Людина, що біжить: чому за Онищенка взялись саме зараз
Полку народних депутатів – втікачів прибуло. Вчора парламент дав згоду на зняття депутатської недоторканності, затримання і арешт Олександра Онищенка з депутатської групи "Воля народу". Але напередодні він, користуючись депутатською недоторканністю, спокійно полетів за кордон. Як і у випадку з Сергієм Клюєвим з "Оппоблока" тепер правоохоронці будуть змушені добиватися його екстрадиції. Нардепа звинувачують у створенні злочинного угруповання і нанесенні державі збитків на суму майже 3 млрд. гривень.
У свою чергу депутати, які вчора "здали" свого колегу по сесійній залі силовикам, досі губляться у здогадках, чому ті взялися саме за Онищенко і кого наступного зажадає дозволити заарештувати генпрокурор Юрій Луценко.
РБК-Україна постарався розібратися чому «прийшли за Онищенко», і які наслідки це спричинило.
"Третя спроба"
"Справа Онищенко" - перше гучне розслідування Національного антикорупційного бюро під керівництвом Артема Ситника. "Чому саме Онищенко? Все дуже просто – це єдина річ, яку можна було швидко довести до суду з пристойною доказовою базою", - пояснює РБК-Україна нардеп, який позиціонує себе як "антикорупціонер".
Публічне звинувачення НАБ на адресу Онищенко стало несподіванкою для генпрокурора Юрія Луценка. У відносинах ГПУ з НАБ і Спеціалізованої антикорупційної прокуратурою далеко не все гладко, адже останні направили до суду справу про корупцію військового прокурора Костянтина Кулика.
Тим не менш генпрокурор, що називається, зорієнтувався за ситуації, і в результаті зміг записати голосування за арешт Онищенко собі в актив. Адже саме він вчора з трибуни парламенту закликав депутатів "дати добро" на арешт Онищенко, в той час як Ситник і глава САП Назар Холодницький спостерігали за подіями з ложі для гостей. Хоча обидва прийшли в парламент ще до відкриття засідання і в кулуарах роздавали коментарі журналістам.
Багато народні обранці не вірять, що НАБ взялося за Онищенко з власної ініціативи. Одні впевнені, що слідчі діяли за вказівкою президента, інші вважають, що не обійшлося без "інструкторів ФБР", які займаються підготовкою детективів НАБУ.
Як аргумент на користь версії, що справа проти Онищенко виникло не випадково депутати, найчастіше, наводять інформацію про те, що ще на початку нинішнього року Державна фіскальна служба (ДФС) дала компаніям Онищенко розстрочку на сплату боргів по ренті за видобутий газ.
"Скажіть мені, як бізнесмен може створити групу і розкрадати гроші без державних діячів? Ціла вертикаль системи чиновників ставила свої підписи, засвідчила видобуток газу, реалізація газу, а потім засвідчила звіти, які здавав Онищенко. Два роки це не було кримінальним злочином, а сьогодні стало", - заявив вчора з трибуни керівник групи "Воля народу" Ярослав Москаленко.
У відповідь Луценко пообіцяв, що "справа Онищенко" - тільки початок боротьби силовиків з "газовою мафією", і анонсував затримання співробітників держкомпанії "Укргазвидобування", з якою у компаній Онищенко укладені договори про спільну діяльність.
В неофіційних розмовах люди з команди президента пояснюють розстрочку Онищенко з боку ДФС просто – тому давали шанс розрахуватися з державою «полюбовно». Один із впливових депутатів від БПП розповів РБК-Україна, що тема боргів компаній Онищенко щодо сплати рентних платежів вперше спливло в кінці минулого року при формуванні держбюджету-2016.
За його словами, тоді на Банковій Онищенко пояснили, що не платити податки і миниманизировать прибуток недобре і зажадали добровільно заплатити гроші в казну, на що той нібито погодився. Після Нового року Онищенко нібито підтвердив готовність розрахуватися з державою, після чого і народилася відстрочка з боку податківців. Але минуло півроку, а гроші державі Онищенко так і не заплатив.
"Петро Олексійович – цивілізована людина, він дав Онищенко дві спроби погасити борг, ну а третя спроба, як відомо, дається тільки на Олімпіаді", - говорить впливовий депутат від БПП.
Соратники Онищенко по групі "Воля народу" стверджують, той розповідав їм, мовляв, взимку він зустрічався з головою НАК "Нафтогаз України" Андрієм Коболевым і той рекомендував йому розірвати договори про спільну діяльність з держкомпанією "Укргазвидобування". Її керівництво давно і безрезультатно намагався домогтися від нардепа розірвання контрактів по спільній діяльності, аргументуючи це тим, що той не платить ренту. Але практично всі суди Онищенко виграв. На думку "одногрупників" Онищенко в парламенті, саме розмова з Коболевым він мав на увазі, коли заявляв, що влада намагається відібрати його бізнес".
Соратники президента вважають, що історія Онищенко має послужити уроком для інших злісних неплатників у бюджет. В першу чергу для співвласника групи "Приват" Ігоря Коломоского і власника групи компаній "Фінанси та кредит" позафракційного нардепа Костянтина Жеваго. Нагадаємо, зараз держава намагається домогтися, щоб компані "Укрнафта", міноритарним акціонером якої є Коломойський, погасило борги перед держбюджетом за податками більш ніж на 10 млрд гривень. У свою чергу Жеваго прострочив погашення повернення рефінансування на 5 млрд. гривень, що НБУ виділив його банку "Фінанси та кредит".
