ua en ru

Велика рибалка: до кого приведуть гучні арешти ГПУ і НАБУ

Велика рибалка: до кого приведуть гучні арешти ГПУ і НАБУ Фото: Генпрокурор Юрій Луценко оголосив "велику рибу" на корупціонерів
Генеральний прокурор Юрій Луценкао, виступаючи на конференції в Брюсселі, оголосив 2016 роком "великої риболовлі на велику рибу". Імен він тоді не назвав, але за останні два тижні ГПУ і НАБУ зробили кілька гучних арештів, так або інакше пов'язаних з торгівлею газом і державною компанією "Укргазвидобування". Чи вдасться після цих арештів "спіймати велику рибу" і хто їй може стати, намагалося розібратися РБК-Україна.

Генеральний прокурор Юрій Луценко, виступаючи на конференції в Брюсселі, оголосив 2016 роком "великої риболовлі на велику рибу". Імен він тоді не назвав, але за останні два тижні ГПУ і НАБУ зробили кілька гучних арештів, так або інакше пов'язаних з торгівлею газом і державною компанією "Укргазвидобування". Чи вдасться після цих арештів "спіймати велику рибу" і хто їй може стати, намагалося розібратися РБК-Україна.

Прокурорами військової прокуратури були затримани екс-заступник Мінекономіки, член аукціонного комітету з продажу нафти і газу Олександр Сухомлин, виконавчий директор "ВЕТЕК" Андрій Кошель та екс-заступник голови "Нафтогазу України" Олександр Кацуба. Всім трьом інкримінують махінації на користь компаній "младоолігарха" Сергія Курченко.

У той же час НАБУ направив до Верховної Ради подання про зняття недоторканності з нардепа Олександра Онищенка. Слідчі антикорупційного бюро вважають, що депутат з подільниками завдали державі збитків на суму близько 3 млрд гривень.


Співробітники ГПУ розповідають, що нещодавно в одному з управлінь Генпрокуратури бачили схему "Онищенко-Кацуба-Фірташ". Але пред'явлені звинувачення не пов'язані в одну справу, хоча всюди фігурують махінації на газових аукціонах. Опитані РБК-Україна представники газового ринку сумніваються в тому, що Онищенко і Кацуба можуть призвести до опального олігарха. Їх також дивує, чому в цей ланцюжок не потрапили екс-глава "Нафтогазу України" Євген Бакулін і екс-міністр енергетики Юрій Бойко.

Арешти Сухомлина, Кошеля та Кацуби відбуваються в рамках справи про організацію Віктором Януковичем злочинного угруповання за статтею 255 Кримінального кодексу.

А ось уявлення Онищенко може обіцяти неприємності також голові Державної фіскальної служби Роману Насірову. Адже 1,3 млрд гривень держава втратила з відома Податкової.

Чи виведуть люди Курченко до Януковича

Прийшовши на посаду генпрокурора, Юрій Луценко відразу повідомив сумну новину, що в даний момент не може передати до суду справу ні по одному представнику старої влади. У той же час, ще будучи депутатом, він завжди пропонував "наздоганяти" Віктора Януковича через 255 статтю Кримінального кодексу - про створення організованого злочинного угруповання.

Однак, незважаючи на те, що півкраїни приблизно розуміє як виводилися державні гроші в особистий "кеш" за часів президента Януковича, довести в суді це буде проблематично. Оригінали багатьох документів безслідно зникли, а підписів більшості високопоставлених осіб тієї епохи на документах ніколи і не було.

"Ну, так. А чого вони чекали? У Олександра Лавриновича була улюблена приказка: можна швидко зробити, але надовго сісти. І він ніколи з паперами не поспішав", - згадував нещодавно в кулуарах парламенту депутат Євген Гєллєр, що засвітився у справі про чорної бухгалтерії Партії регіонів.

"Єдині, хто вважав себе безкарним і забував підчищати сліди - це представники так званої Сім'ї і Курченко. Тому на ці епізоди і зробили ставку. Ім'я голосне, й слово газ є, і до Януковича прив'язати можна", - говорить співрозмовник РБК-Україна в Генпрокуратурі.

Саме словами про участь в організованому злочинному угрупованні Віктора Януковича з березня 2010 року по сьогоднішній день починається текст підозри, вручений одному з нещодавно затриманих.

У цьому документі зазначено, що з метою власного збагачення Янукович розставив на державні посади близьких людей, зокрема сприяв призначення прем'єр-міністром Миколи Азарова. Той же у свою чергу "самостійно визначив об'єкти злочинів, намічав і розробляв плани їх виконання".

"Одним з об'єктів злочинів Януковичем В. Ф. і Азаровим Н.Я. у березні 2010 було визначене майно державних підприємств "Укргазвидобування" і "Укрнафта", зокрема видобутий цими підприємствами зріджений газ", - йдеться в документі .

