ua en ru

Борис Колесніков повертається в уряд

Борис Колесніков повертається в уряд Колесніков очолить тіньовий Кабмін
Наступного тижня колишній віце-прем'єр по Євро-2012 Борис Колесніков оголосить про формування тіньового уряду. Він же очолить тіньовий Кабмін, до якого увійдуть представники "Опозиційного блоку" і Партії регіонів.

Наступного тижня колишній віце-прем'єр по Євро-2012 Борис Колесніков оголосить про формування тіньового уряду. Він же очолить тіньовий Кабмін, до якого увійдуть представники "Опозиційного блоку" і Партії регіонів.

Оголошення про створення тіньового уряду відкладалося вже кілька разів. Ще в грудні минулого року його анонсував народний депутат Сергій Льовочкін ("Опозиційний блок"). "Ми створимо опозиційний уряд і з цього майданчика будемо пропонувати суспільству і державі правильний шлях розвитку і правильні шляхи вирішення поточних проблем", - заявив Льовочкін, підкресливши, що тіньовий уряд зосередиться на "порятунок курсу гривні, порятунок енергосистеми, опаленні шкіл, лікарень і будинків, створенні робочих місць, розвитку промислового потенціалу".

Тепер цей час настав. Джерела стверджують, що представлення тіньового уряду повинно було відбутися на цьому тижні, проте, зважаючи на деякі організаційні причини, презентацію перенесли на наступний тиждень. При цьому, склад тіньового Кабінету в основному затверджено.

Урядів мало не буває

В Україні є своя, нехай і небагата історія створення тіньових урядів, суть яких зводилася до критики чинної влади.

Перший тіньовий Кабмін був створений в 1997 році Павлом Лазаренком. Він позиціонувався як "тіньовий Президент" - опонент Леоніду Кучмі. А тіньовим прем'єр-міністром була Юлія Тимошенко, яка в перший раз зайшла у Верховну Раду. Цей досвід Тимошенко повторила в 2006 році.

Цей досвід перейняла в 2007 році Партія регіонів. Після того, як її лідер Віктор Янукович був відправлений у відставку з посади прем'єра, а його місце знову зайняла Юлія Тимошенко, представники ПР сформували опозиційний уряд. До речі, тоді одним з його спікерів теж був Сергій Льовочкін, який займав пост тіньового керівника Нацбанку.

"Наразі буде існувати опозиційний Кабінет міністрів, який очолює Віктор Янукович. Метою створення є контроль за діями влади та вироблення пропозицій щодо державної політики", - сказав Льовочкін вісім років тому.

Принцип формування "опозиційного уряду" був простий - і посади, і люди ті ж, що і в Кабінеті Януковича. Сам Віктор Янукович став тоді опозиційним прем'єром, Микола Азаров - міністром фінансів, Мінекономіки очолила Ірина Акімова, головним опозиційним податківцем стала Інна Богословська. Юрій Бойко відповідав за ПЕК, Олександр Кузьмук за оборону, Микола Джига - за МВС.

Прихильники Віктора Януковича підійшли до справи серйозно - регулярно, так само як і справжній Кабмін, проводили засідання щосереди (проте, цей день не завжди дотримувався). Правда, не щотижнево, а два рази на місяць. Але створили свій сайт за адресою http://www.okm.com.ua/ - зараз ця сторінка не працює.

Були і свої скандали. У квітні 2008 року Костянтин Грищенко перестав бути опозиційним міністром закордонних справ. Тому що він був призначений першим заступником секретаря Ради нацбезпеки і оборони (справжнього), яким тоді була Раїса Богатирьова.

Зараз вже мало хто пам'ятає, але саме завдяки опозиційного уряду, точніше одному з його міністрів, країна дізналася за якою ціною Україна збиралася купувати газ у Росії в 2009 році та у наступних роках. Так, 22 січня 2009 року Юрій Бойко скликав екстрену прес-конференцію, на якій показав копії газового контракту і контракту на транспортування газу по території країни.

