ua en ru

Дебати в ЄП: Офіційного бойкоту Євро-2012 не буде, побоювання з приводу демократії в Україні залишаються (відео)

Автор: RBC.UA
Дебати перед прийняттям резолюції Європарламенту щодо України не принесли нічого нового. Всі спікери заявили про стурбованість ситуацією з демократією і вибірковим правосуддям в Україні, необхідністю допомогти країні щоб не пустити Україну по шляху Білорусії, проте жодних кардинальних заходів не запропонували.

Дебати перед прийняттям резолюції Європарламенту щодо України не принесли нічого нового. Всі спікери заявили про стурбованість ситуацією з демократією і вибірковим правосуддям в Україні, необхідністю допомогти країні щоб не пустити Україну по шляху Білорусії, проте жодних кардинальних заходів не запропонували.

Єврокомісар з питань розширення і політики сусідства Штефан Фюле заявив, що ЄС стурбований перенесенням розгляду Вищим спеціалізованим судом з розгляду цивільних і кримінальних справ касаційної скарги адвоката Олександра Плахотнюка в інтересах екс-прем'єра Юлії Тимошенко на 26 червня.

"Касаційний суд оголосить рішення у справі Тимошенко в кінці червня, а Європейський суд з прав людини може прийняти рішення тільки після цього", - заявив Фюле, нагадавши, що ЄС не планує підписувати угоду про асоціацію з Україною без прогресу в питаннях демократії і вибіркового правосуддя.

Що стосується Євро-2012, то за словами Фюле, комісари ЄС керуються особистими бажаннями приймаючи рішення про відвідини чемпіонату. "(Президент Єврокомісії) Баррозу не має наміру відвідувати Україну заради Євро-2012, його думку розділили інші колеги ... Комісари в ньому (Євро-2012) беруть участь згідно з особистим, а не з професійним бажанням", - заявив Фюле, зазначивши, що це не бойкот, і вони сподіваються на успіх Євро-2012.

Нагадаємо, що сьогодні Європарламент має прийняти резолюцію по Україні. Раніше зазначалося, що вона буде досить жорсткою. Однак, за даними видання "Комерсант-Україна", в жодному з проектів резолюції Європарламенту по Україні немає згадки про можливі санкції у зв'язку з порушенням демократичних стандартів.

Однак Європейська Народна партія (ЄНП) пропонує ввести "м'який" політичний бойкот української частини Євро-2012. Документ, підготовлений даною групою, нагадує що "високопоставлені європейські політики вже вказали, що не мають наміру відвідувати матчі чемпіонату в Україні", а також рекомендує "тим політикам, хто все ж відвідає матчі в Україні в приватному порядку, брати до уваги політичну ситуацію в країні і шукати можливість для побачення з політичними в'язнями".

Всі проекти резолюції пропонують наголосити, що перспектива підписання угоди про асоціацію (УА) між Україною та ЄС залежить від того, чи повернеться Київ до дотримання принципів верховенства права і чи зможе Україна забезпечити проведення чесних і вільних парламентських виборів в жовтні 2012 р. Між тим, серед фракцій немає єдиної думки про те, чи треба включати в цей список вимогу про участь у виборах лідерів опозиції.

Зазначається, що істотно вплинути на підсумковий текст документа може позиція Тимошенко, про яку депутатам повідомить віце-президент ЄП Яцек Протасевич, який зустрічався з Тимошенко в минулу суботу.

Останнім часом відносини між Києвом і Брюсселем знову загострилися. У першу чергу це було пов'язано із ситуацією навколо Тимошенко, яка відбуває тюремне покарання у Качанівській колонії. Раніше стало відомо, що Тимошенко отримала побої під час насильницького транспортування до лікарні "Укрзалізниці". До цього ще слід додати поганий стан здоров'я Юрія Луценка, який також відбуває покарання за вироком суду.

Зважаючи на ці факти, Євросоюз призупинив ратифікацію угоди про асоціацію ЄС з Україною. Ініціаторами цього кроку виступили Німеччина, Великобританія та Чехія. Ці країни вимагають звільнення лідерів опозиції.

Торік Європарламент вже прийняв кілька резолюцій по Україні. 27 жовтня Європарламент на тлі переговорів про УА більшістю голосів прийняв резолюцію щодо України на сесії в Страсбурзі. В документі йшлося про те, що Європарламент "дотримується думки, що поглиблення відносин між ЄС і Україною, а також європейська перспектива в Україні мають велике значення і в інтересах обох сторін. Парламент ЄС закликав ЄК не блокувати підписання Угоди про асоціацію з Україною. Але депутати погодилися, що доля цього документа після його погодження та підписання повинна бути поставлена ​​в залежність від прогресу Києва на шляху демократизації.