ua en ru

Битва за округи: хто бортиметься за 7 крісел в Раді

Битва за округи: хто бортиметься за 7 крісел в Раді Партия президента в двох округах підтримає самовисуванців
6 червня сплив термін, коли партії могли висунути своїх кандидатів на проміжні вибори до парламенту по семи мажоритарних округах. Йдеться про округ №27 (Дніпропетровська область), №85 (Івано-Франківська область), №151 (Полтавська область), №206 (Чернігівська область), №23 (Волинська область), №114 (Луганська область) та №183 (Херсонська область). Відповідні вибори ЦВК призначила на 17 липня, коли країну охопить "вірус відпусток". Проте, самовисуванці можуть пропонувати свої кандидатури ще до 16 червня. За результатами проведених з’їздів, усі політичні партії, що мають свої фракції в парламенті, за винятком "Народного фронту", долучилися до виборчих перегонів та висунули своїх кандидатів. Хто боротиметься за депутатський мандат та має реальні шанси на перемогу, з’ясовувало РБК-Україна.

6 червня сплив термін, коли партії могли висунути своїх кандидатів на проміжні вибори до парламенту по семи мажоритарних округах. Йдеться про округ №27 (Дніпропетровська область), №85 (Івано-Франківська область), №151 (Полтавська область), №206 (Чернігівська область), №23 (Волинська область), №114 (Луганська область) та №183 (Херсонська область).

Відповідні вибори ЦВК призначила на 17 липня, коли країну охопить вірус «відпусток». Проте, самовисуванці можуть пропонувати свої кандидатури ще до 16 червня. За результатами проведених з’їздів, усі політичні партії, що мають свої фракції в парламенті, за винятком "Народного фронту", долучилися до виборчих перегонів та висунули своїх кандидатів. Хто боротиметься за депутатський мандат та має реальні шанси на перемогу, з’ясовувало РБК-Україна.

На дистанцію вийшли не всі

23-ий округ став вакантним у результаті смерті депутата Ігоря Єремєєва (депутатська група "Воля народу" - ред..), який трагічно загинув в липні минулого року. 27-й і 206-й округи звільнилися після місцевих виборів, тоді нардепів Бориса Філатова (позафракційний) та Владислава Атрошенка (БПП) обрали мерами відповідно Дніпропетровська і Чернігова. У свою чергу 151-й і 85-й округи звільнилися в квітні нинішнього року, після формування уряду Володимира Гройсмана.

Тоді депутати від БПП Тарас Кутовий та Ігор Насалик пішли працювати в уряд. Перший став міністром аграрної промисловості, другий очолив міністрество з питань палива та вугільної промисловості. 114-ий та 183-ий округи стали вакантними як наслідок призначення нардепів Юрія Гарбуза і Андрія Гордєєва головами Луганської обласної віськово-цивільної та Херсонської обласної державних адміністрацій відповідно.

Цілком ймовірно, що ці вибори проводитиме уже оновлений склад ЦВК, враховуючи те, що президент Петро Порошенко вніс до парламенту подання на призначення поки 11 нових із 12 членів Комісії, термін повноважень яких завершився ще в червні 2014 року. Хоча скептики переконані, що ніякого оновлення до завершення літньої виборчої кампанії не буде, адже цей склад ЦВК – зручний та керований для президента. Нагадаємо, ЦВК під керівництвом Михайла Охендовського провела президентські та парламентські вибори 2014 року та місцеві вибори та перевибори 2015 року. Тим більше, що на носі ще одні вибори, і їх мають проводити люди, які розуміються на тому, як працює система.

Поборотися за бажане крісло в Раді готові всі політичні сили, які мають свої фракції в парламенті, окрім партії екс-прем’єра Арсенія Яценюка "Народний фронт". Остання довго тримала інтригу та врешті-решт прийняла рішення, що низький рейтинг партії може зашкодити кандидатам. А всім бажаючим "фронтовикам" рекомендували піти самовисуванцями. "Народний фронт" нікого не висуватиме. Вони дезорієнтовані», - пояснив РБК-Україна ситуацію один із впливових депутатів у фракції.

У БПП розповіли, що, як мінімум, сподіваються перемогти на трьох з семи округів та натякнули, що впевнено себе почувають на окрузі міністра енергетики Ігоря Насалика (85-ий округ на Івано-Франківщині), міністра АПК Тараса Кутового (151-ий на Полтавщині) та на окрузі в Херсоні, де балотуватиметься колишній губернатор Андрій Путілов. А враховуючи ситуацію, що президентська партія збирається ще й профінансувати компанії самовисуванців по Чернігову – президента корпорації "Укрбуд", екс-депутата Київради Максима Микитася, та Дніпру – , колишнього волонтера, співробітника Міноборони Тетяну Ричкову, притому, що мають там, де юре, і своїх кандидатів, то БПП впевнено за допомогою необмеженого фінансового ресурсу може отримати ще два лояльних до себе народних депутатів, в сумі – це вже 5 депутатів, що допоможе розширити і так дуже хитку коаліцію.

Неофіційно у "Батьківщині" кажуть, що партія хоче перевірити результат та сподівається потрапити у трійку лідерів виборчої кампанії. "Ми сподіваємось на 2-3 місце", - говорить один із депутатів фракції в парламенті. Та враховуючи те, що "Батьківщина" буде застосовувати важку артилерію – нещодавно визволену з Росії льотчицю та нардепа Надю Савченко, ситуація може кардинально змінитися.

У "Самопомочі" очікують, що ці проміжні вибори продемонструють усі схеми, які будуть використовуватися на наступних виборах. Прізвища кандидатів не є впізнаваними. У партії пояснюють, що керувалися рекомендаціями місцевих осередків партії. До того ж, умовою висунення було те, що кандидати мають понести весь тягар фінансових витрат.

"Партія немає грошей. Кандидати мають самі профінансувати свою кампанію» - говорить один із керівників фракції "Самопоміч". Поборотися за два ключові округи – "округ Філатова" та "округ Єрємєєва" готові і представники УКРОПу. Там за пропуск в Раду "воюватимуть" адвокат екс-лідера УКРОПу Геннадія Корбана Оксана Томчук та ставлениця соратника Коломойського, голови Волинської облради Ігоря Палиці Ірина Констанкевич, відповідно.

Битва почалась

Чи не найцікавіші виборчі баталії вже цього літа можна буде спостерігати на 27 окрузі в Дніпрі. Фаворитами боротьби вважаються дві представниці жіночої половини людства – представниця УКРОПу, адвокат Геннадія Корбана, якій ніби то висуватися запропонував сам олігарх Ігор Коломойський, Оксана Томчук та самовисуванка, волонтер та службовець Міноборони Тетяна Ричкова. Кажуть, саме на Ричкову зробила ставку Банкова, попри те, що офіційно висунула своїм кандидатом доволі відому людину в Дніпрі головного лікаря Дніпропетровської обласної клінічної лікарні ім. Мечнікова Сергія Риженка.

Але це не єдиний кандидат від БПП в окрузі. ЦВК уже зареєструвала як самовисуванця члена партії БПП такого собі голову Києво-Святошинської районної ради Київської області Олександра Тигова. Місцеві пояснюють, що у БПП на окрузі доволі низький рейтинг,а враховуючи те, що УКРОП вже розпочав чорну компанію проти нього і самої Ричкової, як представниці президентської раті, у Порошенка вирішили зробити хід конем та відділити Ричкову від БПП. Таким чином, у президента розрахували, що кандидати від БПП зможуть забрати на себе весь негатив. "Їх висунули, щоб вони збирали на себе весь негатив, а Ричкова йшла собі окремим шляхом", - розповіло місцеве джерело, яке побажало залишитись анонімним.

