ua en ru

Чужі "пірати" псують імідж України

Чужі "пірати" псують імідж України Під тиском американських правовласників в Україні можуть посилити "антипіратське" законодавство
Днями стало відомо, що американські правовласники включили ряд українських інтернет-сайтів в список найбільш злісних "піратів" - порушників авторських і суміжних прав. В Україні на це можуть відреагувати поспішним прийняттям скандальних "антипіратських" заходів.

Днями стало відомо, що американські правовласники включили ряд українських інтернет-сайтів в список найбільш злісних "піратів" - порушників авторських і суміжних прав. В Україні на це можуть відреагувати поспішним прийняттям скандальних "антипіратських" заходів.

Історія хвороби

У жовтні організація The Motion Picture Association of America (MPAA) відправила в Торгове представництво США списки найбільших піратських ресурсів у світі. На підставі цієї інформації повинен складатися відомий "Список 301" - звіт про порушення прав інтелектуальної власності в різних країнах.

Україна з цього звіту не вибуває ось вже багато років. А в 2013-2014 рр. наша країна навіть носила статус "злісного пірата номер один" (Priority Foreign Country, PFC). Статус загрожував економічними санкціями з боку США, в першу чергу, обмеженнями на експорт.

В цьому році позиції країни трохи покращилися. Тепер Україна - просто "злісний пірат" у списку з 13 таких самих "злісних піратів" (Priority Watch List, PWL). Торговельне представництво пішло на поступки з розрахунку, що український уряд направить максимум зусиль на боротьбу з порушеннями.

Але проблеми, про які говорили США, не були вирішені. З моменту виходу "Списку 301" державі не вдалося провести легалізацію програмного забезпечення. Також не вдалося навести порядок в системі збору роялті. Правовласники в США не отримують грошей від організацій, які представляють їх інтереси в Україні. Українське законодавство дозволяє залишити гроші собі, якщо зв'язатися з правовласником не вдалося.

В країні налагоджена монетизація нелегального контенту. Інтернет-сайти, викладаю відео, заробляють на рекламі. Ринки - на продажах дисків. Вони якраз і опинилися під прицілом MPAA.

Чужа слава

Цікаво, але до списку "піратів" MPAA не внесла EX.ua - один з найбільших українських ресурсів, який довгий час потрапляв у всі можливі "піратські" рейтинги. Останній раз він згадувався в лютневому листі іншої організації правовласників, RIAA. Крім того, у списку немає сайту Fs.ua (він же Fs.to і Brb.to), хоча на цьому ресурсі розміщено безліч контенту без договорів з правовласниками.

Замість них - "нові імена". Наприклад, на думку правовласників, в Україні знаходиться сайт Kinogo.co (раніше Kinogo.net). Він є одним з найпопулярніших сайтів з "піратським" контентом в усьому світі, в тому числі в США, говориться в звіті. Статистика ComScore Media Metrix показує, що в серпні 2015 р. ресурс відвідало 23,5 млн користувачів. За даними Інтернет асоціації України, у вересні Kinogo.co потрапив у ТОП-25 найбільш відвідуваних ресурсів у нашій країні з охопленням у 18%.

На відміну від того ж EX.ua, де відео на сайт викладають тільки користувачі, на Kinogo.co контентом керує адміністрація.

"Це стає все більш і більш поширеною практикою на інших російськомовних відео-стриминговых сайтах", - йдеться у звіті правовласників.

При цьому користувачам Kinogo.co доступна послуга "Стіл замовлень": будь-який зареєстрований користувач може залишити заявку на фільм, і адміністрація додасть його на сайт.

Чому MPAA віднесла ресурс до українських, не ясно. В Україні Kinogo.co відомий як російський. До того ж, на самому сайті зазначено, що він діє відповідно до законодавства Російської Федерації про захист інформації та авторських прав.

Ще один сайт, який правовласники приписують Україні, - це англомовний торрент-трекер Extratorrent.cc (він же Extratorrent.com). За даними ComScore Media Metrix, у серпні його відвідало 11,2 млн унікальних відвідувачів, що на 14% більше, ніж роком раніше. Таким чином, аудиторія торрент-трекера зростає.

"Extratorrent.cc підтверджує жахливу статистику піратства: він пропонує майже 1,4 млн безкоштовних файлів, які передаються через користувачів-більше ніж 43 млн сидерів і понад 60 млн лічерів", - сказано в листі MPAA.

Права на блокування Extratorrent.com видавалися владою у Великобританії, Італії, Данії, Норвегії та Бельгії.

Домен Extratorrent.cc, як і Kinogo.co, зареєстрований в офшорі, на Багамах. Сервера торрент-трекера, за даними правовласників, обслуговуються українською компанією Server.ua.

Американці дісталися до Донецька

Ще однією проблемою України, на думку MPAA, є порушення прав інтелектуальної власності на ринках "7 кілометр" (Одеса) і "Барабашово" (Харків).

"Ці українські ринки як і раніше є найбільш видатними місцями збору контрафактної продукції з урахуванням їх величезного розміру - понад 20 тис. кіосків кожен", - йдеться у звіті організації.

Правовласники відзначають, що кількість "піратських" дисків на цих ринках знизилася завдяки рейдам правоохоронців, але там досі є "підроблені" фільми з Росії.

"Місцезнаходження цих ринків, а один з них розташований поруч з великим морським портом і обидва - поруч з російськими вокзалами, залучає широке коло відвідувачів і полегшує незаконний імпорт з Росії", - сказано у звіті.

Правовласники згадують ще два ринки, де кількість "піратської" продукції знизилося в рази, але не до нуля. Це "Петрівка" в Києві - там залишилося 20 "піратських" кіосків, а також "Маяк" в Донецьку, де нараховується 40 точок з контрафактними дисками.

Незважаючи на деякі неточності, такого роду звіти можуть стати каталізатором законодавчих змін у сфері захисту інтелектуальної власності.

На початку жовтня в парламенті з'явився текст законопроекту "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту авторського права і суміжних прав у мережі Інтернет". А 21 жовтня Кабмін схвалив ще один законопроект зі схожими положеннями . Згідно з повідомленням Мінекономрозвитку, законопроект найближчим часом буде поданий на розгляд у Верховну Раду України.

Законопроекти вже встигли викликати скандал в інтернет-співтоваристві, так як обидва вони передбачають блокування сайтів за скаргою користувача протягом 24 годин без суду. Проти цього заходу протестують не стільки сайти, скільки інтернет-провайдери і хостинг-провайдери, у яких додасться зобов'язань. Відповідно до законопроекту, вони повинні будуть реагувати на скарги, самостійно зв'язуватися з порушниками і блокувати контент.

У разі невиконання норми, їм загрожують штрафні санкції у розмірі від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів (8,5-17 тис. грн). Якщо скарга виявиться неправомірною, заявник повинен буде заплатити 17-34 тис. грн. Такі ж штрафи чекають "піратів".

Провайдери допускають, що багато сайтів будуть готові заплатити штраф, лише б тільки "покласти" сайт конкурентів. І ще - що посиплеться така кількість скарг, з якими вони просто не зможуть розібратися.