ua en ru

Ближче до тіла: як Порошенко веде кадрову політику

Ближче до тіла: як Порошенко веде кадрову політику Через 2 роки президентства Петра Порошенка його команда продовжує ділити сфери впливу

Петро Порошенко 2 роки тому вступив на посаду президента. У своїй інавгураційній промові він обіцяв поставити у главу кута державної політики боротьбу з корупцією. Замість цього його кадрова політика то і справа призводить до корупційних скандалів. При чому влаштовують їх ті, кого він зібрав свою команду.

Як веде свою кадрову позицію президент, хто і як впливає на його рішення і з-за чого воює його оточення - в матеріалі РБК-Україна.

Прийшовши до влади, Порошенко вибудовував свою кадрову політику, виходячи з двох принципів: отримати максимум влади і, при цьому, неодмінно сподобається. Таким чином, на одному Ноєвому ковчезі влади виявилися Ігор Кононенко і Михайло Саакашвілі, опозиційні журналісти і люди на кшталт Олександра Грановського, Олександра Третьякова і Гліба Загорія.
З одного боку, в Адміністрації президента є виходець з Microsoft Дмитро Шимків, який пише проекти реформ, а з іншого - вихідці з "Укрпромінвеста" розставлені на найважливіші для президента потоки.
На старті виборчої кампанії Порошенко міг похвалитися підтримкою максимум 14 депутатів в залі, але варто було його рейтингу вирости, як на нього швидко переорієнтувалися частина депутатів "Батьківщини", УДАР та інших фракцій. Саме з цієї першої групи Порошенко тоді сформував собі виборчі штаби, приправивши їх вихідцями з власної бізнес-корпорації. А, щоб країна зовсім вже не виглядала корпорацією Roshen, глава АП Борис Ложкін найняв команду технократів, які повинні були провести реформи.
Так з бажання подобається і одноосібно правити Порошенко сам же створює для себе проблеми на рівному місці.
Майже рік президент використовував Михайла Саакашвілі для боротьби з Арсенієм Яценюком, але в останній тиждень глава Одеської області в запалі власного піару вже став атакувати і президента. За що і отримав перевірку свого благодійного фонду, і побажання "швиденько заробити грошей і повертатися прем'єром в Грузію".
Більше року президент і його найближче оточення намагалися звільнити Арсенія Яценюка і поставити на його місце Володимира Гройсмана. В результаті це обернулося тритижневої коаліціадою, коли "свій" же "вкусив за руку" президента і показав, що не хоче бути ручним.
Глава держави прийшов в парламент з красивою цитатою Лі Куан Ю: "Прийшовши до влади посади трьох друзів", а замість цього тільки отримав низку скандалів за участю вже колишніх генпрокурорів Віталія Яреми і Віктора Шокіна.
"У нас вже був президент, який керував країною як заводом, президент-директор автобази, а тепер у нас президент - глава корпорації. Але держава - це не особистий бізнес, а щось інше. Але вони це ніяк не зрозуміють. Я бачив це вже чотири рази, і цей йде по тій же стежці ", - говорить один з його політичних опонентів Порошенко.
Втім, треба сказати, що до формування своїх кланів, як у Кучми чи Януковича при президенті Порошенко поки не дійшла. Можливо, тому що до сих пір не було приватизації великих об'єктів.
З іншого боку, президент заводить своїх людей на ключові грошові потоки військової промисловості і держпідприємств. При цьому він намагається відтіснити від звичних госкормушек інших олігархів.
Яскраві приклади тому - зміна менеджменту Коломойського в "Укртранснафті", повернення контролю над "Нафтогазвидобування", скорочення впливу Фірташа на ринок облгазів і боротьба за ринок вугілля з Ринатом Ахметовим.
Якщо раніше олігархи знаходили центр альтернативного впливу у вигляді прем'єра Яценюка, то тепер вони змушені будуть напряму домовлятися з президентом. Якщо, звичайно, одного разу таким центром не вирішить стати Володимир Гройсман.

Лицарі круглих столів

Кого б Петро Порошенко куди не призначив, все одно він буде контролювати всіх, до останньої прибиральниці. Саме так характеризували кадрову політику Порошенко ті, кому з них доводилося працювати.

- Ну про прибиральницю, напевно, не дуже гарний приклад, але він дійсно бере відповідальність навіть за ті питання, які повинен був би делегувати іншим людям. Я б порівняв роботу Порошенко і його оточення за круглим столом короля Артура. Коли група виробляє рішення, але приймає їх він, - спробував через кілька місяців після інавгурації президента пояснити його манеру роботи політтехнолог, а нині голова фракції БПП Ігор Гринів.

