ua en ru

Справа Манафорта: як зв'язок з Януковичем зіпсував кар'єру екс-раднику Дональда Трампа

Справа Манафорта: як зв'язок з Януковичем зіпсував кар'єру екс-раднику Дональда Трампа Пол Манафорт може провести залишок життя у в'язниці (Фото: GettyImages)

У США триває гучний судовий процес над Полом Манафортом, екс-керівником передвиборного штабу Дональда Трампа. На цьому тижні присяжні визнали його винним у фінансових і податкових махінаціях, а також приховуванні доходів, отриманих від українських політиків. Всі звинувачення зібрані екс-главою ФБР Робертом Мюллером, який веде розслідування про можливе втручання РФ у вибори президента США. Що відомо про справу Манафорта - в матеріалі РБК-Україна.

Історія питання:

- Політтехнолог і лобіст Пол Манафорт кілька місяців керував передвиборчим штабом Дональда Трампа на президентських виборах в США в 2016 році. Однак залишив команду Трампа після того, як в ЗМІ з'явилася інформація, що Манафорт отримував "тіньові" доходи, надаючи послуги українським політикам.

- В Україні Манафорт, починаючи з 2004 року, консультував Віктора Януковича, "Партію регіонів" і "Опозиційний блок". За інформацією американських правоохоронців, Манафорт заробив в нашій країні близько 60 млн доларів, задекларувавши лише частину цієї суми.

- Манафорту висунуто низку звинувачень, що стосуються оптимізації податків, приховування доходів, фінансових махінацій. Крім того, колишнього радника Трампа також звинувачують у роботі незареєстрованим іноземним агентом, змову проти США, наданні неправдивих свідчень і чинення тиску на свідків.

- Звинувачення Манафорту були висунуті в ході розслідування спеціального прокурора Роберта Мюллера з приводу можливого втручання Росії у вибори президента США в 2016 році. При цьому ні один з пунктів звинувачення безпосередньо не стосується роботи Манафорта у команді Трампа і не пов'язаний з його контактами з російською стороною.

Четвертий тиждень в американській Александрії (штат Вірджинія) йде один з найбільш резонансних судових процесів останніх років. На лаві підсудних - колишній керівник виборчої кампанії Дональда Трампа Пол Манафорт, звинувачений у фінансових махінаціях і оптимізації податків.

У вівторок, 21 серпня, журі присяжних визнали провину Манафорта по 8 з 18 пунктів звинувачення. На думку присяжних, прокурор довів провину підсудного з п'яти порушень у податковому шахрайстві, двох порушень банківського законодавства і одного про приховування закордонних рахунків. Тільки за цими епізодами Манафорту загрожує від 7 до 9 років тюремного ув'язнення. По решті десяти пунктів присяжні не дійшли єдиної думки, але продовжать засудження в кінці серпня.

Вже у вересні суд у столичному окрузі Колумбія почне розгляд другої справи за участю Манафорта. Прокуратура звинувачує його у відмиванні грошей, роботі незареєстрованим іноземним агентом, змові проти США, наданні неправдивих свідчень і чинення тиску на свідків.

Всі докази проти Манафорта прокуратура зібрала в ході розслідування спецпрокурора Роберта Мюллера про можливе втручання Росії у вибори президента США в 2016 році.

У чому звинувачують Манафорта

Манафорту і його діловому партнеру Ріку Гейтсу висунули звинувачення за 18 пунктами у фінансових і податкових махінаціях минулої осені. Після цього він здався ФБР. Згідно з пред'явленими звинуваченнями, 69-річному Манафорту загрожує в цілому від 80 до 305 років тюремного ув'язнення.

Більшість звинувачень відносяться до періоду його роботи з українськими політиками. Згідно з матеріалами слідства, політконсультант заробив в Україні 60 млн доларів, а задекларував лише 14 млн. Для приховування фінансових надходжень у Манафорта було близько 30 зарубіжних банківських рахунків.

Сам Манафорт відмовився свідчити проти себе в суді, а його адвокати не стали викликати свідків захисту. Але його партнер Рік Гейтс пішов на співпрацю зі слідством, ставши ключовим свідком у справі.

