Болото "коаліціади": як Гройсман збирає більшість у Раді
Президент Петро Порошенко намагається створити в парламенті нову більшість, щоб призначити прем'єром Володимира Гройсмана. За іронією йому в цьому допомагає "Народний фронт" - фракція чинного прем'єра Арсенія Яценюка. А Юлія Тимошенко і Олег Ляшко хоч на словах і обіцяли увійти в нову коаліцію, працюють на перевибори парламенту.
Президент Петро Порошенко намагається створити в парламенті нову більшість, щоб призначити прем'єром Володимира Гройсмана. За іронією йому в цьому допомагає "Народний фронт" - фракція чинного прем'єра Арсенія Яценюка. А Юлія Тимошенко і Олег Ляшко хоч на словах і обіцяли увійти в нову коаліцію, працюють на перевибори парламенту.
Завтра президент Петро Порошенко повинен зустрітися з віце-президентом США Джо Байденом. До цієї зустрічі він ретельно готувався. 28 березня на нараді з фракцією БПП Порошенко сказав, що розраховує за підсумками візиту домовитися про кредитні гарантії США на суму 1 млрд доларів і військово-технічне співробітництво, а також вирішити питання про виділення МВФ Україні 3 млрд доларів в цьому році.
На зустрічі з депутатами, президент зізнався, що домогтися цього йому буде набагато простіше при працюючому уряді, і попросив їх допомогти до кінця тижня врегулювати політичну кризу в країні.
Початок тижня вселяло в президента оптимізм. Його фракція схвалила кандидатуру Володимира Гройсмана на посаду прем'єра, і не влаштувала скандалів під час обговорення попереднього складу його Кабміну.
Чинний прем'єр Арсеній Яценюк вкотре пообіцяв добровільно поступитися місцем ставленику президента. А в парламенті намічалася нова коаліція з фракцій БПП, "Народного фронту" і "Батьківщини". Лідер останньої, Юлія Тимошенко, у понеділок, 28 березня, на засіданні голів фракцій у президента пообіцяла увійти до складу нового більшості, не виставляючи при цьому особливих вимог. Але вже у вівторок стало зрозуміло, що нової коаліції і прем'єра до поїздки в США Порошенко не отримає.
Про те, чому план Порошенка провалився, як проходять переговори та торги навколо можливого Кабміну Гройсмана та коаліції, в матеріалі РБК-Україна.
"Час Вінниччини"
На зустріч з фракцією БПП прийшов не тільки президент, але і Гройсман. Він заявив, що країні зараз зовсім не потрібні дострокові вибори.
"Я не рвуся в уряд, але зараз ми можемо або все звести до нуля, або розвиватися", - сказав кандидат у прем'єри депутатам.
У підсумку з 95 депутатів, присутніх на фракції, абсолютна більшість підтримали кандидатуру Володимира Гройсмана. Проти була тільки "ударівка" Наталія Новак, а утрималися - Мустафа Найєм і Сергій Лещенко.
Після цього лідер фракції БПП Юрій Луценко назвав депутатам попередню "шахматку" розподілу посад у Кабміні Гройсмана.За його словами, на посаду першого віце-прем'єра - міністра економічного розвитку і торгівлі претендує глава Адміністрації президента Борис Ложкін. У ніч з 29 на 30 березня ймовірність переходу глави АП в Кабмін становила 90%.
Депутатам також були озвучені кадрові претензії можливого прем'єра. Володимир Гройсман хоче отримати посаду міністра соціальної політики під Андрія Реву, який працював його заступником у Вінниці. Ще один вінницький його заступник - Володимир Кістіон - може очолити Мінрегіон.
Кандидатура останнього викликала критику з боку Ольги Червакової. Депутат знайшла в Інтернеті якісь матеріали про Кистионе і його "Межигір'я". "На що Гройсман заявив, що "Кістіон так само далекий від "Межигір'я", як він сам від космосу"", - розповіли РБК-Україна учасники засідання.
