ua en ru

Гроші вперед: МОЗ відмовляється від реформи закупівель ліків

Гроші вперед: МОЗ відмовляється від реформи закупівель ліків Міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі по-новому подивився на реформу
МОЗ має намір відмовитися від створення Національного агентства по закупівлі лікарських засобів і медичних виробів. Саме цей орган повинен був вже в цьому році перейняти проведення лікарських тендерів і стати запорукою антикорруонных держзакупівель. Принаймні, про це неодноразово заявляло головне медичне відомство країни. РБК-Україна з'ясовувало, що стоїть за намірами міністра охорони здоров'я Олександра Квіташвілі.

МОЗ має намір відмовитися від створення Національного агентства по закупівлі лікарських засобів і медичних виробів. Саме цей орган повинен був вже в цьому році перейняти проведення лікарських тендерів і стати запорукою антикорруонных держзакупівель. Принаймні, про це неодноразово заявляло головне медичне відомство країни. РБК-Україна з'ясовувало, що стоїть за намірами міністра охорони здоров'я Олександра Квіташвілі.

Бюрократична правка

Ініціатива щодо створення нового органу, який відповідатиме за проведення прозорих централізованих держзакупівель ліків та медвиробів, виходила від прем'єр-міністра Арсенія Яценюка. Відповідне розпорядження Кабмін прийняв ще в листопаді 2015 року. Чиновники розраховували, що це буде сприяти оптимізації проведення тендерів і зниження цін.


Оскільки урядовий документ потребував доопрацювання й уточнень, МОЗ було доручено конкретизувати його положення. Однак тут виникли проблеми.

Міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі у своєму листі, адресованому уряду, повідомив, що на узгодження Мінфін, Мінекономрозвитку і Мін'юст отримали проект розпорядження ще 3 грудня. Проте МОЗ не дочекався від них відповіді. І тільки в кінці січня, після повторної відправки документа, Мінфін і Мін'юст надіслали відмову в погодженні, а в МЕРТ промовчали. У цих міністерствах РБК-Україна так і змогли прокоментувати ситуацію.

Не знайшовши підтримки у створенні агентства у колег-чиновників МОЗ запропонував відмовитися від ідеї і скасувати урядове рішення. Відповідний пункт був зазначений в порядку денному засідання уряду 30 березня. Правда, як уточнив РБК-Україна міністр охорони здоров'я Олександр Квитавшили, це питання було перенесено.

Міністр охорони здоров'я також нагадав, що за тиждень до прийняття розпорядження про створення агентства, Кабмін вирішив передати функції проведення держзакупівель ліків міжнародним організаціям.

"В результаті у нас вийшли два паралельних процесу. Щоб не дублювати функції закупівель, ми вирішили не передавати їх новому агентству, а залишити міжнародним організаціям. З цієї ж причини проти створення нового агентства виступили Мінфін і Мін'юст", - розповів РБК-Україна Квіташвілі.

Не відступають

Разом з тим, пропонуючи уряду відмовитися від створення нового органу, у МОЗ не відкидають цю ідею. "Ініціюючи скасування рішення Кабміну про створення нового агентства, я пропонував не забути про цю структуру та ідею її створення, а, навпаки, доповнити його іншим функціоналом. А саме: наділити його повноваженнями щодо закупівлі медпослуг. Щоб потім не ліквідувати або реорганізувати вже працюючу структуру, а спочатку ще на етапі створення наділити його всіма необхідними функціями", - розповів міністр.

Він планує запропонувати уряду вже доопрацьований варіант розпорядження про створення агентства приблизно через два тижні. Цей документ повинен буде доповнити законодавчі ініціативи щодо реформи охорони здоров'я, пакет законопроектів під яку в минулому році МОЗ розробив і подав у Верховну Раду.

Очікується, що ці документи парламент розгляне на найближчому пленарному тижні - 12 квітня. "Якщо 12 квітня народні депутати проголосують за пакет законопроектів щодо медичної реформи, то в Україні буде запущена реформа фінансування медзакладу - за рік ми повинні будемо перейти з принципу оплати ліжко-місць до принципу оплати медпослуг. Функціями замовлення та оплати медпослуг з боку держави буде займатися саме це створюване агентство", - уточнив РБК-Україна Олександр Квіташвілі. Він також зазначив, що новий орган буде сформований лише до кінця року.

