ua en ru

Нові директора "Нафтогазу": люди Заходу і посилення Порошенко

Нові директора "Нафтогазу": люди Заходу і посилення Порошенко Володимир Гройсман заявив, що Кабмін активізує реформу "Нафтогазу" (фото kmu.gov.ua)

Кабмін затвердив новий склад наглядової ради держкомпанії "Нафтогаз України". Хто в нього увійшов і чому - в матеріалі РБК-Україна.

Прем'єр-міністр Володимир Гройсман зробив спробу обернути конфлікт навколо НАК "Нафтогаз України" на свою користь. Вчора уряд несподівано затвердив новий склад наглядової ради цієї компанії з більшістю незалежних директорів. Прем'єр не просто схвалив кандидатури зі списку, який підготували для Кабінету міністрів західні партнери, але, і таким чином, "зняв" розбіжності між українським урядом і одним з основних кредиторів – Європейським банком реконструкції та розвитку. Тепер Кабмін може розраховувати на продовження співпраці з міжнародним банком, а "Нафтогаз" - на отримання чергового великого позики на закупівлю і закачування природного газу.

Крім цього, уряд, раптом презентувало "Енергостратегії-2035", розробкою яку затвердили посадовці ще в серпні. Обговорення цього документа супроводжувалося обіцянками чиновників про те, що Україна стане експортером газу, міжнародним газовим хабом, а "монстр "Нафтогаз" буде демонополізований. Іншими словами Володимир Гройсман дав зрозуміти, що реформи в газовому секторі проводить його кабінет, а робота "Нафтогазу" в цьому напрямку "побудована неефективно". Хто увійшов до наглядової ради НАК, і що означають заяви прем'єра - в матеріалі РБК-Україна.

Зайшли здалеку

Перед початком засідання уряду в середу, 22 листопада, порядок денний не віщувала, що Кабінет міністрів буде розглядати питання газового сектору. Але у прем'єр-міністра Володимира Гройсмана виявився свій погляд на проведення засідання Кабміну. Його відкрив віце-прем'єр, що курирує енергетичний блок уряду, Володимир Кістіон, який презентував міністрам "Енергетичну стратегію України до 2035". Цей документ уряд прийняв ще 18 серпня, але презентацію раптом вирішили провести тільки вчора. Стратегія передбачає три етапи реалізації, у ході яких Кабміну належить завершити реформу всього енергосектора, інтегрувати Україну в європейську енергосистему та лібералізувати ринки електроенергії та природного газу. Незважаючи на те, що "Енергостратегія-2035" передбачає реформи у всіх секторах енергетики, і Володимир Кістіон, і Володимир Гройсман зосередилися лише на газовому сегменті.

Віце-прем'єр пообіцяв, що до 2035 року Україна стане "східно-європейським газовим хабом", який "реально побудувати за десять років", транзит газу, який зможе забезпечити щорічні потреби європейських споживачів у постачанні газу в обсязі 150 млрд кубометрів, зростання обсягів внутрішнього видобутку газу до такого рівня, який дозволить країні експортувати близько 5 млрд кубометрів палива на рік, а не купувати його на зовнішньому ринку

Кістіон запевнив, що основна мета уряду - "вільний ринок газу в Україні", і першим кроком до реалізації цієї мети повинна стати демонополізація НАК "Нафтогаз України". Тому в першому півріччі 2018 року чиновники пообіцяли зосередитися на реорганізації держкомпанії, яка передбачає поділ сегментів транспортування та видобутку газу ("анбандлинг"). "Ми – лідери в проведенні реформ", - резюмував свій виступ Кістіон, підкресливши, що "монополія в газовому секторі дуже дорого обходиться Україні".

