ua en ru

Боротьба в ГПУ: заступники генпрокурора борються за контроль над слідством

Боротьба в ГПУ: заступники генпрокурора борються за контроль над слідством Одна з інтриг політичного сезону - чи змінить Сакварелідзе Шокіна в кріслі генерального прокурора
За кілька останніх днів Президент Петро Порошенко двічі зустрічався з керівництвом Генпрокуратури. Глава держави намагається залагодити конфлікт між командами заступників генпрокурора Віктора Шокіна: Давида Сакварелідзе і Віталія Каська - з одного боку, та Володимира Гузиря і Юрія Столярчука - з іншого.

За кілька останніх днів Президент Петро Порошенко двічі зустрічався з керівництвом Генпрокуратури. Глава держави намагається залагодити конфлікт між командами заступників генпрокурора Віктора Шокіна: Давида Сакварелідзе і Віталія Каська - з одного боку, та Володимира Гузиря і Юрія Столярчука - з іншого.

Сакварелідзе і Касько звинувачують Гузиря і Столярчука, що ті заважають їм боротися з корупцією в ГПУ і покривають хабарників.

Джерела РБК-Україна в ГПУ стверджують: дві команди зійшлися на ґрунті перерозподілу обов'язків всередині відомства. При цьому, кожна з команд претендує на повноваження слідства і процесуального керівництва в кримінальних провадженнях.

Тим часом, народні депутати скористалися конфліктом, щоб підняти питання про висловлення недовіри і відставку Віктора Шокіна.


Перший раунд

Початок публічного конфлікту у ГПУ поклала спецоперація, яку слідчі і прокурори відомства провели спільно з СБУ 5 липня. Тоді за підозрою в отриманні 150 тис. дол. хабарі були затримані перший заступник голови слідчого управління ГПУ Володимир Шапакін і заступник прокурора Київської області Олександр Корнієць.

В цей час генпрокурор Віктор Шокін був у відпустці. Його обов'язки виконував перший заступник Володимир Гузир.

За словами джерела РБК-Україна в Генпрокуратурі, Гузир про операцію нічого не знав. Затриманням керували Давид Сакварелідзе і Віталій Касько. Перший відповідав за слідчі дії, другий - за процесуальне керівництво операцією.

За кілька днів Сакварелідзе розповів подробиці гучної справи. За його словами, до нього звернувся бізнесмен, який займається видобутком піску, і поскаржився на вимагання з боку працівників прокуратури Київської області. Підприємець погодився взяти участь в затриманні чиновників.

"Генеральна інспекція ГПУ спільно з СБУ оперативно зайнялася цією проблемою і з'ясувала цікавий факт: київські прокурори діяли не самі по собі, а під началом "великого начальника" з стін Генпрокуратури, який уявляв себе недоторканним", - заявив Сакварелідзе, не озвучивши ім'я "великого начальника".

Віталій Касько повідомив РБК-Україна, що підприємець, про якого говорив Сакварелідзе, - народний депутат В'ячеслав Константіновський. У парламент Константіновський пройшов як мажоритарник (220 округ, Поділ, Київ) від "Народного фронту". У червні ц. р. він вийшов з фракції НФ - на знак протесту, що, зокрема, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков не допомагав нардепу вирішити питання з прокуратурою.

Втім, за інформацією РБК-Україна, Константіновський виступив, швидше, посередником у вирішенні проблеми, яка виникла з Київською обласною прокуратурою у його друга-бізнесмена з Броварського району. Мовляв, прокурори вимагали від підприємця хабар у розмірі 200 тис. дол., через що йому довелося підключити товариша-нардепа.

Через операцію в ГПУ розгорівся неабиякий конфлікт. На місце затримання виїхав Володимир Гузир. Пізніше з'явилася інформація, що він відкрив кримінальне провадження проти Сакварелідзе. Нібито, Гузир аргументував це тим, що затримання проходило без санкції суду. Втім, вже 7 липня Печерський райсуд Києва видав санкцію на обшук.

У ситуацію втрутився Президент Петро Порошенко. Він викликав до себе Сакварелідзе і Гузиря. Після розмови з прокурорами глава держави заявив, що задоволений спецоперацією і бере справу під особистий контроль.

Наступного дня Гузир на прес-конференції повідомив, що у нього немає конфлікту з Сакварелідзе, і кримінальне провадження проти нього він не відкривав.

Здавалося б, конфлікт вичерпано. Але на цьому тижні пристрасті в ГПУ розгорілися з новою силою.


