ua en ru

Дешево і сердито: як голосування за відставку Яценюка перетворилося на фарс

Дешево і сердито: як голосування за відставку Яценюка перетворилося на фарс Президент Петро Порошенко і прем'єр Арсеній Яценюк домовилися

Президент Петро Порошенко і прем'єр-міністр Арсеній Яценюк у черговий раз намагаються переграти один одного. Сторони плетуть інтриги, перевербовують супротивників і, в результаті, знову сідають за стіл переговорів і вирішують як подати свої "договорняки" суспільству. Як правило, обидві сторони залишаються незадоволеними у своїх амбіціях і через тиждень підкилимна боротьба починається по новій. З відставкою уряду був розіграний черговий спектакль.

Президент Петро Порошенко і прем'єр-міністр Арсеній Яценюк у черговий раз намагаються переграти один одного. Сторони плетуть інтриги, вербують супротивників і, в результаті, знову сідають за стіл переговорів і вирішують як піднести свої "договорняки" суспільству. Як правило, обидві сторони залишаються незадоволенними у своїх амбіціях, і через тиждень підкилимна боротьба починається по новій. відставкою Кабміну був розіграний черговий спектакль.

За годину до голосування про відставку уряду заступник голови фракції "Народний фронт" Сергій Пашинський вийшов із сесійної зали в кулуари парламенту і привітався з кореспондентом РБК-Україна. Зазвичай емоційний соратник прем'єра Арсенія Яценюка виглядав спокійним.

- Ну що, відправлять сьогодні Кабмін у відставку?
- Перестань, буде 195 голосів "за". Всі голоси давно пораховано. Уряд продовжить роботу, - сказав Пашинський, з нудьгуючим виглядом, пішов далі.

Долю другого Кабміну Яценюка депутати вирішували в два етапи. Для початку вони оцінили роботу уряду в минулому році. Більшість 247 народних обранців винесло прем'єру неутешительныцй вердикт - він працював незадовільно.

Після цього спікер Ради Володимир Гройсман поставив на голосування власне питання про відставку Кабміну. І тут прогноз Пашинського майже збувся - "за" проголосувало лише 194 нардепа.

fraktsii1_1000x0

Мабуть парламентарії, незадоволені роботою уряду, вирішили, що хоч прем'єр працював погано, відставки він не заслуговує. Парадоксально, але майже половина з "нерішучих" - представники президентської БПП, яка ініціювала процедуру відставки Кабміну.

У підсумку Яценюк на півроку отримав імунітет від звільнення (за законом це питання депутати можуть розглядати тільки раз протягом сесії Ради), а Порошенко - офіційну причину для виправдання, чому уряд досі очолює непопулярний у народу прем'єр - так вирішив парламент.

Стрімкі перепади настрою депутатів під час голосування за долю уряду породили підозри, що вони разом з президентом і прем'єром зіграли "договірняк", який влаштував усіх.

Гра на пониження

Увечері понеділка президент зібрав у себе в Адміністрації фракцію БПП і запропонував депутатам висловитися з приводу долі уряду. На вівторок був запланував звіт Кабміну про роботу за 2015 рік.

"Ви слухали з цього приводу мене. Тепер я хочу послухати вас", - цитує слова президента один з учасників зустрічі. За його словами, депутати по черзі висловлювалися в дусі, що "Яценюка пора міняти". У відповідь Порошенко попередив соратників про можливі наслідки відставки прем'єра. Мовляв, про гроші МВФ в такому випадку можна забути, а ще чітко артикулював, що в такому разі починається парламентська криза, але дострокових виборів він не допустить.

Після президента на фракції виступив прем'єр Арсеній Яценюк. Але переконати нардепів підтримати його, він не зміг. Відразу після його виступу вони затвердили рішення голосувати за визнання звіту уряду незадовільним.

Крім того, соратники Порошенко доручили нардепу Владиславу Голубу вранці 16 лютого почати збір підписів під проектом постанови за відставку Кабміну. Нагадаємо, згідно з законом про регламент для реєстрації такого документа потрібно не менше 150 підписів. І нарешті, фракція БПП постановила, що у разі, якщо Голуб впорається з завданням, вони проголосують за недовіру уряду, що означає його автоматичну відставку.

podpisi_1_1000x0

Після зустрічі з фракцією БПП президент спілкуватися з нардепами не припинив і поговорив ще й з представниками депутатських фракцій, які не входять в коаліцію - "Волею народу", "Видродженням", "Опозиційним блоком" і позафракційними нардепами. Учасники зустрічі розповідають, що і на них Порошенко не тиснув, а лише цікавився, як вони будуть голосувати з питання відставки уряду.

