ru ua

Безкоштовні пігулки: уряд запускає програму компенсації цін на ліки в аптеках

Безкоштовні пігулки: уряд запускає програму компенсації цін на ліки в аптеках В Україні готові зробити деякі ліки безкоштовними

З 1 січня 2017 року українці зможуть розраховувати на безкоштовні ліки в аптеках. Правда, не всі. Це торкнеться пацієнтів з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою та цукровим діабетом II типу. Для того, щоб отримати безкоштовні ліки, українцям необхідно буде сходити до лікаря за рецептом. Але, це не все. Справа за малим - знайти на ці цілі близько 1 мільярда гривень.

Кому пощастить

Кабінет міністрів має намір з початку наступного року запровадити в Україні один з елементів реформи системи охорони здоров'я. З 1 січня буде введено так звану реімбурсацію - компенсацію державою всієї або частини вартості певних ліків у аптеках. Відповідний проект постанови МОЗ уже розробив і оприлюднив перелік ліків.

Очікується, що на нову пільгу зможуть розраховувати пацієнти, які страждають захворюваннями серцево-судинної системи, на бронхіальну астму та цукровий діабет II типу. "Серцево-судинні захворювання входять в програму реімбурсації оскільки більш, ніж 65% українців помирає саме від цих захворювань", - пояснив РБК-Україна вибір препаратів заступник міністра охорони здоров'я - Роман Ілик.

Вочевидь, два інші захворювання - астма і діабет - також обрані через їх широку поширеність. Так, джерело РБК-Україна в МОЗ повідомили, що на цукровий діабет II типу страждають в Україні близько 1 мільйона людей, що у шість разів більше, ніж пацієнтів з цукровим діабетом I типу. Хворих з бронхіальною астмою в Україні близько 210 тисяч осіб.

Для того, щоб отримати компенсацію пацієнт повинен спочатку звернутися до лікаря. Якщо у ході обстеження лікар виявить, що пацієнту потрібен препарат, на який поширюється нова пільга, він вкаже на бланку рецепта ліки. Правда, лікар не зможе вказати комерційну назву ліків, а тільки діючу речовину. Після цього пацієнт повинен буде звернутися до аптеки, яка буде брати участь у програмі реімбурсації, де йому скажуть, які є в наявності "пільгові" препарати з виписаною діючою речовиною.

"За рецептом пацієнт має можливість отримати по програмі реімбурсації найпростіший генерик (копію, як правило, більш дорогого оригінального препарату - ред.). Або якщо захоче інший препарат (з тією ж діючою речовиною, - ред), тоді він просто доплачує різницю за трохи більш дорогий або оригінальний препарат, - розповів Роман Ілик - Мета реімбурсації дуже проста - нам необхідно забезпечити у першу чергу якісними доступними ліками якомога більше людей".

Загальна підтримка

Представники системи охорони здоров'я позитивно поставилися до старту реімбурсації. "Буде відшкодування вартості ліків з боку держави - це добре для пацієнтів. Правда, запропоновані до реімбурсації ліки займають максимум 5-7% роздрібного ринку препаратів. Але і це краще, ніж нічого", - говорить директор "Агентства медичного маркетингу" - Юрій Чертков.

Генеральний директор мережі аптек D. S. - Олег Никулишин - також підтримує впровадження реімбурсації, розраховуючи на те, що держава буде розраховуватися з аптеками вчасно. "Спочатку у аптек буде розрив платіжного балансу, не буде вистачати грошей. Але для цього необхідно один раз перебудувати систему роботи", - говорить він.

Згідно з проектом постанови Кабміну, аптеки будуть отримувати кошти з держбюджету протягом 15 днів після складання щомісячного звіту. Перелік аптек, які будуть працювати по програмі реімбурсації, будуть визначати місцеві органи влади.

Крім того, в плюсі можуть виявитися і виробники ліків. Юрій Чертков вважає, що від впровадження реімбурсації виграють, в першу чергу, українські фармвиробники. "Вітчизняні фармкомпанії, як правило, випускають генерики. При цьому вони, в основному, дешевше закордонних генериків. Відповідно українські ліки будуть найдешевшими і, швидше за все, саме їх і будуть компенсувати на 100% . Якщо людині в аптеці скажуть, що найдешевший препарат можна отримати безкоштовно, а їм, швидше за все, буде якийсь український генерик, то люди і будуть брати, в першу чергу, безкоштовні ліки", - пояснює він.

Для впровадження реімбурсації Кабміну фактично залишилося зробити два кроки - прийняти, власне, постанову і знайти для цієї програми кошти. Роман Ілик повідомив РБК-Україна, що за попередніми розрахунками, на реімбурсацию буде потрібно близько 1 мільярду гривень.

Джерело РБК-Україна в МОЗ уточнило, що на 100% реімбурсацію ліків для пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями потрібно 447 мільйонів гривень, цукрового діабету II типу - 192 мільйони гривень і бронхіальної астми - 84 мільйони гривень.

У Мінфіні і Моз не відповіли на питання РБК-Україна про те, за якими статтями бюджету буде фінансуватися реімбурсація. Однак 23 вересня прем'єр-міністр Володимир Гройсман заявив у парламенті, що найближчим часом Кабінетом міністрів будуть прийняті всі необхідні постанови для забезпечення реімбурсації.

Якщо Кабміну не вдасться з 1 січня впровадити повноцінну систему компенсації цін, як обіцяють чиновники, це може серйозно вдарити по всій програмі. "Ніде ми не бачили економічних розрахунків - скільки треба грошей для того, щоб ввести реімбурсацию, який буде економічний ефект... Я боюся, що якщо спробують ввести реімбурсацию і не вийде, то ми на довгий час відкотимося назад і не зможемо ввести її по-серйозному", - резюмує голова ради Української діабетичної федерації - Валентина Очеретенко.