Далі в постанові, підписаній військовим прокурором Анатолієм Матиосом, повідомляється, що для того, щоб компанії Сергія Курченко отримали газ за цінами, передбаченими для населення, головою аукціонного комітету був призначений Олександр Сухомлин, а Кошель "контролював діяльність фіктивних підприємств", яким продавався газ.

Ще одним фігурантом цієї справи є Оксана Мас, екс-заступник директора ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України", яку ГПУ ще в березні звинуватила в махінаціях, спрямованих на заволодіння належить державі скрапленим газом на суму 2,2 млрд гривень.

Тоді ж аналогічне звинувачення було висунуто і самому Курченко.

Згідно з текстом "підозри" Мас, Сухомлин і Кошель, діючи в інтересах Курченко, Януковича і Азарова, порушили принципи аукціонів і взяли до розгляду завідомо неправдиві заявки на скраплений газ від 12 компаній, пов'язаних з младоолигархом.

Сухомлин і Кошель були заарештовані судом на 2 місяці. Для першого встановлено заставу в 100 млн гривень. Для другого - в 200 млн гривень.

За інформацією РБК-Україна, Кошелю вже готові допомагати адвокати Курченко, адже він дійсно багато знає про те, хто кому і за що платив гроші. Що стосується Сухомлина, то його учасники ринку за очі характеризують, як "чиновника, який звик брати хабара за підпис". "Довести його провину буде непросто - адже у голови аукціонного комітету не було зарплати і не було посадових інструкцій", - говорить співрозмовник РБК-Україна в "Укргазвидобуванні".

А Бойко ніхто і не помітив

Незважаючи на те, що нинішні арешти голосно проведені групою першого заступника Головного військового прокурора Володимира Жербицького, сама справа ще з 2014 року розслідувалося департаментом з розслідування особливо важливих справ.

Ще тоді слідство встановило, що держкомпаніями на спецаукціонах для потреб населення продавався скраплений газ, який в основному купували пов'язані з Курченко компанії "Газукраїна-2009", "Укрхаркивгазпостач-2009", "Харків-СПБТ", "Черкаси-Газпоставка", "Луганськпропангаз", "Запоріжгаз-2000", "Киевоблпропангаз", "Чернівці-СПБТ", "Харкивспецгазснаб", "Донецьк-Быстсжижгаз" та ін.

"Зазначені суб'єкти господарювання реалізацію газу для потреб населення не здійснювали, а передавали його для реалізації ТОВ "Газукраїна 2020" та іншим, які реалізовували його власникам автозаправних станцій", - повідомляла тоді прес-служба ГПУ.

Тоді ж проводилася перевірка діяльності аукціонного комітету. І тут слід зазначити, що крім Сухомлина, який працював заступником міністра економрозвитку Петра Порошенка, її членами також були: Ігор Кірюшин, заступник міністра палива та енергетики Бойка та ще один близький соратник міністра - директор департаменту нафтової, газової і нафтопереробної промисловості Костянтин Бородін.

Але ні сам Бойко, ні його люди в справі не фігурують. Хоча сумнівно, що профільний міністр не знав і не розумів, що відбувається 3 роки зі скрапленим газом.

"Для того, щоб заволодіти скрапленим газом, Курченко разом з Бойком завищували обсяги потреб населення в цьому паливі", - упевнений нардеп від БПП Сергій Лещенко.

Також депутат упевнений, що в сейфі генпрокурора є уявлення Бойко, але він його не передає в Раду. У ГПУ відповідь від запевняють, що матеріалів особисто Бойка немає - ні по вишках, ні за іншими епізодами.

минулого тижня ГПУ затримала Олександра Кацубу, який як раз і підписував документи по "вишок Бойка", будучи главою "Чорноморнафтогазу".

Згідно врученому підозрою Кацубі закидають те, що будучи заступником глави "Нафтогазу України", він допоміг компанії Курченко "Газ України 2020" вкрасти у держхолдингу бензину на майже 500 млн гривень.

Наслідок тоді встановило, що "Нефтега України" закупив у фірми "младоолигарха" бензин за завищеними цінами на 449,9 млн гривень, але фактичної поставки бензину за контрактами з "Газукраїна-2020" не відбулося.

Неіснуючий бензин був відданий постачальнику на безкоштовне тривале зберігання.

Варто відзначити, що в той час главою НАК "Нафтогаз" був Євген Бакулін, нині депутат від "Опозиційного блоку", давній соратник Юрія Бойка.

