Безправні паспорти: що відбувається з українськими документами в окупованому Донбасі
Другий рік жителі непідконтрольних владі територій Донецької та Луганської областей живуть без документів. Точніше, з документами країни, яку влада так званої ДНР не визнають, проте без них і кроку ступити не може ніхто. В результаті у багатьох прихильників ДНР вже тривалий час "ідеологічна перебудову": Україну не визнають, а паспорт бережуть як зіницю ока. Приклад кримчан, показово рвавших українські паспорти перед телекамерами, донеччан не переконав - до складу РФ їх ніхто не запрошує, відповідно, російських паспортів не передбачається.
Міфічні паспорта
Нелегітимні влада так званої ДНР здійснили давно задумане, і все-таки намагаються ощасливити жителів окупованих територій власними паспортами. Видача 16-річним перших в їх житті документів йде повним ходом - вже близько 150 підлітків отримали не дійсні ніде, крім як у "ДНР-ЛНР" книжечки "паспортів". Новини на Україні та в світі захоплено стежать за розвитком подій.
"Зрозуміло, що повноцінним, визнаним міжнародним співтовариством документом наш паспорт на перших порах не буде. Але ми сподіваємося хоча б на те, що наш паспорт як проїзний документ буде визнаний Російською Федерацією. Це вирішить значну частину проблем", - заявив ще взимку самопроголошений глава сепаратистського утворення ДНР Олександр Захарченко.
Він також вказав на те, що Україна почала випуск біометричних паспортів - і, на його думку, цей крок залишить без документів жителів непідконтрольних територій. Чому Захарченко так вирішив - для багатьох донеччан до цих пір загадка.
Справді, щоб отримати український паспорт або вклеїти фотографію, доведеться проїхати в довколишній підконтрольний владі місто. Проблем на контрольно-пропускних пунктах немає - достатньо лише чітко пояснити прикордонникам мета поїздки.
Але епопея з паспортами на Донбасі тривала досить довго. У 2014 році бойовики заявляли про майбутню видачу російських паспортів на захоплених територіях. У 2015 році риторика кілька разів змінилася: то обіцялося ходіння одночасно двох паспортів - українського і російського, трьох - українського, російського і "днровского". Зрештою, зійшлися на "паспорті ДНР", плюс залишили український.
Ейфорія прихильників "молодої республіки" закінчилася на українсько-російському кордоні (в частині, не контрольованої Україною з 2014 року), яку вони спробували перетнути, розмахуючи триколірної паспортиной.
Російські прикордонники "розгорнули" туристів назад, пропустивши тиша тих, у кого був паспорт України. На всі обурені крики росіяни реагували однаково: "Паспорт ДНР? Такої країни не знаємо".
Ні вмовляння "голови народної ради ДНР" Пушилина в ефірі місцевих телеканалів, ні виступу Захарченка про те, що Росія визнала паспорта ДНР, не змогла змусити населення повірити в цінність цих "документів".
Грім грянув минулого тижня: як розповіли очевидці, через кордон не пропустили самого "главу ДНР" Захарченко. Ситуацію врятував паспорт з українським гербом, який "випадково" опинився в кишені. А адже Захарченко обіцяв його публічно розстріляти!
Звісно, донеччани не збираються розлучатися з українськими паспортами. По-перше, це - пропуск на "велику землю" - підконтрольні території.
По-друге, за 2 роки випробувано безліч способів і вклеїти фотографію, і відновити український документ: починаючи від поїздки в підконтрольні Україні міста, і закінчуючи послугами численних посередників у цій справі. Були б гроші.
Не виїжджаючи з Донецька можна оформити новий паспорт "" за 3-5 тис. гривень. Як не дивно, але вірним помічником донеччанам у цій справі стала корупція у паспортних столах та міграційних службах. Частина грошей йде в кишеню співробітникам за оформлення, частина - забирають посередники. Оголошеннями "допоможу оформити українські пенсії та паспорта" завешан весь Донецьк. До речі, вклеїти фото в паспорт коштує від 800 до 1 тис. гривень.
В якості сувеніра
Народження, смерть і шлюб - все це зараз оформляється "документами ДНР". Проте охочих отримати непотрібні папірці з вензелями ДНР не так вже й багато. Переважна більшість молодят, молодих батьків та скорботних по померлих родичів виїжджають на підконтрольні території і оформляють там законні папери.
