Бойко: Модель співпраці з РФ у газовій сфері має грунтуватися на паритетних умовах
У переговорах з Росією про зниження ціни на газ, українська сторона готова до вибудовування будь-якої моделі з російськими партнерами тільки на паритетних умовах. Про це заявив міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко, повідомляє спецпроект "5-го каналу" "Енергонагляд".
"Ми готові до вибудовування будь-якої моделі з нашими російськими партнерами тільки на паритетних умовах. Це принципова позиція Президента, і вона лягла в основу переговорного процесу, про який ми говорили. Ніякого злиття, ніякого поглинання - хочете модель, давайте паритетні умови робити і робити рівні права. Друге - ми нікуди не поспішаємо, і ми не будемо приймати поспішних рішень, а будемо проводити переговори стільки, скільки потрібно, для того, щоб зробити правильну і стійку конструкцію. І в нас, на жаль, вже є досвід ось цих нічних переговорів , і всього, що там сталося, коли за один день зліпили контракт. Причому ті, хто його підписував, вони взагалі смутно розуміли, що вони роблять", - зазначив Бойко.
За попередніми даними, Росія і Україна 17 січня 2012 р. проведуть черговий раунд переговорів про можливе коригування газових контрактів, підписаних в 2009 р. Українська сторона наполягає на зниженні ціни закуповуваного у ВАТ "Газпром" газу. Москва ж називає цю умову прийнятним, але тільки при досягненні низки позначених домовленостей з Києвом. Зокрема, Газпром хотів би отримати частку в ГТС України.
13 січня ц.р. Юрій Бойко заявив, що Україна не має наміру продавати Росії свою ГТС в обмін на зниження ціни на газ, незважаючи на переговори про нову газову угоду, що тривають уже понад два роки.
Переговорний процес загострився після того, як представники українського уряду заявили, що в 2012 р. Україна має намір знизити обсяги закуповуваного газу до 27 млрд куб. м на рік з контрактних 52 млрд куб. м. У відповідь на це в Газпромі повідомили, що Україна повинна буде заплатити за невибрані обсяги газу. За словами голови Газпрому Олексія Міллера, контракт на поставку газу в Україну передбачає річну контрактну кількість 52 млрд куб. м газу і можливість застосування умов "бери або плати", які складають за умовами чинного контракту з Україною 80%.
У суботу, 14 січня 2012 р. прем'єр-міністр Микола Азаров повідомив, що в Україні створено достатній "запас міцності" енергоресурсів для забезпечення потреб у газі в 2012 році. Прем'єр-міністр також підкреслив, що з урахуванням високої ціни на російський газ, уряд з першого дня своєї роботи займається розробкою програми заміщення на інші джерела енергії. "Дуже багато було зроблено для розвитку видобутку вугілля, і вперше у нас є профіцит більше 5 млн тонн вугілля. Це дозволить нам на наших теплових електростанціях використовувати вугілля замість газу", - сказав Азаров. Однак, напередодні він заявляв, що використання вугілля замість газу в Україні доцільне і економічно виправдане тільки за умови надто високої ціни на російський газ.
Нагадаємо, у державному бюджеті на 2012 р. ціна на газ закладена на рівні 416 дол.
Президент України Віктор Янукович наприкінці минулого тижня також говорив про газ. За його словами, Україні щомісяця не вистачає 500 млн дол для покриття збитків за придбаний газ. Він також зазначив, що Україна платить за газ найвищу ціну в світі.
Нагадаємо, "Газпром" і НАК "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр.. і про обсяги і умови транзиту природного газу через територію України на період 2009-2019 рр.. Контракт на поставку газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни.