ua en ru

День виборів на 205 окрузі: “Roshen” проти “Привату”

День виборів на 205 окрузі: “Roshen” проти “Привату” Битва за 205 округ між Геннадієм Корбаном і Сергієм Березенко ще не завершена (фото - theinsider)

Довибори на 205 окрузі (Чернігів) скінчились. Вчора явка на виборчі ділянки, за офіційними даними, склала 35,32%. Екзіт-поли не виявили переможця. Тож інтрига, хто переміг - Геннадій Корбан (група «Приват») чи Сергій Березенко (голова Держуправління справами, представник Президента) - досі залишається

Концерти, гроші, їжа

«Не хочете сьогодні на концерт сходить? В мене запрошення є. Біля РАГСу, заодно там і поженимось», - жартома запропонував вчора пенсіонер в напівпустому чернігівському тролейбусі кондуктору, похвалившись, що має аж три такі запрошення.

Жіночка-кондуктор відсахнулась і дідусь розчаровано вийшов на найближчій зупинці.

Втім, пропозиція пенсіонера не видавалась ексклюзивною: деякі інші пасажири того ж тролейбусу тримали запрошення на той самий концерт - у парку біля міського РАГСу, прямо позаду будівлі, де розташувався переносний штаб кандидата в народні депутати на 205 окрузі Геннадія Корбана.

Запрошення на концерт у підтримку Корбана, де мав виступити Іван Дорн, роздавали у величезних наметах із емблемою «Укроп» та написом «Пункт видачі соціальної допомоги». Цікаво, що більшість таких точок знаходилась неподалік від виборчих дільниць.

Працівники міліції навіть спіймали жінку із повною сумкою цих «безкоштовних квитків». Вона намагалася поставити палатку біля однієї із виборчих дільниць.

До речі, концерт розпочався ще до завершення голосування. І він був не єдиною принадою для виборців. Поруч із штабом Корбана стояли безкоштовні атракціони для дітей та безкоштовна польова кухня, куди прийшли, переважно, старенькі люди.

Втім, концерт у день виборів був не один. З самого ранку за містом виступив Дзідзьо. Туди безкоштовно доставляли всіх бажаючих, однак повернутись назад вони могли лише о 22:00. Тобто, після закриття виборчих дільниць.

У штабі Корбана переконували, що концерт організували люди Березенка, щоб відвернути від дільниць молодь.

Штаб головного конкурента, кандидата в нардепи Сергія Березенка, розташувався в Драматичному театрі ім. Шевченка. Тут також годували, але більш вишуканою їжею - працівників штабу і журналістів.

Сцена напроти театру, яка використовувалась під час кампанії командою очільника Держуправління справами (ДУС), в день виборів не працювала.

Втім, в неофіційних розмовах депутати від БПП підтверджували інформацію, що Березенка розташувався у парк-готелі «Чернігів». До речі, на в'їзді до готелю в неділю зранку кореспонденти РБК-України бачили представників спецпідрозділу СБУ «Альфа».

Корбан жив у одному з заміських готелей Чернігова. В ніч напередодні дня виборів він влаштував бенкет за участю нардепів, що йому симпатизують. Святкування продовжувалось до 4 ранку, хоча Корбан залишив гостей о 2 ночі.

Головним меседжем штабів, як і зазвичай, були звинувачення один одного у підкупі виборців та спростування таких обвинувачень на свою адресу.

Головне, у чому звинувачував штаб Корбана свого конкурента Березенко, мовляв, його команда підкуповувала чернігівців через схему «піраміди».

«Ще до виборів люди Березенко скупили у місцевих списки виборців, якими вони послуговувались на останніх виборах. Схема проста - «тисячний» отримує конкретну суму грошей, далі він віддає частину «сотникам», а ті - «десятникам», які роздають своїм знайомим по 400 грн. Гарантії, що людина проголосує немає, але на практиці 50% людей, що взяли гроші, голосують за потрібного кандидата», - запевняли в штабі Корбана.

А команда Березенка звинувачувала Корбана у роздачі продуктових наборів, та пресловутої гречки.

Навіть у субботу (у день тиші) до палатки біля штабу Корбана стояла довжелезна черга. Люди, незважаючи на рекордну спеку, чекали на продукти від благодійної організації «Укроп» - тезки партії, керівництво якої вчора пообіцяв залишити Геннадій Корбан.

Також в штабі Березенка з самого ранку готувались до того, що команда Корбана спробує зірвати вибори.

«Вони напевне спробують попсувати бюлетені, бо інакше не знаю, що вони мали б зробити в такому разі. Нам важливо розуміти, що вони зроблять. Вони ще можуть завадити довезти бюлетені з дільниць до Окружної виборчої комісії (ОВК). Але в машинах з бюлетенями будуть наші представники. Крім того, за кожною такою машиною мають їхати наші і їхні люди. Щоб зірвати на цьому етапі це має бути перестрілка чи що», - поділився сумнівами з кореспондентом РБК-Україна представник штабу глави ДУС.

Тим часом, в штабі «Блоку Петра Порошенка» (БПП), який де-факто працював на користь Сергія Березенка, директор ГО «Комітет виборців України» (КВУ) Олексій Кошель зазначив, що під час голосування не відбулося настільки серйозних порушень, які б дозволили визнати ці вибори не дійсними.

Втім, Кошель визнав, що «був брудний виборчий процес, була рекордна кількість кандидаті, була незаконна агітація.

«Ми зафіксували кілька прикладів застосування «каруселей»», - сказав Кошель. А поруч з ним сидів колишній глава КВУ, нардеп від БПП Олександр Черненко.

Активний Корбан і невидимий Березенко

Кожного з кандидатів приїхала підтримати чимала команда нардепів Верховної Ради. Нардеп від БПП Вадим Денисенко сказав, що до Сергія Березенка приєдналась майже третина фракції БПП, в тому числі, Костянтин Усов, Олександр Грановський, Олександр Черненко та ін.

Крім того, підтримати Березенка приїздив його родич - Анатолій Матвієнко, екс-нардеп багатьох скликань, екс-прем'єр Криму та колишній губернатор Вінницької області.

Геннадія Корбана підтримували Борис Філатов та нардепи від Радикальної партії, зокрема Андрій Лозовий та Ігор Мосійчук. За словами Мосійчука, колишнього віце-губернатора Дніпропетровської області приїхали надихнути на перемогу 20 парламентарів.

Самих кандидатів у своїх штабах цілий день не було. Сергій Березенко прийшов до штабу пізно ввечері. Тут розповідали, що їх кандидат їздить по виборчих дільницях і навіть переконували, що він навідувався до штабу.

В день виборів Корбан пересувався Черніговим у супроводі кортежу з 10-15 машин з нардепами та охороною. Курсуючи між дільницями, Корбан періодично перетинався з представниками команди Березенка. Так, біля дільниці у гімназії №3 Корбан зіткнувся з нардепом від БПП Констянтином Усовим.

Тут біля виходу з дільниці жінка роздавала запрошення на концерт Івана Дорна (організатор - Геннадій Корбан). Суперечка між Усовим та Корбаном булла побудована на висловлюваннях Ігоря Коломойського.

- Иди сюда, я тебе угощение приготовил, - сказав Корбан.

- Кофе идешь пить? - відповів Усов.

- Смотри, чтоб я тебя кофе не напоил, вместе с твоим Президентом (Петром Порошенком, - РБК-Украина), - сказав Корбан і, не чекаючи на відповідь, пішов геть.

Не стидувався виразами Корбан і при спілкуванні з місцевими чиновниками. «Ты мне тут про закон не слюнявь», - сказав він, наприклад, начальнику міського відділення МВС.

О 22:00 у своєму штабі поспіхом з'явився Сергій Березенко, брифінг якого переносили декілька разів. Він заперечив, що мешкає в готелі «Чернігів» та відмовився повідомляти, як саме провів день виборів.

Кореспонденти РБК-Україна добились від Березенка відповіді на запитання: чи готовий він очолити фракцію БПП в Раді, чи все ж таки мова йде про те, що він замінить Володимира Гройсмана на посаді спікера?

«Я не маю досвіду, щоб бути спікером... А щодо заступника голови фракції, то можу бути, а можу і не бути», - ухильно відповів кандидат.

Після закриття дільниць Корбан поїхав в парк-готель «Чернігів», де зупинився у кафе «Рівер-сайд». Корбан запевнив, що жодним чином не збирався зустрічатись з Березенко, а поїхав саме до готелю «Чернігів», тому що там гарний Інтернет та щоб дати інтерв'ю «Громадському ТБ».

Чернігів потонув у рекламі Корбана і Березенка

Порушення виборчого законодавства в день тиші та день виборів у Чернігові траплялись регулярно. Тільки підїжаючи до міста, кореспонденти РБК-Україна побачили рекламу кандидата від «Свободи» Андрія Міщенка, згодом - рекламу кандидата від «УДАРу».

Але це були дрібниці у порівнянні з кількістю явної реклами на користь Геннадія Корбана та прихованої - на користь Сергія Березенка.

Головні конкуренти завішали своєю рекламою усі вільні рекламні площі Чернігова. На плакатах із символікою «Укроп» Корбан розповідав, скільки під час передвиборчої кампанії відремонтував під'їздів і доріг. «Конкретний результат», - так називались ці агітки.

А на величезному плакаті Корбан дорікав Березенку: «Краще годувати людей гречкою, аніж порожніми обіцянками».