В. про. керівника апарату Ради Володимир Слишинський за бажанням Гройсмана повинен залишитися у парламенті, а ось в Кабмін з собою на реформовану посаду міністра Кабінету міністрів він хоче забрати главу свого секретаріату Олександра Саєнка.
"Ну настав час Вінничини!", - підсумував ці кадрові пропозиції депутат Ігор Гринів. Після чого додав, що настав час реалізувати це гасло.
Серце красуні схильне до зради
Залишалося вирішити питання, від якої коаліції внести Гройсмана у парламент. минулого тижня соратники Яценюка дуже грамотно виставили рамки для дискусії з коаліції. Заступник голови фракції НФ Вікторія Сюмар заявила, що вони принципово не підуть на союз ні з фракціями, у складі яких є депутати, які голосували за "закони 16 січня" ні "Опозиційним блоком" ні "тушками".
тобто, коаліція була можлива або з "Батьківщина", або з Радикальною партією. Адже "Самопоміч" від будь-яких переговорів з питання повернути в коаліцію відмовилася тиждень тому. "Радикали" зараз, по суті, є сателітами Арсенія Яценюка. Досить згадати голосування в останній момент фракції Олега Ляшка за держбюджет-2016.
А ось Юлія Тимошенко ніколи не приховувала бажання позбавити посади Яценюка. За словами учасників переговорів, свою допомогу у формуванні нової більшості Тимошенко запропонувала їм сама. Вперше про можливе повернення "Батьківщини" за "скромне фінансове винагороду" РБК-Україна дізналася від представників БПП 19 березня. Але вже 23 березня депутати НФ раділи, що "Юля зістрибнула - вона готова була дати голоси за Гройсмана, але в коаліцію не повертатися".
У середу, 23 березня, заступник голови фракції "Батьківщина" Сергій Соболєв назвав умови, на яких соратники Тимошенко готові увійти в коаліцію: мораторій на продаж земель сільгосппризначення і пряма підтримка аграріїв з держбюджету, індексація зарплат і пенсій у відповідності з інфляцією, пряма підтримка малого і середнього бізнесу, розрив зв'язку з олігархами при формуванні Кабміну і прийняття економічно обумовлених тарифів у зв'язку з падінням цін на нафту
Переговори президента з Тимошенко тривали всі вихідні. "Більш того, у понеділок, на зустрічі у президента, у присутності лідерів трьох фракцій і прем'єра, вона (Тимошенко, – ред.) сказала, що готова повернутися в коаліцію без всяких умов. Яценюк запитав у неї, чи готова вона виконувати умови МВФ. На що Тимошенко відповіла, що з ними передоговорится. Яценюк побілів, і сказав, що тоді дає 81 голос вже завтра під коаліцію і завтра ж пише заяву", - розповів РБК-Україна один з учасників зустрічі у президента.
За словами представників БПП, Юлія Тимошенко, обіцяючи підтримати Володимира Гройсмана, все ж не була альтруистична. Нібито вона просила віддати Андрію Кожем'якіну посаду першого віце-спікера, а для Надії Савченко - посаду віце-прем'єра з питань АТО. Крім того, "Батьківщина" знову просила залишити за нею Мінекології.
"Все це неправда. Ви ж розумієте, навіщо вони це говорять. Вони знають, що ми їм потрібні і роблять все, щоб нас туди втягнути", - запевнив депутата від "Батьківщини" Сергій Власенко.
Як би там не було, але вранці у вівторок Тимошенко знову висунула свій офіційний пакет вимог, що складається з 18 законів, в тому числі, перегляду ставки газової ренти, мораторію на продаж сільгоспземель до 2020 року та ряд інших.
"Інакше ми не готові брати участь у цьому обміні табуретками", - заявила Тимошенко журналістам перед зборами коаліції. Зайшовши до сесійної зали, вона озвучила цей список вимог.
