ua en ru

Біржі Китаю і Гонконгу в два рази обігнали майданчики США за розмірами IPO в 2011 р

Автор: RBC.UA
В ході розміщень на біржах Шанхая, Гонконгу і Шеньчженя, в 2011 р. компаніям вдалося залучити 73 млрд дол., що майже в 2 рази більше, ніж на Нью-Йоркській фондовій біржі і майданчику Nasdaq разом узятих. Такі дані наводить VestiFinance з посиланням на статистику аналітичного агентства Dealogic.

В ході розміщень на біржах Шанхая, Гонконгу і Шеньчженя, в 2011 р. компаніям вдалося залучити 73 млрд дол., що майже в 2 рази більше, ніж на Нью-Йоркській фондовій біржі і майданчику Nasdaq разом узятих. Такі дані наводить VestiFinance з посиланням на статистику аналітичного агентства Dealogic.

Гонконзька фондова біржа третій рік поспіль залишила за собою перше місце. В ході IPO на цьому майданчику компаніями було залучено 30,9 млрд дол. Друге і третє місце займають Нью-Йоркська і Лондонська фондові біржі, їх результат дорівнює 30,7млрд дол. і 18 млрд дол. відповідно.

Результат у Китаї та Гонконгу виявився значно гіршим торішнього, оскільки турбулентність на ринках змусила багато компаній відкласти продаж своїх акцій, деякі з них були змушені скасовувати розміщення в самий останній момент. Сума в 79 млрд дол., а саме стільки змогли залучити компанії на трьох китайських майданчиках, виявилася меншою, ніж за перше півріччя 2010 р. Обсяг IPO на американських біржах знизився на 6%.

Слід зазначити, що, згідно чергового огляду світових ринків IPO за III квартал, підготовленому компанією Ernst & Young "Q3 2011 Global IPO update", на світовому ринку IPO в III кварталі 2011 р. відзначено різке зниження рівня ділової активності. В цілому за квартал було проведено 284 угоди на загальну суму 28,5 млрд дол., у той час як аналогічні показники в II кварталі 2011 р. склали 383 угоди на суму 65,6 млрд дол. - зниження за кількістю на 26%, а за обсягом залученого капіталу на 57%. В III кварталі 2010 р. відбулося 302 угоди на суму 52,5 млрд дол. - зниження за кількістю на 6%, а за обсягом залученого капіталу на 46%. При цьому лише три угоди перевищили позначку в 1 млрд дол. за обсягом залучених коштів. В цілому ж середній розмір операції на багатьох ринках скоротився порівняно з попереднім кварталом від 171 до 100 млн дол.

За даними аналітичного агентства Dealogic, в III кварталі 2011 р. 22 угоди IPO були відкладені, а 49 відкликані порівняно відповідно з 20 і 76 у попередньому кварталі. Основною причиною послужила волатильність ринку. Незважаючи на це, в III кварталі 2011 р. приблизно 9 з 10 угод IPO на світовому ринку були проведені за цінами в межах або вище спочатку заявленого діапазону, що аналогічно стану справ у попередніх двох кварталах.

"Результати третього кварталу свідчать про сильну дію боргової кризи в США і країнах єврозони на ринок IPO і на довіру як емітентів, так і інвесторів. При цьому існує багато чудових компаній, що прагнуть до публічного розміщення своїх акцій. Вони, як і раніше розглядають IPO як засіб залучення капіталу і в очікуванні поліпшення кон'юнктури ринку продовжують підготовку до публічного розміщення своїх акцій", - повідомила керівник глобального підрозділу Ernst & Young по наданню послуг на ринках стратегічного зростання Марія Пінеллі.

Азіатські емітенти зберегли лідерство на ринку IPO, однак темпи зростання знижуються, відзначали в Ernst & Young. Обсяг IPO в Китаї, проведених за 9 місяців 2011 р., скоротився на 40% у порівнянні з тим же періодом минулого року. У січні-вересні поточного року китайські IPO залучили 230,54 млрд юанів (36,6 млрд дол.).

Китайські біржові аналітики пов'язують падіння обсягів IPO з зменшенням числа великих угод. Так, у цьому році лише одна компанія - найбільший в країні будівельник гідроелектростанцій Sinohydro Group - розмістила акції більш ніж на 10 млрд юанів (1,5 млрд дол.), тоді як рік тому таких емітентів було п'ять. Серед них - банк Agricultural Bank of China, який провів рекордне в світі IPO на 68,5 млрд юанів (22,1 млрд дол.).

Іншим негативним фактором є небажання менших компаній виходити на ринок в умовах нестабільності на світових ринках. Так, в 2011 р. основний індекс Шанхайської біржі Shanghai Composite знизився на 16%.

Раніше повідомлялося, що цей рік може побити результат 2010 р. за обсягом IPO, відкладених через невизначеність на ринках. За перші дев'ять місяців цей показник досяг 34 млрд дол. За весь минулий рік було 40 млрд дол.

Зазначимо, експерти прогнозують, що Гонконг може стати основним майданчиком для світових кандидатів на IPO в найближчі три роки, оскільки боргові проблеми розвинених країн змушують інвесторів задуматися про можливості ринків, що розвиваються. Таку думку в ході саміту Reuters раніше висловив заступник голови правління "Ренесанс Капітал" Ендрю Корнтуейт. "Мені здається, все, що ми зараз передбачаємо в найближчі 10 років, насправді станеться набагато швидше. Гонконг, ймовірно, з легкістю обійде Лондон за обсягами IPO в найближчі 2-3 роки", - сказав Корнтуейт. "Коли ситуація на ринках нормалізується, я припускаю, що 25% російських компаній будуть проводити лістинг у Гонконгу, а не в Лондоні", - відзначив експерт.

Корнтуейт також сказав, що криза єврозони і метушня навколо французьких банків можуть змусити інвесторів покинути насиджені місця на західних ринках і відправитися на схід.

Нагадаємо, експерти відзначають, що все більше китайських технологічних компаній відмовляються від американського лістингу і проводять розміщення в Гонконзі. Там краще розуміють специфіку бізнесу китайських корпорацій, у США ж численні скандали зробили акції емітентів з КНР непопулярними серед інвесторів. "Гонконг згодом обійде США в якості кращого місця для розміщення акцій китайськими технологічними компаніями", - цитує Bloomberg гендиректора пекінського інвестбанку China Renaissance Partners Бао Фана.

Результат китайських корпорацій з США вже почався. З початку 2010 р. делістинг з американських торговельних майданчиків провели вже 18 компаній з КНР. Одна з причин результату - жорсткі вимоги, пропоновані до компаній, що торгуються на американських майданчиках. Причина такої низької оцінки акцій китайських компаній в США частково пов'язана з тим, що деякі з них стали фігурантами скандалів навколо махінацій з фінансовою звітністю. Через такі скандали інвестори стали з недовірою ставитися до всіх китайським представникам на біржах США.