Другий раунд

У вівторок, 14 липня, нардеп від БПП Мустафа Найєм опублікував дані з Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР), згідно з яким, ГПУ почало досудове провадження стосовно службових осіб Генпрокуратури, які за попередньою змовою з працівниками СБУ та працівниками Апеляційного суду Києва внесли неправдиві відомості в офіційні документи".

За інформацією Найєма, до ЄРДР провадження вніс старший слідчий управління з розслідування особливо важливих справ ГПУ Дмитро Сус.

У той же день заступник генпрокурора Віталій Касько повідомив, що на слідчих і процесуальних прокурорів, які брали участь в операції із затримання Шапакіна і Корнєйця, чинять тиск заступники генпрокурора Володимир Гузир і Юрій Столярчук. Останній курирує в ГПУ управління з розслідування особливо важливих справ, яке почало згадане провадження.

До того часу Печерський райсуд випустив з-під арешту під заставу в розмірі 3,2 млн грн Шапакіна. На свободу вийшов і Корнієць. Це вкрай обурило Сакварелідзе і Каська.

"Обидва підозрюваних не звільнені з органів прокуратури, а лише тимчасово відсторонені від виконання обов'язків за розпорядженням Гузиря. Більш того, один з них регулярно з'являється в будівлі ГПУ", - обурився Касько.

Пристрасті розпалювалися. Підлеглі Сакварелідзе встановили навпроти опечатаного кабінету з матеріалами справ по Шапакіну і Корнєйцю веб-камеру і вели онлайн-трансляцію.

"У нас була інформація, що в кабінетах наших слідчих повинні пройти обшуки, але завдяки громадськості цього не сталося", - розповів Сакварелідзе.

У ситуацію знову був змушений втрутитися Президент. У вівторок ввечері він викликав до себе цього разу Сакварелідзе і Шокіна. Гузиря на зустрічі не було.

За словами Сакварелідзе, "Президент на зустрічі дав зрозуміти, що розв'язує нам руки - йти до кінця".

Також Сакварелідзе повідомив, що провадження щодо слідчих і прокурорів, які брали участь у спецоперації проти Шапакіна і Корнєйця, закриті за особистим указом Віктора Шокіна.

Таким чином, Порошенко знову поставив ситуацію в ГПУ на stand-by. Всі заступники Шокіна продовжують працювати в ГПУ. Але миритися вони не мають наміру.


Молоді проти старих

Раніше співробітники Генпрокуратури, незважаючи на внутрішні розбіжності, намагалися не виносити сміття з хати. Не особливо озвучували внутрішні прокурорські конфлікти і Сакварелідзе з Каськом.

Сакварелідзе займається реформою прокуратури. Зокрема, він готував правки в профільний закон, який на початку липня схвалив парламент. Ці правки на поточному тижні схвалив Петро Порошенко.

Касько відповідає за міжнародне співробітництво. Зокрема, він займався поверненням в Україну грошей, заарештованих на зарубіжних рахунках команди Віктора Януковича.

Так чому ці заступники генпрокурора раптом вирішили так завзято взятися за боротьбу з корупцією в ГПУ?

"Я очолюю генеральну інспекцію по боротьбі з корупцією в ГПУ, тому займаюся всіма подібними питаннями", - пояснив Сакварелідзе.

А Касько розповів, що місяць тому Віктор Шокін провів нараду, на якій обговорював зі своїми заступниками розподіл посадових обов'язків. "Як відомо, слідчі ГПУ ведуть розслідування під процесуальним керівництвом прокурорів, які видають санкції на оперативні дії. Ми вирішили, що це неправильно, щоб ці дві функції отримав хтось один - і поділили їх між заступниками. Одні займаються слідством за окремими напрямами, інші - здійснюють за ним процесуальне керівництво", - сказав Касько.

За його словами, після наради у Шокіна слідство у справах про корупцію в ГПУ відійшло до Сакварелідзе. А Касько дісталося процесуальне керівництво у цих питаннях.

"Іншим заступникам дісталися особливо важливі справи, військові злочини тощо", - уточнив Касько.

Заступник генпрокурора вважає, що після цього він і Сакварелідзе мали повне право проводити спецоперацію проти корупціонерів в ГПУ.

"З СБУ вдалося ефективно взаємодіяти, тому що ми довіряли один одному. Я давно і дуже добре знаю нового главу управління "К" (Віктора Тропака, - РБК-Україна). Ще з часів, коли ми разом працювали по справі судді Зварича", - розповідає Касько.