У 2010 році після поразки на виборах Президента Юлія Тимошенко знову ініціювала появу свого тіньового уряду, склад якого був озвучений в березні 2010 року. Прем'єром став нардеп від БЮТ Сергій Соболєв. У нових тіньовиків було відразу чотири віце-прем'єра: Володимир Стретович, Юрій Кармазін, Борис Тарасюк та Олесь Доній.

Міносвіти очолив Володимир Полохало, Мінсільгосп - Іван Кириленко. Ігор Гринів став головним по культурі, Остап Семерак - міністром спорту, туризму, молоді та Євро-2012, Геннадій Москаль очолив МВС. Не обійшлося без скандалів і тут.

Приблизно через рік роботи тіньового Кабінету Володимира Стретовича вигнали з посади віце-прем'єра. Як розповідав Сергій Соболєв - за зраду. "Вершиною ідейного падіння Стретовича стало голосування за українофобський законопроект регіоналки Олени Бондаренко, яким український національний музичний продукт був позбавлений державної підтримки. Цей закон відкрив усі шлюзи до остаточної русифікації радіо- і телеефіру України. Немов знущаючись, на це голосування Стретович вирядився у вишиванку. Так цинічно він привітав ще один крок влади, що знищує украинску мову", - роз'яснив у 2011 році Сергій Соболєв.

Повертаючись у крісла своя

Цього разу черговий тіньовий уряд очолить Борис Колесніков. Гадати - справа невдячна, тому нехай екс-віце-прем'єр сам пояснить, чому саме йому дісталася роль тіньового прем'єр-міністра, а не, скажімо, Юрію Бойку.

У Колеснікова будуть три віце-прем'єра з регіональної, економічної та гуманітарної політики. Ці посади займуть, відповідно, Михайло Добкін, Олександр Вілкул та Вадим Рабинович, розповів один з майбутніх членів опозиційного Кабміну.

Цей Кабінет буде складатися не тільки з депутатів, але і з залучених зі сторони експертів. Напевно в його складі опиняться експерти Інституту стратегічних досліджень "Нова Україна", одним із засновників якого є Сергій Льовочкін.

Не секрет, що опозиція зараз не в змозі проводити свої ініціативи через парламент, парламентська більшість не вважає за потрібне прислухатися чи приймати ініціативи опозиції. Для них нинішні "меншовики" - перефарбовані "регіонали", відповідальні за спад в економіці, війну і смерті на Майдані. Тому їх думка, вважають в більшості, не має ніякого значення.

Метою ж тіньового уряду, як розповів народний депутат Микола Скорик ("Опозиційний блок") стане "формування альтернативних рішень, якщо не для Ради, то для суспільства".

Напевно, нинішній склад тіньового уряду стане не тільки опозиційним майданчиком критики чинної влади. Рішення та напрямки, які будуть вироблені в його рамках, стануть орієнтирами для виборчих кампаній, зокрема, для найближчої з них, жовтневої - у місцеві органи влади. Втім, реалізовувати чи ні ідеї та рішення - це залежить тільки від самих опозиціонерів, оскільки жодне рішення жодного тіньового уряду не ставало орієнтиром для чинної влади.

Самій же владі дістанеться критика. Причому зміст цієї критики буде універсальним. Вгадайте, який тіньовий уряд, і про який діючий уряд так говорить:

"Політикани чинного уряду - проїдання замість соціальних інвестицій та підвищення якості життя громадян"? Або робота якого Кабміну, на думку його опонентів, призвела до втрати усталених економічних відносин, нехтуванню традиційними ринками збуту українських товарів"?

P. S. Про "проїдання" і" нехтування традиційними ринками" йдеться у Громадській доповіді опозиційного уряду Виктора Януковича за підсумками перших 100 днів роботи уряду Юлії Тимошенко. Доповідь називалася "100 днів уряду Юлії Тимошенко: рахунок перемог над народом України".