Бойко, Клюєв, Симоненко! З речами на вихід
Олександр Єфремов та Михайло Чечетов - колишні керівники фракції Партії регіонів у Верховній Раді VI скликання - не єдині регіонали, до кого є питання у Генеральної прокуратури. За наявною інформацією, в цьому списку є ще, як мінімум, три людини, два з яких і зараз є народними депутатами.
Валерій Калниш, спеціально для РБК-Україна
Чотири багатія
На свободу Михайло Чечетов вийшов у дорогих "треніках". З блиском в очах сказав журналістам, що "найголовніше в житті - це друзі. Сім'я та друзі". Саме в такому порядку. І зрозуміло, чому друзі стоять на першому місці - це вони внесли за нього заставу в 5 мільйонів гривень. Правда, кажуть, друг був зовсім один - Вадим Новинський.
Михайло Чечетов виходить з СІЗО
От парадокс, свобода першого заступника голови фракції Партії регіонів коштує 5 мільйонів, а глави фракції Олександра Єфремова - 3 млн 660 тис 900 грн (і це з урахуванням застави за вихід у справі про розпалювання національної ворожнечі). Більшу частину - 3,6 млн за Єфремова вніс колишній колега по фракції Борис Колесніков. Решту, як сказав Олександр Єфремов, залишаючи 25 лютого будівлю Печерського суду, "ми знайдемо в сім'ї".
І Олександр Єфремов, Михайло Чечетов звинувачуються по одній і тій самій справі - прийняття "законів 16 січня". В цей день, рік тому, 235 депутатів, тепер уже нібито проголосували за низку законів якими, зокрема, заборонялося:
- без погодження з ДАІ, рух транспортних засобів у колоні у складі більше ніж 5 авто;
- діяльність ЗМІ, що не мали державної реєстрації;
- участь у масових заходах, використовуючи засоби, що утруднюють ідентифікацію особистості (пам'ятаєте ці фото з Майдану на яких чоловіки і жінки хто з каструлею, хто з друшляком на голові?!);
- ну, і максимальна відповідальність за наклеп встановлювалася у вигляді тюремного ув'язнення на строк до двох років, а за блокування будівель давали цілих п'ять.
Зараз по цій справі проходять чотири депутати. А саме:
1. Ігор Калєтнік, колишній перший віце-спікер. Він, а не спікер Володимир Рибак, вів ту частину засідання, де приймалися ці закони.
2. Володимир Олійник, депутат від ПР і голова лічильної комісії, яка була сформована в залі засідання перед голосуванням 16 січня. Це він, кинувши секундний погляд на голосуючих, миттю викрикував - "двісті тридцять п'ять", а потім заявляв: "... немає такого, що має вестися персональний підрахунок піднятих рук. Ця процедура не унормована регламентом. Я юрист, я себе поважаю. А там, де не нормовано, я маю право діяти на вибір нашої комісії".
3. Михайло Чечетов, який також очолював лічильну комісію Верховної Ради. Саме до нього надійшли протоколи з результатами голосування, які були визнані справжніми.
4. І Олександр Єфремов.
Роль перших трьох персонажів зрозуміла - вів, вважав, схвалював. А в чому винен голова фракції?
"Формально перше звинувачення звучало як "співучасть у підробці державних документів". Суть його полягає в тому, що я протягом 13 секунд виступив у Верховній Раді, і цей виступ, нібито, міг вплинути на прийняття рішень депутатами. Але нагадаю, що згідно з Конституцією, у нас депутат не може за виступ в залі залучатися до відповідальності жодним чином. Ну, а як я міг вплинути на голосування депутатів, висловивши свою точку зору лише по одному з розглянутих питань - це для мене є загадкою. Але, тим не менш, це факт", - заявив Єфремов в інтерв'ю телеканалу "Україна". - Мені інкримінували, що я 16 січня у Верховній Раді, відповідаючи на питання ведучого засідання, скільки членів фракції Партії регіонів проголосувало, заявив, що 203 депутата знаходяться в залі, і 203 проголосувало".
Дійсно, в цьому викладі справа виглядає вельми надуманою. Тим більше, якщо врахувати роз'яснення Конституційного суду від 17 жовтня 2002 року. У ньому, зокрема, один з акцентів полягає в тому, що "Верховна Рада України як орган державної влади є колегіальним органом", тобто, якщо зовсім просто - один депутат, його думка або вимога, нічого не значать.
Зверніть увагу на другу частину відповіді Олександра Єфремова, з приводу присутніх на засіданні членів фракції.
16 січня 2014 року. Верховна Рада приймає "драконівські закони"
А тепер згадаймо, як це було. Читаємо стенограму засідання 16 січня 2014 року.
"11:19:30
ОЛІЙНИК В. М. Лічильна комісія готова до роботи, будь ласка, приступайте до голосування. Всі рішення будуть оформлені протоколами і підписами депутатів.
ГОЛОВУЮЧИЙ. Шановні народні депутати! Ставлю на голосування пропозицію щодо включення до порядку денного проекту Закону (реєстраційний номер 3879) про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та процесуальних законів щодо додаткових заходів захисту безпеки громадян" для включення у порядок денний. Прошу народних депутатів, які "за", підняти руки. Прошу керівників фракцій разом з Лічильною комісією визначити результати голосування і повідомити головуючому.
Фракція Партії регіонів. Включіть мікрофон голови фракції Єфремова для озвучення кількості...
11:20:51
ЄФРЕМОВ О. С.
