ua en ru

День виборів: Клінтон проти Трампа

День виборів: Клінтон проти Трампа Фото: на праймеріз у США перемагають Дональд Трамп і Хілларі Клінтон
На минулих вихідних, основні фаворити президентської гонки в США: Хіларі Клінтон, і Дональд Трамп здобули свої чергові перемоги на праймеріз. Конкурент Трампа по республіканській партії і виходець з впливової родини Буш -Джеб Буш офіційно заявив про вихід з президентської компанії. Ще до цього, інший кандидат від Республіканської партії США екс-губернатор Вірджинії Джим Гілмор оголосив про припинення своєї президентської кампанії. У таборі демократів, у штаті Невада перемогу здобула колишня перша леді США Хілларі Клінтон. Для України підсумки майбутніх виборів більш ніж важливі: Трамп лояльний до Росії, Клінтон підтримує Україну.

На минулих вихідних, основні фаворити президентської гонки в США: Хіларі Клінтон, і Дональд Трамп здобули свої чергові перемоги на праймеріз. Конкурент Трампа по республіканській партії і виходець з впливової родини Буш -Джеб Буш офіційно заявив про вихід з президентської компанії. Ще до цього, інший кандидат від Республіканської партії США екс-губернатор Вірджинії Джим Гілмор оголосив про припинення своєї президентської кампанії. У таборі демократів, у штаті Невада перемогу здобула колишня перша леді США Хілларі Клінтон. Для України підсумки майбутніх виборів більш ніж важливі: Трамп лояльний до Росії, Клінтон підтримує Україну.

Перший серед республіканців

Дональд Трамп без сумніву є самим екстравагантним кандидатом з усіх беруть участь у поточній президентської кампанії. Крім уміння говорити і блискуче вести себе перед публікою і відеокамерами, до того ж він дає гучні і далекі від реалізації обіцянки. До подібних голослівних заяв відноситься, наприклад, його вислів про те, що якщо він стане президентом, то побудує на південному кордоні США велику стіну, будівництво якої, уряд Мексики саме і оплатить.

Папа римський Франциск піддав критики його слова і сказав, що людина, яка думає тільки про будівництво стіни скрізь, де це можливо, замість того, щоб наводити мости, веде себе не по-християнськи. У свою чергу, Трамп на своєму офіційному сайті опублікував звернення до Франциска. У ньому серед іншого зазначив, що "у разі, якщо Ватикан стане об'єктом атаки Ісламської держави (ІДІЛ), а всі знають, що це їх головна мета, то Папа римський буде молитися, щоб Дональд Трамп був президентом".

Слід зазначити, що перемога Трампа на останніх праймеріз у Неваді виявилася вже третьою поспіль. До цього він набрав найбільшу кількість голосів ще в двох штатах - в Південній Кароліні і Нью-Хемпширі, обійшовши таким чином, Марко Рубіо і Теда Круза. Хоча на самих перших праймеріз в штаті Айова, які традиційно розглядаються багатьма експертами та громадянами США як показові, Трамп Крузу програв.

Для України перемога когось з кандидатів від Республіканської партії США може відігравати важливе значення. Наприклад, Дональд Трамп розглядається багатьма експертами як кандидат з проросійськими поглядами. Він зокрема постійно говорити про необхідність налагодження діалогу з Російською Федерацією і особисто з президентом Володимиром Путіним для того, щоб вирішувати різні глобальні завдання. "Путіна люблять у своїй країні, принаймні він лідер на відміну від того, що відбувається в нашій країні", - передає слова Трампа CNN.

Опоненти Трампа республіканського табору Круз і Рубіо, більш жорсткі відносно Росії у своїх поглядах. До речі, слід пам'ятати, що Тед Круз відкрито закликав владу США почати поставки оборонних озброєнь для України. У свою чергу, сенатор Марко Рубіо заявляв, що він був би готовий піти на ризик війни з Росією для встановлення над Сирією зони, закритої для польотів.

Таким чином, перемога Трампа може виявитися невигідною для інтересів України, оскільки у разі обрання його президентом може розпочатися період нормалізації відносин між США і РФ, що призведе до заморожування українського питання або його розвитку за невигідним для України сценарієм. На руку цього варіанту відіграє також ранній вихід з президентської кампанії представника сім'ї Буш, Джеба Буша. Сім'я Буш відома своїми войовничими поглядами щодо Росії та Близького Сходу (саме при Президенті Джорджі Буші старшому почалася "Буря в пустелі" в Персидській затоці, а при Буші-молодшому відбулося американське вторгнення в Ірак).