"Онищенко порівняно з Жеваго просто хлопчик, у того боргів набагато більше. Тепер нехай розуміє наслідки", - говорить все той же співрозмовник РБК-Україна в БПП. Дійсно в кінці червня ЗМІ з посиланням на джерела в ГПУ поширили інформацію, що прокуратура здійснює кримінальне провадження щодо керівництва банку Жеваго за фактом неповернення рефінансування. Цю інформацію РБК-Україна підтвердили в ГПУ.
Великий брат
Крім того, співрозмовники РБК-Україна в оточенні президента відзначають, що "справа Онищенко" може мати позитивний ефект для держави на інших неплатників боргів, але і у відносинах з міжнародними партнерами. Нагадаємо, вже завтра Верховна рада має розглянути список законів, необхідних для виконання умов надання Україні чергового траншу МВФ.
В команді президента давно розповідають про те, що в американців, які мають вирішальний вплив на МВФ в питанні поновлення кредитування України проста позиція – по-перше, чому вас повинні кредитувати, якщо деякі компанії не платять в бюджет мільярди, а по друге, - де гарантії, що кредит не розкрадуть. "Справа Онищенко" можна розглядати як демонстрацію західним партнерам таких гарантій. Втім, навіть у команді президента багато впевнені, НАБУ діяло "за наводкою американців". "Фінансова розвідка США – це вам не жарт, вони все бачать, до того ж дірку в кілька мільярдів гривень складно не помітити. Ось американці і допомогли НАБ розібратися в ситуації", - говорить один з найвпливовіших нардепів від БПП.
В тому, що у справі проти нього не обійшлося без американців, схоже, впевнений і сам Онищенко. В одному з інтерв'ю він заявив, що бізнес у нього відбирають "під продаж під американців", щоправда, подробиці не уточнив. У ще одному інтерв'ю, заявив нардеп. що проти нього працює "серйозне американське лобі". знову ж без подробиць.
Серед депутатів, які вчора голосували за арешт Онищенко теж чимало шанувальників версією "американського сліду". Особливо багато прихильників теорії змови в рядах великих підприємців. Вони впевнені, що Онищенко "розірвали", щоб спростити майбутню приватизацію "Укргазвидобування" під американських інвесторів. Дійсно, продаж цієї держкомпанії обговорюється давно. Але перш ніж готувати УГД до продажу, державі потрібно вирішити проблему договорів про спільну діяльність.
Багато нардепів-бізнесмени впевнені, що саме з цією метою уряд ще в минулому році істотно підняло ренту на видобуток газу. Власне, після чого Онищенко, як і Коломойський і припинили відраховувати державі рентні платежі. Нібито "справа Онищенко" має продемонструвати іншим підприємцям, у яких є договори про спільну діяльність з УГД, що їх краще розірвати добровільно.
"Я відчуваю, що скоро збудеться мрія журналістів і в Україні не залишиться великого бізнесу, а всі рішення будуть прийматися в американському посольстві», - іронізував після голосування за Онищенко один з його колег по групі "Воля народу".
Нардепи від "Батьківщини" Юлії Тимошенко, яка публічно захищала Онищенко, але вчора все ж проголосувала за його арешт в неофіційних розмовах і зовсім стверджують, що майбутній власник "Укргазвидобування" давно відомий, за їх версією компанію продадуть компанії Burisma, до складу ради директорів якої входить син віце-президента США Байден Хантер.
Лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко як і її колега з РПЛ Олег Лшяко до останнього були головними захисниками Онищенко в парламенті. Вони до останнього стверджували, що завівши справа Онищенко, влада хоче відібрати у нього бізнес. недоброзичливці тимошенко у свою чергу звинувачували її в тому, що заступилася за Онищенко вона. тому що він був одним із спонсорів "Батьківщини". Тим не менше, вчора Тимошенко особисто проголосувала за арешт нардепа-бізнесмена.
Сам Онищенко неодноразово запевняв, що не буде тікати від правоохоронців. ще вчора вранці в парламенті нардепи були впевнені, що він з'явиться в сесійний зал і виступить на захист. А шанси на позитивне голосування про його арешт оцінювали досить низько. "Я думаю, що якщо б сьогодні Онищенко стояв на трибуні і сам звернувся, щоб зняти з нього депутатську недоторканність, зовсім інші були б голосування", - вже після голосування сказав РБК-Україна голова БПП Ігор Гринів.
Сам Онищенко, на своїй сторінці в Facebook написав, що змушений був виїхати з країни. так як боявся за своє життя.
Втім співрозмовники РБК-Україна в оточенні Онищенко стверджують, той нібито сказав їм, що поїхав після розмови з президентом.Хоча в команді Порошенко цю інформацію опровеграют. "Послухайте, всі ці розмови про те, що Онищенко спілкувався з петром олексійовичем - вигадки. Повірте, я часто спілкуюся з президентом і ніколи не бачив у нього Онищенко", - сказав представник президента в парламенті Артур Герасимов.