"Коли у мене народилася внучка в минулому році, дочки в пологовому будинку дали довідку з української печаткою. По ній нам видали свідоцтво про народження, як не дивно, українського зразка, - каже мешканка Донецька Олена Поливайченко. - Ми виїхали в Артемівськ, зареєстрували дитину, оформили всі належні виплати. Зараз матусі вже отримують довідки в лікарнях, де друк ДНР, але навіть їх приймають для видачі свідоцтв про народження на підконтрольних територіях. Хоча останнім часом треба подавати заяву в суд, і тільки суд має встановити факт народження дитини на непідконтрольної території України. Але я вважаю, краще поклопотатися і отримати нормальні документи, що папірці з орлами і візерунками".
Молодята вважають за краще реєструвати шлюб відразу на підконтрольних територіях. "У Донецьку гуляется весілля, якщо дозволяє фінансовий стан родини, а сама розпис - за лінією розмежування. У мене склалося відчуття, що в Донецьку розписуються тільки бойовики та їх бойові подруги. Свідоцтво про шлюб ніде не дійсно, бойовики відслужили - і зникають, а їх "дружини" залишаються з папірцем, за яким навіть аліменти толком не оформити", - розповів донеччанин Ігор Жарко. Він припускає, що "документи ДНР" можна оформлювати лише в якості сувенірів.
Фото: свідоцтво про реєстрацію шлюбу, видане "владою ДНР", фото з відкритих джерел
Свідоцтво про смерть людини, видане в Донецьку, дійсно, як і всі інші, тільки в межах Донецька. Для того, щоб провести всі законні процедури, необхідно виїхати за лінію розмежування.
Однак у цій справі донеччани виявляють певну недбалість. Людина вже покинув цей світ - і більше турбується не про що. А те, що пенсія продовжує надходити на банківську картку - так треба лише почекати, поки закінчиться термін дії картки. Переоформити родичам її вже не вийде, і держава сама зрозуміє, що чоловік помер.
Фото: свідоцтво про народження, видане "владою ДНР", фото з відкритих джерел
Випускники без дипломів
Якщо хто й відчув на собі всю тяжкість положення жителя невизнаних республік, так це - студенти вузів. Їх уже другий рік годують маловыполнимыми обіцянками про визнання Росією їх дипломів. В результаті виїхали працювати в РФ колишні студенти з обуренням повідомляють, що з "дипломами ДНР або ЛНР" їх не беруть навіть ліпити вареники в буфет. Та що там - в самих невизнаних ЛНР-ДНР" під різними приводами відмовляють власникам дипломів "з куркою" (так називають зображення орла).
Фото: дипломи про вищу освіту і шкільні атестати, видані "владою ДНР", фото з відкритих джерел
У підсумку студенти переводяться в російські вузи або іноземці, або за програмою підтримки співвітчизників. Іспити здають як всі, також зараховуються або виключаються на загальних підставах.
Російські університети самі в легкому здивуванні: інструкцій, як вести себе зі студентами невизнаних республік, міністерство освіти РФ так і не надіслав. Кожен вуз сам визначає - приймати чи ні. Дипломи російських вузів, видані "студентам з ДНР", за їхніми ж словами, що мають кілька невловимих відмінностей, наприклад, у літерах серії диплома і в назві спеціальностей.
З атестатами легше - левова частка старшокласників зареєструвалася экстернами в школи на підконтрольних територіях і готові здавати іспити там, щоб отримати нормальний атестат українського зразка.
Батьки інших зібралися з силами і виїхали "на велику землю", щоб випускний рік їх діти провели в українській школі і отримали нормальний атестат.
"Ми поїхали минулого літа в Бердянськ, тут донька закінчує 11-й клас. Живемо на зйомній квартирі. Як тільки дочка надійде у внз, ми повернемося до Донецька. У мене робота дистанційна, немає прив'язки до місця, а жити хочеться в своїй квартирі", - каже донеччанин Олексій Юратов.
Так чи інакше, втрата документів у Донецьку - схожа катастрофі. Донеччани це прекрасно розуміють. Тому інформація про знайдені паспорти, права та пенсійних посвідченнях відразу ж запускається в соцмережу.
"Ми з братом знайшли колись паспорт, пенсійне посвідчення та пропуск за лінію розмежування. Тобто, людина втратила все, що у нього було. Ми за адресою знайшли телефон, здзвонилися. Виявилося, старенька бабуся втратила пакетик, де були загорнуті її документи, коли тягла додому гуманітарку. Ми приїхали до неї, віддали документи її дочки, тому що бабуся, побачивши, що залишилася без документів, злягла з інфарктом. Нам на радощах давали гроші, навіть продукти - ну, відмовилися, звичайно", - розповів донеччанин Олег Самохін.