За два роки при владі Порошенко вибудував своєрідну систему "круглих столів" - всіляких порад, за допомогою яких він і керує країною.

- Є люди, яких він збирає на ситуативні наради. Я ходжу на такі з медійних питань. Є такі наради за партійними питань та з кадрових, - зізнається колишня прес-секретар президента Ірина Фриз.

найвідоміший "круглий стіл" Порошенко - це так званий стратегічний рада. Сьогодні в нього входять 8 осіб: президент, генпрокурор Юрій Луценко, прем'єр Володимир Гройсман, секретар РНБО Олександр Турчинов, екс-прем'єр Арсеній Яценюк, глава АП Борис Ложкін, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков і спікер парламенту Андрій Парубій. Останній засідає в "вісімці" з кінця березня.

Саме стратегічний рада погодила складу другого уряду Яценюка, а потім і Кабміну Гройсмана. До появи в ньому Парубія його ще називали "великою сімкою". В ньому було 3 представника БПП і 3 від "Народного фронту", а президент грав роль рефері.

- Чому стратегічний рада? Так просто, щоб не називати зайвий раз купу прізвищ. А так клерки відразу знають, кого кликати, - говорить один із співробітників АП.

- Не знаю, які вони там стратегії вирішують. По-моєму, це просто "терки" верхівки. Андрій Парубій був в шоці, коли туди вперше потрапив, - дивувався нещодавно один з депутатів-"фронтовиків".

- Послухайте, а що в цьому поганого? Ви що думаєте в Штатах управління державою відбувається якось інакше? Ні, і там є такі круглі столи, - відповідає на такі звинувачення генпрокурор Юрій Луценко.

віднедавна президент став збирати по вівторках на обіди ще і силовиків - генпрокурора, главу МВС, СБУ та секретаря РНБО. Назви для цієї ради поки не придумали.

Є ще наради, в яких беруть участь Ігор Кононенко, Сергій Березенко, Борис Ложкін і перший заступник глави АП Віталій Ковальчук. Там, як правило, обговорюють кадрові призначення. І саме ці люди зараз збирають голоси в парламенті під потрібні президенту законопроекти.

Всі перераховані поради засідають неофіційно, на відміну від РНБО та Національної ради реформ, які проходять під протокол.

Тим не менш, система рад не рятує Порошенко від конфліктів в його оточенні на ґрунті підкилимної боротьби за вплив.

Інфографіка

"Технократи" і "Политики"

Два роки тому, коли Порошенко став президентом, навіть його найближче оточення визнавало, що у глави держави дуже коротка лава запасних. У результаті практично всі люди з найближчого кола Порошенко займалися підбором кадрів, кожен на свій лад.

Так, на посади голів ОДА підбирали людей Віталій Ковальчук, Сергій Березенко, Борис Ложкін, Олег Гладковський, Давид Жванія та Ігор Гринів. Кожен з них займався по кілька областей на дострокових парламентських виборах і в якості куратора пропонував президенту кандидатів на їх керівництво.

Схожа ситуація була і з призначенням керівників центральних органів і держкомпаній. Наприклад, Нацкомісія держрегулювання енергетики і комунальних послуг спочатку була сформована з людей, яких рекомендували Борис Ложкін, Костянтин Григоришин, Ігор Кононенко і Микола Мартиненко. Правда, останній робив це за квотою "Народного фронту".

Головним хед-хантером першого року президентсва Порошенко був все ж Ложкін. Глава АП заповнив левову частку президентської квоти в уряді і керівництві держпідприємств. Він робив ставку на вихідців з бізнесу, часто експатів, яких йому допомагали відбирати його заступник Дмитро Шимків, а також ціла група радників. Серед останніх - генеральний директор інвестиційної компанії Concorde Capital Ігор Мазепа і ресторатор Михайло Бейлін.

Стараннями Ложкіна в другому уряді Яценюка з'явилися Наталія Яресько, Андрій Пивоварський, Айварас Абрамавичус, Олександр Квіташвілі.

Самі себе кадри Ложкіна охрестили "технократами". Вони швидко знайшли спільну мову з премьром Яценюком. Також як і він технократи орієнтувалися на західних партнерів в особі МВФ і США, і не користувалися підтримкою в парламенті. Адже команда Ложкіна не змогла налагодити комунікацію з парламентською фракцією БПП, де задавав тон Ігор Кононенко.