Дійде до цього справа, навіть вчора вранці залишалося незрозуміло. Поки Голуб "підгортав" колег розписатися у підписному листі, журналісти гарячково вивчали закони про Кабінет міністрів та про регламент Ради.

З документів випливало два можливих сценарії в разі успіху заходу Голуба. По-перше, проект постанови про відставку уряду Голуб міг направити в регламентний комітет, який протягом 10 днів повинен був вирішити, правильно він зібрав підписи колег.

Але цієї процедури можна було і уникнути, адже ст. 228 закону про регламент передбачає, що, якщо Рада визнає роботу уряду за підсумками року незадовільною, спікер Володимир Гройсман може відразу поставити на голосування питання про розгляд відставки уряду. Правда, за умови, якщо відповідний документ підпише не менше 150 нардепів.

На відміну від журналістів, команда прем'єра з самого ранку була впевнена, що "питання Кабміну" вирішиться саме 16 лютого. "Потерпіть, сьогодні все стане на свої місця. Або так, або так", - відповів на питання про те, чого чекати людина з оточення прем'єра.

"Договірняк"

Поки нардепи готувалися до звіту Кабміну, свій крок зробив Порошенко. В офіційному зверненні він закликав подати у відставку генпрокурора Віктора Шокіна і прем'єра Арсенія Яценюка. Останнього, щоправда, завуальовано.

Ще з самого ранку кулуарами гуляли чутки, що президент готовий розміняти на прем'єра не тільки Шокіна, але й Ігоря Кононенка (колишній перший заступник голови фракції БПП).

В неофіційних розмовах деякі нардепи від БПП стверджували, що ще до обідньої перерви Кононенко з трибуни парламенту заявить про складання депутатського мандата. Але потім риторика соратників президента змінилася. Мовляв, друг президента зробить це тільки в разі відставки Яценюка, інакше вийде, що команда президента своїх людей здала, а прем'єр все одно залишився.

За підсумками дня Кононенко свою заяву так і не зробив. Ситуація з Шокіним теж до кінця не прояснилася. Спершу в ЗМІ з'явилася інформація, що генпрокурор направив президенту заяву про відставку, потім, що Шокін з понеділка перебуває в відпустці, а, значить, за законом не може бути звільнений.

Тим часом, народний депутат Голуб влаштувався в кінозалі парламенту і регулярно по телефону інформував журналістів скільки підписів йому вдалося зібрати: 39, 61, 91, 118...

Нарешті, перед виступом Яценюка голова фракції БПП Юрій Луценко публічно повідомив - зібрано 159 підписів, і питання про відставку Кабміну буде піднято відразу після голосування за звіт. У тому, що нардепи поставлять Яценюку і компанії за підсумками 2015 року "незадовільно", він не сумнівався.

Прем'єр з трибуни довго розповідав про успіхи, потім по черзі виступали голови профільних комітетів, лідери депутатських фракцій і груп, а в кулуарах журналісти намагалися зрозуміти по інтонаціям виступаючих - вони "за" чи "проти" відставки Кабміну, і попутно робили ставки. До моменту голосування за звіт уряду приймали 2 до 1 на користь того, що Яценюка таки звільнять.

Серйозні підозри про те, що, незважаючи на 247 голосів за "незадовільно" прем'єру за підсумками минулого року, він все ж залишиться главою Кабміну, закралися тільки перед самим голосуванням за відставку.

Депутат від "Волі народу" Володимир Литвин запропонував Гройсману влаштувати так зване "сигнальне голосування" і, якщо голосів за відставку не набереться, відкласти це питання. При цьому парламентарій уточнив, що у нього є підозра, що "за" проголосують не більше 200 нардепів.

Але Володимир Гройсман, який до цього неодноразово проводив сигнальне голосування, і навіть пропонував зробити це перед голосуванням за звіт про роботу уряду, від пропозиції екс-спікера відмовився. У відповідь Литвин розсміявся, як і Яценюк, який стежив за подіями з ложі уряду.

Підсумок голосування - "за" - 194. Згідно з результатами поіменного голосування, оприлюднених на сайті Верховної Ради, відмовилися відправляти у відставку уряд 53 нардепи, які за 15 хвилин до цього поставили Яценюку "незадовільно" за роботу в 2015 році, а саме: 24 голоси від БПП, 17 - від Оппоблока (1 постфактум попросив зарахувати його голос "за відставку"), 9 від "Волі народу" (3 з них постфактум попросили зарахувати їхні голоси "за відставку"), по одному нардепу від "Самопомочи", "Батьківщини" та позафракційних народних депутатів

yatsenyuk_13_1000x0

Двоє парламентаріїв - Андрій Антонищак від БПП і Вадим Рабинович від Оппоблока вчинили навпаки. Вони не голосували за "незадовільно" уряду, але підтримали його відставку.

В інших фракціях голоси нардепів розділилися. Спікер Володимир Гройсман обидва рази утримався. Якщо б "за" відставку вдруге проголосували всі ті ж нардепи від фракцій коаліції, то Яценюк все одно всидів би в кріслі. Адже, в такому разі, постанова про відставку набрало б 221 голос замість 226 необхідних. Але головна іронія полягає в тому, що більше всього "передумали" депутатів виявилося у фракції БПП.

Результати голосування чітко визначили ситуативних спільників Яценюка в парламенті. Це фракція "Відродження". Вона, як і Народний фронт, не дала за відставку жодного голосу.

Прогнозовано прем'єра підтримали в парламенті люди трьох власників ключових фінансово-промислових груп - Ріната Ахметова, Ігоря Коломойського та Дмитра Фірташа. Представники головних олігархів особливо не приховують, що як би вони не ставилися до прем'єра, підтримують його, адже Яценюк - остання перешкода на шляху Порошенка до монополізації влади. До чого це призводить, вони добре запам'ятали на прикладі Віктора Януковича.

За інформацією РБК-Україна, у фракції Оппоблока, основними "бенефіціарами якої є Ахметов і Фірташ, було прийнято рішення про так званому "вільному голосуванні". Проти відставки однозначно були налаштовані голосувати протеже Ахметова, у свою чергу, люди Фірташа демонстративно проголосували за визнання роботи уряду незадовільною, але за відставку уряду здебільшого не голосували.

"Опозиціонери" схитрували і все ж дали на підтримку цієї постанови 8 голосів, при чому "за" проголосували і Юлія Льовочкіна, сестра бізнес-партнера Фірташа Сергія Льовочкіна і Юрій Воропаєв - екс-юрист Ахметова. Але ще 17 їхніх колег змінили свою позицію.

Не стали особливо ховатися і депутати з умовної групи "УКРОП", лояльної до Ігорю Коломойському. За відставку не голосували, позафракційні нардепи Віталій Купрій, Андрій Денисенко, Валентин Дідич, Тарас Батенко та інші, а також Ігор Луценко з "Батьківщини".

У свою чергу, неголосування за відставку 24 нардепів від БПП - побічно доводять, що команда президента, хоч на словах до останнього і домагалася догляду Яценюка, на ділі "включила задню".

Показово, що за день до цього на фракції проти відставки уряду проголосував тільки один "бппшник" - Юрій Соловей, ще 8 його колег утрималися.

У сесійній ж залі не зважилися відправити уряд у відставку представники фактично всіх найвідданіших Порошенко груп. Зокрема, заступник голови фракції Олександр Третьяков, його екс-колега Андрій Павелко зі своїм протеже Костянтином Усовим, Геннадій Ткачук, якого називають "правою рукою" спікера Гройсмана, Олексій Савченко, який близький до Кононенко та інші.

Втім, після голосування ці депутати заперечували, що зіграли "договірняк". "Я і на фракції утримувався голосувати за відставку". Треба було показати Яценюку, що ми незадоволені його роботою, тому визнали незадовільним звіт, але в умовах ескалації конфлікту на Донбасі не можна підвішувати ситуацію в Києві. Тому за відставку я не голосував", - пояснював свою позицію нардеп від БПП Артур Герасимов.

Тим не менш, завдяки команді президента, уряд Яценюка отримало гарантії недоторканності до 2 вересня цього року, коли почнеться нова сесія парламенту.

