ua en ru

Бернанке: ФРС США готова застосувати інструменти для підтримки відновлення економіки

Автор: RBC.UA
Федеральна резервна система (ФРС) США готова застосувати інструменти для підтримки відновлення економіки у разі необхідності. З відповідною заявою на щорічному з'їзді ФРС в Джексон Хоул (штат Вайомінг) виступив сьогодні її голова Бен Бернанке.

Федеральна резервна система (ФРС) США готова застосувати інструменти для підтримки відновлення економіки у разі необхідності. З відповідною заявою на щорічному з'їзді ФРС в Джексон Хоул (штат Вайомінг) виступив сьогодні її голова Бен Бернанке.

При цьому він вказав, що ситуація з відновленням економіки виявилася гіршою, ніж очікувалося, а останні дані показують, що фактори, що обмежують зростання виявилися зовсім не тимчасовими.

Для обговорення доцільності застосування додаткових інструментів підтримки американської економіки ФРС США проведе у вересні 2011р. дводенне засідання, зазначив Бернанке. Таким чином, він нічого не сказав про нову програму "кількісного пом'якшення" (QE3), однак його слова можна тлумачити як готовність ФРС запустити подібну програму при подальшому погіршенні ситуації.

За словами глави ФРС, Комітет з відкритих ринків переглянув прогноз по зростанню економіки США на найближчі квартали в бік зниження. Що ж до інфляції, то тут зниження цін на сировину та інші статті імпорту дозволяють Федрезерву прогнозувати, що вона залишиться в межах стабільних 2%.

Відзначаючи роль ФРС у боротьбі з кризою і її наслідками, Бернанке зауважив, що вихід з кризи і зростання економіки залежить не тільки від ввіреного йому відомства. Так, він закликав фінансову владу США навести порядок з держборгом, який по відношенню до ВВП повинен залишатися стабільним, а в ідеалі - знижуватися з часом.

"Без значних змін в економічній політиці, фінанси федерального бюджету неминуче вийдуть з-під контролю, завдавши величезного економічного і фінансового збитку", - застеріг він. За його словами, старіння населення і триваюче зростання витрат на охорону здоров'я лише підкреслюють необхідність термінового вирішення цієї проблеми.

Зазначимо, наприкінці червня 2011р. ФРС завершила другу програму "кількісного пом'якшення" (QE2) обсягом 600 млрд дол. Тоді здавалося, що американський Центробанк тепер може спокійно взяти паузу і зі сторони спостерігати за ринками та економікою. Проте, низка неприємних подій на ринках - дані про слабке зростання американської економіки, поширення європейського боргової кризи на Італію та Іспанію, перше в історії зниження кредитного рейтингу США і, нарешті, обвал фондових ринків - знову змушують ФРС діяти

В останні кілька днів настрої на фондових ринках ставали все більш нервові, з причини майбутнього виступу Бернанке. Аналітики відзначали, що глава ФРС непередбачуваний, і є таке відчуття, що розчаруванням буде все, що він говорить.

В очікуванні виступу Бернанке, фондові торги в США відкрилися зниженням провідних індексів. На це вплинули останні дані по зростанню ВВП цієї країни. Станом на 16:38 за київським часом індекс Dow Jones знизився на 84,46 пункту (-0,76%) - до 11065,36 пункту, індекс S&P - на 7,26 пункту (-0,63%) - до 1151 , 93 пункту, а індекс Nasdaq - на 8,61 пункту (-0,36%%) - до 2411,20 пункту.

Розмірковуючи на тему сьогоднішнього виступу Бена Бернанке, економісти малювали три можливі сценарії розвитку подій: негайний запуск програми QE3, натяк на можливість даної програми у разі погіршення стану економіки та відсутність будь-яких згадок про новий раунд скупки держоблігацій. При цьому перший і останній варіант розвитку подій більшість експертів оцінювали як украй небажані.

"Очікуючи виступу Бернанке в Джексон Хоул, люди готуються до різкої зміни напряму монетарної політики. Однак ми вважаємо, що ситуація на фінансових ринках повинна серйозно погіршитися для запуску QE3", - висловлював свою точку зору голова відділу валютних досліджень в Bank of New York Mellon Саймон Деррік.

Нагадаємо, на початку серпня ФРС повідомляла, що прийняла рішення зберегти ключову облікову ставку в діапазоні 0-0,25% річних. Крім того, у ФРС США заявили, що мають намір зберігати ключову облікову ставку в діапазоні, близькому до нуля, до середини 2013 р.