Бюджетний прогрес: на яких фіскальних нормах буде заснований держбюджет-2016
З 1 січня податкові ставки будуть змінені, а за основу буде взята урядова реформа, скоригована з урахуванням побажань президента. Її фіскальний ефект Мінфіном оцінюється в мінус 65 млрд гривень, перекрити його Кабмін планує за рахунок зростання економіки, розширення податкової бази і скорочення держвидатків. У парламенті обіцяють весь тиждень вивчати "компромісний" варіант. Тільки в 20-х числах зміни в Податковий кодекс і проект бюджету-2016 будуть винесені в сесійну залу. У той же час у новому варіанті реформи є не тільки компромісні пропозиції.
Старий Новий рік
Незважаючи на категоричні заяви депутатів про неприпустимість прийняття податкової реформи та бюджету-2016 напередодні Нового року (як сталося у минулому році), ситуація повторилася. "Я хочу, щоб Україна увійшла в новий рік з новим бюджетом, але не "під ялинку", - говорив спікер парламенту Володимир Гройсман. В минулому році для затримки були об'єктивні причини - новий склад Верховної Ради тільки був сформований, пояснював він: "Зараз я вважаю, що робота повинна бути більш професійною, чіткою, злагодженою".
Йому вторив заступник голови фракції "Блок Петра Порошеко" Ігор Кононенко. Лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко ще тиждень тому взагалі наполягала на відставці прем'єр-міністра Арсенія Яценюка, якщо його уряд найближчим часом не подасть проект змін у податкове законодавство і головний фінансовий документ країни на наступний рік.
Тільки в п'ятницю вранці пакет реформ і бюджет, затверджені напередодні ввечері Кабміном, були вже остаточно внесені в парламент на реєстрацію. За тиждень до цього в конфлікт між урядом і парламентом вирішив втрутитися президент, незважаючи на те, що податкові і бюджетно-фінансові питання не є сферою його компетенції.
Тоді як повідомляло РБК-Україна, і була вперше озвучена альтернативна - третя - модель реформи: замість "все по 20%" - "20/20/18/18" Минулі вихідні Мінфін займався пошуком балансу - зміна стратегії вимагала додаткових 20 млрд гривень.
"Залишилося дотиснути Розенко і Квіта (Павло Розенко та Сергій Квіт, міністри соцполітики і освіти, відповідно, - ред.). Вони проти всього", - розповів співрозмовник РБК-Україна в уряді.
Остаточно альтернатива від Банкової була затверджена на Нацраді реформ у вівторок, 8 грудня, ввечері.
За словами голови комітету з питань податкової та митної політики Ніни Южаніної, вже на наступному тижні будуть створені робочі групи для відпрацювання норм компромісної версії реформи.
"Я думаю, що четвер навряд чи можна зробити робочим днем - це не пленарний тиждень. Тому за вихідні і понеділок ми читаємо всі 700 сторінок кодексу і починаємо відпрацьовувати в комітеті", - заявила Южаніна. 22-25 грудня документ може бути розглянутий у першому читанні.
Бюджет по-новому
За словами міністра фінансів Наталії Яресько, проект бюджету-2016 збалансований в межах допустимого для МВФ дефіциту в 3,7% від ВВП. Це 84 млрд гривень. Доходи загального фонду казни, порівняно з показниками на 2015 рік, зростуть на 14,8% - до 564,57 млрд гривень, витрати збільшаться на 14,5% - до 635,34 млрд гривень.
У вересневій версії, яка відразу ж після внесення в парламент була відкликана, у порівнянні з нинішньою компромісною, дохідна і видаткова частина були менше на 7,5% (майже на 40 млрд гривень) і 6,9% (41,4 млрд гривень) відповідно.
Зростання витрат пов'язане з необхідністю покриття дефіциту Пенсійного фонду. При зниження вдвічі ставки ЄСВ "діра" фонду складе 108 млрд гривень. Покриватися розрив буде безпосередньо з бюджету, так як "інших можливостей для надходжень у ПФУ просто немає", пояснили в Мінфіні. Крім того, зростуть видатки на фінансування підвищених соцстандартів і субсидій.
Сам фіскальний ефект від реалізації реформи в уряді оцінюють втратами в 65 млрд гривень. Крім часткового зниження ставок, доходи скарбниці втратять надходження від імпортного збору (-17,6 млрд гривень), також знизиться прибуток Нацбанку (-22,5 млрд гривень).
Відзначимо, що спочатку в бюджеті планувалося, що регулятор перерахує 34 млрд гривень. Як розповідає джерело РБК-Україна в Мінфіні, у Міжнародному валютному фонді перерахували і знайшли додаткові 4 млрд гривень. Таким чином, обсяг отчисляемой від НБУ прибутку в бюджет збільшиться до 38 млрд гривень.
Втрати від впровадження реформи уряд розраховує перекрити за рахунок зростання економіки, інфляції, легалізації грального бізнесу та видобутку бурштину, зростання податкового навантаження на підакцизну групу товарів і підприємців-"спрощенців", збільшення ставок оподаткування дивідендів і податку на нерухомість, а також частки відрахувань у бюджет від держпідприємств та скасування податкових преференцій.