Друг президента, сам бізнесмен, Кононенко відстоював ідею, що уряд потрібно формувати за рахунок кадрового резерву президентської партії. У чому її також сформували за рахунок бізнесменів. Але, якщо технократи підкреслено дистанциировались від політики, то їх в недавньому минулому колеги, навпаки вступили в партію президента, вклалися в її виборчу кампанію і розраховували впливати на виконавчу владу.

наприклад, Олександр Третьяков, Тарас Кутовий, Андрій Вадатурський та інші. Свою роль відігравало й те, що багато технократи - іноземці. В БПП все голосніше обурювалися тим, що країною керують "варяги".

Ідею заходу у виконавчу владу політиків поділяли і два інших впливових вихідця з БПП - спікер парламенту Володимир Гройсман і перший заступник глави АП Віталій Ковальчук. Кожен з них має свою групу лояльних депутатів у фракції БПП. Ще до парламентських виборів-2014 президент розглядав Гройсмана як майбутнього прем'єра, Ковальчук ж розраховував отримати в Кабміні посаду першого віце-прем'єра. Але тоді у обох не склалося.

Апогей протистояння між "технократами" і "політиками" припав на прем'єріаду. Поки президент правдами і неправдами домагався відставки Яценюка, Абрамавичус звинуватив Кононенко, намагаючись підім'яти під себе Міністерство економічного розвитку і торгівлі. Так міністр розцінив перспективу призначення своїм заступником Андрія Пасешника, який відрекомендувався "від Кононенко".

Після того, як Яценюк на одній із зустрічей з президентом погодився піти у відставку, "технократи" підготували свій варіант нового складу уряду, де прем'єром повинна була бути Яресько, а її заступниками – Ложкін, Шимків і Ека Згуладзе. Але навіть незважаючи на заступництво посла США Джеффрі Пайетта, вони програли "політикам" сутичку за Кабмін, який, у підсумку, очолив Гройсман.

Втім, не виключено, що в разі провалу Кабміну Гройсмана, саме Ложкіну запропонують стати новим прем'єром. До того ж за ці півтора року глава АП зумів вибудувати добрі відносини з прем'єром Арсенієм Яценюком. Якщо в листопаді 2014 року у них напружені стосунки, то після завершення торгів по Кабміну Гройсмана глава АП йшов в компанії з соратниками екс-прем'єра, а не президента.

Поки ж Ложкін продовжує переконувати близьке оточення президента, що буде працювати в АП тільки до осені.

Ближче до тіла: як Порошенко веде кадрову політику

Фото: глава Адміністрації президента Борис Ложкін

Права рука президента

Поки всі стежили за реформами "технократів", в їх тіні спокійно розвивався бізнес-крило оточення Порошенко. Валерія Гонтарєва стала главою Нацбанку, Олег Гладковський очолив міжвідомчу комісію з військово-технічного співробітництва, Михайло Гвоздьов - АНТК імені Антонова, Дмитро Вовк - НКРЭКУ.

А неофіційним представником президента в парламенті став Ігор Кононенко.

- Є один чоловік, який говорить з президентом на "ти ". Це - Ігор Кононенко, - каже міністр інформполітики Юрій Стець.

Порошенка з Кононенко познайомилися ще в армії, і потім вирішили створювати спільний бізнес. Довгі роки він був головою правління "Укрпромінвесту", поки його не реструктуризували у 2012 році.

- Перші півроку президентства Порошенко Кононенко себе ніяк не проявляв - він просто не розумів, як з цим працювати, - говорить співрозмовник в оточенні президента.

Не дивлячись на те, що Кононенко був з 2006 депутатом Київради, вони ніколи не був політиком. Багато в чому це позначилося на кількості скандалів, в які потрапив найближчий соратник президента.

Вже через півроку своєї політичної діяльності Кононенко став фігурантом першого великого скандалу - Ігор Коломойський звинуватив його в тому, що саме друг президента і покійний бізнесмен Ігор Єремєєв стоять за зміною керівництва компанії "Укртранснафта".

Восени 2015 року екс-глава СБУ Валентин Наливайченко звинуватив Кононенко у виведенні коштів в офшори, але до розуму справа не довів.

Але найсильнішим ударом стало звинувачення з боку міністра економіки Айвараса Абромавичуса, коли він публічно заявив про спробу завести людей Кононенко в його міністерство.