Збереження Яценюка на посаді прем'єра не призвело до розпаду парламентської коаліції. Адже ні "Самопоміч" Андрія Садового, ні "Батьківщина" Юлії Тимошенко, не вийшли з більшості, хоча раніше погрожували це зробити. Більш того на шляху повернення в коаліцію - РПЛ.

У той же час "союзники" по більшості чітко дали зрозуміти прем'єру, що на їх голоси йому буде розраховувати складно. Втім, ситуацію може виправити майбутня доукомплектація Кабміну.

Співрозмовники РБК-Україна в БПП розповідають, що команда президента все ж не відмовилася від ідеї делегувати в Кабмін на посаду першого віце-прем'єра нинішнього заступника глави Адміністрації президента Віталія Ковальчука, правда крім нього на цю посаду розглядаються кандидатури замлави АП Дмитра Шимківа і глави АП Бориса Ложкіна.

У свою чергу, як мінімум частина НФ готова дружити з БПП. Так, Пашинський заявив РБК-Україна, що підтримує Ігоря Кононенка в історії з міністром економічного розвитку і торгівлі Айварасом Абромавичусом. Мовляв, звинувачення в корупції Кононенко з боку міністра виглядають голослівними і бездоказовими.

Ще один нардеп, близьке до секретаря РНБО Олександра Турчинова несподівано заявив РБК-Україна, що впевнений - звинувачення на адресу одного президента, Абромавічус зробив за вказівкою посла США Джеффрі Пайетта. Після чого додав, що посол загрався в самостійну гру, і що не пізніше травня його відкликають з Києва. Правда, на питання кореспондента РБК-Україна, чи можна процитувати його слова офіційно, нардеп спочатку сказав "Так", потім подумав і вирішив залишитися інкогніто.

Восени минулого року корреспондет РБК-Україна не поставив такий же уточнююче запитання Ігорю Кононенко, після чого Джеффрі Пайетт перестав спілкуватися з депутатом. Парламентарії від НФ все ж обережніше.

каменев карточки укр

Гра престолів

Надіслати Яценбка у відставку Порошенка і його оточення готувалося давно. Ще на початку грудня, коли минув рік з моменту прийняття програми Кабміну і уряд втратив імунітету, соратники президента почали зондувати ставлення суспільства до можливих наступникам Арсенія Яценюка.

РБК-Україна писало, що президент називав потенційних кандидатів, в тому числі, віце-президенту США Джо Байдену під час його візиту до Києва.

На питання, чому ж Порошенком фактично "злив" власне починання і дозволив Яценюку залишитися на посаді ще як мінімум до вересня, однозначної відповіді немає.

Співрозмовники РБК-Україна на Банковій стверджують, що спочатку були згодні залишити Яценюка, за умови "радикального оновлення" Кабміну.

Ідеологом цього сценарію було так зване "політичне крило" в оточенні президента на чолі з Юрієм Луценком та Ігорем Кононенко. РБК-Україна писало, що керівники фракції БПП пропонували відмовитися від практики призначення в Кабмін вихідців з бізнесу, і замість цього призначати міністрами політиків. Власне після нового року фракція БПП навіть затвердила попередній список своїх кандидатів в уряд з числа нардепів.

Але від цієї ідеї команда президента була змушена відмовитися після того, як про відставку заявив міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус, попутно звинувативши Кононенко в тиску на нього.

Після цього посол США Джеффрі Пайетт і директор-розпорядник МВФ Крістін Лагард публічно виступили за те, щоб "технократи" залишилися в уряді. Крім того, Пайетт у своєму Тwitter прямо висловився в підтримку Яценюка, якого назвав реформатором.

РБК-Україна раніше писало, що Пайетта, нарівні з помічником держсекретаря США Вікторії Нуланд, прийнято вважати головним лобістом Яценюка у Вашингтоні.

Джерела РБК-Україна в АП і у фракції БПП стверджують, що після цього команда президента придумала сценарій призначення так званого "технічного прем'єра", який би очолив "уряд технократів". В якості такого прем'єра розглядали Дмитра Шимківа. Зв'язатися з ним, щоб перевірити цю інформацію РБК-Україна не вдалося.

Для реалізації такого сценарію Порошенко необхідно було переконати в його необхідності "західних партнерів" і знайти голоси в Раді.

