ua en ru

Чим загрожують Україні проросійські заяви чеського Президента

Чим загрожують Україні проросійські заяви чеського Президента
Автор: RBC.UA
Чи дійсно позиція у Земана проросійська і, боронь боже, антиукраїнська? І чим це загрожує Україні? З цими питаннями агентство РБК-Україна звернулося до експертів.

У Празі 17 листопада, на 25-ту річницю "оксамитової революції", кілька тисяч громадян вийшли з протестом проти політики Президента Мілоша Земана. Невдоволення активістів викликала критика Земана з приводу введення Євросоюзом санкцій проти Росії. Вони скандували "Ми не хочемо бути колонією Росії", "Ганьба", "У відставку". Коли Земан виступав на вулиці з промовою з приводу річниці "оксамитової революції", в нього полетіли помідори і яйця. Активісти також показали Президенту Чехії символічні "червоні картки". Чи дійсно позиція у Земана проросійська і, боронь боже, антиукраїнська? І чим це загрожує Україні? З цими питаннями агентство РБК-Україна звернулося до експертів.

Політолог НаУКМА Олексій Гарань вважає, що Земан справді дещо критично ставиться до України. Однак він це пояснює не надмірною симпатією до Росії, а лівими поглядами Президента Чехії та його епатажним характером.

"Так, у нього є висловлювання. Не перший раз він каже, що в Україні йде громадянська війна, і що не треба допомагати Україні, не треба давати гроші... В принципі, він дійсно такий лівий і це не тільки України стосується. Він дозволяв собі дуже негативні висловлювання щодо дисидентів радянського періоду, він дозволяв собі вживати лайку в прямому ефірі. Він не стриманий, епатажний і, я б сказав, не проросійський, а недемократичний", - заявив політолог в коментарі РБК-Україна.

Водночас, на думку Гараня, не можна не враховувати і певний тиск Росії на пострадянські країни, в тому числі і щодо українського питання. "У цих країнах дуже активно працює Росія, використовуючи гроші, використовуючи тиск "Газпрому" і своїх лобістів. Тому ми можемо почути різні речі з цих країн", - пояснює політолог.

Однак такі позиція і заяви Земана, на думку Гараня, навряд чи можуть вплинути на відносини Чехії та України. "Я думаю, що те, що вчора сталося, - це є свідченням невдоволення чехів з приводу позиції Земана. При цьому ми повинні пам'ятати, що Чехія є парламентською республікою, тобто Президент не є ключовою фігурою в Чехії", - зазначив політолог.

А ось на думку політолога Володимира Фесенка, певна частина чеського суспільства все ж поділяє погляди Земана.

"Тут проявляється, можливо, певне зневажливе ставлення до України, пов'язане з тим, що у частини чеського суспільства, і Земан тут не може бути винятком, є трохи критичне ставлення до мігрантів взагалі і в тому числі до українських. Якщо росіяни в Чехії - це в основному представники бізнесу, то серед українців переважають люди, які виконують некваліфіковану або роботу, або брудну роботу, що викликає досить критичну позицію", - пояснює політолог в коментарі РБК-Україна.

"Тут не така проста ситуація. Це не повна проросійська позиція. Є певна проросійськість, але є і трохи неадекватна, трохи зневажливе ставлення до України і українських проблем з елементами такого національного егоїзму", - додає Фесенко.

При цьому, на думку експерта, Президент Чехії все ж змушений в цілому слідувати європейській позиції і зокрема позиції країн Вишеградської четвірки, які активно підтримують Україну, про що свідчить і остання зустріч лідерів цих держав у Братиславі, куди був запрошений Президент України Петро Порошенко.

"Тут якраз інша ситуація. Ми побачили, що Вишеградська четвірка підтримала Україну. В цьому контексті треба сприймати і заяви Земана. У них є певна подвійність і така специфічна, але традиційна для багатьох політиків гнучкість. Так от, реальна політика Земана і чеського керівництва лежить в руслі політики Європейського союзу", - зазначає експерт.

У Міністерстві закордонних справ України не дали оцінку останнім словам Земана, проте запевняють, що реагують на заяви іноземних політиків, які можуть стати на заваді співпраці з Україною.

"Ми уважно відстежуємо заяви всіх політиків, у тому числі і в Чехії. І коли ці заяви від тієї чи іншої країни йдуть врозріз з позиціями конструктивної співпраці з Україною, ми реагуємо відповідним дипломатичним каналам: викликаємо послів, направляємо ноти. У кожному конкретному випадку, у кожному конкретному заявою ми даємо оцінку. Так само було і у випадку з заявами чеських політиків", - заявив РБК-Україна директор департаменту інформаційної політики МЗС Євген Перебийніс.

Юлія Молочко