Та найцікавіший момент, що у боротьбу не включатиметься "Опозиційний блок". Останній так і не висунув свого кандидата по округу, де восени за крісло міського голови тоді ще Дніпропетровська боровся його кандидат нардеп Олександр Вілкул.

У розмові з РБК-Україна минулого тижня лідер фракції Юрій Бойко запевняв, що партія думає над кандидатурою та назвав команду мера Бориса Флатова серйозним конкурентом на цих виборах. "Ми зараз розглядаємо з керівництва місцевої організації, хто міг би бути", - прокоментував ситуацію Бойко.

"Між БПП, "Опозиційним блоком і "Укропом" буде великий театр, результатом якого буде перемога пані Ричкової. Якщо такого театру не буде, то нас чекає багато драматичних подій», - розповів РБК-Україна один із експертів, близький до ОБ.

В оточені Корбана розповідають, що Ричкова є людиною з команди ще одного волонтера, бізнесмена Юрія Бірюкова, відомого як ініціатора групи "Крила Фенікса", який займався забезпеченням військових на сході. Кажуть, що піар-кампанією Ричкової займається сама заступниця голови фракції "Народний фронт" Вікторія Сюмар, активно допомогає вести кампанію нардеп від БПП Сергій Березенко, який власне і відповідає в команді Президента за вибори.

За словами місцевих, поки що Ричкова – єдиний кандидат, яка уже проявила активність. Борди та передвиборчі газети ставлениці Банкової з’явилися ще за три тижні до її офіційного висунення. В оточенні кандидатки від УКРОПу Оксани Томчук по секрету розповідають, що бюджет Ричкової удвічі більший за бюджет їхньої кандидатки та становить близько 2 мільйонів гривень.

В трійку лідерів виборчих перегонів може увійти і місцевий політик – депутат Дніпропетровської міської ради від партії "Громадська сила" Загід Краснов, якому певний час приписували зв’язки з криміналітетом. На мерських перегонах восени 2015 року Краснов посів третє місце. У 2010 році його партію "Громадську силу" зняли з участі у місцевих виборах, а в 2012 році його посадили до в’язниці, щоб він не балотувався до парламенту. Кажуть, що в Краснова є серйозний особистий конфлікт із Філатовим.

В битву включилася Савченко

Цими вихідними льотчиця та нардеп Надія Савченко розпочала виборче турне в підтримку кандидатів від "Батьківщини". Першому поталанило відчути підтримку Савченко кандидату від "Батьківщини" по окрузі міністра АПК Тараса Кутового (151-ий округ на Полтавщині) фігуранту педофільного скандалу Руслану Богдану. "Він прославився на днях тим, що на вихідних його ще не зареєстрували, а він вже робив зустрічі. Надя Савченко за нього агітувала", - розповідає представник Комітету виборців України в Полтавській області Євгеній Янкевич.

Ще на початку травня «РБК-Україна» писало, що Богдан розпочав активну підготовку до виборів, «засіваючи» округ. Місцеві кажуть, що кандидат від "Батьківщини" уже на даний момент влив доволі багато грошей у свою кампанію, розгорнув агітаційні групи. Конкуренцію Богдану від президентської партії складе заступник голови Полтавської ОДА Роман Товстий, хоча раніше РБК-Україна писало, що Кутовий лобіюватиме на округ свого помічника Володимира Рязанова, який зараз очолює Лохвицкую РДА на Полтавщині, причому Лохвицький район входить в межі округу. Не виключено, що Рязанов включиться у боротьбу в якості самовисуванця.

Товстий є вихідцем з УДАРу – у 2011-2013 роках був заступником голови Полтавської обласної організації партії. Під час революції гідності активно підтримував місцевий Майдан. Очевидно, що контроль за округом і далі зберігатиметься за УДАРом.