Незважаючи на те, що справа велося з 2014 року, підозра Кацубі тоді так і не висунули. За однією з версій, його сім'я тоді нібито відкупилася і справу було "заморожено" колишнім генпрокурором Віталієм Яремою на прохання його заступника Віктора Шокіна.

Хоча Кацубу-молодшого до 2014 року викликали на допити в МВС, Генпрокуратури та СБУ в якості свідка.

"Моя совість абсолютно чиста, я сходив, розповів їм про перебіг подій, вони, в принципі, всі розуміють і знають", - заявив тоді Олександр Кацуба в коментарі журналістам.

"Взагалі-то це дивно, що затримали тільки Кацубу-молодшого (Олександра, - ред.) Тому що в 2012 році акт на приймання-передачу бензину підписував його брат Сергій, який тоді обіймав цю посаду. А коли Сергій став депутатом, то другий акт, в 2013 році, на 399 млн гривень підписав вже Кацуба-молодший. Так що проходити по справі вони повинні були обидва", - вважає один з депутатів БПП.

Він також нагадує про близькість Кацуба і Бойко, згадуючи журналістське розслідування про садовому товаристві "Бобер", де на 25 гектарах біля дамби Київського водосховища маєтки Кацуба, дітей Юрія Бакуліна і сина Бойко.

Саме Бойко допомагав Володимиру Кацубі обратися по округу. Правда, після виборів батько затриманого зайняв місце не в Оппоблоке, а групі Віталія Хомутинніка "Відродження".

За інформацією РБК-Україна, зараз сім'я Кацуба купує ряд бізнес-активів, пов'язаних з Бойко і Дмитром Фірташем. В тому числі, ТЕЦ-2 і недобудований торговий центр "Республіка". Можливо, саме це стало причиною того, що ГПУ також стало вивчати схеми зв'язків Кацуба і Фірташа.

"Молодший Кацуба з Фірташем не знайомий, як і Онищенко", - запевняють в оточенні олігарха.

Хід конем

В низці останніх затримань справа Олександра Онищенка стоїть осібно. Воно хоч і щодо махінацій на ринку газу через фіктивні аукціони, але до справи про злочинному угрупованні Віктора Януковича ніякого відношення не має.

Це справа майже від самого початку своєї роботи вело НАБУ і стосується воно зловживань у період з січня 2013 року по 2016 рік. За інформацією РБК-Україна, щоб зафіксувати злочин, довелося завербувати кількох співробітників "Укргазвидобування", які вели аудіо і відеозапис.

Крім того, на відміну від ГПУ, НАБУ відразу назвало всіх фігурантів справи.

Згідно з поданням НАБУ, поданої в Раду, Онищенко створив злочинне угрупування з числа 20 осіб, а також співробітників "Укргазвидобування", щоб отримати прибуток від реалізації природного газу, видобутого операторами спільної діяльності ТОВ "Надра Геоцентр", ТОВ Фірма "Хас" і ТОВ "Карпатнадраінвест".

Слідчі НАБУ встановили, що газ за ціною 2,6 тис. гривень був проданий ТОВ "Газтранспроект", ТОВ "Нафтогаз Трейд", ТОВ "Киевпромзбут", ТОВ "ТД" Київгазенерго", ТОВ "Экселент ЛТД", ТОВ "Морисель Груп", ТОВ "Ленстер компані", ТОВ "Газ Транс Груп", які потім продали цей же газ промисловим споживачам за 6,9 тис. гривень.

В результаті з бюджету було виведено 1,6 млрд гривень. Ще 1,3 млрд гривень були втрачені у вигляді несплаченої рентної плати, яку рассрочила ГФС.

"Виводити гроші вони стали після того як рентна плата досягла 70%. Чому на це закрила очі фіскальна служба, незрозуміло. Вони ж бачать весь ланцюжок і гроші виводять в яму. У них важко вибити розстрочку на пару днів (штраф 10%), а тут відразу на кілька місяців", - дивується один з учасників ринку, який побажав залишитися не названим.

Сам Онищенко несплату коштів пояснив домовленостями з "Укргазвидобуванням". "Нам було зроблено пропозицію від "Укргазвидобування" – я так розумію, її будуть готувати на приватизацію, щоб ми просто продали, і нам відшкодували суму, інвестовану в цю компанію - це близько 2 млрд . Якщо нам відшкодують гроші, то ця сума 1,3 млрд буде погашена з цих грошей", - сказав Онищенко журналістам після походу в НАБУ.

За словами депутата, його хочуть викинути з "Укргазвидобування" перед її приватизацією.

Всупереч прогнозам, Онищенко не намагається втекти з країни і веде звичайний спосіб життя - у вихідні його бачили в ресторані в компанії молодої жінки. Депутат у приватних розмовах запевняє ,що недоторканності його не позбавлять (не буде голосів), а просто хочуть забрати активи.