Реклами Березенка було більше, ніж у Корбана, але - прихованої. Так, на бігбордах, виконаних в корпоративних кольорах кандидат, були розміщені світлини молоді та дітей із написом «За мир! За Україну! За щастя наших дітей».

У штабі Березенка стверджували, що потратилися на бігборди значно більше, ніж Корбан.

«У Коломойського є власна мережа бігбордів по Україні, тому він на це сильно не потратився. А ми ці площі купували», - розповіли РБК-Україна у штабі Березенка.

В обох штабах запевнили, що витратили чимало. «Вони (Корбан, - РБК-Україна) потратили не менше 3 млн дол.., а ми менше... На 205 окрузі 142 тис. виборців, а вони роздали продуктових пакетів близько 100 тис., то ви можете уявити скільки вони потратили», - заявив РБК-Україна на правах анонімності нардеп від БПП.

В штабі Корбана запевнили, що усі цифри оприлюднять 28 липня. «Ми ще не можемо порахувати скільки коштів ми потратили. Ми все порахуємо і оприлюднимо», - заявили тут РБК-Україна.

У штабі Корбана сказали, що вартість продуктових наборів не складає більше 10% середньостатичного місячного доходу українця. Але штабісти не змогли уточнити, який саме, на їх думку, середньостатистичний дохід громадянина України.

Втім, у Березенко теж повідомили, що ще не встигли порахувати, скільки коштів було потрачено на виборчу кампанію. Натомість, один із нардепів БПП ухильно підтвердив, що обидві сторони левову частку коштів потратили саме на підкуп виборців.

Так, коментуючи повідомлення, що Березенко закликає пропонує за голос 2000 грн, нардеп сказав кореспонденту РБК-Україна: «Ні, це надто висока ціна, як для Чернігова, так і для будь-якого міста України. Ця ціна нереальна, а повідомлення фейкове».

У штабі Березенка стверджували, що їх кандидат дійшов до кожного двора. «Це було слабке місце Корбана, він не ходив по дворах, як це робив наш, він обійшов фактично всіх. А вони поставили на технологію роздачі продуктових наборів і витиснули з неї максимум, але технологія завжди дає не більше 15%, а сам Корбан з людьми не говорив», - запевнив один із штабних технологів Березенка.

Також варто нагадати, що в рамках передвиборчої кампанії Геннадій Корбан виступав на телеканалі 1+1, який в Чернігові було відключено місцевим провайдером. Велику ставку штабом Корбана та його товаришем Борисом Філатовим було зроблено на Facebook, куди, як відомо, люди похилого віку не дуже ходять.

205 округ - продовження конфлікту між Коломойським та Порошенко

Загалом, на дільниці прийшло трохи більше 35% виборців. Нардеп від БПП Олександр Черненко стверджує, що це нормальна явка. А представники медіа та політичних кіл вважають, що явка для досить активного Чернігіва занизька і є наслідком протесту протии брудної кампанії обох ключових кандидатів.

Втім, вчора температура на вулиці сягала вище 35 градусів. Тож і цей фактор міг вплинути на відвідуваність дільниць.

Одразу після закриття дільниць Корбан і Березенко майже одночасно заявили про свою перемогу. За словами Корбана він виграв з відривом у 5-5,5% голосів. А Березенко навів дані екзит-полу «Соціс», за яким він випередив Корбана на 14%.

Перші результати голосування з дільниць в ОВК очікували не раніше другої ночі. Втім, пам'ятаючи останні парламентські вибори, можна очікувати на те, що на окремих дільницях підрахунок голосів затягнеться не на одну добу.

Але і Корбан, і Березенко заявили, що у разі програшу будуть оскаржувати результати в суді.

І це не дивно. Бо навіть в штабах конкурентів визнають, що боротьба за мандат нардепа - це лише продовження протистояння між Президентом Петром Порошенко (Березенко) та екс-губернатором Дніпропетровської області Ігорем Коломойським (Корбан).

«Ці вибори є для нас принциповими, тому що це не боротьба Березенка з Корбаном, а боротьба Порошенка з Коломойським», - заявив РБК-Україна один з нардепів від БПП.

Інший його соратник додав: «Це перейшло всі межі. Це не вибори, а пацанські розборки. Ніхто не дотримується жодних правил. Найголовніше - хто тут переможе».

А Геннадій Корбан сам неодноразово казав, що проти нього воює Президент Петро Порошенко.

Втім, раніше Ігор Коломойський казав, що він симпатизує Корбану та партії «Укроп», однак зараз олігарха з Корбаном нічого не пов'язує. Проте, промоутування Корбана на «1+1» під час кампанії свідчить про інше.

Таким чином, голосування на 205 окрузі закінчилось, а вибори - ні. І якщо результати виборів будуть заблоковано через суди, то тут у Корбана шансів, можливо, навіть більше, ніж у Березенка. Група «Приват» відома своїми судовими справами.