ua en ru

Британські вчені мають намір оснастити датчиками колонію рідкісних мурах

Автор: RBC.UA
Команда дослідників з Йоркського університету намір встановити маленькі датчики на охоронювані види мурашок, щоб вивчити поведінку цих комах.

Команда дослідників з Йоркського університету намір встановити маленькі датчики на охоронювані види мурашок, щоб вивчити поведінку цих комах, повідомляє ВВС.

Вчені встановлять мініатюрні пристрої на 1000 північних волохатих мурах, що є найбільшим видом мурах у Великобританії. Місцем проведення проекту було обрано заповідник Лонгшоу в графстві Дербішир. Там знаходяться більше однієї тисячі мурашників, в яких мешкають імовірно близько 50 мільйонів волохатих мурах. Установка датчиків на мурахах розпочнеться влітку 2013 року.

Хоча датчики на мурахах встановлювалися і раніше, вперше вчені намагатимуться простежити за пересуваннями мурах в умовах дикої природи.

Сем Елліс з Йоркського університету сказав, що це дослідження відповість на запитання про те, як колонія мурашок організовує своє існування. "Для мурах характерна поведінка, коли одна колонія живе в декількох мурашниках. Цей тип поведінки цікавий, тому що в інших місцях Європи вони поводяться інакше. Невідомо, як і чому вони живуть в декількох мурашниках", - пояснює він.

Принцип роботи датчиків розміром всього 1 мм на 1,6 мм схожий з дією штрих-коду, що дозволить дослідникам стежити за пересуваннями комах. "Це дозволить отримати уявлення про поведінку кожного окремого мурашки, в результаті чого можна скласти загальну картину поведінки колонії. Ви прикріплюєте датчики і приходьте на наступний день подивитися результат", - зазначив Елліс.

Принцип дії і справді нагадує роботу зі штрих-кодом, тому можна встати на мурашину стежку між мурашниками і потім за допомогою сканера стежити за пересуваннями мурах, визначаючи кожного індивідуально.

У свою чергу, співробітник заповідника Лонгшоу Дженні Герранс сказала, що дослідження мурах допоможе в проведенні робіт по збереженню заповідника. "Ми проводимо часткову вирубку протягом найближчих декількох років. Ми позначимо мурашники і передамо інформацію про них робітникам", - сказала вона.

Як повідомлялось, кожного дня вчені всього світу знаходять нові види жителів нашої планети. І щоразу дивуєшся - до чого ж різноманітна наша природа. Списки раніше невідомих тварин і рослин публікуються вже п'ять років поспіль - у день народження Карла Ліннея, шведського ботаніка, який розробив сучасну систему класифікації рослин і тварин. Перший "хіт-парад" був приурочений до 300-річного ювілею науковців, які в 2007 році.