Нагадаємо, раніше МОЗ неодноразово заявляв про необхідність ввести для громадян безкоштовний гарантований перелік медпослуг, затверджений урядом, в медустановах усіх форм власності.

Якщо парламент ухвалить пакет законопроектів щодо реформи, то у медзакладів буде один рік перехідного періоду для зміни принципу фінансування. Але протягом цього періоду, вони будуть дотуватися з держбюджету з розрахунку ліжко-місць.

При цьому, планується, що нове агентство в найближчі роки буде закуповувати тільки медпослуги. Первісна його функція - закупівля ліків та медвиробів буде передана йому лише через кілька років. "Оскільки функції по закупівлі ліків передані міжнародним організаціям до 2019 року, то до цього часу ними не буде займатися агентство. Воно буде здійснювати закупівлі тільки медпослуг", - запевнив Квіташвілі.

При цьому міністр ще не знає, хто очолить нове агентство. "Дуже добре таке агентство працює в Хорватії, Великобританії, у інших європейських державах. Коли будемо шукати кандидатуру керівника цієї структури, то я запропоную запросити, якщо не на посаду керівника, то, як мінімум, попрацювати консультантом якогось іноземного спеціаліста з таких агентств", - каже міністр.

Довга дорога

Виконавчий директор благодійного фонду "Пацієнти України" Ольга Стефанишина впевнена, що в цьому році передача закупівель ліків новому агентству буде невчасною. "Ми знаємо, що в МОЗ зараз пишуть концепцію про створення такого агентства. Але, перш ніж його створювати, необхідно відповісти відразу на декілька питань: Як і хто буде його контролювати? Чим воно відрізнятиметься від теперішнього МОЗ? І найголовніше - як уникнути корупції в новому органі? “Корупція в законі” ось як називається сьогодні українська система закупівель. Ніхто нічого не порушує, всі крадуть дуже професійно, і ніхто не покараний до цих пір" – заявила вона РБК-Україна.

Крім того, експерт вважає, що якщо передати закупівлі ліків новому агентству вже в цьому році, то Україна не встигне закупити ліки на гроші, які виділені міністерству охорони здоров'я у державному бюджеті для міжнародних закупівель ліків і вакцин. "Закон про передачу закупівель міжнародним організаціям у минулому році був прийнятий в березні, але самі закупівлі почалися тільки в грудні", - нагадує вона про темпи роботи чиновників.

“Закупівлі ліків через міжнародні організації починають виправдовувати себе. Про це свідчить зниження цін на закуповувані препарати. По туберкульозу, наприклад, Програма розвитку ООН закупила Україні в два рази більше таблеток, ніж МОЗ зробив це в 2014-му році і у них ще залишився мільйон доларів, щоб покрити ще більше пацієнтів", - каже Ольга Стефанишина.

Разом з тим, експерти підтримують реформу фінансування лікарень. Директор "Агентства медичного маркетингу" Юрій Чертков підтримує принцип зміни фінансування медзакладу з оплати кількості ліжко-місць на оплату числа фактично наданих медпослуг.

"Якщо пацієнт зможе сам вибирати, куди і до якого лікаря йти йому лікуватися, тобто, отримувати медуслугу, то тоді така реформа дасть позитивний результат. Адже почнеться конкуренція за пацієнта, навіть між державними клініками. Лікарям доведеться посміхатися, дзвонити пацієнтам, турбуватися", - зазначив він.

У той же час з новими проблемами здоров'я може зіткнутися через три роки, коли закупівлі ліків повернуться в руки українських чиновників. На думку Ольги Стефанишиної, в 2019-му році, коли за законом міжнародні організації перестануть купувати ліки для України, державні кошти необхідно направити не на тендери і чергове розкрадання коштів, а на програми реімбурсації.

"Щоб уникнути можливої масштабної корупції, агентству варто передати закупівлі тільки тих препаратів, які не можна буде придбати в звичайній аптеці, таких як - вакцини, протитуберкульозні препарати, препарати для ВІЛ-позитивних пацієнтів. І продумати систему контролю цього органу, щоб він не перетворився в черговий МОЗ", - підсумувала експерт.