"протягом року Ігор Кононенко лобіював своїх людей на посаду генерального директора "Укрхімтрансаміак". Кононенко мав безпосередній інтерес в цій компанії, і замість того, щоб допомогти мені скинути "регіонала" Бондика, завів своїх людей, які в результаті спільно управляють цим підприємством. Депутат від БПП, безпосередньо підконтрольний Кононенко, тиснув на призначення в "Укрвнешинформ", підприємства порошкової металургії, Національне агентство з акредитації України та кілька інших підприємств. Кульмінацією цього кадрового свавілля і бажання повного підпорядкування потоків стало бажання мати свого заступника в Мінекономіки, що відповідає за Нафтогаз і інші державні підприємства", - заявив тоді Абромавічус на брифінгу.

В оточенні Кононенко впевнені, що Абромавичуса "накрутили американці в помсту за його заяву за послу Джеффрі Пайетту, що той веде самостійну політику і президент просив відкликати".

Після скандалу з Абромавичусом і допитів у НАБУ Кононенко зачинився від преси і перестав виходити в кулуари парламенту. Тепер він заходить і покидає зал виключно через ложу уряду.

Але, як і раніше, Кононенко також збирає голоси під важливі для президента законопроекти.

Крім того, він разом з Сергієм Березенко займається партією "Солідарність" і керував штабом на місцевих виборах. Саме Кононенко вів переговори про злиття президентської партії і Удару мера Києва Віталія Кличка.

Кононенко, якого весь 2015 рік сватали в уряд на ту ж посаду першого віце-прем'єра, все ж отримав вплив на новий уряд.

Відразу два джерела в оточенні президента розповіли РБК-Україна, що саме з його подачі посаду в Кабміні отримав Кубів, а також міністр енергетики та вугільної промисловості Ігор Насалик.

Крім того, з подачі Кононенко заступником Насалика повинен був стати Ігор Уманський. Але спроб завести людей Кононенко заперечив прем'єр-міністр.

Ближче до тіла: як Порошенко веде кадрову політику

Фото: перший заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко

Розділяй і володарюй

Формування нового уряду породило нові конфлікти на цей раз між колишніми союзниками з табору "політиків". Гройсман домігся, щоб його Кабмін не було Ковальчука. Але президент, хоч і виконав цю вимогу прем'єра, все ж таки умовив першого заступника глави АП стати своїм представником у парламенті.

Люди в оточенні Ковальчука стверджують, що в новому статусі до нього прислухаються перший віце-прем'єр Степан Кубів, віце-прем'єри Геннадій Зубко та Павло Розенко, а також міністр культури Євген Нищук. У Ковальчука нормальні стосунки з міністром екології Остапом Семераком, який зайшов в Кабмін за квотою "Народного фронту".

- На одному з останніх засідань Кабміну Ковальчук почав прямо нарізати завдання міністрам. В підсумку, коли всі розійшлися, Гройсман пригрозив жбурнути у Віталія Анатолійовича склянку, – говорить один з членів уряду.

Ще одним джерелом конфлікту прем'єра та Ковальчука у майбутньому може стати робота з головами ОДА. Адже представники місцевої влади підпорядковуються як Кабміну, так і президенту. А в Адміністрації їх курує Ковальчук.

до Речі, на це поле також намагається зайти і депутат Сергій Березенко. З недавніх пір він став викликати до себе в кабінет на Банкову глав деяких областей, пояснюючи це нібито партійною роботою. Чим викликав невдоволення першого заступника голови АП.

Правда, і Ковальчук тепер відбирає хліб у Березенко.

останнім часом перший заступник голови АП включився у процес забезпечення важливих для президента голосувань у парламенті. Збирати голоси він почав ще під час прем'єріади. Також Ковальчук збирав голоси і під призначення генпрокурором Юрія Луценка, і за прийняття судової реформи. І він же забезпечив друк "Голосу України".

Ковальчук - єдина людина в оточенні президента, хто може замінити Кононенко в якості глави виборчого штабу Порошенка і БПП.

Саме він керував переможної кампанією глави держави і вів БПП на дострокові вибори Ради. В активі ж Кононенко тільки місцева кампанія - 2015. Перед її початком Ковальчук вимушено поступився бізнес-партнеру президента крісло глави виборчого штабу. Адже тоді партію президента очолив мер Києва Віталій Кличко, у якого давній конфлікт з Ковальчуком.

Те, що створювати партії він не розучився, Ковальчук продемонстрував Порошенко під час тієї ж місцевої кампанії-2015. Тоді він завів у місцеві ради свій проект - партію "Наш край".

