Д.Медведєв: РФ і Україна повинні виконувати діючі формати співпраці по газу, поки не схвалять нові
Діючі угоди з Україною щодо газу, підписані кілька років тому, повинні виконуватися до того часу, поки не будуть схвалені нові пробні формати співпраці в цій області. Таку думку Президент РФ Дмитро Медведєв висловив на прес-конференції в Сколково, передає РБК.
При цьому, за його словами, ціни на газ для України повинні відповідати підписаним договорам. "Ці ціни повинні застосовуватися, це очевидно", - сказав Д.Медведєв.
У той же час, зазначив він, це не означає, що Росія не повинна вибудовувати плани на майбутнє і дивитися на можливість використання цікавих економічних проектів, які, будучи реалізовані в Росії або на Україні, "будуть пом'якшувати дану ситуацію".
"Іншими словами, у нас немає впертої позиції (з газового питання): тільки така ціна - і все. Запропонуйте те, що ви вважаєте правильним, і ми готові розглянути ці варіанти", - сказав Д.Медведєв, відповідаючи на питання українського журналіста.
Президент РФ також відзначив, що тема ціни газу для України - одна з найбільш обговорюваних між двома державами. "Ця тема економічна, хоча наслідки її для обох країн мають широкомасштабний характер, що далеко виходить за рамки економіки", - підкреслив Президент РФ, додавши, що ціни на газ формуються на відомих економічних законах і на основі загальноприйнятих формул, і ці ціни повинні застосовуватися. "Перш за все, це питання взаємовигідної співпраці", - сказав Д.Медведєв.
Крім того, Президент РФ додав, що якщо Україна вибере європейський вектор інтеграції, то їй буде "важче знаходитиме якісь рішення в рамках Єдиного економічного простору і Митного союзу Росії, Білорусії і Казахстану". Не "можна сидіти на двох стільцях, потрібно робити якийсь вибір", - сказав він.
При цьому Д.Медведев сказав, що в принципі його не бентежить європейська інтеграція України. Він відзначив, що Росія також розвиває співпрацю з Європейським союзом (ЄС). "В РФ 250 млрд дол. торгового обігу з ЄС", - нагадав Президент РФ.
Д.Медведєв додав, що Харківські домовленості Росії і України є взаємовигідними. "Я вважаю, що цей документ є взаємовигідним. Він дозволив Україні вирішити цілий ряд складних економічних проблем. Але він не універсальний, за рахунок цього договору неможливо вирішити всі проблеми", - сказав Д.Медведєв.
Він додав, що не вважає т.з. "харківські домовленості" кулуарними, як стверджують деякі українські політики. "Ми це придумали з Віктором Януковичем, сидячи у мене на дачі, але це не означає, що домовленості кулуарні", - сказав Президент Росії.
Як підкреслив Д.Медведєв, після досягнення попередньої угоди конкретні умови опрацьовувалися в урядах обох країн, а підписаний документ був у присутності журналістів і офіційних осіб.
Нагадаємо, 13 травня прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що Україна і Російська Федерація розпочали переговори про зміну формули вартості імпортованого російського газу, і Київ, що прагне стримати ріст ціни на паливо, запропонував Москві ввести у формулу ціни вугілля замість газойлю.
12 травня ц.р. заступник начальника департаменту нафтової, газової та нафтопереробної промисловості Міністерства енергетики та вугільної промисловості (Міненерговугілля) України Костянтин Бородін заявив, що ціна російського газу для України в кінці 2011 р. перевищить 400 дол. за 1 тис. куб. м з урахуванням знижки в 100 дол.
За словами К.Бородіна, чинний українсько-російський газовий контракт від 2009 р. "не відповідає останнім змінам на ринку". Крім того, в них відсутні зміни, внесені в аналогічні угоди ВАТ "Газпром" з компаніями європейських країн.
Також міністр з питань палива та енергетики Юрій Бойко заявляв, що згідно з формулою, ціна на російський газ для України в IV кварталі 2011 р. складе 347 дол. за тис. куб. м.
На початку травня ц.р. прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що за наявності політичної волі сторін можливо добитися перегляду формули утворення ціни газу, що закуповується НАК "Нафтогаз України" у "Газпрому". За його словами, в даний час із-за зростання цін на вуглеводні і зростання експортного мита ціна на газ для України стала "непідйомною".
В т ой же час, на думку міністра енергетики та вугільної промисловості Юрія Бойко, контракти на постачання газу з Росії в Україну можуть бути змінені до кінця літа цього року. Ю.Бойко також додав, що Україна хоче отримати знижку на газ до IV кварталу, коли, як очікується, ціна палива для України зросте, оскільки вона має прив'язку до цін на нафту і збільшується з невеликим запізненням.
Відзначимо, 21 квітня Президент України Віктор Янукович заявив, що Україна вважає неприйнятною формулу, застосовану для розрахунку ціни на російський газ, і вважає за необхідне знайти в цьому питанні рішення, яке задовольнило б обидві сторони.
Ціна природного газу для України в першому кварталі 2011 р. склала близько 264 дол. за тис. куб. м. Планується, що в 2011 р. Україна закупить в РФ близько 40 млрд куб. м газу відносно 36,5 млрд куб. м в 2010 р. У 2010 р. Україна перерахувала Росії за газ близько 13 млрд дол.