ua en ru

Богатирьова: Україна буде шукати альтернативу російському газу

Автор: RBC.UA
Україна проведе переговори з провідними країнами світу з питання диверсифікації джерел природного газу. Про це заявила секретар Ради національної безпеки і оборони України Раїса Богатирьова, передає кореспондент РБК-Україна.

Україна проведе переговори з провідними країнами світу з питання диверсифікації джерел природного газу. Про це заявила секретар Ради національної безпеки і оборони України Раїса Богатирьова, передає кореспондент РБК-Україна.

Рада національної безпеки та оборони України ухвалила рішення відпрацювати додаткові заходи, які б дозволили забезпечити енергетичну безпеку України. У першу чергу мова йде про диверсифікацію джерел природного газу. У даній сфері наша держава зосередить свою увагу на побудові практичної взаємодії з провідними країнами-постачальниками газу", - заявила Богатирьова.

За її словами, нинішня ціна на природний газ є непідйомною для економіки України і на сьогоднішній день несе реальну загрозу безпеці України.

Зазначимо, що 18 січня Кабінет міністрів затвердив проект угоди про закупівлю палива в Азербайджані, а Минэнергоугля веде переговори про постачання з Туреччини та Румунії. Як відзначають експерти, якщо переговори увінчаються успіхом, країна отримає можливість вже до кінця цього року імпортувати перші обсяги газу без участі "Газпрому".

Високопоставлене джерело в Минэнерговугілля розповіло виданню "Комерсант-Україна", що договір з Азербайджаном передбачає щорічну поставку як мінімум 15 млрд кубометрів газу через СПГ-термінал, що Україна планує побудувати протягом 3-4 років. У відомстві також ведуть переговори про постачання газу з Туреччини та Румунії.

"Зараз ціна палива в цих країнах на 100-120 дол. за тисячу кубометрів дешевше, ніж у нас. І головне є технічна можливість його постачань по існуючій системі трубопроводів", - сказало джерело. Воно пояснило, що Румунія не тільки отримує газ з Росії, але і добуває власне паливо. Туреччина купує газ і в Росії, і на Близькому Сході.

В той же час міністр енергетики і вугільної промисловості Юрій Бойко повідомив, що Україна готова збільшити імпорт російського газу лише за зниження ціни на нього. "Однак сьогодні ми плануємо закупити стільки газу, скільки задекларували і подали заявку", - сказав він.

Нагадаємо, 18 січня ц.р., Кабмін уповноважив міністра Бойко підписати угоди з Азербайджаном про постачання зрідженого газу. Про це журналістам повідомив заступник міністра Володимир Макуха після засідання Кабміну. "Затвердили повноваження Бойко підписати в Давосі угоду. Ця угода встановлює механізм подальшої роботи в цьому напрямку", - сказав він. Макуха не уточнив терміни і обсяги постачань газу. "Про будь-яких обсягах і терміни поки складно говорити. Потрібно вирішити багато питань", - сказав він.

Зазначимо, що відбулися у вівторок, 17 січня ц.р. переговори Бойка з головою "Газпрому" Олексієм Міллером закінчилися нічим. Сторони домовилися продовжити їх на наступному тижні.

Нагадаємо, голова Державного агентства з інвестицій та з управління національними проектами Владислав Каськів на прес-конференції 11 січня повідомив, що Україна і Азербайджан підпишуть угоду про створення СП з постачання скрапленого газу на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, який відбудеться 25-29 січня 2012 р. Він уточнив, що угода про поставки газу на LNG-термінал підпишуть міністерства енергетики. Документ про створення СП з розробки проекту LNG-терміналу підпишуть Держагентство з інвестицій та нацпроектів і Державна нафтова компанія Азербайджану (SOCAR).

Каськів також повідомив, що розробник техніко-економічного обгрунтування проекту, іспанська компанія Socoin Ingenieria y Construccion Industrial, яка виграла тендер у вересні 2011 р., завершить роботу через 3-4 тижні. Вартість будівництва терміналу в даний час знизилася з 1,5 до 1 млрд дол.

Нагадаємо, у вересні минулого року представниками країн був парафований текст угоди, яка передбачає постачання в Україну зрідженого газу з території Азербайджану в 2014 р. Для забезпечення постачання цього газу сторони домовилися, що до 1 листопада буде створена компанія між азербайджанською SOCAR і Держінвестицій, яка розробить ТЕО цього маршруту. За словами Каськіва, передбачувані обсяги постачань газу складуть 2 млрд кубометрів в 2014 р. і 5 млрд кубометрів з 2015 р.

Національний проект "LNG-термінал" передбачає будівництво морського терміналу з прийому зрідженого природного газу в Одеській області потужністю 10 млрд куб. м газу в рік.

Зазначимо, посол Азербайджану в Україні Ейнулла Мадатли в жовтні повідомляв, що підтверджені запаси газу в Азербайджані складають 2,6 трлн куб. м.

Вчора міністр Бойко заявив, що Україна збільшить видобуток газу в 2012 р. на 1 млрд куб. м. Як заявив міністр, Україна повинна збільшити видобуток власного газу і таким чином добитися низьких цін.

11 січня ц.р. Бойко заявив, що Київ зменшить закупівлю газу в РФ у два рази до 27 млрд кубометрів - рівня внутрішньої потреби.

Раніше Бойко заявляв, що в найближчі 5 років Україна планує зменшити закупівлю російського газу до 12 млрд куб. м на рік за рахунок збільшення видобутку власного газу, ефективних технологій енергозбереження і заміни дорогого імпортного газу вітчизняним вугіллям.

Нагадаємо, газове питання в російсько-українських відносинах увійшло в особливо гостру фазу на початку вересня 2011 р. у зв'язку з плануючимся зростанням цін на газ. Міністерство енергетики України заявило про намір знизити обсяг закуповуваного в Росії газу. У відповідь на це "Газпром" нагадав, що за умовами контракту Київ зобов'язаний сплатити мінімум 33 млрд куб. м газу незалежно від того, скільки поставить йому російська компанія.

У першому кварталі 2012 р. ціна на російський газ для України зросла до 416 дол. за 1 тис. куб. м. з 400 дол. в четвертому кварталі минулого року. У бюджет 2012 р. також закладена ціна 416 дол., проте переговори ще не завершені.

Зазначимо, за даними Минэнергоугля Україна в січні 2012 р. скоротила імпорт газу втричі в порівнянні з показником річної давності.

Нагадаємо, "Газпром" і НАК "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Контракт на постачання газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни.