ua en ru

Д.Медведєв заборонив постачання озброєння до Лівії

Автор: RBC.UA
Президент Росії Дмитро Медведєв підписав указ "Про заходи щодо виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1970 від 26 лютого 2011р.".

Президент Росії Дмитро Медведєв підписав указ "Про заходи щодо виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1970 від 26 лютого 2011р.", повідомляє РБК з посиланням на прес-службу глави держави.

У зв'язку з прийняттям резолюції РБ ООН 1970 від 26 лютого 2011 р., що передбачає застосування ряду обмежень щодо Великої Соціалістичної Народної Лівійської Арабської Джамагирії (Лівія), та відповідно до федерального закону від 30 грудня 2006 N281-ФЗ "Про спеціальні економічні заходи "всім державним установам, промисловим, торговим, фінансовим, транспортним та іншим підприємствам, банкам, організаціям, іншим юридичним і фізичним особам, що перебувають під юрисдикцією Російської Федерації, у своїй діяльності виходити з того, що з 26 лютого 2011 р. аж до особливого розпорядження забороняються вивезення з території РФ до Лівії, а також продаж, поставка й передача Лівії поза межами РФ з використанням морських і повітряних суден під державним прапором РФ всіх видів озброєнь і пов'язаних з ними матеріальних засобів, включаючи зброю та боєприпаси, бойові машини і військову техніку , військове спорядження і матеріали, що відносяться до нього, запасні частини для названої продукції.

Також забороняються надання Лівії послуг з навчання та надання технічної, фінансової та іншої допомоги (включаючи надання найманого персоналу), які пов'язані з військовою діяльністю або з наданням, виготовленням, технічним обслуговуванням або використанням продукції військового призначення, незалежно від того, чи відбуваються вони з території РФ.

Забороняється придбання в Лівії (в тому числі перевезення з використанням морських і повітряних суден під державним прапором РФ) продукції, усіх видів послуг і отримання допомоги, зазначених раніше, незалежно від того, чи відбуваються вони з території Лівії.

На території Російської Федерації, включаючи морські порти і аеропорти, відповідно до законодавства РФ і міжнародного права, зокрема морського права та відповідних міжнародних угод про цивільну авіацію, проводиться огляд усіх вантажів, що прямують до Лівії та з Лівії, якщо є інформація, яка дає підстави вважати, що ці вантажі містять продукцію, у відношенні якої введено заборону згідно з даним указом. Виявлена в ході огляду продукція, щодо якої введено заборону, підлягає конфіскації, і в разі необхідності приймається рішення про знищення такої продукції, приведення її у непридатність, її складування чи передачу державі, яка не є державою походження або призначення, для знищення. Такі дії здійснюються у співпраці з іншими державами.

Міністерство закордонних справ РФ інформується про проведені огляди, конфіскації та інші дії із продукцією, щодо якої введено заборону, для оперативного надання міністерством цієї інформації в комітет РБ ООН, заснований резолюцією Ради Безпеки ООН 1970 від 26 лютого 2011 р.

Заходи, передбачені указом, не поширюються на постачання несмертоносного військового майна, призначеного виключно для використання в гуманітарних або захисних цілях, на надання технічної допомоги та здійснення технічного навчання, що пов'язані з таким майном, за умови отримання дозволу комітету РБ ООН; на захисне спорядження, включаючи бронежилети і каски, що тимчасово ввозяться до Лівії співробітниками ООН, представниками засобів масової інформації, працівниками гуманітарних організацій та організацій, що займаються питаннями розвитку, і пов'язаним з ними персоналом виключно для особистого користування; на продаж або постачання озброєнь і пов'язаних з ними матеріальних засобів і надання допомоги або надання персоналу за умови отримання дозволу комітету РБ ООН.

Варто відзначити, раніше російський Центр аналізу світової торгівлі зброєю (ЦАМТО) підрахував, що втрати Росії від зриву поставок озброєння в охоплену безладами Лівію можуть скласти близько 4,5 млрд дол.

Як повідомлялося, введення РБ ОНН санкцій на постачання озброєнь Лівії найбільшою мірою зачіпає інтереси Росії і Франції. У той же час ембарго введене проти режиму Муаммара Каддафі, і в разі його відсторонення від влади ситуація може змінитися.

Як відзначали експерти ЦАМТО, з урахуванням поточної ситуації, яку можна охарактеризувати як форс-мажорну, питання про подальші можливі постачання озброєнь Лівії, очевидно, необхідно буде вирішувати з новою владою після скасування санкцій Радбезу ООН.

Станом на 1 січня 2011 р., за даними експертів центру, обсяг укладених у 2007 - 2010 рр. контрактних зобов'язань на поставку продукції військового призначення до Лівії становить 3506 млн дол. При цьому за обсягами планованого експорту озброєнь в 2010-2013 рр. перше місце займає Росія (1,99 млрд дол.)

Франція, за даними ЦАМТО, має замовлення на постачання до Лівії військової техніки на суму 387 млн дол. Однак втрати Франції за "перспективним" програмами, які в силу форс-мажорній ситуації можуть виявитися нереалізованими, значно вищі, повідомили експерти.

Нагадаємо, масові антиурядові виступи почалися в Лівії в середині лютого 2011 р. Безлади охопили такі найважливіші міста сходу країни, як Бенгазі і Ель-Байда, а в 20-х числах лютого докотилися до лівійської столиці. Повсталі вимагають повалення багаторічного режиму лівійського лідера М.Каддафі, влада відповідає жорстким придушенням виступів.