ua en ru

Бюджет Києва-2013: Провалити неможливо виконати

Автор: RBC.UA
Минулого тижня Київрада прийняла остаточний варіант бюджету столиці на 2013 р. Після невдалої спроби натиснути на Кабмін і змусити уряд збільшити дотації з держбюджету, мерії було потрібно терміново міняти картинку міського кошторису з апокаліпсичної на більш барвисту. У результаті чиновники фактично скопіювали виконаний всього на 80% бюджет 2012 р., злегка підвищивши в новому документі більшість показників. А оскільки в новому кошторисі закладені старі помилки, головний фінансовий документ і в 2013 р. виконаний не буде.

Минулого тижня Київрада прийняла остаточний варіант бюджету столиці на 2013 р. Після невдалої спроби натиснути на Кабмін і змусити уряд збільшити дотації з держбюджету, мерії було потрібно терміново міняти картинку міського кошторису з апокаліпсичної на більш барвисту. У результаті чиновники фактично скопіювали виконаний всього на 80% бюджет 2012 р., злегка підвищивши в новому документі більшість показників. А оскільки в новому кошторисі закладені старі помилки, головний фінансовий документ і в 2013 р. виконаний не буде.

Обсяг міського бюджету в 2013 р. складе близько 18,5 млрд грн - приблизно на 2 млрд. грн вище планових показників минулого року. Майже 3 млрд надійдуть з держбюджету у вигляді дотацій та субвенцій. А відбере уряд в цьому році 8,6 млрд столичних доходів.

Читайте також: Київрада прийняла столичний бюджет-2013 на 18,5 млрд грн (відео)

Наприкінці грудня київська влада спробувала влаштувати скандал, сподіваючись на збільшення розмірів держпідтримки - голова Київської міськдержадміністрації (КМДА) Олександр Попов заявив, що місту не вдасться зберегти надбавки до зарплат для вчителів і лікарів, капітальне будівництво в Києві повністю зупиниться, а щоб уберегти від колапсу в сферах транспорту і ЖКГ, владі доведеться підняти тарифи для населення. На останній сесії 2012 р. депутати Київради відклали затвердження бюджету, просто прийнявши його до розгляду.

Демарш столичних керівників в уряді не оцінили. За наявними даними, Попова неодноразово викликали на килим, а під його заступником Русланом Крамаренко, якого визнали очільником бунту, захиталося крісло. У підсумку глава КМДА був відправлений геть з інструкцією: прийняти головний фінансовий документ на найближчому засіданні міськради. В якості пряника місту пообіцяли протягом року наростити державну субвенцію до 4,5 млрд грн.

Весь січень в мерії шукали, чим залатати розростаються діри в бюджеті міста. У підсумку місто одержить від ПАТ «Київенерго» за договором за використання комунального майна 236 млн грн, левова частка яких піде на компенсацію пільгових комунальних тарифів для населення. Крім того, в мерії раптово виявили залишки коштів, не освоєних в 2012 р., ні багато, ні мало - 1,27 млрд грн, включаючи 143 млн коштів основного фонду і 524 млн позики, отриманої в самому кінці року.

Читайте також: Бюджетні розбірки: Сесію Київради перенесли на завтра Герега звернулася до прокуратури (фото, відео)

У загальній складності фінансове управління КМДА збільшило розмір бюджету на 1,7 млрд грн. Правда, 292,5 млн довелося відверто домалювати - вони повинні додатково надійти від приватизації землі та комунального майна. Однак, найприбутковіші з цих ресурсів у Києві давно розпродані, а те, що залишилося, покупців не цікавить. За 10 місяців 2012 р. ці статті принесли лише 272 млн грн замість запланованого 1 млрд приватизаційних доходів. А, враховуючи, що весь спецфонд 2013 р. розрісся з 1,33 до 1,98 млрд грн, ймовірність залучити додаткові джерела коштів прямує до нуля.

В результаті цих нехитрих маніпуляцій бюджет, який депутати отримали перед пленарним засіданням, практично не відрізнявся від проекту, який вони розглядали в грудні і дружно критикували. Підсумковий документ передбачає незначні коливання витрат практично по всім бюджетним статтям, найдорожчими з яких залишаться освіту, на яке виділили 4,78 млрд грн і охорона здоров'я - 3,58 млрд. Більше половини видатків на ці сфери пов'язані з виплатами зарплат та оплатою комунальних послуг бюджетних установ та урізати їх місто не може. Крім того, у зв'язку з підвищенням в 2013 р. мінімальної зарплати виросли і соціальні виплати, які тепер обійдуться столиці на 350 млн грн дорожче.