На суді він підтвердив, що українські клієнти Манафорта переводили йому гроші на незареєстровані банківські рахунки. Також Гейтс зізнався, що допомагав Манафорту подавати неправдиві податкові декларації. За словами Гейтса, Манафорт вимагав оформляти гроші на закордонних рахунках не як доходи, а як позики, що дозволило зменшити суму податків.

У податкових махінаціях також зізналася бухгалтер Манафорта Синтія Лапорта. Вона дала свідчення після укладення угоди з урядом про імунітет, щоб уникнути судового переслідування. За словами Лапорти, вона на вимогу Манафорта і його бізнес-партнера допомагала проводити заднім числом документи і фальсифікувати фінансові звіти для зниження податків та отримання права на отримання кредитів.

Чим Манафорт займався в Україні

В Україні Манафорт працював з 2004 по 2014 рік. ЗМІ приписували йому дружні стосунки з Віктором Януковичем. Ім'я Пола Манафорта фігурувало в "тіньовій бухгалтерії" "Партії регіонів".

Команду екс-президента України Манафорт почав консультувати після Помаранчевої революції, допомагав йому на президентських виборах 2010 року, а також співпрацював з "Партією регіонів" на парламентських виборах 2012 року. Слідчі групи Роберта Мюллера надали близько 300 документів, які розкривають деталі спільної роботи Пола Манафорта і "Партії регіонів". Були оприлюднені деталі електронного листування, в якому обговорювалася політична кампанія Януковича і "Партії регіонів", медіа-політика і деталі робочих поїздок.

Манафорт також співпрацював з "Опозиційним блоком". Рік Гейтс заявив, що партія недоплатила компанії Манафорта за надані послуги 2,4 млн доларів. Народний депутат від "Опоблоку" Вадим Новинський ще в 2016 році підтверджував співпрацю партії з Манафортом, але запевняв, що послуги політконсультанта були сплачені "офіційно за контрактом".

Адвокати Пола Манафорта просили суд вилучити зі справи 474 сторінки, на яких є спільні фотографії політтехнолога з Віктором Януковичем. Захист вважає, що ці знімки недоречні і упереджені до ходу судового процесу. Прокуратура з цим не згодна, оскільки, на їхню думку, ці документи чітко показують, як заробляв гроші Манафорт в Україні. До того ж прокурори вважають, що люди, присутні на фотознімках, передавали гроші підозрюваному, які в результаті були переведені на рахунки в офшорах.

Гейтс також заявив, що одним клієнтом Манафорта "в рамках юридичної проекту" був український олігарх Віктор Пінчук. Сам Пінчук цю інформацію поки публічно не коментував. За словами Гейтса, за роботу в Україні Манафорту через кіпрські офшори платили олігарх Рінат Ахметов, Сергій Льовочкін (глава Адміністрації Президента Януковича), Сергій Тігіпко (заступник голови ПР у 2012-14 роках), Андрій Клюєв (секретар РНБО у 2012-2014 годах.) і Борис Колесников (екс-народний депутат від ПР). Втім, у холдингу CKM Ріната Ахметова заявляли, що не співпрацювали з Полом Манафортом після 2005 року, а Борис Колесніков спростував інформацію про роботу з одіозним політконсультантом.

Як справа Манафорта впливає на Україну

На одному з судових засідань Рік Гейтс повідомив, що Манафорт нібито "асистував" Петра Порошенка під час президентської кампанії 2014 року. Але в Адміністрації президента заперечили, повідомивши, що команда Порошенко ніколи не співпрацювала зі скандальним політтехнологом. Правда, стратег Порошенко Ігор Гринів підтвердив, що зустріч з Манафортом все ж була в 2014 році, але після цього ніякої співпраці не послідувало.

Манафорт також вів переговори з Віталієм Кличком в 2014 році. Але мер Києва заявив, що їхня співпраця "закінчилося, так і не розпочавшись".