Місцеві не виключають, що до боротьби можуть підключитися і агро-бізнесмени. Зокрема, можливим претендентом є директор агропідприємства "Амарант" Роман Харченко, який на парламентських виборах у 2014 році посів друге місце з відривом майже у 50 відсотків Кутовому.

За даними КВУ, у трійку лідерів можуть потрапити і кандидат від «Сили людей» Олександр Панченко або кандидат від "Свободи" Іван Близнюк. Перший у 22012 році був довіреною особою Кутового на парламентських виборах, пізніше – помічником-консультантом того ж Кутового, але на сьогодні, кажуть, він уже незалежна політична фігура.

Другий – теж доволі відома особа. Близнюк нині є депутатом облради,за президенства Ющенка був першим заступником голови Полтавської ОДА та очолював обласну організацію "Нашої України". Цікавий факт, що по округу балотуватиметься і однофамілець лідера Радикальної партії Олега Ляшка Руслан Ляшко, якого висунула та ж таки Радикальна партія.

Чернігів

У Чернігові БПП обрала аналогічну тактику, як і в Дніпрі. Де юре, Банкова підтримує такого собі громадського активіста Сергія Гаруса, а, де факто, фінансуватиме кампанію само висуванця, президента Української державної будівельної корпорації "Укрбуд", екс-депутата Київради Максима Микитася. Його вважають креатурою впливового депутата від президентської партії Сергія Березенко, який пройшов у парламент минулого літа після довиборів по сусідньому 205-му округу.

"Фактично "Солідарність" працює на Микитася. В той же час виставили такого дуже технічного кандидата, який буде просто номінально від "Солідарності" працювати», - прокоментував ситуацію на окрузі представник Комітету виборців України в Чернігівській області Володимир Андрійченко. Про те, що Микитася підтримує і мер Чернігова Владислав Атрошенко і губернатор області Валерій Куліч РБК-Україна підтвердив конкурент ставленика Банкової кандидат від Радикальної партії Дмитро Блауш. "Атрошенко та губернатор Куліч працюють на Микитася", - стверджує Блауш.

Самому Блаушу 23 роки, він щойно закінчив університет та ще ніде офіційно не працював, очолює міський осередок партії та є депутатом Чернігівської обласної ради. У "радикалів" вже сьогодні впевнені, що Микитась буде працювати за тими ж схемами, якими працювала команда Березенка на виборах по сусідньому 205 окрузі. Тоді була розроблена спеціальна схема махінацій із залученням "тисячників" та використанням "соціальних договорів".

Наразі Микитась є лідером за кількістю зовнішньої реклами в окрузі, хоча починає проявляти свою активність і колишній нардеп від БПП Єгор Фірсов, якого наприкінці березня БПП позбавила депутатського мандату через те, що той у лютому вийшов з фракції.

У трійку лідерів можуть потрапити і кандидат від "Батьківщини" юрист, голова місцевого осередку партії Юрій Власенко або ж кандидат від Демальянсу, учасник АТО, Ігор Андрійченко. Останній вже брав участь у витборах в 2015 році по сусідньому 205-окрузі. Тоді він посів четверте місце з результатом майже 8 відсотків.

В бій вступає Кива

183-ий округ на Херсонщині теж обіцяє бути цікавим. Тут уже зареєстрований колишній керівник департаменту протидії наркозлочинності МВС України Ілля Кива, якого звільнили з Нацполіції ніби то за висловлювання в інтерв’ю виданню «Країна». У КВУ розповіли РБК-Україна, що Кива має доволі не погані шанси увійти в трійку лідерів виборчих перегонів, адже він є дуже відомою людиною в медійному просторі у Херсоні. Боротимуться за перемогу і два колишніх губернатори: людина Банкової – Андрій Путілов та кандидат від "Батьківщини" Юрій Одарченко.

Перший нині є головою Херсонської обласної ради, з вересня 2014 року по грудень 2015 року був губернатором Херсонщини, а в 2012 році пройшов до парламенту по цьому ж окрузі яка представник партії УДАР. Цікавий факт, що нещодавно призначений губернатор Херсонщини Андрій Гордєєв був помічником Путілова, коли той працював в Раді, а в 2014 році сам пройшов до Ради від цього ж округу.

У КВУ розповідають, що Путілов активно фінансує з держбюджету один із районів Херсонщини – Білозерський, який, до речі, входить в межі 183-го округу.

Юрій Одарченко був попередником Путілова та отримав посаду на хвилі зміни керівництва держави, коли колишній президент Янукович втік з країни. Тоді Путілова на посаду призначав ще Олександр Турчинов, якйи був на той момент спікером парламенту та виконував обов’язки президента. З приходом Порошенка до влади, посаду губернатора отримав Путілов. До губернаторства Одарченко обирався до Ради протягом 5,6 та7 скликань.

У КВУ прогнозують, що явка на виборах в окрузі буде досить низькою – на рівні 16-20 відсотків через сезон відпусток, тому усім кандидатам потрібно буде докласти максимум зусиль, щоб здобути перемогу.

Родичі і партнери Єрємєєва самоусунулись

Від виборів на 23-му окрузі суспільство очікувало щонайменше красивої боротьби двох потіжних фінансових груп – "Привату" та "Континіума". Та близькі соратники покійного Єрємєєва запевнили, що ні представники "Континіума", ні родина Єрємєєва балотуватися не збираються.

"Це такий політичний міф, що у "Континіума" є якесь непереборне бажання взяти участь у виборах на окрузі. Було бажання у Ігоря Мироновича Єрємєєва бути публічною особою і займатися політикою. У зв’язку з трагічною загибеллю Ігоря Мироновича у нас в принципі не було жодних планів висувати там якогось кандидата, який би представляв "Континіум" з однієї простої причини – "Континіуму" не потрібно якесь таке широке представництво в Раді",- поділилися з РБК-Україна у парламентській групі «Воля народу».

Кажуть, що від передвиборчих змагань відмовилася і родина Єрємєєва і люди "Континіума". "В нас нема кандидата і ми нікого не будемо підтримувати", - запевнили видання в депутатському колі. Відтак боротьба на окрузі розгорнеться між кандидатом від УКРОПу Іриною Констанкевич і кандидатом "Батьківщини" Людмилою Кирдою.

Обидві кандидатки є депутатами Волинської обласної ради. "Я думаю округ продали і БПП і інші партії. Будуть змагання між кандидатом від УКРОПу Іриною Констанкевич і кандидатом "Батьківщини" Кирдою. Констанкевич буде засівати грошима, а Кирда – місцева, вона була головою райдержадміністрації, місцеве населення до неї добре відноситься», - розповідає один із нардепів, який переміг на одному із сусідніх округів.

Констанкевич є людиною голови облради Ігоря Палиці, який виступає соратником олігарха Ігоря Коломойського, та керує його фондом "Тільки разом". Констанкевич вже балотувалася в 2014 році по сусідньому22-му окрузі. Тоді вона програла округ висуванцю від "Народного фронту", "айдарівцю" Ігорю Лапіну, хоча відрив був просто смішний – якихось 28 голосів. Натомість Кирда до депутатства в облраді очолювала Маневицьку райдержадміністрацію в регіоні і має хорошу репутацію серед населення. "Вона така жінка, яка може, якщо потрібно, і коня на ходу зупинити, і трактор розвернути в іншу сторону", - розповів РБК-Україна один із народних депутатів.

Висунула на окрузі і БПП свого кандидата. Ним став директор ТОВ "Енергетична група", учасник АТО Юрій Кулачек. На останніх виборах він вже змагався на цьому окрузі та посів 8-ме місце, набравши майже 2-відсотки голосів.

