ua en ru

Боротьба за владу в Китаї: Посади можуть втратити куратор силовиків і глава департаменту пропаганди

Автор: RBC.UA
У Китаї загострюється боротьба за владу. У мережі початок циркулювати лист, підписаний 16 ветеранами партії, в якому містяться заклики відправити у відставку куратора китайських силовиків Чжоу Юнкана і главу департаменту пропаганди Компартії Китаю Лю Юньшанем. Партійці звинувачують їх у зв'язках з відправленим недавно у відставку членом політбюро Бо Сілая.

У Китаї загострюється боротьба за владу. У мережі початок циркулювати лист, підписаний 16 ветеранами партії, в якому містяться заклики відправити у відставку куратора китайських силовиків Чжоу Юнкана і главу департаменту пропаганди Компартії Китаю Лю Юньшанем. Партійці звинувачують їх у зв'язках з відправленим недавно у відставку членом політбюро Бо Сілая.

Видання "Комерсант" зазначає, що, таким чином в Китаї почалася не тільки боротьба за владу між різними угрупованнями еліти, а й боротьба між конкуруючими платформами подальшого розвитку країни. А це вже ставить під питання існуючі в Китаї останні десятиліття політичну стабільність і передбачуваність.

Жертвою інформаційної атаки став Лю Юньшань, який в 1980-і роки працював в китайському комсомолі і близький до голови Ху Цзіньтао. На відміну від Чжоу Юнкана, який в будь-якому випадку залишить політбюро через досягнення 70-річного віку, у Лю цілком реальні шанси стати одним з дев'яти найбільш впливових людей в КНР. Лю Юньшанем входить до угрупування "комсомольців", що конкурує з угрупуванням "принців" (дітей високопоставлених партійних чиновників часів Мао Цзедуна і Ден Сяопіна), до якої ставився Бо Сілай.

Звільнити Чжоу Юнкана - одного з дев'яти постійних членів політбюро, який очолює політико-правову комісію ЦК і курирує роботу силових структур КНР, і главу департаменту пропаганди ЦК КПК Лю Юньшаня вимагають 16 ветеранів КПК - автори листа до "керівництву партії на чолі з товаришем Ху Цзіньтао" . Лист з'явився ще 9 травня, проте популярність отримав тільки цього тижня завдяки поширенню через соціальні мережі та онлайн-форуми.

Автори листа звинувачують Чжоу Юнкана (Лю Юньшанем згадується в документі лише епізодично) в близькості до екс-голові 30-мільйонного міста Чунцин Бо Сілая, якого в березні відправили у відставку, а нині він перебуває під слідством. Автори стверджують, що Чжоу Юнкан разом з Бо Сілаєм планували влаштувати в Китаї переворот, пропагували ідеї Мао Цзедуна, а також потайки збирали компромат на прем'єра держради КНР Вень Цзябао і віце-голову КНР Сі Цзіньпіна (після з'їзду саме він повинен очолити партію і країну на найближчі десять років).

Поява звернення є відображенням жорсткої боротьби за владу, що триває зараз в Пекіні і особливо загострилася після арешту Бо Сілая. Першою жертвою цього протистояння, схоже, став саме Чжоу Юнкан. За даними гонконгських і західних ЗМІ, він був єдиним постійним членом політбюро, хто відкрито заступився за Бо Сілая.

Газета Financial Times 13 травня з посиланням на свої джерела в китайському керівництві повідомила, що Чжоу Юнкан відсторонений від керівництва китайськими силовиками і виконує церемоніальні функції. Реальний контроль над силовими структурами нібито переданий в руки міністра громадської безпеки Мен Цзяньчжу. Крім того, за версією Financial Times, Чжоу "буде позбавлений права обрати собі наступника". І хоча насправді вибір майбутніх постійних членів політбюро відбувається колективно і наступника собі не може обрати сам навіть генсек Ху Цзіньтао, позиції товариша Чжоу явно похитнулися.

Нагадаємо, Бо Сілай був знятий з посади у березні - одразу після завершення сесії Всекитайських зборів народних представників. Однією з причин падіння Бо стала його неймовірна популярність - після призначення в Чунцин в 2007 році він почав активно боротися з корупцією (часто нехтуючи санкціями суду та іншими формальностями) і активно просував чунцинську модель розвитку, ключовими елементами якої стали націоналізм, держкапіталізм і заклики до соціальної справедливості.

Арешт Бо Сілая став одним з наймасштабніших конфліктів в китайській еліті за останні роки, з яким можуть зрівнятися тільки арешт партійного секретаря Шанхая Чень Лян'юйя в 2006 році і арешт мера Пекіна Чень Сітуна в 1995 році. Особливе значення справі Бо Сілая додає те, що його падіння сталося всього за півроку до наміченого на осінь XVIII з'їзду партії, на якому буде обрано нове керівництво країни, куди повинен був увійти політик.