Але нинішні довибори по 7 округах буде вести Сергій Березенко. Вже на старті куратор отримав перший скандал. У штабі "Солідарності" знайшли агітацію київського забудовника Максима Микитася, відомого скандальним будівництвом на березі Дніпра на" Лівобережці". Це при тому, що офіційно БПП підтримало місцевого активіста Сергія Гарусу.

Місцева преса вже назвала Гарусу технічним кандидатом Микитася.

- А що нам Фірсова треба було підтримати?, - жартують в керівництві БПП.

Не виключено, що Сергій Березенко виявляє таку активність, сподіваючись отримати посаду глави АП.

Як уже згадувалося, Ложкін восени нинішнього року збирається покинути Банкову. Люди з його оточення запевняють, що Ложкін давно проситься у президента піти у відставку. Але Порошенко його не відпускає.

- Ідеальним був би відхід через Кабмін. Тому що відразу піти в нікуди - це незакритий гештальт. Але з Кабміном у нас не склалося, - говорить співрозмовник РБК-Україна в оточенні Ложкіна.

Співрозмовники видання в АП розповідають, що не так давно на одній із нарад у президента Ковальчук і Березенко почали з'ясовувати стосунки на ґрунті того, що нардеп від БПП нібито готував серію замовних матеріалів у ЗМІ проти заступник глави АП. Президенту це дуже не сподобалося.

Втім, на цю посаду також розглядають Макара Пасенюка і віце-прем'єра Геннадія Зубка, у якого конфлікт з-за децентралізації з Гройсманом. Пасенюк вже давно знайомий з президентом і зараз веде всі його фінансові питання, кажуть в оточенні Порошенка.

Ближче до тіла: як Порошенко веде кадрову політику

Фото: заступник глави Адміністрації президента Віталій Ковальчук

"Силовики" та їх куратор

Окрема група в оточенні президента - керівники трьох силових відомств - міністр оборони Степан Полторак, глава СБУ Василь Грицак і генпрокурор Юрій Луценко. Також сюди входить секретар РНБО Олександр Турчинов, який при призначенні на посаду отримав розширені повноваження і займається обороноздатністю країни.

Всі вони, за винятком Полторака, так чи інакше залучені в політику. Турчинов досі залишається одним із лідерів "Народного фронту".

Після парламентських виборів Турчинов дуже хотів зберегти посаду спікера, і тільки зусиллями віце-президента США Джо Байдена вдалося умовити його відмовитися від цих амбіцій.

У підсумку Турчинов отримав посаду секретаря РНБО з розширеними повноваженнями, які, зокрема, стосувалися ринку зброї. Зараз ця сфера поділена між ним і президентом - той призначив свого бізнес-партнера Олега Гладковського керівником держконцерну "Укроборонпром".

Влітку 2015 року Порошенко пропонував Турчинову очолити виборчий штаб БПП на місцевих виборах, але той відмовився. У той же час секретар РНБО обстоював думку, що Яценюку краще для його кар'єри залишити пост прем'єра, ніж продовжувати протистояння з Порошенком.

На стратегічних радах секретар РНБО, в основному працює миротворцем, маючи досить рівні стосунки з усіма учасниками.

Якщо Турчинов займається питаннями оборони, то друг президента Ігор Кононенко активно співпрацює з президентськими силовиками, які відповідають за розслідування кримінальних та економічних злочинів.

Опоненти Кононенко давно звинувачують його в тому, що з допомогою правоохоронців він розправляється з політичними супротивниками. Так, екс-голова партії КРІП Геннадій Корбан восени минулого року прямо заявив, що за його арешт організував Кононенко через свого "наглядача від СБУ" Павла Демчину. У той час той був першим заступником начальника головного управління по боротьбі з корупцією і злочинністю в СБУ. Зараз Демчина – перший заступник голови СБУ Василя Грицака.

У свою чергу, голова Одеської ОДА Михайло Саакашвілі нещодавно заявив, що обшуки співробітниками ГПУ в приміщенні адміністрації організували Кононенко і його соратник по БПП Олександр Грановський. Обшуки проводили співробітники департаменту ГПУ у справах держслужби і власності під керівництвом Володимира Гуцуляка. У ГПУ цей департамент навіть охрестили "департаментом Кононенко-Грановського".

Ігор Кононенко раніше звинувачення в кураторстві силовиків відкидав.

