економіст ЄБРР Ерік Берглоф заявив: "Загострення кризи в єврозоні стане серйозною загрозою для росту і відновлення економік усіх країн регіону, особливо країн Південно-Східної Європи та країн - нових членів Євросоюзу".