Читайте також: Київрада прийняла програму соціально-економічного розвитку столиці на 2013 рік (фото, відео)

Щоб зберегти обсяги соціальних видатків, Київ змушений урізати фінансування проектів в міському господарстві. Найбільшому скороченню піддалися витрати на цільові фонди, урізані майже на 250 млн, і підтримку підприємницької діяльності, яку скоротили на півмільярда.

Зниженню піддалися витрати на будівництво і транспорт. До прикладу, на заплановане в цьому році завершення реконструкції Поштової площі виділили 300 млн грн замість 430 млн, а на будівництво Великої окружної дороги на Оболоні - всього 500 тис.

Не знайшлося грошей і на нові станції метрополітену. Правда, на ці проекти чиновники розраховують докинути грошей з майбутніх субвенцій держбюджету.

Менш пощастило Бортницької станції аерації (БСА), на капремонт якої потрібно 1,5 млрд. «Всі потреби житлово-комунального господарства оцінили в 350 млн грн. Це трохи більше суми, яка дозволила б виконати вимоги з ремонту та реконструкції жителів тільки одного масиву - Борщагівки», - зазначив голова постійної комісії Київради з питань житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу Юрій Бондар.

Читайте також: Попов подав Януковичу подання про звільнення голів трьох райадміністрацій Києва

Однак і на проекти, які враховані в новому кошторисі столиці, грошей може не вистачити. Оскільки левова частка соціальних витрат фінансується за статтями основного фонду, вільних коштів у ньому не буде. І столичні фінансисти заздалегідь перекладають витрати на непріоритетні проекти на спецфонд, роздутий лише для того, щоб звести дебет з кредитом.

«При доопрацюванні бюджету, порівняно з груднем, вдвічі збільшені видатки на висадку зелених насаджень - до 24 млн грн, тобто, до рівня минулого року. Ще на 21 млн грн збільшено показник капітальних вкладень. Але весь ріст витрат запланований за рахунок спецфонду», - сказав голова постійної комісії Київради з питань екологічної політики Денис Москаль.

Чи отримають екологи ці кошти, залежить від успіхів мерії на теренах приватизації, а вони за підсумками минулого року цілком передбачувані.

Тому фінуправління КМДА і не поспішає давати звіт про виконання попереднього бюджету, обмежуючись лише констатацією його виконуваності приблизно на 80%. «Зараз всі зайняті розрахунками на 2013 р., тому докладну інформацію по минулому року ми побачимо не раніше кінця кварталу», - переконаний голова бюджетної комісії міськради Роман Ярошенко.

Однак неквапливість чиновників пояснюється не тільки зайнятістю. Адже бюджет 2013 р. фактично з незначними змінами скопійований з попереднього, і, якщо відкрити зараз результати постатейного аналізу, всі слабкі місця нового документа опиняться на увазі.

Читайте також: Кабмін в п'ять разів знизив мінімальну вартість регіональних інвестиційних проектів

«Бюджети Києва хронічно не виконуються з року в рік, приблизно на однаковий відсоток, але розробники продовжують наступати на одні й ті ж граблі. Крім того, чиновникам доведеться відповідати на незручні питання, наприклад, як при нестачі в кінці року грошей на виплати зарплат, вони примудрилися не освоїти 143 млн грн. основного фонду , - обурилася голова фракції «БЮТ-Батьківщина» у Київраді Тетяна Меліхова.

Втім, грошей у 2013 р. може не вистачити і в основному фонді. У порівнянні з минулим роком, його планують збільшити майже на 1 млрд грн, практично весь зріст буде забезпечений за рахунок доходів фізосіб. Але останнім часом в місті не спостерігалося ні підвищення зарплат, ні пожвавлення підприємницької діяльності. Тому і закладений в бюджеті зростання податкових надходжень на рівні 12-13% виглядає сумнівно. Результатом же безвідповідальної фінансової політики КМДА стане лише те, що до кінця року у чиновників знову не залишиться грошей навіть на самі насущні потреби.

Андрій Зарецький, спеціально для РБК-Україна