Надзвичайний і повноважний посол України в США Валерій Чалий заявив, що судовий процес над Полом Манафортом не буде мати негативних наслідків для відносин США з Україною, "якщо наші політики не намагатимуться використовувати Вашингтон для своїх політичних боїв з використанням цієї тематики".

У травні журналісти The New York Times повідомили, що в Україні правоохоронні органи заморозили чотири розслідування, пов'язані з Полом Манафортом. У статті видання зазначалося, що "уряд України покладається на фінансову і військову допомогу США і усвідомлює неприязнь американського президента до справи Манафорта". Тому українські чиновники "побоюються образити президента Трампа". Начальник департаменту спеціальних розслідувань ГПУ Сергій Горбатюк тоді заявляв, що справи дійсно були заблоковані, оскільки Генпрокуратура не могла вирішити, кому доручити розслідування.

В ГПУ пояснювали, що американські правоохоронці не зверталися до них із запитами про правову допомогу у справі Манафорта. Але у вівторок, 21 серпня, генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що ГПУ співпрацювала з ФБР, надаючи інформацію про діяльність Манафорта.

Директор Національного антикорупційного бюро Артем Ситник також раніше заявляв, що НАБУ розслідує зв'язки українських чиновників з Манафортом.

Видання Politico пише, що українська влада буде ігнорувати подробиці процесу над Манафортом, "побоюючись втратити підтримку Дональда Трампа". Автори цього видання вважають, що в Україні не будуть судити політичних союзників Манафорта, оскільки, "розсердивши Трампа, Україна може втратити підтримку людини, яка допомагає тримати під контролем Росію". Однак, за інформацією Politico, деякі політики і прихильники боротьби з корупцією в Україні вважають, що нова інформація, що розкривається в ході суду над Манафортом, повинна ініціювати кримінальні справи в Україні проти чиновників та олігархів, які щедро платили політтехнологу.

Які у зв'язки Манафорта з Росією

Побічно справа Манафорта пов'язано з втручанням Росії у президентські вибори в США 2016 року. Політконсультанта неодноразово називали одним з координаторів кампанії проти Гілларі Клінтон напередодні виборів 2016 року. Тоді Манафорт, будучи главою передвиборного штабу Трампа, разом з сином та зятем майбутнього президента зустрічалися з російським юристом Наталією Весельницкой з питань пошуку компромату на Хілларі Клінтон.

Іноземні ЗМІ публікували ряд розслідувань, в яких вказували на ділові відносини Пола Манафорта з російським олігархом Олегом Дерипаскою. Приміром, Associated Press писало, що у 2005-2009 роках Манафорт співпрацював з Дерипаскою "в інтересах президента Путіна".

Агентство Reuters повідомляло, що Манафорт отримав від Дерипаски кредит у 10 млн доларів. За інформацією NBC, загальна сума угод між Манафортом і Дерипаскою склала 60 млн доларів. Сам олігарх уникає питань про співробітництво з Манафортом. У минулому році він стверджував, що їх ділові зв'язки стосувалися не політики, а виключно бізнесу.

Що про Манафорта думає Дональд Трамп

Манафорт керував передвиборчим штабом Дональда Трампа з березня по серпень 2016 року. Формально він подав у відставку через реорганізацію структури керівництва штабу, в результаті чого його роль у штабі виявилася мінімальною.

Тепер, незважаючи на гучний скандал, Трамп позитивно висловлюється про колишнього керівника свого штабу. Після рішення присяжних щодо провини Манафорта за вісьмома пунктами звинувачення Трамп назвав процес "ганебним і дуже сумним". Президент США і раніше не приховував свого невдоволення судовим процесом проти Манафорта. Він неодноразово виступав в його захист, називаючи "дуже хорошою людиною", а суд проти нього - "сумним для Америки". Трамп неодноразово називав процес про втручання Росії в американські вибори, де фігурує Манафорт, "полюванням на відьом".

Зазначимо, що у Трампа є можливість помилувати Манафорта, якщо його засудять до тюремного ув'язнення. Однак поки глава Білого дому таку можливість не коментував.