ua en ru

Безуглий: Україна не готова створити єдиний зерновий пул з Росією та Казахстаном

Автор: RBC.UA
Україна не готова створити єдиний зерновий пул з Росією та Казахстаном. Про це на брифінгу повідомив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Микола Безуглий.

Україна не готова створити єдиний зерновий пул з Росією та Казахстаном. Про це на брифінгу повідомив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Микола Безуглий, передає кореспондент РБК-Україна.

"Перманентно переговори щодо створення такого єдиного зернового пулу продовжуються, але ще недостатньо інформації, і я не можу сказати, що можемо виступати як єдиний зерновий пул на цьому ринку", - відмітив Безуглий.

Нагадаємо, раніше прем'єр-міністр України Микола Азаров зазначив, що створення такого об'єднання є логічним та обґрунтованим: "Разом Україна, Росія і Казахстан займають приблизно 30% ринку експорту зернових культур у світі, тому нам немає сенсу конкурувати. Ми повинні погоджувати свої дії, щоб ситуація на ринку була прогнозованою і контрольованою".

Микола Азаров зазначив, що всі країни потребують компенсації через можливу нестачу зерна. "В рамках пулу ми зможемо домовлятися про те, що якщо у когось зучасників буде нестача експортних обсягів, то інші учасники можуть за нього компенсувати ці обсяги, підтримуючи таким чином стабільність на ринку", - наголосив прем'єр-міністр.

При цьому він висловив впевненість, що створення такого пулу стане серйозним стабілізуючим фактором щодо обсягів поставок і ціни на зернові.

Нагадаємо, що вперше ідея створення такого зернового пулу була озвучена в червні 2009 р. в рамках Всесвітнього зернового форуму в Петербурзі. Однак згодом на тлі ряду політичних питань, а також економічної кризи та посухи в Росії в 2010 р. таке рішення постійно відкладалося. Країни повернулися до переговорів по зерновому пулу в січні 2011 р.

Відзначимо, в спільному огляді перспектив сільського господарства Організації економічного співробітництва та розвитку (OECD) і Продовольчої і сільськогосподарської організації (FAO) Організації об'єднаних націй (ООН) прогнозується, що спільний об'єм експорту пшениці Україні, Російській Федерації та Казахстану в найближчі 10 років складе приблизно 33% світового. Це майже в 2 рази більше прогнозованого обсягу експорту поточного лідера - США (17,7%).

За даними аналітиків, в 2001-2010 рр. частка експорту США становила 25,1%, в той час, як Україна, РФ і Казахстану - 18,3%

"До 2020 р. експорт пшениці з Росії, згідно з прогнозами, буде трохи нижче американського експорту. При цьому загальний обсяг експорту РУК (Росії, Україні і Казахстану), як очікується, майже в два рази перевищить рівень США. У той час, як експорт із США, згідно з прогнозами, скоротиться на 2,7 млн т (зниження частки експорту на 7,4 процентних пункту в порівнянні з середнім за 2001-2010 рр..), частка експорту РУК за прогнозами, збільшиться на 11,8 п.п., при цьому експорт збільшився на 22,3 млн тонн. Також прогнозується за цей період зменшення частки ринку інших великих експортерів пшениці, як Аргентина, Австралія, Канада і ЄС ", - говориться в огляді.

У ньому наголошується, що такий прогноз зростання експорту обумовлене поліпшенням виробництва, пов'язаний із зростанням великих вертикально-інтегрованих господарств, які активно використовують нові агрономічні та управлінські прийоми.