У свою чергу, співрозмовники РБК-Україна у фракції БПП в неофіційних розмовах підтверджують, що їхні колеги з числа бізнесменів консультують "силовиків".

- Наші слідчі без допомоги бізнесменів ніколи не зможуть розібратися в економічних злочинах. Вони тільки і вміють, що заводити справи, а потім продавати їх, - говорить співрозмовник у фракції БПП.

За його словами для того, щоб "просвітити" слідчих і прокурорів бізнесмени з БПП створили щось на подобі back office і консультують правоохоронців.

За дивним збігом обставин "силовики" регулярно цікавляться діяльністю депутатів, чиновників і активістів.

Щоб якось вирівняти негативний шлейф від роботи силовиків, президент призначив генпрокурором Юрія Луценка. Він виявився єдиним, кому Порошенко зміг довірити цю посаду.

Останні 2 року новий глава ГПУ незмінно входить у найближче оточення президента.

Зараз для нього завдання-мінімум і самому не згоріти на посади та імідж президента як то врятувати.

Ближче до тіла: як Порошенко веде кадрову політику

Фото: генеральний прокурор України Юрій Луценко

"Медійники"

Осібно в оточенні президента стоять "медійники" - Юрій Стець, Ігор Гринів і Ірина Фриз. Їх виділяють як групу впливу саме втрьох. Всі вони дуже давно знайомі з Порошенком.

Стець довгі роки керував президентським "5 каналом", а Фриз займалася медійною підтримкою його образу, більше 10 років працюючи прес-секретарем Порошенко. З Гринівим ж Порошенко працював ще в штабі кандидата в президенти Віктора Ющенка.

Зараз вплив цієї групи на президента суттєво знизилася, але все ж вони стояли біля витоків ідеї президентства.

У далекому 2011 році Петро Порошенко з родиною та командою відпочивали на своїй віллі в Іспанії. Там же були і його найближчі соратники, у тому числі Ірина Фриз та Юрій Стець.

Ось там-то Стець вперше і озвучив пропозицію Петра Порошенка піти в президенти і показав концепцію повернення у велику політику. На той момент здавалося, що політична кар'єра "шоколадного короля" закінчена, а бізнес піддається нападкам команди Януковича.

Стець та Фриз багато зробили в медійному плані для перемоги Порошенко. Гринів - як політтехнолог. Всі троє після перемоги отримали свої кабінети в Адміністрації президента.

Але з часом вони стали віддаляться від президента. Фриз повернулася в політику з декрету вже депутатом Верховної Ради. Вона ходить на всі "ситуативки" в АП, які стосуються медійних питань. І, мабуть, в силу характеру її відносини з президентом найбільш безконфліктні .

Юрій Стець влітку 2014 року зробив спробу поборотися за посаду секретаря РНБО, але не отримав її. Замість цього, через півроку, він домігся призначення на спеціально створену для нього посаду міністра інформполітики.

Ще при призначенні другого Кабміну Яценюка Стець був присутній на закритих нарадах в АП, які з часом мутували в так званий стратегічний рада. Але після того, як пару раз він там висловився проти рішень президента, його перестали кликати.

Що гойдається Гриніва, то після невдалих для президента парламентських виборів (він хотів отримати свою більшість і свого прем'єра, а вийшло, що виграв вибори "Народний фронт") саме на нього списали поразку деякі представники штабу. Що, мовляв, і слоган був невдалим, і позиціонування погане.

Гринів, схоже, затаїв образу і кампанією на місцевих виборах не займався. Замість нього покликали Вікторію Сюмар з "Народного фронту".

- Цю щуку запустили, щоб розбудити карася, але він так і не прокинувся, - говорив тоді один з представників Банкової.

- Гринів, він такий: його не послухали, два не послухали, і він відстороняється. Мовляв, ідіть і знайдіть політтехнолога, який зробив двох президентів, і одного з них в один тур, - розповідає один з членів команди президента.

Місяць тому президенту нічого не залишилося, як знов вдатися до допомоги Гриніва - через кадрового голоду політолога призначили головою фракції БПП.

Представники різних команд в оточенні президента визнають, що, незважаючи на призначення Гриніва головою фракції БПП, поки ця група не повернула колишнього впливу.

Того ж Гриніва і зараз не кличуть на стратегічну раду, куди він ходив в якості глави БПП Юрій Луценко.

Але те, що ця група все одно в обоймі президента говорить, що Порошенко все ж спирається на давно перевірених людей, а не на тих, хто прийшов зі сторони, нехай і ефективних, але чужинців.