Щоб ці ключові меседжі, озвучені віце-прем'єром, "не загубилися" під час обговорення "Енергостратегії-2035", Гройсман вирішив пояснити населенню значимість прийнятого урядом рішення "простою мовою". "Наше завдання - не купувати ні однієї краплі імпортного газу", - пояснив прем'єр стратегічну мету реформ в енергетиці і несподівано запропонував уряду "зробити крок" в цьому напрямку – затвердити новий склад наглядової ради "Нафтогаз України".

Незалежні і досвідчені

Відповідний проект постанови був закритим - його внесли до порядку денного засідання уряду під грифом "Для службового користування". За інформацією РБК-Україна, про те, що міністрам належить затвердити склад наглядової ради Нак, вони дізналися безпосередньо перед засіданням - документ чиновники отримали за півгодини до початку Кабміну.

Нагадаємо, у вересні з наглядової ради "Нафтогаз України" звільнилися відразу два незалежних директори - його голова Підлогу Ворвік і член ради Маркус Річардс. За місяць до цього були припинені повноваження ще одного незалежного директора - Чарльза Проктора. Пояснюючи причини відставки в листах, адресованих главі правління Нак Андрію Коболєва, незалежні директори фактично поклали відповідальність за невиконання реформ та високий рівень політичного впливу на основного акціонера компанії - Кабінет міністрів.

Через кілька місяців, у Володимира Гройсмана з'явилася можливість, нарешті, відповісти на ці заяви публічно. "Монополія "Нафтогазу" - це монстр! Прогресу в рефоми немає, немає анбандлинга, неефективно побудована робота і в самій компанії", - розкритикував вчора прем'єр менеджмент "Нафтогаз України". Втім, замість прізвищ керівників держкомпанії, зазнали критики, глава уряду назвав зовсім інші імена, зачитавши список нових членів наглядової ради Нак, кандидатури яких одноголосно підтримав Кабмін.

У наглядова рада компанії, склад якого в березні був розширений урядом з п'яти до семи директорів, увійшли чотири незалежних члена – Клер Споттісвуд (Clare Spottiswoode; Великобританія), Амос Хохштейн (Amos Hochstein, США), Брюно Лескуа (Bruno Lescouer, Франція), Стів Хэйсом (Steve Haysom; Канада). Інтереси України представляють голова правління державного Укрексімбанку Олександр Гриценко, радник прем'єр-міністра Сергій Попик і екс-міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин, який обіймав цю посаду ще в попередньому складі спостережної ради.

Як раніше повідомляло РБК-Україна, для того, щоб до кінця року сформувати дієздатний спостережну раду Наку, кабінет Володимира Гройсмана своєю постановою скасував процедуру конкурсного відбору. Кандидатури членів наглядової ради на Кабмін тепер виносить Мінекономрозвитку і торгівлі. В результаті, нових директорів уряд обирало зі списку, наданого українським чиновникам Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР).

Нагадаємо, в жовтні 2015 року ЄБРР надав "Нафтогазу" під держгарантії кредитну лінію в 300 млн євро на три роки для закупівлі газу і закачування його в підземні сховища. На цю суму НАК закупив 1,7 млрд кубометрів газу. Ключовою умовою надання позики з боку банку була корпоративна реформа в компанії. Зокрема, формування наглядової ради з більшістю незалежних директорів. Після скандального звільнення попереднього складу наглядової ради, ЄБРР офіційно висловив своє невдоволення Кабміну. Неофіційно у міжнародної фінансової організації і в уряді заявили, що якщо Нак не буде ефективного наглядової ради, то "про видачу ще одного кредиту ЄБРР на закупівлю газу та про співпрацю з банком, в принципі, можна забути".

"ЄБРР вітає рішення уряду щодо вибору нового складу наглядової ради. Незалежні директори - висококваліфіковані професіонали з багаторічним досвідом роботи на керівних посадах у міжнародних компаніях і регуляторних органах", - заявив РБК-Україна старший радник ЄБРР по Східній Європі й Кавказу Антон Усов. Він також уточнив, що кандидатури нових членів наглядової ради не варто сприймати як "список ЄБРР". "Це була пропозиція українського уряду, який підтримали всі міжнародні фінансові організації", - додав він.