Зазначимо, що заступники генпрокурора провели спецоперацію відразу після прийняття Радою нової редакції закону "Про прокуратуру". За словами Каська, нова редакція закону спричинить новий перерозподіл повноважень між заступниками генерального прокурора.

"Передбачається, що за слідство за всіма напрямками відповідатиме один заступник генпрокурора. За моєю інформацією, зараз у планах, щоб це був Столярчук. Це питання має вирішитися у найближчі дні", - зазначив Касько.

За його словами, у такому разі справа по Шапакіну і Корнєйцю може відійти саме Столярчуку, що підвищує ризик того, що справа буде розвалена. Адже ГПУ зберігає за собою функції слідства до створення Національного бюро розслідувань.

Гузир і Столярчук воліють відмовчуватися. А на цьому тижні Гузир взагалі пішов у відпустку.

Але співробітник ГПУ на правах анонімності сказав РБК-Україна, що контроль над слідством хоче отримати Давид Сакварелідзе. "Він і до прийняття закону хотів отримати собі все слідство. По суті, зараз йде боротьба за ці повноваження між ним і Столярчуком, який близький до Гузиря", - сказав співробітник Генпрокуратури.

Також у неофіційних бесідах співробітники ГПУ розповідають, що перед відходом у відпустку Віктор Шокін висловлював невдоволення роботою Гузыря і Каська.

"Часто пишуть, що Гузир - людина Шокіна, але це не так, йому його нав'язали з Адміністрації Президента. На одній з нарад Шокін відкрито пригрозив Гузирю звільненням. Тоді ж він був незадоволений роботою Каська, бо той рік займається поверненням коштів в Україну, постійно їздить у відрядження, а за фактом нічого ще не повернув", - розповіло джерело РБК-Україна в ГПУ.

Тим часом, скандал навколо справи навколо Шапакіна і Корнєйця суттєво посилив позиції Сакварелідзе і Каська в ГПУ. Цих заступників генпрокурора підтримали нардепи комітету ВР по боротьбі з корупцією. За підсумками засідання, члени комітету одноголосно прийняли рішення оголосити подяку і Каську, і Сакварелідзе.

А під генпрокурором Віктором Шокіним почало хитатися крісло. Ще місяць тому депутати від Радикальної партії ініціювали збір підписів за відставку генпрокурора. Причина проста: ГПУ підготував подання на зняття депутатської недоторканності з декількох соратників Ляшка.

За підсумками засідання комітету по боротьбі з корупцією, його члени ухвалили звернутися до парламенту з пропозицією розглянути питання про звільнення не тільки Гузира і Столярчука, але і Віктора Шокіна.

На засіданні депутати прямо говорили, що готові підтримати призначення генпрокурором Сакварелідзе або Каська. Але обидва прокурора сказали, що не хочуть цієї посади. Утрималися вони і від критики начальника.

"У мене немає кофликту з генпрокурором, у мене є конфлікт з двома його заступниками - Гузирем і Столярчуком. Як він вирішить цей конфлікт - подивимося", - сказав Касько.

Сакварелідзе також підкреслив, що у нього немає конфлікту з Шокіним, який би завадив їм працювати разом.

Тим часом у кулуарах Ради все інтенсивніше циркулюють чутки, що Давид Сакварелідзе скоро очолить Генпрокуратуру. Нардепи кажуть, що заступником генпрокурора, як і губернатором Одеської області Михайлом Саакашвілі, опікується посол США в Україні Джеффрі Пайєтт.

Враховуючи, що Михайла Саакашвілі все частіше називають майбутнім прем'єр-міністром, версія про призначення Давида Сакварелідзе виглядає правдоподібною.

Втім, за словами джерела РБК-Україна в ГПУ, підтримкою американського посла користується і Віталій Касько.

"Касько отримав посаду заступника ще за Олега Махніцького (був генпрокурором до Віталія Яреми за квотою "Свободи", - РБК-Україна), я пам'ятаю як це було - його порекомендувало американське посольство", - запевнив РБК-Україна співрозмовник в Генпрокуратурі.

Але Касько це заперечує. "Ніяких рекомендацій ніхто мені не давав. Команда Махніцького сама на мене вийшла", - сказав РБК-Україна Віталій Касько.

Таким чином, можна стверджувати, що і по лінії Генпрокуратури намітилися великі ротації, які вистрілять, швидше за все, незадовго до місцевих виборів. Місцеві вибори в цьому році повинні відбутися в останню неділю жовтня.