ua en ru

Білорусія має намір контролювати використання Інтернету

Автор: RBC.UA
З 1 липня 2010 р. білоруські інтернет-кафе будуть зобов'язані фіксувати особистість кожного користувача і сайти, які той переглядає.

З 1 липня 2010 р. білоруські інтернет-кафе будуть зобов'язані фіксувати особистість кожного користувача і сайти, які той переглядає.

Президент О.Лукашенко підписав указ "Про заходи щодо вдосконалення використання національного сегменту мережі інтернет", повідомляє ВВС.

Незалежні експерти говорять про цензуру над "павутиною" напередодні президентських виборів, хоча і відзначають, що указ ліберальніше проекту, поширеного білоруської пресою в кінці минулого року.

Чиновники стверджують, що нові правила захищають мораль, авторські права і інтернет-покупки.

Указ прийнято "з метою забезпечення захисту інтересів особи, суспільства і держави в інформаційній сфері, створення умов для подальшого розвитку національного сегменту глобальної комп'ютерної мережі інтернет, підвищення якості та доступності інформації про діяльність державних органів, інших організацій та інтернет-послуг".

Відповідно до документа, "інформаційні мережі, системи та ресурси національного сегменту мережі інтернет" підлягають державній реєстрації.

Постачальники інтернет-послуг "зобов'язані здійснювати ідентифікацію абонентських пристроїв при наданні інтернет-послуг, облік і зберігання відомостей про абонентських пристроях, а також відомостей про надані інтернет-послуги".

В інтернет-кафе та інших "пунктах колективного користування" власники або уповноважені на те особи зобов'язані фіксувати особу користувача та сайти, що той переглядає.

Дані про тих, хто сидить за комп'ютером і чим цікавиться, зазначено зберігати протягом року і надавати на вимогу "органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів прокуратури та попереднього розслідування", податкових інспекцій і судів.

Нагадаємо, два місяці тому в Білорусії збільшено кількість відомств, що самостійно, без санкції прокурора проводять оперативно-розшукові заходи. Таке право отримали КДБ, міністерство внутрішніх справ і Комітет держконтролю.

У середині січня аналогічними правами був наділений Оперативно-аналітичний центр при адміністрації білоруського президента. Саме цей центр у нинішньому указі Лукашенко виступає контролюючим і координуючим діяльність інтернету органом.