У п'ятницю, 12 лютого, президент двічі по телефону спілкувався з Байденом. Після чого прес-служба Білого дому повідомила, що віце-президент США закликав Порошенко відновити коаліцію в Раді і "дозволити Україні рухатися вперед із реформами, згідно із зобов'язаннями за програмою МВФ".

наступного дня, президент в рамках Мюнхенської конференції з безпеки зустрічався з держсекретарем США Джоном Керрі.
Тим не менш, з офіційних повідомлень, так і не було зрозуміло, чи означає збереження коаліції в Раді зміну глави Кабміну чи ні. Але в неофіційній бесіді один із співробітників АП запевнив РБК-Україна, що Байден, як і в грудні не схвалив сценарій "технічного прем'єра".

Паралельно команда президента шукала в Раді голоси за відставку Яценюка. Для надійності голосування за відставку уряду були необхідні голоси частини фракції "Народний фронт".

Співрозмовники РБК-Україна у фракції прем'єра розповідають, що команда президента намагалася цією метою "підгорнути" віце-спікера парламенту Андрія Парубія. В НФ він очолює неформальну групу "Самооборона Майдану", яка налічує до 15 нардепів. "Те, що у нас в середині є групи, не секрет. Але глобально фракція ділиться на два великих крила - Яценюка і Турчинова. На Олександра Валентиновича орієнтуються до 30 моїх колег, у тому числі і "Самооборона Майдану". Скажімо так, нам він ближче, ніж Яценюк", - сказав у неформальній бесіді один з нардепів від НФ.

За його словами, в понеділок "Самооборона" зібралася на неформальну зустріч, на якій Парубій оголосив колегам, що команда президента пропонувала йому посаду спікера парламенту в обмін на підтримку відставки Яценюка, але він відмовився.

У підсумку звільнити прем'єра можна було тільки за підтримки Опозиційного блоку і депутатських груп "Воля народу" і "Відродження", що давало Яценюку можливість говорити про фактичне переформатування коаліції і союз президента з Оппоблоком.

"Ми тільки чекаємо цього. Зараз ми мужньо терпіти, коли нас поливають лайном. А тоді - ми в опозиції і самі починаємо поливати колишніх партнерів", - пояснював в неофициальнйо бесіді з РБК-Україна один із впливових депутатів від НФ.

Важко сказати, що в більшій мірі відіграло ключову роль у тому, що президент відмовився від плану змінити прем'єра - небажання зіпсувати відносини з Адміністрацією Білого дому, яка хоч і піде в кінці року, але поки що залишається головним стратегічним патрнером Києва або неготовність відмовитися від фінансової голки МВФ. Чи усвідомлення того, що він переоцінив здібності Луценка, Кононенко, Гройсмана і Ложкіна в "укатывании" депутатів. Або всі ці чинники разом узяті.

У результаті, поки що Яценюк залишився "в плюсі" - адже, зберіг всіх своїх міністрів і перевербовал міністрів, які зайшли в уряд за квотою БПП, та ще й отримав імунітет на півроку.

У свою чергу, Порошенко в кращому випадку залишився "при своїх" - у нього все ще є шанс призначити в уряд свого першого віце-прем'єра, яким, неисключено, все ж виявиться Віталій Ковальчук. Але, репутаційно, президент все ж виявився "в мінусі". Адже по суті історія зі спробою "прибрати Сєню", продемонструвала, що в цій країні є альтернативний президенту центр влади, який до того ж спирається на фінансові можливості Ахметова, Коломойського і Фірташа.

Але для президента в цій історії є і позитив. "Договірняк" з Яценюком дозволив Порошенко максимально дистанціюватися від непопулярного в народі прем'єра. Адже формально глава держави зробив усе, щоб в країні змінився Кабмін - він особисто запропонував Яценюку піти, а більшість президентської фракції проголосували "за". Тепер відповідальність за роботу уряду де-юре лежить виключно на парламенті. Теоретично, це може зупинити падіння рейтингу президента.

У той же час, складно повірити, що Петро Порошенко восени відмовиться від спроби взяти реванш, особливо враховуючи те, що у Вашингтоні в цей час будуть зайняті передачею влади. Залишається незрозумілим лише одне, що заважало президенту почекати до осені і не починати "прем'єріаду" відразу після новорічних свят.