Битва між братами депутатів

По Калушу за депутатське крісло змагатимуться два брати – брат міністра енергетики Ігоря Насалика, мер міста Рогатин на Франківщині Сергій Насалик (кандидат від БПП) та брат чинного нардепа Олександара Шевченка Віктора Шевченка (кандидат від УКРОПу). В БПП сподіваються, що Сергій Насалик "виїде" на рейтингові брата. А останній, як відомо, отримав підтримку городян за рахунок реалізації проекту безкоштовної медицини в місті.

"Буде битва між двома братами: колишнього депутата і чинного депутата тому, що іде брат Ігоря Насалика, який зараз є міністром енергетики, і брата Олександра Шевченка. Думаю, що брати, які при владі, мали пряме відношення до рішення інших братів балотуватися до Верховної Ради", - розповідає представник КВУ на Франківщині Максим Лисюк.

Про Віктора Шевченка мало що відомо на Франківщині, тим більше в Калуші. Сам Шевченко є депутатом Івано-Франківської обласної ради від УКРОПута є директором компанії «Бугіль», яка займається гірськолижними підйомниками. Олександор Шевченко до депутатства був директором компанії "Скорзонера", яка є власником гірськолижного курорту "Буковель",

Івано-Франківського аеропорту та заснувала компанію "Бугіль". У КВУ допускають, що Віктор Шевченко може застосовувати ті самі схеми, що і його брат. Нагадаємо, Олександр Шевченко в рамках своєї передвиборчої програми возив бюджетників на Буковель.

Крім того, непогані шанси на перемогу має представниця "Батьківщини" Ольга Сікора, яка у 2012 році з результатом в 54,61% голосів виборців вже перемагала цей округ.

"Сікора сильна тим, що це її округ. Брат Насалика сильний тим, що це округ його брата. Брат Шевченка сильний тим, що бюджет в нього буде найбільший", - говорить представник КВУ на Франківщині Максим Лисюк.

Раніше говорилося, що по округу може піти і лідер партії «Свобода» Олег Тягнибок чи колишній віце-спікер парламенту Руслан Кошулинський, однак ні того, ні іншого серед кандидатів немає. У "Свободі" пояснюють, що для Тягнибока престижніше зайти у Раду під №1 списку партії, а сприятливим плацдармом для Кошулинського є Львів, а не Франківщина.

Луганщина

Ймовірно, що основа боротьба на окрузі розгориться між кандидатом від "Батьківщини" Іриною Верігіною та "Опозиційного блоку" Борисом Лєбєдєвим. Верігіна у травні-вересні 2014 року була губернатором Луганщини, тож є більш впізнаваною особою на окрузі. Лєбєдєв за часів колишнього президента Януковича очолював Новопсковську райдержадміністрацію в області та, за словами представника КВУ на Луганщині Олексія Свєтікова взагалі підпадає під люстрацію. "Кращі стартові можливості у Лєбєдєва і Верігіної", - говорить Свєтіков.

Непогані шанси на окрузі матиме і кандидат від БПП керівник Луганської обласної організації Денис Денищенко, зважаючти на те, що партія зайняла друге місце на місцевих виборах 2015 року після "Опозиційного блоку". Тоді "Опоблок" набрав близько 50% голосів, а БПП – 20%. До того ж, Денищенко був позаштатним радником у колишнього губернатора Луганщини Геннадія Москаля.

Впізнаваним на окрузі може бути і кандидат від "Свободи", екс-міністр АПК Ігор Швайка. У "Свободі" кажуть, що Швайка вирішив балотуватися, бо сам родом із села, що межує зі 114-им округом.

Шанси поборотися за мандат має і брат колишнього нардепа групи "Воля народу" Валерія Мошенського Сергій Мошенський. У 2012 році Валерій Мошенський переміг на окрузі 108 в Луганській області. Зареєструвала ЦВК кандидатом у депутати і відверто проросійську креатуру – колишнього депутата Харківської міської ради від партії "Відродження" Андрія Лесика. Цього року в травні його було позбавлено депутатських повноважень через те, що той одягнув георгіївську стрічку на ході до 9 травня в Харкові.