Берлусконі має намір піти у відставку
Прем'єр-міністр Італії Сільвіо Берлусконі має намір подати у відставку після схвалення парламентом плану економічних реформ. Про це він повідомив на зустрічі з Президентом країни, передає Associated Press.
Парламентські слухання з цього питання повинні відбутися до кінця листопада. При цьому політологи зазначають, що в нинішній ситуації опозиція може прискорити їх розгляд.
Президент Італії підкреслив, що прем'єр має повну інформацію про підсумки голосування в нижній палаті парламенту, де в рядах його прихильників стався розкол і фактично правоцентристська коаліція Берлусконі втратила більшість.
"Після того, як робота (з бюджету і реформ) буде завершена, прем'єр-міністр подасть відповідне прохання на ім'я Президента. Після цього Президент почне консультації з питання призначення наступного глави кабінету з усіма політичними силами", - йдеться в офіційній заяві президентської адміністрації.
Сьогодні давній соратник прем'єр-міністра Італії Сільвіо Берлусконі - глава національно-консервативної партії "Ліга Півночі" Умберто Боссі - рекомендував йому піти у відставку, за що активно виступає опозиція республіки. Нині "Ліга Півночі", а також деякі члени "Народу свободи" наполягають на формуванні нового центристського уряду, що, на їхню думку, має запобігти економічній кризі в країні, а також відновити довіру ринків.
Напередодні Берлусконі в черговий раз заявив, що не збирається залишати свій пост і як і раніше має більшість в парламенті. Прем'єр також заявив, що тільки він здатний провести ключові економічні реформи, які виведуть країну з глухого кута.
Зазначимо, минулої суботи, 5 листопада, тисячі демонстрантів у Римі вимагали відставки прем'єр-міністра Італії Берлусконі та проведення дострокових виборів.
Раніше сьогодні Сильвіо Берлусконі втратив парламентську більшість, свідчать результати останнього голосування в парламенті Італії.
Зазначимо, прибутковість 10-річних держоблігацій Італії в ході сьогоднішніх торгів встановила новий рекорд за час існування єврозони - 6,74%. Тим не менш, прибутковість держоблігацій Італії як і раніше близька до критичної позначки в 7%, досягнення якої раніше змусило Грецію, Ірландію та Португалію звернутися за допомогою до Євросоюзу і Міжнародного валютного фонду (МВФ).
Аналітики TD Securities вважають, що Італія якийсь час зможе триматися на плаву, якщо вартість обслуговування боргу впритул наблизиться до 7%. Якщо ж країні всерйоз знадобиться зовнішня фінансова допомога, спочатку в справу вступить Європейський центробанк, який збільшить покупки італійських держпаперів на вторинному ринку.
Нагадаємо, як заявляв один з членів ради ЄЦБ, глава Центробанку Люксембургу Ів Мерш зараз ЄЦБ розглядає можливість припинення викупу облігацій Італії, якщо його аналітики прийдуть до висновку, що країна не в силах виконати взяті зобов'язання і провести структурні реформи. З моменту запуску програм викупу облігацій (SMP) три місяці тому ЄЦБ придбав бонди на суму понад 100 млн євро, причому здебільшого це були італійські десятирічні держоблігації.
26 жовтня ц.р. правлячій коаліції Італії під керівництвом прем'єр-міністра Берлусконі вдалося досягти попередньої угоди за програмою економічних реформ. Була досягнута домовленість про підвищення пенсійного віку з 65 до 67 років, але не про збільшення стажу, необхідного для отримання пенсії.
У середині вересня парламент Італії схвалив другий за три місяці пакет жорстких заходів економії близько 54 млрд євро бюджетних коштів.
У середині липня італійський парламент остаточно схвалив перший план економії бюджету. Офіційний Рим тоді заявляв, що ряд жорстких заходів допоможе Італії заощадити близько 48 млрд євро і до 2014 р. скоротити заборгованість на 0,2% ВВП.
В обмін на ці кроки Європейський центральний банк (ЄЦБ) обіцяв підтримку Риму, щоб допомогти йому уникнути боргової кризи, яку переживає зараз Греція.
5 жовтня ц.р. агентство Moody's знизило довгостроковий рейтинг державних облігацій Італії з рівня Аа2 до А2. Прогноз по рейтингу - "негативний". Основними причинами зниження рейтингу названі: підвищення ризиків країн єврозони через високі обсяги національних боргових зобов'язань і пов'язана з цим втрата довіри кредиторів і інвесторів.
28 вересня аналітики S&P знизили суверенний кредитний рейтинг Італії на один щабель - з A+ до А, привласнивши йому "негативний" прогноз. Таким чином, країна опинилася в кроці від втрати інвестиційного рейтингу.
В останні місяці Італія стала об'єктом підвищеної уваги інвесторів через уповільнення зростання економіки і великого держборгу. 12 серпня повідомлялося, що державний борг Італії досяг у червні рекордних розмірів, перевищивши 1,9 трлн євро. Раніше, виступаючи в парламенті, Берлусконі сказав, що економіка країни "сильна", а банки "кредитоспроможні". У вересні Кабінет міністрів Італії знизив прогноз зростання економіки країни на 2011-2013 рр.. на тлі погіршення макроекономічних умов.