І знову в бій: що відбувається на Світлодарській дузі
З 17 грудня із зони АТО знову почали надходити тривожні зведення. На кордоні Донецької та Луганської областей, в районі Світлодарської дуги між окупованим Дебальцеве і Бахмутом, почалися бої. В ОБСЄ запевнили, що застосовувалася і артилерія, і "важкі" системи залпового вогню.
Зіткнення тривають до цих пір. Сторони конфлікту традиційно звинувачують один одного у провокаціях і спробі прориву. Також вони діаметрально протилежно оцінюють власні втрати. У Міністерстві оборони України вже заявили, що під Світлодарською дугою ВСУ понесли найбільші втрати за останні п'ять місяців.
Чому знову загострився конфлікт і є побоювання широкомасштабного наступу бойовиків - у матеріалі РБК-Україна.
Загострення на підступах до Дебальцевого
На минулих вихідних спеціальна моніторингова місія ОБСЄ зафіксувала збільшення кількості порушень режиму тиші у районі Світлодарська та Дебальцевого. Так, 17 і 18 грудня в Донецькій області прогриміло 700 і 2900 вибухів відповідно. Для порівняння - за вихідні, 10 і 11 грудня таких порушень було зафіксовано близько 100. Бої тривали і на початку цього тижня. Речник Міністерства оборони України Олександр Мотузяник заявив про загострення ситуації в зоні АТО - 19 грудня противник у два рази більше порушив режим тиші, ніж 18 числа.
Епіцентр зіткнень зараз знаходиться в районі Світлодарської дуги. Офіційно у Міноборони не повідомляють, хто бере участь у бойових діях на цій ділянці фронту. Хоча за інформацією ряду волонтерів і журналістів, цей відрізок "тримає" 54-а окрема механізована бригада, що підкорюється Оперативному командуванню "Схід" і базується у декількох кілометрах від Світлодарська - у Бахмуті. Також у відомстві не розкривають назви населених пунктів, закріплених за ВСУ у цій частині зони АТО. З відкритих джерел відомо, що бойовики утримують Лозове, Калинівку, Нижнє Лозове і всю іншу територію на південь, південний схід і південний захід.
Як повідомив військовий експерт і колишній співробітник оперативного управління Генштабу України (2003 - 2006 рр.) Олег Жданов, на стороні бойовиків у цій зоні воює Перший армійський корпус ДНР зі штабом у Горлівці. "Це російська резервна армія, а за артилерію "працювала" або 32-а, або 18-а російська мотострілецька бригада. Судячи з того, що розповідають наші бійці, артилерія працювала штатна, російських підрозділів", - уточнює він. Олександр Мотузяник повідомив РБК-Україна, що з боку бойовиків у боях брав участь 7-й полк так званої ДНР.
За інформацією Міноборони України, активна фаза почалася в неділю вранці з артилерійського і мінометного обстрілу позицій сил АТО. "Вогонь вівся безпосередньо з житлових кварталів тимчасово окупованих міст і сіл, прилеглих до цього району. Згодом піхота супротивника пішла в наступ. Бій тривав 6 годин, ворожа атака захлинулася", - повідомив Мотузяник. За його словами, через дві години, після перегрупування і підкріплення, противник ще раз спробував атакувати українські позиції, супроводивши атаку артобстрілом. Бої тривали три години. Після чого була перерва і нова, третя за рахунком атаку на позиції ВСУ.
Начальник об'єднаного оперативного штабу Збройних Сил України Олександр Сірський заявив, що 18 грудня противник провів три вогневих нальоту, від трьох до шести годин кожен. "Всього за цей період по наших підрозділах було випущено 34 снаряди калібром 122 мм та 694 міни калібру 120 і 82 мм", - сказав він.
Разом з тим прес-секретар Міноборони Андрій Лисенко підкреслив, що "по потужності вогневого нальоту третя хвиля перевищила дві попередні у п'ять разів". За його словами, відбити атаку ВСУ змогли, скориставшись вигідним географічним розташуванням і грамотно вибудувавши оборону. Він стверджує, що "наступальних дій українські війська не проводили".
19 грудня Світлодарська дуга з епіцентром поблизу селища Луганське залишалася гарячою точкою. Бойовики відновили обстріл позицій ВСУ після 9 ранку і обстрілювали їх з мінометів більше двох годин.
"Після нетривалої паузи, починаючи з обіду і протягом доби, ворог неодноразово порушував режим тиші, традиційно відкривав вогонь з мінометів. І також після заходу сонця обстріляв позиції сил АТО з артилерії", - заявив Олександр Мотузяник. Атаки тривали і 20 грудня - три штурмові групи (по три-п'ять чоловік кожна) проводили мінометний обстріл, намагалися атакувати українські позиції, але їх атака була відбита.
