ua en ru

Дипломат: Угода про асоціацію не буде парафована на грудневому саміті Україна-ЄС

Автор: RBC.UA
Європейські дипломати заявили, що угода про асоціацію (УА) не буде парафована на грудневому саміті Україна-ЄС. Про це повідомив посол однієї з європейських держав, пише "Комерсант-Україна".

Європейські дипломати заявили, що угода про асоціацію (УА) не буде парафована на грудневому саміті Україна-ЄС. Про це повідомив посол однієї з європейських держав, пише "Комерсант-Україна".

"Навіть якщо ми завтра завершимо переговори по УА, парафування не зможе відбутися цього року - це технічно неможливо", - пояснив виданню посол. "Внутрішні процедури ЄС вимагають, щоб від моменту завершення переговорів до підписання пройшло як мінімум 4-6 тижнів", - додав представник зовнішньополітичної служби ЄС.

Співрозмовники видання в українському зовнішньополітичному відомстві на умовах анонімності підтверджують, що парафування УА в ході грудневого саміту не відбудеться, оскільки українська сторона також не встигне пройти технічні процедури узгодження документа. "Документ на 1800 сторінок повинен пройти відомчу експертизу, і ми не можемо запустити її до тих пір, поки не завершаться переговори. Наприклад, якщо сьогодні я принесу до Мін'юсту робочі тексти з неузгодженими пунктами, мені повернуть їх з резолюцією, мовляв, приносьте, коли документ буде готовий", - поділився один зі співрозмовників видання.

Ще однією перешкодою для парафування є те, що розділ УА, що регламентує створення зони вільної торгівлі (ЗВТ), досі не відпрацьований експертами, хоча офіційні переговори по його тексту завершилися ще 19 жовтня. Співрозмовники видання наголошують, що це не означає проблем з ЗВТ - сторони не мають наміру корегувати досягнуті домовленості і займаються лише їх оформленням, що вимагає більше часу і зусиль, ніж очікувалося. Технічна неготовність кількох розділів ЗВТ в свою чергу гальмує процес перекладу документа з англійської на українську мову, що необхідно для проведення внутрішньодержавного погодження.
Зазначимо, раніше заступник міністра закордонних справ Павло Клімкін заявив, що для України не принципово парафувати угоду про асоціацію з ЄС на грудневому саміті в Києві, так як парафування є технічною, а не політичною процедурою. А депутат Європарламенту від Польщі Петро Коваль в ефірі "5 каналу" 23 листопада сказав, що на сьогодні немає причин відкладати парафування угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Нагадаємо, 24 листопада голова Представництва ЄС в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра в ході 17 засідання Комітету з парламентських зв'язків між Україною та ЄС заявив, що пункт про перспективу членства України в ЄС не узгоджений в проекті угоди про асоціацію. Також за словами Тейшейри, підписання угоди гальмує політична ситуація в Україні.

Зазначимо, під час візиту до Києва 22 листопада Президент Литви Даля Грібаускайте заявила, що успіх саміту Україна-ЄС буде залежати від того, чи покаже Україна прихильність європейським демократичним цінностям, зокрема у справі екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко.

У двосторонніх відносинах України та Європейського союзу зараз намітився ризик глибоких ускладнень, причиною яких є порушення низки кримінальних справ проти Тимошенко. Прецедент утримання Тимошенко під вартою і винесення їй судом жорсткого вироку по одному зі звинувачень викликав величезний резонанс і негативну оцінку світової громадськості. Європейські політики гостро критикують українську владу за ведення в Україні, на їхню думку, політично мотивованого правосуддя.

Печерський райсуд Києва 11 жовтня засудив Тимошенко до 7 років ув'язнення із забороною займати певні державні посади протягом ще 3 років за перевищення службових повноважень при підписанні газових угод з Росією. Також суд зобов'язав Тимошенко виплатити "Нафтогазу України" 1,516 млрд грн.

27 жовтня Європарламент більшістю голосів прийняв резолюцію щодо України на сесії в Страсбурзі. У документі йдеться про те, що Європарламент "дотримується думки, що поглиблення відносин між ЄС і Україною, а також європейська перспектива в Україні мають велике значення і в інтересах обох сторін. ЄП визнає українські прагнення відповідно до статті 49 Угоди Європейського Союзу за умови виконання всіх критеріїв, включно з принципами демократії, поваги прав людини, фундаментальних свобод і верховенства права". Парламент ЄС закликав ЄК не блокувати підписання Угоди про Асоціацію з України.
Представник Єврокомісії Пітер Стано після завершення 21-о пленарного раунду переговорів у Брюсселі заявив, що шлях до ратифікації угоди про асоціацію з ЄС для України відкрито. Чиновник зазначив, що Європейський союз очікує "фіналізації" угоди, як тільки політична ситуація в Україні буде сприятливою.

У той же час глава представництва Європейського Союзу в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра заявив, що Європейський Союз не може гарантувати Україні перспективу членства. За його словами, Україна вимагає більше, ніж ЄС може пообіцяти.

17 листопада комітет із зовнішньої політики Європейського парламенту проголосував те, щоб угода про асоціацію між Україною та ЄС була підписана до кінця 2011 р., але Україна повинна продемонструвати повагу принципу верховенства закону і дозволити опозиції повноцінно брати участь у політичному житті країни. Рекомендації комітету щодо переговорів про угоду про асоціацію були прийняті 57 голосами "за", 2 були проти, 2 утрималися.