ua en ru

Борги минулих днів: судові виконавці заарештували 159 млн гривень "Укргазбанку"

Борги минулих днів: судові виконавці заарештували 159 млн гривень "Укргазбанку" Виконавці заблокували рахунки "Укргазбанку"
Державний "Укргазбанк" повідомив про арешт своїх рахунків у НБУ та інших банках. Загальна сума заблокованих коштів склала близько 159 млн грн. За даними банку, арешт пов'язаний з рішенням Господарського суду Києва, який прийняв рішення про стягнення коштів в адресу компанії, яка є позичальником "Укргазбанку". Експерти припускають, що мова може йти про конкурентній боротьбі. У банку підкреслюють, що операційної діяльності арешт рахунків не позначився.

Державний "Укргазбанк" повідомив про арешт своїх рахунків у НБУ та інших банках. Загальна сума заблокованих коштів склала близько 159 млн грн. За даними банку, арешт пов'язаний з рішенням Господарського суду Києва, який прийняв рішення про стягнення коштів в адресу компанії, яка є позичальником "Укргазбанку". Експерти припускають, що мова може йти про конкурентній боротьбі. У банку підкреслюють, що операційної діяльності арешт рахунків не позначився.

Вам лист

Державна виконавча служба заарештувала рахунки "Укргазбанку", йдеться в повідомленні прес-служби банку. 29 липня банк отримав електронний лист з Національного банку України, в якому повідомлялося, що "відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України накладено арешт на кошти АБ "Укргазбанк" на підставі наказу Господарського суду Києва про стягнення з банку коштів на користь ТОВ "Укрконцепт"

Це рішення було оскаржене банком у касаційній інстанції. Скарги також були направлені в Міністерство юстиції та Державної виконавчої служби. "Керівництво АБ "Укргазбанк" вкрай стурбоване такою спробою неправомірним чином заволодіти коштами банку, та приймає в межах повноважень всі можливі заходи щодо захисту інтересів держави, акціонерів і клієнтів банку. Відповідні заяви направлені в правоохоронні органи України", - йдеться в заяві банку.

Примітно, що одержавши повідомлення про арешт своїх рахунків банк, як стверджують його представники, не отримав ні постанову про відкриття виконавчого провадження, ні постанову про арешт.

В Нацбанку наголосили, що просто виконують закон. "Національний банк діє виключно в рамках законодавства, згідно з яким зобов'язаний виконувати судові рішення. Разом з тим, слід зазначити, що відповідно до ст. 63 закону "Про Національний банк" і ст.59 закону "Про банки і банківську діяльність", Національний банк не втручається у судові справи між суб'єктами господарювання", - повідомили РБК-Україна в прес-службі НБУ.

Причину арешту в самому "Укргазбанку" знають. У заяві для преси говорилося, що такого роду дії ініційовані недобросовісними позичальниками і "спрямовані на зрив поточної роботи банку по поверненню проблемної заборгованості". Мова йде про компанії "Укрконцепт".

Сварка з минулого

Історія взаємин "Укргазбанку" з компанією "Укрконцепт" почалася в 2010 році, коли банк надав кредит в розмірі 100 млн грн. Крім цього, як повідомили в прес-службі банку, компанія придбала права вимоги до якогось ЗАТ "Сіті Нет" за кредитним договором 2008 року на суму 128 млн грн (100 млн грн по тілу кредиту і 28 млн грн – відсотки). "Але згодом суди визнали кредитний договір від 2008 року недійсним і, відповідно, договір про переуступку прав вимоги було анульовано. У "Укрконцепте" вирішили, що у них були фінансові втрати, і на підставі цього подали до "Укргазбанку" позов", - розповів РБК-Україна директор департаменту інформаційної політики, маркетингу та реклами Укргазбанку Володимир Пікалов.

Про компанії "Укрконцепт" з відкритих джерел відомо небагато. Вона знаходиться в Києві, а сфера її діяльності - консультації з питань комерційної діяльності та управління. Очолює компанію В'ячеслав Косов. За даними порталу Stockwolrd, який посилається на систему розкриття інформації Нацкомісії з цінних паперів і фондового ринку, до 2014 року він був членом наглядової ради "Київміськбуду".

давно Компанія судиться з "Укргазбанком", а той, у свою чергу з нею. "Там мало не тонни документації", - розповів Володимир Пікалов. Наприклад, по одному із судових рішень видно, що банк намагався стягнути заборгованість за згаданим позикою, в тому числі і через відбір нерухомості, що належить "Укрконцепту". У свою чергу, позичальник виставив банку зустрічні вимоги

Заарештувавши рахунку держбанку державні виконавці перевищили свої повноваження, вважає головний аналітик рейтингового агентства "Експерт-Рейтинг" Віталій Шапран. "ДВС порушила закон. Не можна заарештовувати коррахунки в якості забезпечувального заходу, ні для виконання рішення суду. Про це чітко сказано в ст. 59 закону "Про банки і банківську діяльності", - прокоментував ситуацію експерт.

Іншої думки дотримується один з акціонерів банку Василь Горбаль: "Арешт був накладений не на коррахунку, а на грошові кошти. І ГІС все робила в рамках закону. Інше питання до судової практики, коли кредитні договори визнаються недійсними, а заборгованість залишається, ставитися позитивно явно не можна".

Джерела на ринку крім спору по кредиту, називають ще одну версію арешту коштів "Укргазбанку". Нібито, причиною могли стати погіршали взаємини банку з компанією "Укркарт", яка надає йому послуги процесингу. Справа в тому, що банк вже достатньо довгий час виношує ідею створення власного процесингового центру. Якщо ця ідея буде реалізована, це негативно позначиться на бізнесі "Укркарт", оскільки Укргазбанк – її давній стратегічний клієнт.

"Справа в тому, що "Укрконцепт" пов'язана з компаній "Київміськбуд", почесним президентом якої є Олексій Омельяненко. Ця людина, як відомо, контролює "Укркарт". Також він входив у число власників "Укргазбанку". Так як відносини Омельяненко з банком зіпсувалися ще в ході рекапіталізації банку, конфлікт інтересів очевидний", - заявив РБК-Україна, на умовах анонімності, керівник одного з великих банків.

В самій "Укркарт" яку-небудь причетність до арешту спростовують. Не коментують ситуацію і в "Укрконцепте".

Захистити своє

В Укргазбанку запевняють, що даний прецедент жодним чином не вплине на операційну діяльність установи, активи якого перевищують 50 млрд грн, в той час як сума арештованих коштів – в сотні разів менше. "Ми розцінюємо цю ситуацію як спробу недобросовісного боржника уникнути сплати боргу шляхом тиску на банк через суди, і спробою схилити керівництво банку до якихось переговорів. Але все це виключно прерогатива суду", - заявив РБК-Україна Володимир Пікалов.

З іншого боку, в банку нарікають на пасивну позицію держави як головного акціонера (державі належить 94,94% статутного капіталу – Ред.), що в підсумку може призвести до ускладнення ситуації. Слід також нагадати, що згідно з постановою уряду №83 від 04 березня 2015 року "Укргазбанк" знаходиться в числі стратегічних об'єктів держвласності. "Хоча локалізувати процес дуже просто. Потрібно, щоб Мін'юст і Мінфін, як власник, включилися б в цю історію, і захищали б державний актив", - коментує Василь Горбаль.