За офіційними даними, ВСУ понесли втрати - 6 загиблих, 13 поранених і 18 - травмованих або контужених. П'ятеро бійців загинули і половина постраждали саме у першу добу загострення ситуації на Світлодарській дузі. "Це найважчі втрати ВСУ за останні п'ять місяців", - зазначив Андрій Лисенко. Однак, за інформацією журналіста Юрія Бутусова, у результаті цих боїв загинули семеро бійців ВСУ.
Крім цього, журналіст Роман Бочкала повідомив, що українським військовим вдалося взяти в полон одного бойовика. "Його знайшли українські військові медики. Він поранений, був у формі типу "гірка", без розпізнавальних військових знаків", - написав він на своїй сторінці у Facebook. Цю інформацію побічно підтвердили і у Міноборони. "Була така інформація (про взяття в полон одного з бойовиків, - ред.). Однак, наскільки мені відомо, зараз там йде перевірка і ведеться слідство з цього приводу", - зазначив у коментарі РБК-Україна речник відомства Олександр Мотузяник. За версією Міноборони, втрати бойовиків за першу добу боїв під Світлодарськом склали 20 вбитих і понад 30 поранених.
У свою чергу, 21 грудня Андрій Лисенко повідомив про взяття в полон українського військового: "Підтверджується інформація, що 18 грудня в ході боїв на Світлодарській дузі один наш військовий потрапив у ворожий полон".
Між тим на сепаратистських сайтах писали, що 18 грудня почали наступ саме ВСУ у спробі прориву у напрямку Калинівки. Також бойовики називають інші дані і за кількістю втрат з боку ВСУ - близько 10 вбитих і 20 поранених військових. "Зазначається висновок озброєння, військової техніки з місць зберігання, передбачених виконанням вимог Мінських домовленостей. В районі населеного пункту Світлодарськ - шість кілометрів ( висновок озброєння на таку відстань, - ред.), у тому числі 10 танків", - заявив заступник командувача оперативного командування так званої ДНР Едуард Басурин.
В районі дуги знаходилися співробітники СММ ОБСЄ, які фіксували постріли артилерії на північ і північний схід від Світлодарська.
"Протягом шести годин 18 грудня спостерігачі чули, загалом, 700 вибухів і визначили, що з них 680 були пострілами з артилерійських установок калібру 122 мм за 5-6 км і 8-10 км до південно-заходу, а 20 - пострілами з танків за 3-10 км на південно-захід", - йдеться у звіті ОБСЄ.
Разом з тим, згідно зі звітом, днем раніше, 17 грудня, СММ відзначала вогневу активність за 2-5 км на південний схід, південь і південний захід від Світлодарська. "Команда Місії чула 21 вибух невизначеного походження, п'ять вибухів, оцінених як постріли з безоткатного знаряддя (СПГ-9, 73 мм), п'ять вибухів - постріли з міномета калібру 82 мм, а також один вибух - розрив артилерійського снаряду калібру 122 мм. Всі ці випадки вогневої активності відзначалася за 2-5 км на південний схід, південь і південний захід", - йдеться у звіті.
У коментарі РБК-Україна речник Міноборони Олександр Мотузяник на питання про можливу зміну лінії дотику в результаті останніх боїв підкреслив, що "ми не втратили жодного нашого опорного пункту, не втратили жодної нашої позиції". За його словами, зараз у зоні АТО, крім району Світлодарської дуги, є ще три гарячих точки. "Неспокійно на Донецькому напрямку, зокрема - це промзона (Авдіївка, - ред.) і шахта "Путилівська". Але найбільша кількість обстрілів - саме на Маріупольському напрямку. Там вже традиційно впродовж майже місяця фіксується найбільша активність ворога. Саме на Маріупольському напрямку - це від Павлополя і до узбережжя, Широкіно та інші населені пункти", - каже він.
Без паніки
Активність бойовиків була викликана наміром захопити два опорні пункти, стверджують у Міноборони. "Задум противника передбачав проведення масованої артилерійської підготовки всупереч Мінським домовленостями, а після цього - атаку і захоплення двох наших опорних пунктів у населеному пункті Луганське. Реалізація підступного плану загрожувала послабити щільність нашої оборони щодо прикриття Бахмутського району", - каже Андрій Лисенко.
Директор військових програм Центру Разумкова Микола Сунгуровський вважає, що такі дії - один з елементів дестабілізації ситуації в Україні і оцінювати бій на Світлодарській дузі треба ширше, ніж просто військове зіткнення. "Створюються якісь передумови, шукаються якісь слабкі сторони, приходять "гумконвої". Все це в сукупності призвело до того, що ви бачите зараз. Крім того, треба не забувати, що тривають переговори у "нормандському форматі". До них усе ще і це прив'язане. Йдуть спроби і зсередини України дестабілізувати ситуацію нашими ж руками. Я маю на увазі поїздки Савченко. Я вважаю, це все не просто збігом, які зійшлися у вузол передумови і дії з боку Кремля",- стверджує Сунгуровський.
Як він пояснює, за кількістю жертв бої в районі Світлодарської дуги виходять за рамки звичних бойових зіткнень, які відбувалися досі. Але при цьому Микола Сунгуровський не бачить в цьому передумов для широкомасштабного наступу на українські позиції. "Це продовження тієї ж політики Кремля, яка була до цього. Тобто це, грубо кажучи, випробування України і Заходу на витривалість, спроби примусити їх до виконання вимог Кремля", - пояснює він.
Бій на Світлодарській дузі можна назвати спробою прориву, погоджується військовий експерт Олег Жданов. За його оцінками, бойовики кинули занадто мало сил на це. "Якщо б там пішов танковий батальйон, тоді так, я б повірив, що це дійсно спроба прориву або розвідка боєм наших позицій. Але зараз - максимум це можна розцінювати як вогневу провокацію. Вони ближнім боєм розкрили нашу оборону, ті почали зі стрілецької зброї відповідати, а артилерія почала завдавати вогневі удари по тих точках, звідки відповідали наші", - пояснює він.
Однак місце атаки на лінії зіткнення було обрано невипадково. За оцінкою Жданова, саме на Світлодарській дузі бійці ВСУ "розслабилися". "З військової точки зору, їх генштаб (сепаратистів, - ред.) діє бездоганно. Він не дає нам розслабитися ні на хвилину. Як тільки ми дозволяємо собі вільність в плані того, що "все, настало перемир'я", вони тут же наносять по нас вогневий удар. Як правило, він потрапляє в точку. Згадайте шахти "Бутівка", - говорить він.
Всі опитані РБК-Україна військові експерти відзначають погану роботу розвідки ВСУ перед початком боїв в районі Світлодарської дуги. За словами військового експерта Інституту євроатлантичного співробітництва Ігоря Козія, будь-які дії противника не повинні бути несподіваними.
Олег Жданов каже, що його оцінка діям української розвідки - нуль. Щоправда, самих розвідників винити в цьому не можна, оскільки, за його словами, не ставилося завдання активних дій по виявленню задумів противника через оголошеноий мирний план. "Тут політичне рішення: ми не ведемо ніяких активних дій - ні бойових, ні розвідувальних, ні оборонних. Ми чекаємо, поки нас починають сильно бити, а ми, після обговорення й обмірковування даємо команду на вогонь у відповідь", - вважає експерт.
З претензіями на адресу розвідки не згоден спікер Міноборони Олександр Мотузяник. За його словами, "розвідка працює", "ми були готові до цього наступу", "дії ворога були вчасно виявлені". "Звичайно, люди можуть загинути і можуть бути поранені. І на жаль, не завжди це залежить від особисто військовослужбовців. Ворог застосовує дуже потужну зброю, зокрема, артилерію калібру 150 мм, 122мм, міномети 120 мм і 82 мм. Уберегтися від неї не завжди, на превеликий жаль, вдається", - пояснює він.
У чому сходяться всі - і експерти, і ВСУ, і навіть сепаратисти - так це в тому, що подібні військові протистояння порушують Мінські домовленості. "Будь-яке застосування зброї є порушенням зобов'язань, взятих на себе сторонами в рамках схвалених у Мінську рішень Тристоронньої контактної групи, зокрема тих, які передбачені в початкових положеннях Протоколу від 05.09.2014, Меморандуму від 19.09.2014, Комплексу заходів від 12.02. 2015 і Додатку до нього", - заявили РБК-Україна у прес-службі СММ.
Зазначимо, що Державний департамент США вже звинуватив Росію у спробах бойовиків зайняти позиції ВСУ. У цьому зіткненні на Світлодарській дузі саме РФ повинна нести відповідальність за зрив Мінських угод, підкреслив представник Держдепу Джон Кірбі. "Ми знову закликаємо Росію використовувати свій значний вплив на сепаратистів, щоб зупинити насильство і дати спостерігачам ОБСЄ повний і безперешкодний доступ",- заявив Кірбі.
Досі бої на Світлодарській дузі тривають. Вночі з вівторка на середу бойовики до лінії зіткнення виводили бронетехніку, у тому числі і танки. В окремих випадках їх переміщення прикривалися з допомогою обстрілу з мінометів.