ua en ru

Денис Мальцев: "VAB Банк за допомогою іноземного інвестора і НБУ зможе виконати всі свої зобов'язання перед вкладниками"

Автор: RBC.UA
Голова правління VAB Банку Денис Мальцев в інтерв'ю РБК-Україна розповів про модель докапіталізації банку - за рахунок залучення коштів, в першу чергу, іноземного інвестора, а також рефінансування від Національного банку. Голова правління банку запевнив, що залучених коштів вистачить, щоб забезпечити виконання всіх зобов'язань перед вкладниками.

Голова правління VAB Банку Денис Мальцев в інтерв'ю РБК-Україна розповів про модель докапіталізації банку - за рахунок залучення коштів, в першу чергу, іноземного інвестора, а також рефінансування від Національного банку. Голова правління банку запевнив, що залучених коштів вистачить, щоб забезпечити виконання всіх зобов'язань перед вкладниками.

РБК-Україна: VAB Банк повідомив про свою докапіталізації. Про якому форматі докапіталізації йдеться?

Денис Мальцев: Складна ситуація, що склалася в банківській системі, особливо сильно вдарила по банкам, що працюють в сегменті депозитів фізичних осіб. Навіть глава НБУ Валерія Гонтарєва зазначила, що з початку року з депозитів пішло більше 110 млрд грн. І цей процес продовжує поглиблюватися.

Бізнес, який ще працює, виживає. Тому кількість грошей в банківській системі буде зменшуватися. Зовнішні запозичення до кінця поточного року ми теж навряд чи будемо спостерігати.

Тому ми знайшли досить цікаве рішення, засноване на досвіді багатьох розвинених країн, в тому числі - Євросоюзу і США. Суть рішення в тому, що держава підтримує великі банки, але за умови підтримання банків їх акціонерами шляхом збільшення капіталу.

У поточних умовах акціонерам складно підтримувати банк - в силу зрозумілих причин. Це зниження кількості коштів вкладників і кредитних лінійок, що веде до загального зменшення обігових коштів. Це, в свою чергу веде до зростання процентних ставок, вимивання коштів, на що накладається різко виріс курс долара.

Наше рішення - спільне інвестування. Наш акціонер (Олег Бахматюк, - ред.) провів переговори із закордонним інвестором. І інвестор готовий до кінця року збільшити капітал банку на суму, еквівалентну 2,5-3 млрд грн у валюті, але з умовою, що держава також підтримає докапіталізацію з коефіцієнтом один до двох. У Грузії, наприклад, цей коефіцієнт становив один до трьох.

Це означає, що банк зможе на 100% виконати зобов'язання перед своїми вкладниками, виходячи з того, що наш депозитний портфель оцінюється в 10 млрд грн. І це буде також хорошим сигналом для ринку і для вкладників.

РБК-Україна: Хто цей іноземний інвестор?

Денис Мальцев: Я поки не можу розкривати конфіденційну інформацію. При цьому, акціонер в банку залишиться тим, що і зараз. Мова про певні домовленості акціонера із закордонним інвестором. Цей інвестор провів аудит банку, оцінив його потенціал - і висловив готовність на озвучених умовах підтримати банк.

РБК-Україна: Від кого виходила ідея про коефіцієнт один до двох?

Денис Мальцев: Від іноземного інвестора.

РБК-Україна: Як до цієї ідеї поставився Нацбанк, зокрема - Гонтарева?

Денис Мальцев: З самої Гонтаревою зустрічі на дану тему ще не було. У самому НБУ позитивно поставилися до пропозиції, були диспути щодо параметрів коефіцієнта - один до одного, один до трьох. Консенсус був досягнутий на один до двох.

РБК-Україна: Якщо НБУ дасть остаточне добро, то коли можна чекати заходу грошей від іноземного інвестора?

Денис Мальцев: При наявності прийнятного для всіх механізму, над яким ми зараз завершуємо роботу, захід грошей може статися впродовж тижня.

РБК-Україна: Яким буде цей механізм?

Денис Мальцев: Найшвидший, простий і зрозумілий механізм - це субординований борг, який згодом буде конвертований в акції. Оскільки процедура реєстрації емісії досить тривала, а потреба в фінансуванні досить термінова, то субборг - це найшвидший варіант.

РБК-Україна: А які гарантії отримає Нацбанк?

Денис Мальцев: Гарантії нашими активами, в рамках чинної нормативної бази.

РБК-Україна: На що будуть витрачені отримані кошти - 7,5-9 млрд грн?

Денис Мальцев: Першочергове завдання - погасити всі заборгованості перед нашими вкладниками за поточними зобов'язаннями. І всі 100% будуть спрямовані на задоволення потреб клієнтів - фізичних осіб.

РБК-Україна: Тобто, ці гроші в повному обсязі залучаються на те, щоб їх віддати?

Денис Мальцев: Так. В іншому випадку залишається Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), в якому і без того складна ситуація. Але також ми демонструємо ринку, що готові інвестувати в банк, заспокоюючи тим самим настрою. Це найбільш робітник і компромісний для всіх сторін варіант.

РБК-Україна: На скільки років очікується рефінанс від НБУ? І ви розумієте, з яким тиском з боку політичного істеблішменту та громадської думки стикається НБУ, коли мова йде про рефінансування банків.

Денис Мальцев: Йдеться про тривале рефінансуванні - на п'ять років. А тиск починається, коли мова йде про бланкове рефінансування. Коли ж ми говоримо про системний підхід з боку акціонера за участю іноземного інвестора, та ще й при заході в країну валюти, то, гадаю, це куди краще, ніж ховати системний банк.

РБК-Україна: Який сьогодні в банку відсоток проблемних кредитів?

Денис Мальцев: Я б виокремив в проблемних ті кредити, які відносяться до Криму, Донецьку та Луганську. Портфель проблемних кредитів становить близько 4,5 млрд грн. Найбільш складна задача в цих кредитах - застави. Як оцінити заставне майно, що перебуває в Криму чи в зоні АТО? І як його реалізувати? Задача практично нереалізована.

В цілому, навіть якщо ми беремо Київ, є складність з оцінкою заставної комерційної нерухомості. При надлишку торгових і офісних площ оцінити реальну вартість заставного майна вельми проблематично.

РБК-Україна: А кредити фізичним особам? Вдаєтеся до послуг колекторських компаній або дозволяєте боржникам йти з високим дисконтом?

Денис Мальцев: До послуг колекторів практично не вдаємося. Дисконтування кредиторської заборгованості ведеться за індивідуальними програмами. Але справа в тому, що останні чотири роки VAB Банк активно не працював у сфері кредитування фізичних осіб, це не передбачено стратегією банк. Цей портфель, переважно, перейшов нам у спадок від попереднього власника банку.

Спілкувався Антон Подлуцький