"Ми не будемо виконувати цей шантаж", - відповів їй її однофамілець Юрій Тимошенко з НФ. "Після чого Юлія Тимошенко образилася і пішла", - розповіла журналістам, що вийшла з залу Вікторія Сюмар.
Коаліція на двох
Після цього в кулуарах заговорили про ще один сценарій висунення Гройсмана у прем'єри від коаліції - збільшення складу фракції БПП і НФ.
Нагадаємо, що на початку роботи Ради нинішнього скликання в БПП входило 144 нардепа, а в НФ - 82. В сумі вони становили мінімальну більшість в 226 голосів. Але з часом обидві фракції "схудли" - БПП до 134 депутатів, НФ - до 81. Тепер обидві фракції вирішили поповнити свої лави за рахунок позафракційних колег.
"От бачите депутата Костянтинівської? Напевно, він може знову стати членом "Народного фронту"", - пожартував один з депутатів БПП Артур Герасимов.
"Це не ідеальний варіант, але він цілком можливий. Якщо сьогодні позафракційні депутати вирішать вступити у фракцію БПП, то, звичайно, тоді у нас номінально буде 226", - зазначила Сюмар.
На пряме запитання РБК-Україна, ведеться вже така робота, представник БПП Сергій Березенко заявив наступне: "Я за те, щоб в коаліції було 3-4 фракції, але якщо іншого виходу не буде, то підемо і на це. Питання буде вирішено сьогодні-завтра".
За станом на вівторок, фракція БПП налічувала 138 народних депутатів. Минулого тижня зі скандалом були позбавлені своїх мандатів незгодні з лінією партії і вийшли з фракції Єгор Фірсов та Микола Томенко. Їх місця зайняли Дмитро Білоцерківець та Олександр Бригинець. Крім того, у фракцію повернули Олега Барну, який у грудні влаштував "винос" Арсенія Яценюка з трибуни парламенту.
Щоб отримати з НФ мінімальну більшість в Раді, БПП потрібно було знайти ще 7 голосів. Серед можливих кандидатів на повернення називали Тараса Батенка та Федора Негоя.Батенко в 2009-2014 роках очолював магістральні нафтопроводи "Дружба" "Укртранснафта", підконтрольної до недавнього часу Коломойському. Аграрний бізнесмен Негой пройшов до Ради як мажоритарник по 186-му округу в Херсонській області, після чого вступив у фракцію президента. У парламенті минулого скликання входив у фракцію УДАР мера Києва Віталія Кличка.
Ще одним можливим кандидатом в БПП називали "свободівця" Сергія Рудика. Він пройшов у Раду по мажоритарці в Черкаській області. Минулого тижня Рудик приходив на переговори в Адміністрацію президента. Вчора там бачили і його колегу, позафракційного Сергія Міщенка.
"Сьогодні Негой відмовився. Зараз вмовляють Батенко, Рудика, Міщенко, Євгена Рибчинського, Олега Мусія", - розповів РБК-Україна " на умовах анонімності один з депутатів від БПП.
опівночі 29 березня потрібних 7 голосів у команди президента не було. До 10.00 ранку переговори тривали. За інформацією РБК-Україна, що їх вів сам Володимир Гройсман. Вдень у Раді також був помічений заступник голови АП Віталій Ковальчук і навіть голова НАБУ Віталій Холодницький.
Від НФ, за словами депутатів, цим займався Андрій Іванчук. Але сам він це заперечує. "Я вам даю слово, що ні з ким не вів переговори. Я знаю, що 5 людей хотіли вступити в НФ, але ми не розглядали цього питання на фракції. Зараз можемо розглянути", - сказав Іванчук РБК-Україна.
Деякі депутати від "Самопомочи" в кулуарах розповідали колегам, що їм дзвонили в 2.00 ночі і пропонували зайти в БПП.
Потім нардеп від БПП Мустафа Найєм повідомив у своєму Твіттері, що в БПП можуть зайти Ганна Гопко та Євген Кишкар. Обидва були обрані депутатами від "Самопомочи", але після голосування за зміни до Конституції соратники Андрія Садового виключив їх з фракції.