У залі присутні 203 депутата від фракції Партії регіонів. 203 проголосували "за".
ГОЛОВУЮЧИЙ. Прошу включити мікрофон голови фракції Компартії України Симоненка Петра Миколайовича.
11:21:14
СИМОНЕНКО П. М.
Симоненко, фракція Компартії. 32 народних депутати, члени нашої фракції, всі присутні у залі і всі голосують одностайно, підтримуючи пропозиції, підіймаючи руки".
Петро Симоненко, лідер фракції Компартії України - ще один фігурант "справи 16 січня", стверджують джерела в ГПУ. Ось тільки в залі Печерського суду слідчий Генпрокуратури лідера комуністів навряд чи побачить, оскільки той перебуває за межами України.
Новий заклик
Іронія долі полягає в тому, що одна зі статей, за якою звинувачують колишні регіонали і комуністи в "справі 16 січня" - ст. 364 КК України, ч. 2 (Зловживання владою або службовим становищем"). Це та сама частина і та сама стаття, по якій висувалися звинувачення Юлії Тимошенко (епізод про нецільове використання коштів, отриманих в рамках Кіотського протоколу).
Цікаво, чи згадував Олександр Єфремов свої ж слова щодо цієї статті Кримінального кодексу, сказані ним, коли БЮТ намагався її декриміналізувати?
4 квітня 2014 року. Одне з виступів Олександра Єфремова
Скажімо, ці: "Але під одну людину, за прийняття рішень якої ми всі платимо, і, будемо говорити відверто, це рішення поставило на коліна всю державу, змінювати законодавство ми не будемо".
Або ось ці: "І ми сьогодні можемо відзначити, що дані статті є в законодавстві Сполучених штатів Америки, Великобританії, Франції та Італії - це провідні, як в економічному, так і в політичному плані держави, держави в яких процвітає демократія. І якщо ставити питання про скасування цієї статті та керуватися порадами наших європейських колег, то, напевно, такі ж зауваження необхідно направити і на адресу колег із європейських держав".
Регіонали, що відійшли від політики, представляють зараз для прокуратури, швидше, спортивний інтерес. На них, наприклад, можна тренувати молодих слідчих чи державних обвинувачів у судах - як так вивернутися, щоб виглядати переконливо і мотивовано.
А ще регіоналів можна використовувати для поповнення держбюджету - висувати звинувачення, заарештовувати, а потім випускати під заставу. До справжніх справ ГПУ поки ще не дійшла - корупція, фінансування сепаратизму, незаконна приватизація. Це вимагає набагато більших зусиль, професіоналізму і сміливості, ніж читання парламентських стенограм.
У той же час, джерела в ГПУ стверджують, що вони рухаються у цьому напрямку. Два депутати - Юрій Бойко і Сергій Клюєв - зараз знаходяться в полі зору ГПУ.
Про лідера фракції "Опозиційний блок" розповів народний депутат Остап Семерак ("Народний фронт"). "За моєю інформацією, наступним, кому Генпрокуратура висуне підозру, стане Юрій Бойко. Вже наступного тижня людина, яка причетна до закупівлі "вишок", названих його іменем, може змінити тепле ліжко на тюремні нари. Я розумію, що потрібна згода парламенту для позбавлення цього пана депутатського імунітету, і повірте, буде зроблено все можливе, аби голосів для цього у Раді не вистачило. Так само ретельно і наполегливо зараз ведеться робота у прокуратурі, аби справа не набула розголосу та знову застрягла в шухлядах клерків на Різницькій. Попри те я вірю, що Генпрокуратура не зупиниться у своєму розслідуванні, а в парламенті знайдуться у більшості своїй порядні люди", - написав він на своїй сторінці в Facebook.
Про інтерес до Сергія Клюєва стало відомо від власних джерел. Як відомо, Сергій Клюєв - це молодший брат Андрія Клюєва, колишнього першого віце-прем'єра, секретаря РНБО і глави Адміністрації Президента Віктора Януковича.
25 лютого 2014 року. Андрій Клюєв заявляє про відставку з посади глави Адміністрації Президента
Андрій Клюєв зараз за межами України, а Сергій пройшов до Ради як самовисуванець, перемігши на окрузі №46. Зараз активи братів підпадають під санкції Євросоюзу, але, як стверджує народний депутат Сергій Лещенко ("Блок Петра Порошенко"), найближчим часом вони можуть бути зняті.
"Мене в цьому списку (мова йде про список тих, з кого ЄС може зняти санкції - В. К.) найбільше шокує Клюєв-молодший - на нього було оформлено Межигір'я, головний речовий доказ у економічних злочинах Януковича. Клюєв ходить до парламенту, як ні в чому не бувало -каже пан Лещенко. - За словами джерел, для збереження санкцій проти Клюєва треба хоча б внести в парламент подання про зняття з нього депутатської недоторканності. Якого немає".
Слід зазначити, що пан Клюєв вже продав свою частку в ТОВ "Танталіт" (99,97%), у власності якого знаходиться більшість об'єктів Межигір'я.
Насправді, є інформація, що подання про зняття депутатської недоторканності з Сергія Клюєва від ГПУ у Верховну Раду готувалося ще при минулому генеральному прокурорі Віталії Яремі. Більш того, в ці плани був присвячений Президент Петро Порошенко. Однак, чи зміг Ярема передати Віктору Шокіну і цю справу - невідомо. Цілком можливо, що вона "застрягла" на рівні будь-якого начальника або заступника одного з управлінь Генпрокуратури.