Примітно, що кадровий склад нового спостережної ради Нак дійсно відрізняється від попереднього тим, що у незалежних директорів є досвід роботи не тільки у великих компаніях, але і держструктурах. Зокрема, Клер Споттісвуд – до недавнього часу очолювала велику британську компанію Gas Strategies, більше 30 років спеціалізується на консалтингу, інформаційних послугах і трейдингу газу. З 1993 по 1998 роки керувала британським державним регулятором у сфері природного газу (Ofgas). Як випливає з біографічної довідки, підготовленої для українського уряду (копією володіє РБК-Україна), перебуваючи на цій посаді, провела реструктуризацію та поділ ("анбандлинг") газової монополії British Gas. "Внесла вклад у розробку та імплементацію законодавства з лібералізації ринку газу у Великобританії", - йдеться в документі.

Амос Хохштейн - колишній американський дипломат, в адміністрації президента Барака Обами обіймав посаду спеціального посланника з енергетики в Держдепартаменті США. "Зараз Хохштейн працює приватному секторі, консультує американські енергетичні компанії. Відомий в США лобіст в енергетичній сфері. Українські чиновники і дипломати вже вдавалися до його послуг, просуваючи реформу енергосектору в нашій країні, ще при Обамі", - уточнили РБК-Україна джерела в одній з міжнародних фінансових організацій, знайомі з ситуацією.

Брюно Лескуа має багаторічний досвід роботи на керівних посадах в найбільшій державної енергогенеруючої компанії Electricite de France. Французька EDF також відома у світі як великий оператор атомних електростанцій. Лескуа також відповідав за нафтогазову "дочку" EDF, працював у газовій компанії EDISON.

Стів Хэйсом до недавнього часу очолював газову велику канадську компанію Seventh Generation Energy. "Його спеціалізація – геологічна розвідка і видобуток природного газу", - пояснюється в біографічній довідці.

"Всі вони вже кілька разів спілкувалися з Кабміном. Вони готові працювати в наглядовій раді "Нафтогазу", і всі вони вважають своєю метою реформу держкомпанії", - поділився з РБК-Україна джерело в уряді.

Президентське присутність

Більше питань виникає до кандидатур, які представлять у наглядовій раді інтереси влади. Джерела видання в уряді, знайомі з ситуацією, розповіли, що директор від Кабміну - Сергій Попик. До останнього часу він обіймав посаду радника прем'єр-міністра Володимира Гройсмана. І, як запевняють співрозмовники в оточенні прем'єра, є довіреною особою глави уряду. У відкритих джерелах зазначено, що Попик має дипломатичний ранг "Надзвичайний і Повноважний посланник другого класу". У 2011 році був тимчасовим повіреним у справах України в Литві, а потім працював в Адміністрації президента і Мзс.

Але саме неоднозначне призначення в наглядову раду Наку - Олександр Гриценко, який очолює правління Укрексімбанку з серпня 2014 року. До призначення в держбанк він працював в банках у Великобританії і в одному з департаментів Мінфіну. За непідтвердженою інформацією, банкір має родинні зв'язки з родиною президента Петра Порошенка. У 2014 році ряд ЗМІ з посиланням на джерела писали, що на компанії президента і його партнерів в "Укрексімбанку" були оформлені кредити на кілька мільярдів гривень. У банківських колах також ходять чутки, що Гриценко допоміг главі держави з реструктуризацією цих кредитів на більш вигідних умовах. І в Адміністрації президента нібито розглядали Гриценко в якості кандидатури на посаду голови Національного банку. Як відомо, ця позиція поки що залишається вакантною.

Джерело РБК-Україна в уряді пояснило, що наявність Гриценко в наглядовій раді Наку несе в собі конфлікт інтересів. В "Укрексімбанку" у "Нафтогазу" є кілька кредитів (446,5 млн доларів). У жовтні Кабмін погодив реструктуризацію і поліпшення умов двох позик, наданих НАКу ще в 2008 році. Ці зміни передбачають зменшення процентної ставки та коефіцієнта забезпечення. НАК також раніше залучав у цього держбанку кошти для закачування газу.

Крім того, відповідно до закону про банки і банківській діяльності, голові правління банку забороняється займати посади в інших юридичних особах (за винятком дочірніх підприємств, банківських спілок та асоціацій). Це означає, що Гриценко чи буде змушений залишити посаду в "Укрексімбанку", або у Національного банку виникнуть до нього питання.

Відразу кілька співрозмовників РБК-Україна в міжнародних фінансових організаціях, знайомих з ходом переговорів щодо формування наглядової ради "Нафтогазу" розповіли РБК-Україна, що "найближчим часом Олександр Гриценко покине пост голови правління Укрексімбанку". "У нього інші завдання. Можна сказати, що він пройшов у раду за квотою АП", - уточнив один із співрозмовників видання, відмовившись конкретизувати ситуацію.

Нагадаємо, коли у квітні 2016 року було сформовано наглядову раду Наку, що складається з п'яти директорів позицію Кабміну в ньому представляла тодішній перший заступник міністра економрозвитку і торгівлі Юлія Ковалів, а президента – Володимир Демчишин, який продовжить роботу у вже новому наглядовій раді держкомпанії. "Таким чином, у наглядовій раді будуть відразу два представника від президента. Формальний – Демчишин, і неформальний – Гриценко. З одного боку, в цьому немає нічого незвичайного, з іншого боку, насторожує, що президент посилює свій вплив на спостережну раду великої держкомпанії", - поділився з РБК-Україна співрозмовник в одному з МФО на умовах анонімності.

Втім, найголовніше питання, на яке належить відповісти прем'єру Гройсмана і його кабінету, полягає в тому, як Кабмін має намір працювати з новим складом наглядової ради Нак. "Ніхто не дасть гарантій, що не повториться ситуація із звільненням незалежних членів ради. Вони точно будуть спрямовані на реформування компанії, і якщо Кабмін буде цьому перешкоджати, знову виникнуть проблеми, в тому числі і в плані співробітництва з кредиторами, такими як ЄБРР і Світовий банк", - упевнене джерело РБК-Україна в одному з МФО.

Співрозмовник видання в енергетичному блоці уряду уточнив, що "ситуація не повториться", в іншому випадку, прем'єр би не пішов на вибір директорів поза конкурсом за списком міжнародних організацій. "Є усвідомлення ситуації, є бажання конструктивно співпрацювати з ЄБРР та іншими банками, будемо будувати ефективну роботу з наглядовою радою "Нафтогаз України", - зазначило джерело видання.

Раніше РБК-Україна повідомляло, що для закупівлі та закачування газу на наступний опалювальний період, НАК запросив у ЄБРР позику в розмірі близько 900 млн євро. Втім, джерела і в банку, і в "Нафтогазі" цю цифру не підтверджують, називаючи більш скромний обсяг кредитного запиту в 300 млн євро. За інформацією видання, рада директорів ЄБРР не буде розглядати його надання на своєму останньому засіданні у грудні цього року, а "без поспіху і суєти повернеться до цього питання вже в наступному році".

У будь-якому випадку, в уряду є час як мінімум до квітня 2018 року, щоб продемонструвати західним партнерам злагоджену роботу з новим наглядовою радою Наку. Згідно з урядовою постановою від 10 листопада, конкурсний відбір членів наглядової ради "Нафтогаз України" скасовано до 1 травня 2018 року. Це означає, що в кінці квітня збори акціонерів компанії, тобто, на засіданні Кабміну, склад наглядової ради повинен бути або перезатверджений, або має бути оголошено про конкурс по вибору нових директорів. Втім, останнє явно не підтримають в МФО.