ua en ru

Чеська "дочка" RWE заявляє про перемогу над "Газпромом" в суді

Автор: RBC.UA
Чеська "дочка" німецької R WE, чиї судові розгляди з "Газпромом" передували антимонопольному розслідуванню Єврокомісії проти російського концерну, виграла суд у суперечці з "Газпромом" за умовами контрактів take or pay.

Чеська "дочка" німецької R WE, чиї судові розгляди з "Газпромом" передували антимонопольному розслідуванню Єврокомісії проти російського концерну, виграла суд у суперечці з "Газпромом" за умовами контрактів take or pay. Про це повідомляє Reuters з посиланням на дані компанії RWE.

"Можу підтвердити, що RWE Transgas - переможець в судовому спорі з "Газпромом"щодо довгострокових контрактів по принципу take or pay", - сказав Reuters представник чеської компанії в Празі, відмовившись надати подробиці.

Читайте також: Єврокомісія почала антимонопольне розслідування відносно "Газпрому"

Під натиском клієнтів, найбільшим з яких є німецька E.ON, "Газпром" був змушений переглянути умови європейських контрактів і почав в 2012 р. повертати гроші покупцям, які отримали знижки "заднім числом".

Зараз знижок домагаються польська PGNiG і RWE.

Читайте також: "Газпром" не буде надавати знижки на газ закордонним клієнтам без узгодження з урядом Росії

Нагадаємо, що для ряду європейських партнерів "Газпром" в 2012 р. знизив контрактні ціни на газ в середньому на 10%. Компанія пішла на поступки за підсумками переговорів з рядом найбільших європейських клієнтів, у тому числі французької GDF Suez, німецької Wingas, словацької SPP і турецької Botas. Також ціни були скориговані для італійської Sinergie Italiane і австрійської Econgas. Яку конкретно знижку отримав кожен з клієнтів "Газпрому", невідомо. У серпні ц.р. повідомлялося, що Болгарія отримала від "Газпрому" 11-відсоткову знижку на російський газ.

Читайте також: Польська газова монополія через ціну на газ подала в суд на "Газпром"

Однак це не завадило Європейської комісії (ЄК) 4 вересня ц.р. відкрити розслідування відносно "Газпрому" за підозрою в зловживанні панівним положенням в Центральній і Східній Європі. Газовий концерн підозрюється в порушенні ст.102 Договору про функціонування Євросоюзу. Дана стаття фіксує відповідальність за зловживання з боку компаній, які займають домінуюче становище на ринку і можуть перешкоджати вільній торгівлі між державами ЄС.

Читайте також: Путін підписав указ, яким зобов'язав "Газпром" погоджувати з Кремлем відповідь Єврокомісії

У відповідь на такі заходи Президент Росії Володимир Путін підписав указ "Про заходи щодо захисту інтересів РФ при здійсненні російськими юридичними особами зовнішньоекономічної діяльності". Документ встановлює обов'язок ВАТ, включених до переліку стратегічних підприємств, надавати інформацію про свою діяльність (за винятком відомостей, що підлягають опублікуванню чи розкриття) на вимогу органів іноземних держав, міжнародних організацій, союзних об'єднань іноземних держав, а також їх органів лише за попередньої згоди федерального органу виконавчої влади, уповноваженого урядом РФ.

Читайте також: "Газпром" готовий іти до суду, якщо Україна не купить 40 млрд куб. м газу

Відзначимо, ще в листопаді минулого року в "Газпромі" заявляли, про плани найближчим часом врегулювати розбіжності зі своїми клієнтами з приводу ціни на газ. У російській компанії висловлювали надію, що з клієнтами, які вже звернулися в суд, буде знайдено позасудове рішення проблеми.

Про можливість врегулювання газового питання в суді говорили і в Україні. Однак, все ж вирішили піти шляхом переговорів. Напружені переговори про перегляд газового контракту тривають вже понад роки.

"Нафтогаз України" і "Газпром" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр.. і про об'єми і умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр.. Контракт на поставку газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни. Відповідно до умов додаткової угоди до базового контракту, що була укладена 21 квітня 2010 р., ціна природного газу визначається з урахуванням знижки в розмірі 100 дол за 1 тис. куб. м.