Тим не менш саме Трамп, а не інші кандидати, як зазначає The Washington Post є тим, хто знаходиться ближче всіх до отримання 1,237 делегатів, необхідних, щоб його висунули кандидатом від Республіканської партії після закінчення праймеріз на загальнонаціональному конвенті республіканської партії влітку 2016 року.

"Залізна леді"

Колишня держсекретар і дружина екс-президента США Білла Клінтона Хілларі Клінтон, яка претендує на висунення кандидатом в президенти США від Демократичної партії, впевнено лідирує в суперництві серед кандидатів від демократів. У Неваді Клінтон перемогла свого головного конкурента Берні Сандерса набравши 53% проти 47%.

Успіх Клінтон визначається її авторитетом і міжнародним досвідом, який вона придбала завдяки своїй політичній діяльності. Хілларі Клінтон широко відома всередині країни завдяки своєму чоловіку Біллу Клінтону і політичній активності останніх років. Крім того, не слід забувати, що у Клінтон є один важливий козир - вона є представником слабкої статі. Ніколи ще в історії США жінка не була президентом. Крім того, Хілларі дуже відома за межами США завдяки своїй діяльності на посаді Держсекретаря.

Головний суперник Клінтон Берні Сандерс, на тлі шоумена Дональда Трампа і залізної леді Хілларі Клінтон, виглядає не дуже переконливо.

У відношенні Росії Сандерс акуратний у висловлюваннях, називаючи дії Путіна "військовим авантюризмом". Позиція ж Хілларі Клінтон більш жорстка, але не завжди однозначна. В одному зі своїх інтерв'ю Клінтон порівняла президента Росії Володимира Путіна з хуліганом. А іноді критики з боку Клінтон в адресу Росії взагалі немає або вона дипломатично витримана. Слід пам'ятати, що відносини Клінтон і Путіна мають давню історію з різних питань міжнародної політики, в тому числі і по Ірану, і по Україні. У свій час Клінтон присвятила цілий розділ Путіну у своїй книзі "Важкі альтернативи" (Hard Choices), де описала характер і специфіку ведення Путіним переговорів.

У разі обрання Клінтон президентом США, нинішня жорстка лінія американців по відношенню до РФ навряд чи зміниться, а можливо навіть стане ще жорсткіше, в тому числі і по українському питанню. В одному з своїх інтерв'ю, вона дослівно сказала, що "дії президента Росії Путіна щодо Криму і Східної України, аргументовані необхідністю захищати російськомовне місцеве населення можна порівняти з ситуацією в 1930-х роках, коли нацистська Німеччина подібним чином обґрунтовувала своє вторгнення в Польщу, Чехословаччину і інші країни Європи, де проживали етнічні німці"

Хілларі Клінтон завжди виступала за більш рішучу й ефективну підтримку США України щодо фінансового та військового співробітництва. Було це простими передвиборними голослівними гаслами чи ні, покаже тільки час.

Важливість фігури віце-президента

Важливим чинником є і те, хто буде віце-президентом США при Трампа або Клінтон. Фігура віце-президента важлива і для зовнішньої політики США. На прикладі України бачимо, що нинішній віце-президент США Джо Байден є, по суті, заокеанським куратором багатьох процесів, які відбуваються в країні. Безпрецедентне його виступ, а Верховній Раді України, де були викладені основні проблеми української внутрішньої і зовнішньої політики було показовим.

Після проведення останніх праймеріз влітку 2016 року і офіційного висунення кандидатів на пост президента і віце-президента від республіканської та демократичної партій, можливо, що відповідно до когорти віце-президентів можуть виявитися і нинішні суперники основних кандидатів у президенти, наприклад, Круз і Рубіо серед республіканців і Сандерс у демократів

Тому більш детальне вивчення всіх основних гравців президентської гонки в США вже на ранньому етапі важливо для України, так як, можливо, хтось з них стане новим радником України від США, коли українська держава буде робити якісь нові кроки у внутрішній і зовнішній політиці. У будь-якому випадку, незалежно від того, хто виграє вибори в США українське питання в контексті геополітичного протистояння США і Росії буде залишатися актуальним для американців.