Справи минулих: чому Латвія замість України отримала 50 мільйонів євро
Поки українці обговорюють неоднозначний жарт Володимира Зеленського про Україну на фестивалі у Юрмалі, Латвія дала ще один привід для скандалу.
Напередодні латвійські ЗМІ повідомили про конфіскацію на користь бюджету цієї держави у 50 мільйонів євро. Місцеві журналісти стверджують, що ці кошти українського походження і належать колишньому першому віце-прем'єру - Сергію Арбузову. У той же час до бюджету Латвії вони були зараховані, оскільки Україна не надала документів, які б підтвердили, що Арбузов має до цих грошей відношення, і вони були отримані злочинним шляхом.
Сьогодні у Латвію для вирішення ситуації відправиться заступник генерального прокурора - Євген Єнін.
РБК-Україна з'ясовувало, чому українські гроші пішли до бюджету Латвії, і чи вдасться їх повернути.
Приз переходить до бюджету
У березні 2014 Євросоюз наклав санкції на ряд представників колишньої української влади, заарештувавши, у тому числі, і їхні активи за кордоном. Рішення стосувалося також і колишнього першого віце-прем'єра - Сергія Арбузова, який за часів Майдану, після відходу з поста Миколи Азарова, один місяць очолював Кабінет міністрів. Восени 2014 року тодішній генпрокурор - Віталій Ярема - повідомив, що у Латвії арештовані банківські рахунки Арбузова, на яких зберігалися 49,3 мільйонів євро.
У січні 2016 арешт з активів більшості представників команди Януковича був знятий, у той же час санкції продовжували діяти. Приводом стало рішення Європейського суду з прав людини, у якому зазначалося, що Генеральна прокуратура України не надала належних доказів того, що кошти були отримані злочинним шляхом.
У ЗМІ піднялася хвиля обурення, і 28 січня на брифінгу для журналістів начальник управління ГПУ із спецрозслідувань - Сергій Горбатюк - заявив, що активи Юрія Іванющенка та Сергія Арбузова залишаться під арештом у Латвії. Він уточнив, що у рамках кримінального процесу у Іванющенко заарештовані 1,8 мільйонів швейцарських франків у Латвії і 575 тисяч доларів у Монако, а у Арбузова - 30 мільйонів доларів у Латвії.
У той же час із розслідування латвійських журналістів випливає, що Україна так і не надала належних доказів. Напередодні на Латвійському телебаченні, у програмі De facto були оприлюднені результати журналістського розслідування, з якого випливає, що слідство по "українським грошам" триває, але у якості підозрюваних у незаконному збагаченні немає ні Арбузова, ні Іванющенко, ні харківського бізнесмена Сергія Курченка.
Більш того, інформація, яка цікавить латвійські правоохоронні органи, до їх розпорядження від українських колег так і не надійшла. Це підтвердив журналістам генпрокурор Латвії - Ерік Калнмейер. "На жаль, ми від України у відповідь не отримали інформації про те, що ці гроші були вкрадені у держави, і їх слід повернути Україні", - зазначив він.
Саме з цієї причини, рішенням Зиємєльського суду Риги, 50 мільйонів євро, як кошти, отримані злочинним шляхом, були зараховані в латвійський бюджет.
Нічиї мільйони
У прес-службі Генпрокуратури РБК-Україна повідомили, що у середу до Риги відправиться заступник генерального прокурора - Євген Єнін, - щоб вирішити питання про заарештовані і відправлені до латвійського бюджету 50 мільйонів євро.
Екс-заступник генпрокурора - Віталій Касько, - який у свій час курирував міжнародні питання при прокурорі Вікторі Шокині, вважає, що відстояти свої позиції Україні буде досить проблематично. "Гіпотетично - не все втрачено (у питанні повернення коштів Арбузова - ред.). Проблема у тому, що я не бачу, що взагалі зараз робиться для того, щоб довести слідчим шляхом злочинний характер походження цих коштів від дій Арбузова, наприклад. А без цього нічого повернути не вдасться", - заявив РБК-Україна Касько.
За його словами, щоб отримати гроші, українській стороні потрібно показати вирок, який вступив у силу. "У ньому повинен бути прописаний злочинний характер походження саме тих коштів, про які йде мова", - підкреслює Касько.
