ua en ru

Бойко: Україна не планує продавати свою ГТС Росії

Автор: RBC.UA
Україна не має наміру продавати Росії свою газотранспортну систему в обмін на зниження ціни на газ, незважаючи на майже дворічні переговори про нову угоду. Про це повідомив міністр енергетики і вугільної промисловості Юрій Бойко, передає Reuters.

Україна не має наміру продавати Росії свою газотранспортну систему в обмін на зниження ціни на газ, незважаючи на майже дворічні переговори про нову угоду. Про це повідомив міністр енергетики і вугільної промисловості Юрій Бойко, передає Reuters.

"Питання про продаж не стояло, ми відразу його відкинули. Ця труба - не тільки магістраль, але і забезпечує країну", - сказав Бойко журналістам.

Він також підтримав думку українського прем'єра про те, що суперечки про ціни не можна доводити до війни.

"Ми не збираємося ні з ким воювати, і у нас немає намірів конфліктувати. Ми йдемо своїм шляхом. Знайдемо модель, яка влаштує обидві сторони - укладемо договір, не знайдемо - будемо працювати за нинішнім контрактом", - сказав Бойко.

За його словами, Україна вже скорочує імпорт російського газу і працює над збільшенням власного видобутку, так і над пошуком альтернативних джерел поставок.

Зазначимо, голова Верховної Ради України (ВР) Володимир Литвин заявляв, що питання про продаж ГТС України "ні сьогодні, ні завтра стояти не буде".

Відносини між Москвою і Києвом в газовій сфері загострилися у зв'язку з різким збільшенням вартості російського газу для України. В даний час в українському бюджеті закладена вартість газу в межах 416 дол. за тис. куб. м з урахуванням знижки за "харківською угодою". Однак Україна хоче домогтися зниження вартості російського газу до 250 дол. за тисячу кубометрів.

Росія в переговорах з Україною про зниження цін на російський газ натомість вимагає від Києва передачі половини прав на управління місцевою ГТС. У відповідь Україна запропонувала РФ створити тристоронній консорціум за участю ЄС з управління ГТС в обмін на знижку на газ. Проте ця пропозиція не влаштувала Москву, яка поки що не йде на поступки.

Потім повідомлялося, що Україна готова до створення на базі української газотранспортної системи двох спільних з "Газпромом" підприємств в пропорції 50 на 50.

Проте голова фракції Партії регіонів у ВР Олександр Єфремов і міністр Бойко заявляли, що Україна не може погодитися на низку вимог РФ в газових переговорах, а Президент Янукович не піде на здачу інтересів країни.

10 січня ВР відмовилася розглядати питання про реформування ГТС на цьому тижні.

Раніше глава російського "Газпрому" Олексій Міллер заявив, що вартість ГТС України завищена і немає підстав для її подальшого збільшення. Перед цим він повідомив, що Україна пропонує зробити знижку на російський газ у розмірі 9 млрд дол. щорічно в разі досягнення домовленостей щодо газового консорціуму з РФ. Міллер додав, що Україна оцінює вартість своєї газотранспортної системи у розмірі 20 млрд дол.

11 січня Бойко заявив, що якщо Росія не йде на поступки в ціні на газ, Україна з 1 січня почала відбір російського газу з розрахунку 27 млрд куб. м в рік. Це викликало обурення Москви. У "Газпромі" заявили, що Україна повинна сплатити недобір російського газу, оскільки повідомила про зниження його закупівлі в 2012 р. з передбачених контрактом 52 млрд кубометрів до 27 млрд.

Раніше прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що Україна готова до розгляду газових угод з РФ в Міжнародному арбітражі. Хоча сьогодні прем'єр уточнив, що газової війни між країнами не буде.

Поки що в держбюджеті на цей рік ціна російського газу встановлена в 416 дол. за тисячу кубометрів. Наступний раунд переговорів між Москвою і Києвом відбудеться 17 січня.

Газове питання в російсько-українських відносинах увійшло в особливо гостру фазу на початку вересня 2011 р. у зв'язку зі зростанням цін на газ. Український уряд сподівався до кінця 2011 р. досягти зниження ціни до 250 дол. за тисячу кубометрів, проте переговори не принесли конкретних результатів і донині.

Нагадаємо, "Газпром" і НАК "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Контракт на постачання газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни.

Вчора глава АП Сергій Льовочкін заявив, що збитки для української економіки з моменту підписання Юлією Тимошенко "газових контрактів з Росією склали від 12 до 15 млрд дол.