В фракцию БПП также вступили Анна Гопко и Павел Кишкар
— Mustafa Nayyem (@mefimus) March 30, 2016
Через кілька хвилин кореспондент РБК-Україна зустрів обурену Гопко в коридорі парламенту: "Мустафа сидить через 3 крісла від мене, міг би і запитати чи написати смс. Ні, ні я, ні Степан Єднак нікуди не входимо, в інших уточнюйте", - сказала депутат.
Її колега Віктор Кривенко визнав, що переговори з ним велися, але від питання про вступ у фракцію пішов, нагадавши, що обраний як член іншої фракції. У той же час вранці віце-спікер Андрій Парубій повідомив, що обрана за списком "Самопомочи" Ірина Суслова увійшла у фракцію БПП.
На момент закриття Ради в середу в складі БПП і НФ нібито вже було 226 депутатів. Але тут "сталося ПП" - юристи згадали про рішення КС, що депутат не може змінювати фракцію від якої обрано.
"Про нього банально забули", - каже співрозмовник. Тобто, тепер поповнити дві фракції можуть тільки мажоритарники. Втім, навіть в умовах добору депутатів НФ і БПП декларують, що готові продовжувати переговори з "Батьківщина" і БПП.
"Так вони, продовжують переговори з нами. Але ми вимагаємо виконання наших програмних умов", - повідомив РБК-Україна Олег Ляшко.
Сергій Власенко також підтверджує, що з їх фракцією продовжують переговори. Тим часом, в БПП кажуть, що "після новини про коаліцію на двох, Тимошенко істотно зменшила апетити".
"Що стосується Ляшка, то ми і спікера йому готові віддати. Але в БПП ж розуміють, що в перший день він буде кричати "скотиняку на вілі", у другій розповість, що він не перший, але й не друга людина в державі, а на третій спитає, а де закон про імпічмент", - пожартував один з депутатів НФ на умовах анонімності.
"Я вважаю, що ми повинні продовжувати переговори і з Радикальною партією, і "Батьківщина"", - повідомив РБК-Україна лідер фракції НФ Максим Бурбак.
БПП розраховує вже завтра внести кандидатуру Гройсмана в зал і проголосувати. Спроби команди президента змістити прем'єра Яценюка тривають з 11 грудня 2015 року. Навіть соратники Петра Порошенка вже розуміють, що "криза затягнулася і з кожним днем ми втрачаємо обличчя і рейтинг".
У той же час, команді прем'єра якраз вигідно ще тягнути час, щоб збити рейтинг Порошенко.
"По-моєму, вони самі потрапили в яму, вириту для нас. Тепер нехай побудуть на нашому місці", - зазначив один з представників НФ. У кожному разі, звільнення Арсенія Яценюка з посади може відбутися тільки після написаного ним заяви.У той же час соратник прем'єра Андрій Іванчук запевняє, що прем'єр дійсно готовий на цей крок.
"Тут же питання не амбіцій яких-то, а то що він опинився в ситуації, коли у нього зв'язані руки й ноги, і він не може проводити рішення, які вважає необхідними. Триматися за посаду у такій ситуації він не бачить сенсу", - запевнив Іванчук РБК-Україна.
При цьому він не став прогнозувати за строками, коли в країні з'явиться новий прем'єр.
"Я нікуди не поспішаю", - пожартував депутат. Більш серйозно він зазначив, що після узгодження складу коаліції ще потрібно затвердити або підтвердити коаліційну угоду, узгодити розподіл міністерств і програму уряду.
"І тільки тоді Арсеній Яценюк прийме рішення про відставку", - сказав Іванчук.
У підсумку до поїздки в США Петро Порошенко не зміг провести ротацію прем'єра і створити нову більшість у парламенті. Якщо голосування за призначення Гройсмана у Кабмін не вдасться провести завтра, то політична криза ризикує затягнутися на невизначений час і вирішитися достроковими парламентськими виборами.