"Компромісні" норми
Уряд, як і декларував, дійсно прописав в проекті Податкового кодексу ряд компромісних норм. Наприклад, ставка податку на доходи фізосіб складе 18%, а в 2017 році буде знижена до 17%. Однак про об'єднання ставок ПДФО та ЄСВ з 2018 року промови не йде ні в проекті кодексу, ні в законопроекті №3631, яким вносяться поправки в ряд законів, в тому числі і профільний - "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Крім того, в останній версії правок у розділ про ПДФО з'явилася норма про оподаткування доходів громадян, які вони отримають від продажу горіхів, грибів, ягід. Ставка для них запропонована загальна, не пільгова. Яким чином, податківці контролюватимуть продаж такої продукції, не ясно. Якого ефекту Мінфін очікує, також не зрозуміло.
Багатьох платників здивують і нові повноваження, які отримає Служба фінансових розслідувань (СФР). Уряд планує створити її замість податкової міліції. Неодноразово Наталія Яресько декларувала, що в підрозділі, який буде боротися з порушеннями в податковій, митній і бюджетній сферах, а також з контрабандою, планується змінити підходи до роботи. Замість силових методів застосовувати аналітичні механізми контролю.
Справді, в законопроекті СФР планується, як демилитаризированная структура - співробітники не будуть мати права на зберігання, носіння і застосування зброї. Крім того, ліквідуються всі звання, замість яких вводяться чини від молодшого інспектора СФР до головного державного радника.
Але всі інші повноваження і права, які зараз має податковий міліціонер, будуть мало того, що збережені, так ще і розширені. Крім оперативно-розшукової, кримінально-процесуальної та охоронної функцій, які зараз закріплені законодавством за податковою міліцією, співробітники СФР будуть виконувати ще превентивну та правоохоронну. В їх компетенції застосовувати поліцейські заходи: опитування, перевірка документів, поверхнева перевірка речей і транспортних засобів.
Частково, такі повноваження податкові міліціонери і мали на підставі закону "Про міліцію" (втратив чинність), але, згідно із законом "Про національної поліції", права можуть стати ще ширше - від обмеження доступу до певної території та перевірки інформації про причетність осіб до адміністративних і кримінальних порушень до проникнення в житло без вмотивованого рішення суду.
Залишається за ними право на отримання довідок, копій документів, інформації для ведення єдиного реєстру податкових накладних, а також даних про суми доходів, виплачених на користь фізичних осіб. Правда, права на перевірки і звірки платників співробітники СФР все ж таки втратили. І це, мабуть, єдине позитивне зміна.
Крім того, у проекті вже немає нинішньої процедури врегулювання конфлікту інтересів. Зараз, при наявності конфлікту інтересів у рамках виконання службових обов'язків, працівник податкової міліції повинен бути замінений на іншого.
Всі зазначені норми вийшли з надр Державної фіскальної служби, пройшли узгодження в уряді і знайшли відображення в проекті реформи. Але навіщо такі повноваження новій структурі, нинішній керівник податкової міліції Сергій Білан так і не зміг відповісти РБК-Україна.
Нагадаємо, фракція "Самопоміч" ще на етапі формування пропозицій до компромісного варіанту податкової реформи також пропонувала створення СФР, але відбір працівників на службу повинен був відбуватися за конкурсним принципом, як це було з Національним антикорупційним бюро. У фінальному варіанті кодексу конкурсний відбір все ж врахований, але він буде відбуватися на підставі якогось Типового порядку. Що буде в цьому порядку - у проекті не сказано.
Що стосується пропозицій по покращенню адміністрування, наприклад, в частині ПДВ, то Мінфін все ж почув вимоги депутатів і прописав можливості автоматичного відшкодування для всіх платників.
"Узгоджені суми бюджетного відшкодування будуть здійснюватися в хронологічному порядку у відповідність з черговістю декларування сум та їх підтвердження", - йдеться в проекті.
У зв'язку з появою цієї норми, у доповненнях до бюджету, де прописані плани для ДФС по збору внутрішнього ПДВ і повернення податку, відсутні відповідні суми.
"Відсутність рядка щодо плану по бюджетному відшкодуванню пояснюється необхідністю відшкодування всіх заявлених платниками підтверджених перевіркою сум відшкодування, незалежно від прогнозних показників, визначених у законі про Державний бюджет, - пояснив РБК-Україна голова ДФС Роман Насиров. - Це буде сприяти своєчасному відшкодуванню ПДВ в повному обсязі, а також дозволить погасити заборгованість по відшкодуванню ПДВ за попередні роки".
"ПДВ - згорнутий, всі зміни - компроміс", - у свою чергу заявила РБК-Україна Олена Макеєва.
У той же час у статті, де прописана процедура відшкодування ПДВ, з'явилася нова норма, яка може обмежити право бізнесу в цьому питанні. Згідно з нормою, контролюючий орган отримає можливість проведення документальної перевірки, якщо розрахунок суми відшкодування було зроблено за рахунок від'ємного значення, сформованого за операціями в період до 1 липня 2015 року, або операцій з придбання товарів у аграріїв, які на дату операції перебували на спецрежимі.
"Додаткові умови - це нонсенс, - упевнений президент Союзу податкових консультантів Леонід Рубаненко. - Які можуть бути додаткові перевірки, якщо ДФС все бачить в системі електронного адміністрування? Коли є критерії для отримання автоматичного відшкодування, бізнес розуміє, що є у нього таке право чи ні. Але коли електронне адміністрування для всіх, значить і повернення має бути такою ж, без умов".