А таких рішень суду немає.
У лютому цього року Печерський суд дав дозвіл на початок процедури заочного засудження Сергія Арбузова. Він підозрюється у відмиванні 220 мільйонів гривень, які Арбузов виділив на "Банківське телебачення" (БТВ), частоти якого віддані "Ukraine tomorrow". Однак після цього ніяких істотних зрушень у справі не було. Також не був винесений і вирок.
Як повідомив РБК-Україна адвокат Арбузова - Сергій Ковальов, - справа за БТВ - єдине, у чому його підзахисний проходить в якості обвинуваченого. "Ми вже не раз заявляли ,що ця справа шита білими нитками. Що канал був створений і гроші не були вкрадені. А інших справ, у тому числі із латвійським банківськими рахунками, немає, - сказав адвокат. - На сьогодні мені відомо про ці рахунки і прив'язку їх до Арбузова тільки зі слів Віталія Яреми, які я, як і ви, знаходжу в інтернеті. У матеріалах справи, з якими мені доводилося знайомитися, ці рахунки не фігурують".
Також він зазначив, що і у Латвії ніяких звинувачень його підзахисного не було пред'явлено. У свою чергу Сергій Арбузов заявив через Facebook, що ніяких рахунків в Латвії в нього немає. "Ще раз заявляю, що ніяких рахунків у цій країні у мене немає. Більше того, зараз, через два роки, не існує і кримінальної справи, в якій би фігурували ці гроші, і де я проходив як обвинувачений. За весь цей час ГПУ не надала ніяких доказів існування цих рахунків або факту їх арешту", - заявив Арбузов.
В интернете снова начали разгонять историю двухгодичной давности о якобы наличии моих счетов в Латвии. Поводом для этого...
Опубліковано Сергієм Арбузовим 13 вересня 2016 р.
За словами адвоката, "засоби, які приписують Іванющенко, значаться там просто, як кошти невідомого походження, без власника. І саме тому вони конфісковані до бюджету. Знайдеться власник, доведе право власності - їх йому повернуть".
Спецконфіскація у дії
На сьогоднішній день справа Арбузова знаходиться у Військовій прокуратурі, якій генпрокурор Юрій Луценко віддав частину справ по представниках колишньої влади. До цього вони були у Головного слідчого управління, очолюваного Юрієм Грищенко.
Давати коментарі по телефону представники ГПУ відмовилися, і порадили звертатися до відомства із офіційним запитом. Водночас, неофіційно там визнають, що, дійсно, інформацію латвійській стороні про власників рахунків туди не передавали. За словами співрозмовника видання, у ГПУ нібито боялися, що Латвія після цього листа забере всі гроші собі. "Виявилося ж, що вони і так все забрали", - зазначив високопоставлений представник ГПУ.
За його словами, зараз заступник генпрокурора - Єнін - буде вести переговори про те, щоб Україна отримала хоча б половину конфіскованої суми.
За іронією долі, гроші до латвійського бюджету були зараховані за латвійським законом про спецконфіскацію, який так і не прийнятий до сих пір в Україні. "Якщо протягом року законне походження коштів не доведено, вони йдуть до бюджету. Тому, що у них працює закон про спецконфіскацію, а у нас про нього говорять", - сказав високопоставлений представник ГПУ.
Як відомо, головним лобістом прийняття закону про спецконфіскацію в українському парламенті є "Народний фронт". Саме його представники першими і розтиражували новину про гроші Арбузова.
Адже зараз для них самий вдалий момент, щоб законопроект був прийнятий.
"Дуже довго БПП відмовлявся підтримувати цей законопроект, посилаючись на проблеми з європейськими судами. Але, насправді, думаю, проблема була в тому, що його авторами були Таня Чорновол та Сергій Пашинський. І нас підозрювали, що ми хочемо на ньому нагріти руки. Зараз, коли Гройсман розуміє, що у нього велика дірка в бюджеті, сподіваюся, цей закон буде прийнятий", - говорить один з депутатів "Народного фронту".
У результаті прийняття закону, бюджет отримає 1,5 мільярда доларів, які заарештовані і приписуються представникам колишньої влади.